Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ 120ΛΙΤΡ


Mary-z

Recommended Posts

για σε ολους. θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο malawi και δεν ξερω τι φιλτρο να επιλεξω.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε; το ενυδρειο μου εiναi 120 λιτρο carefour. για εξωτερικο φιλτρο μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα εβαζα eheim 2215.

Οικονομικό και ΣΚΥΛΙ...

ΥΓ: Καλως Ορισες στην παρεα μας...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

2 επιλογες.

eheim 2213(καλη και αξιοπιστη λυση),και

eheim 2215(ισως σου φανει λιγο υπερβολικο,αλλα για κιχλιδες που σκαβουν,ειναι ιδανικο,οπως επισης και για λιιιιιγο μεγαλυτερο ενυδρειο...)

δικες σου οι επιλογες οπως και το πορτοφολι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα φιτρο sera1100 και το εχω βαλει σε ενα ενυδρειο 120λ ειναι καλα ???

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα φιτρο sera1100 και το εχω βαλει σε ενα ενυδρειο 120λ ειναι καλα ???

Το sera1100 ειναι καλο για ενυδρειο 120λ ! :lol: Αλλα δεν ειναι eheim! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

2 επιλογες.

eheim 2213(καλη και αξιοπιστη λυση),και

eheim 2215(ισως σου φανει λιγο υπερβολικο,αλλα για κιχλιδες που σκαβουν,ειναι ιδανικο,οπως επισης και για λιιιιιγο μεγαλυτερο ενυδρειο...)

δικες σου οι επιλογες οπως και το πορτοφολι...

συμφωνω και εγω με klaz και ειδικα στην 2η επιλογη του

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλό είναι και το Fluval 205 με τίμη γύρω στα 85 €.

Έρχεται κομπλέ με primer, βανάκια, βιολογικό υλικό πράγματα που στα eheim τα πληρώνεις εξτρά.

Αξιόπιστο και αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλό είναι και το Fluval 205 με τίμη γύρω στα 85 €.

Έρχεται κομπλέ με primer, βανάκια, βιολογικό υλικό πράγματα που στα eheim τα πληρώνεις εξτρά.

Αξιόπιστο και αθόρυβο.

:lol::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω οτι ειναι εξαιρετικο το fluval που προτεινεις (δεν το ξερω αλλα για να το λες σε πιστευω)

απλα θελω να πω γιατι μπορει η Μαρια να μην ξερει οτι αυτο που λες για τα Eheim δεν ισχυει

το αντιστοιχο στο Fluval που προτεινεις στην γκαμα της Eheim ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τα Classic που ειναι οντως γυμνα αλλα τα Profesionel και Profesionel II που ειναι πληρες πακετα

πχ το 2224 που πηρα εγω κοστισε 99ευρω (+μεταφορικα) με υλικα μεσα (1,5 λιτρα substrat pro και αλλο 1,5 λιτρα mech), βανακια σωληνακια (δεν εχει prime αλλα το εχω 2 μηνες και εχοντας κανει ηδη ενα καθαρισμο για να δω πως γινεται δεν μου χρειαστηκε καθολου)

το fluval τι υλικα εχει μεσα; αν ειναι αυτα που λεει η εταιρια στο site της τοτε πρεπει να προσθεσεις στην τιμη και βιολογικα υλικα (στο site λεει 2 x Foam, 2 x Carbon (70 g), 2 x Glass Biomax (200 g))

Επίσης πολύ καλό είναι και το Fluval 205 με τίμη γύρω στα 85 €.

Έρχεται κομπλέ με primer, βανάκια, βιολογικό υλικό πράγματα που στα eheim τα πληρώνεις εξτρά.

Αξιόπιστο και αθόρυβο.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλα ολα οσα αναφερεται.εγω ομως εξακολουθω να ενω απορια κανει το συγκεκριμενο η πρεπει να βαλω και κανα αλλο μαζι με αυτο, οπως αυτα που αναφερεται???

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εσωτερικό φίλτρο το θεωρό ανεπαρκές και ιδιαίτερα για malawi που θέλεις να κάνεις επιβάλλεται θα έλεγα ένα εξωτερικό φίλτρο. Εκτός και αν βάλεις πολύ λίγα ψάρια μέσα.

Έχεις λοιπόν τρις επιλογές

Α΄ Κρατάς το εσωτερικό και παίρνεις και ένα μικρό εξωτερικό πχ το eheim 2213.

Β΄ Βγάζεις το εσωτερικό και παίρνεις ένα εξωτερικό μεγαλύτερο πχ το eheim 2215

Γ΄ Κρατάς το φίλτρο και βάζεις πολύ λίγα ψάρια μέσα.

Προσωπικά θα επέλεγα την Β΄ λύση.

Link to comment
Share on other sites

sto mikro poy exo 80x45 x35 exo ena 2217 kai to kefali moy kseniasto.

kai dystixos einai athanato gia toys epagelmaties .

kai to basiko antalaktika se afthonia :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και εβαλες τοσο δυνατο φιλτρο αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως υπερβολικο

πρακτικα εγω θα ελεγα να κρατησεις sotos gwgw το εσωτερικο που εχει μεσα βαζοντας λιγα ψαρια καθε φορα και καθως θα βαζεις περισοτερα αρχιζεις να σκεφτεσαι ειτε να αγορασεις ενα εξωτερικο ειτε να μην φορτωσεις πολυ το ενυδρειο με πολλα ψαρια

τωρα για το οριο λιγα ψαρια και πολλα ψαρια αυτο θελει κουβεντα

sto mikro poy exo 80x45 x35 exo ena 2217 kai to kefali moy kseniasto.

kai dystixos einai athanato gia toys epagelmaties .

kai to basiko antalaktika se afthonia :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω οτι ειναι εξαιρετικο το fluval που προτεινεις (δεν το ξερω αλλα για να το λες σε πιστευω)

απλα θελω να πω γιατι μπορει η Μαρια να μην ξερει οτι αυτο που λες για τα Eheim δεν ισχυει

το αντιστοιχο στο Fluval που προτεινεις στην γκαμα της Eheim ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τα Classic που ειναι οντως γυμνα αλλα τα Profesionel και Profesionel II που ειναι πληρες πακετα

πχ το 2224 που πηρα εγω κοστισε 99ευρω (+μεταφορικα) με υλικα μεσα (1,5 λιτρα substrat pro και αλλο 1,5 λιτρα mech), βανακια σωληνακια (δεν εχει prime αλλα το εχω 2 μηνες και εχοντας κανει ηδη ενα καθαρισμο για να δω πως γινεται δεν μου χρειαστηκε καθολου)

το fluval τι υλικα εχει μεσα; αν ειναι αυτα που λεει η εταιρια στο site της τοτε πρεπει να προσθεσεις στην τιμη και βιολογικα υλικα (στο site λεει 2 x Foam, 2 x Carbon (70 g), 2 x Glass Biomax (200 g))

Όπως έχω ξαναπει, τα φίλτρα είναι...περί ορέξεως

...αλλά αυτό που λέω για τα eheim ΦΥΣΙΚΑ και ισχύει.

Το 2224 το πήρες, αν δεν κάνω λάθος, γύρω στα 120 σε προσφορά και απο κατάστημα του εξωτερικού.

Επίσης, το 2224 έχει 3 λίτρα κάδο ενώ το 205 4,7 λίτρα.

Τα υλικά που έχει μέσα είναι όντως αυτά αλλά σε πληροφορώ είναι υπερ αρκετά για να "σηκώσει" νορμάλ ιχθυοφόρτωση (όχι στα όρια των λίτρων βέβαια, για να είμαστε και ειλικρινείς).

Εγώ σου λέω ότι παίρνεις και επιπλέον υλικά για να το τιγκάρεις. Σου στοιχίζει γύρω στα 100 € σε κανονική τιμή (όχι προσφορά) και απο κατάστημα εδώ στην Ελλάδα.

Τέλος, δεν λέω ότι το ένα είναι καλύτερο απο το άλλο. Και τα 2 έχουν αποδείξει την αξία τους. Κατά την γνώμη πολλών (ίσως και να είναι πλεοψηφία), ισχύει η υπερεκτίμηση των eheim.

Απλώς συγκρίνω παρόμοια πράγματα προκειμένου να τεκμηριώσω το γιατί θεωρώ τα eheim υπερεκτιμημένα (γι'αυτό και αναφέρω τον τρόπο και το κατάστημα αγοράς).

Link to comment
Share on other sites

σε καμια περιπτωση δεν εκανα το σχολιο μου για να ξεκινησουμε κοντρα μεταξυ των φιλτρων μας

συμφωνω οτι ειναι υπερτιμημενη παρα πολυ η Eheim στην Ελλαδα (σε φορουμ εξωτερικου θεωρειται μια πολυ καλη εταιρια αλλα οχι η μονη καλη)

το σχολιο μου αφουρουσε κυριως σε αυτο που ειπες οτι βανακια, βιολογικα υλικα τα πληρωνεις εξτρα, σου λεω οτι τα πηρα ολα σε ενα πακετο, και δεν ειναι προσφορα ειναι το τυπικο πακετο που πωλειται εδω και παρα πολυ καιρο

αν επιμενεις οτι ιχυει αυτο που λες τοτε εγω τι αγορασα; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εσωτερικό φίλτρο το θεωρό ανεπαρκές και ιδιαίτερα για malawi που θέλεις να κάνεις επιβάλλεται θα έλεγα ένα εξωτερικό φίλτρο. Εκτός και αν βάλεις πολύ λίγα ψάρια μέσα.

Έχεις λοιπόν τρις επιλογές

Α΄ Κρατάς το εσωτερικό και παίρνεις και ένα μικρό εξωτερικό πχ το eheim 2213.

Β΄ Βγάζεις το εσωτερικό και παίρνεις ένα εξωτερικό μεγαλύτερο πχ το eheim 2215

Γ΄ Κρατάς το φίλτρο και βάζεις πολύ λίγα ψάρια μέσα.

Προσωπικά θα επέλεγα την Β΄ λύση.

τιμουλα για το ΕΗΕΙΜ2115 ξερει κανεισ κομπλε???

Link to comment
Share on other sites

τιμουλα για το ΕΗΕΙΜ2115 ξερει κανεισ κομπλε???

τιμουλα σορυ για το eheim2215 και απο που???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση θελω να βαλω στο ενυδρειο μου και ενα δευτερο εξωτερικο φιλτρο θα ηθελα να μου πειτε τι υλικα να βαλω για να γινει [βιολογικο ]αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...