Jump to content

Recommended Posts

Ένα από τα σκαλαρια μου μέσα σε 12 ώρες πρήστηκε σε σημείο παραμόρφωσης. Συγκεκριμένα το βράδυ που έκλισαν τα φώτα όλα ήταν νορμάλ. Την επόμενη μέρα όταν άνοιξαν τα φώτα αντίκρισα ένα θέαμα περίεργο, είδα το ψάρι να βρίσκεται στην επιφάνια πρησμένο και ακίνητο. Στην αρχή νόμιζα ότι ψόφησε αλλά έκανα λάθος το ψάρι ήταν ζωντανό. Κολυμπούσε μόνο πλαγιασμένο και στην επιφάνια του νερού. Η συνθήκες διαβίωσης στο ενυδρείο μου δεν άλλαξαν καθόλου και όλες η μετρήσεις είναι άψογες, και φυσικά κανένα ψάρι δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Παρόλο αυτά έκανα προληπτική θεραπεία αλλά όπως ήταν αναμενόμενο δεν άλλαξε η κατάσταση. Σκέφτηκα να κάνω το ψάρι ευθανασία αλλά, από μέσα μου κάτι με έλεγα να μην το κάνω έχοντας αμυδρές ελπίδες. Τελικά το ψάρι μετά από 5 μέρες έδειχνε ότι τελειώνει και για να μην τυραννιέται άλλο το απελευθέρωσα από το βάσανο του.

Η περιέργεια να μάθω τi ήταν με έσπρωξε να το κάνω μια νεκροτομία και ιδού τα αποτελέσματα.

Τη είχε το ψάρι ; όγκο ή κάποιο όργανο του πρήστηκε και παραμορφώθηκε ώστε να γίνει αγνώριστο; Και τη το προκάλεσε;

Link to comment
Share on other sites

χμ....χρηστο αν δεν ειδες καποιο σκουλικι,η κατι αντιστοιχο..τι να πω ..ισως απο καποια παθολογικη αιτια να ''εφυγε'' τελικα το ψαρι...

παντως μου φαινεται αρκετα καθαρο μεσα στα οργανα του,για να πουμε οτι ειχε εσωπαρασιτα η κατι αλλο παραπλησιο...

και παλι ομως μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν λίγους μήνες σε ένα παλιό ενήλικο δίσκο. Τα πρηξίματα στην κοιλιακή χώρα ήταν αμφίπλευρα αλλά ασύμμετρα. Το ψάρι παρουσίαζε πλευστικά προβλήματα , τα οποία μεγάλωναν καθημερινά, καθώς το πρόβλημα διογκώνονταν. Το ψάρι κατέληξε τελικά, αλλά δεν μπόρεσα να ανακαλύψω την αιτία.

Πρέπει να αναφέρω, ότι τα υπόλοιπα ψάρια δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα και είναι απόλυτα υγιή μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...