Jump to content

φυτα ενυδρειου


Recommended Posts

θελω να ρωτησω κατι ισως πολυ χαζο αλλα τα φυτα ενυδρειου χρειαζονται και ειδικο χωμα? και κατι ακομα. στο ενυδρειο εχω φιλτρο και θερμοστατη. μονο με αυτα υπαρχει περιπτωση να αντεξουν τα φυτα? πηγα στις αναγνωρισεις φυτων και βρηκα μερικα που ελεγαν στις απαιτησεις ευκολο. στο ενυδρειο εβαλα και ενα ξυλο που μου ειπαν οτι μαλακωνει το νερο. αυτο ειναι καλο η να το βγαλω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο απελευθερωνει χουμικα και κανει το νερο μας καπως οξινο...

οσο για τα φυτα,ακομη και καποιο ειδικο υποστρωμα αν δεν εχουμε,το βασικο ειναι να δωσουμε φως,καιμονο τοτε ισως μπορουμε να βαλουμε και λιγο λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που δεν χρειαζονται τιποτα στο βυθο σου καθως δεν φυτευονται αλλα δενονται σε ξυλα ή πετρες ή απλα επιπλέουν.

Παραδειγμα: java moss, java fern, κερατοφυλλο, ανουμπιες

και υπάρχουν και άλλα που με λεπτοκοκκο χαλικι στο βυθο και λιπασμα μεσα στο νερό ειναι ΟΚ.

πχ. βαλισνεριες, λιμνοφιλα κλπ

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο απελευθερωνει χουμικα και κανει το νερο μας καπως οξινο...

οσο για τα φυτα,ακομη και καποιο ειδικο υποστρωμα αν δεν εχουμε,το βασικο ειναι να δωσουμε φως,καιμονο τοτε ισως μπορουμε να βαλουμε και λιγο λιπασμα.

αρα? τι μου προτεινεις να το κανω το ξυλο? σκοπευω να βαλω μεσα στο ενυδρειο γκαπι? κ κατι ακομα. οταν λες ειδικο υποστρωμα τι εννοεις? πως θα το ζητησω? γιατι αυτοι εδω ειναι πιο ασχετοι απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά που δεν χρειαζονται τιποτα στο βυθο σου καθως δεν φυτευονται αλλα δενονται σε ξυλα ή πετρες ή απλα επιπλέουν.

Παραδειγμα: java moss, java fern, κερατοφυλλο, ανουμπιες

και υπάρχουν και άλλα που με λεπτοκοκκο χαλικι στο βυθο και λιπασμα μεσα στο νερό ειναι ΟΚ.

πχ. βαλισνεριες, λιμνοφιλα κλπ

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. ελπιζω να μην σε κουραζω αλλα εσυ τι λες να κανω με το ξυλο?ειναι καλο που το εχω? η να το βγαλω? θα βοηθησει τα γκαπακια μου?

Link to comment
Share on other sites

αρα? τι μου προτεινεις να το κανω το ξυλο? σκοπευω να βαλω μεσα στο ενυδρειο γκαπι? κ κατι ακομα. οταν λες ειδικο υποστρωμα τι εννοεις? πως θα το ζητησω? γιατι αυτοι εδω ειναι πιο ασχετοι απο εμενα.

υποστρωμα για φυτα,βγαζει και η sera και η tetra,καθως και αλλες εταιρειες..ειναι μικρα κουβαδακια και υπαρχει σε 2-η 3 συσκευασιες αν θυμαμαι καλα....

αν θα βαλεις γκαπακια καλυτερα να το βγαλεις το ξυλο και να βαλεις κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

υποστρωμα για φυτα,βγαζει και η sera και η tetra,καθως και αλλες εταιρειες..ειναι μικρα κουβαδακια και υπαρχει σε 2-η 3 συσκευασιες αν θυμαμαι καλα....

αν θα βαλεις γκαπακια καλυτερα να το βγαλεις το ξυλο και να βαλεις κατι αλλο....

σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου. θα τις ακολουθησω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...