Jump to content

Πάχος υποστρώματος για φυτά


irwan

Recommended Posts

Γειά χαρά! Είναι το πρώτο πόστ μου στο Aquazone. Έχω εκπλαγεί πολύ ευχάριστα για την ύπαρξη αυτής της ενθουσιώδους και αφοσιωμένης παρέας! :)

Θέλω να θέσω το εξής θέμα. Απ'ότι βλέπω δέν υπάρχει κάποια μεμονωμένη αναφορά σ'αυτό.

Έχω ένα RIO 300, μόλις αγορασμένο :helpjim: , και μόλις χθές το γέμισα με νερό. Στο κατάστημα μου πρότειναν το DEPONITMΙΧ 9,6 Kg για να γίνει φυτεμένο το ενυδρείο. Το πρόβλημά μου είναι μήπως αυτή η ποσότητα δέν είναι αρκετή για τα φυτά που σκοπεύω να βάλω, γιατί το στρώμα που δημιουργείται στο βυθό δέν είναι μεγαλύτερο των 2 εκατοστών. Η Dennerle λέει ότι μέχρι και τα 6 εκατοστά υποστρώματος βοηθούν τα φυτά, και επειδή θέλω ένα πολύ πυκνά φυτεμένο ενυδρείο θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή αρχή. Ποιά είναι η γνώμη σας; Να το αδειάσω από νερό και να βάλω ενα ακόμα DEPONITMIX 9,6 Kg ή να το αφήσω ώς έχει και να μήν είμαι υπερβολικός; Το συνολικό ύψος μαζί με τα χαλίκια ανέρχεται στα 4 εκατοστά. Είναι αρκετό;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες !

Μάλον τώρα είναι πολύ δύσκολο να προσθέσεις κι άλλο υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι.

Τα εμπλουτισμένα υποστρώματα εξυπηρετούν για την πρώτη περίοδο ώστε να προσφέρουν στις ρίζες των φυτών τα απαραίτητα συστατικά. Μετά και πάλι χρειάζονται εκ νέου εμπλουτισμό με παστίλιες γιατί τα συστατικά τους κάποια στιγμή εξαντλούνται. Άρα άν έχεις 2 εκ. υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι είναι αρκετό για ξεκίνημα.

Τα 4 εκ. σύνολο όμως είναι λίγα για να φυτέψεις. Μπορείς να βάλεις πέτρες με τέτοιο τρόπο ώστε να σηκώσεις το ύψος του χαλικιού στο πίσω μέρος του ενυδρείου στα 10 εκ ή και παραπάνω δημιουργόντας διαφορετικά επίπεδα για φύτεμα, και να προσθέσεις παστίλιες στις ρίζες των φυτών για εμπλουτισμό στο ψηλότερο χαλίκι.

Μπορείς να δείς ΕΔΩ για μια πρόταση με σχηματική αναπαράσταση για το φύτεμα του ενυδρείου σου συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα ! :) Και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Έχεις δίκιο, με το πάχος χαλικιού που έχω τώρα δέν μπορώ με τίποτα να δημιουργήσω διαφορετικά επίπεδα - πιό ψηλά πίσω και πιό χαμηλά μπροστά - γιατί απλά δέν είναι αρκετή η ποσότητα.

Θα είναι κουραστικό , αλλά επειδή θέλω να κάνω μιά πολύ καλή αρχή σ'αυτό το ενυδρείο και να έχω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για να πάει πολύ καλά, δέν είναι καλύτερα να το αδειάσω απο νερό (δυό μέρες το έχω γεμίσει, δέν έχει αρχίσει το στρώσιμο καλά-καλά), και να προσθέσω υπόστρωμα και χαλίκι ώστε να φθάσω στο πάχος που μου προτείνεις;

Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί αλλιώς θα είμαι πάντα με την ανασφάλεια άν θα πιάσουν τα φυτά μου... :helpjim:

Παρ'όλο που είμαι βιολόγος, έχω ακόμα μιά απορία :bowdown: : Λογικά τα φυτά από τη στιγμή που θα ενεργοποιθεί το θρεπτικό υπόστρωμα - θα του βάλω και CO2 - δέν χρειάζονται τα νιτροβακτηρίδια , δηλαδή μπορόυν να μπούν πρίν "στρωθεί" εντελώς το ενυδρείο, έτσι;

Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα irwan!

Τα φυτά τα βάζουμε πρίν από το στρώσιμο αφού δεν τα επηρρεάζει το άστρωτο νερό και επίσης δεν αφήνουν θρεπτικά για την άλγη που ειδικά στην αρχή καραδοκει.

Καλή διαμονή και πιστεύω ως βιολόγος θα βοηθήσεις πολύ σε αρκετά θέματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Αφού δεν σου κάνει κόπο να ξανά στήσεις το ενυδρείο σου θα μπορούσες να έβαζες και άλλο υπόστρωμα κακό σίγουρα δεν κάνει. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι θέλει προσοχή, δηλαδή να αφαιρέσεις με προσοχή το χαλίκι που έχεις από πάνω χωρίς να ανακατευτεί με το υπόστρωμα. Μετά θα βάλεις υπόστρωμα και μετά χαλίκι από πάνω, και αφού θέλεις να κάνεις πυκνό φυτεμένο ενυδρείο. Τότε το χαλίκι που θα βάλεις από πάνω θα πρέπει να μην ξεπερνάει σε κόκκο τα 1- 3 mm. Επίσης χρειάζεσαι τουλάχιστον το διπλάσιο χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα. Δηλαδή αν το υπόστρωμα σου είναι 4 εκατοστά τότε πρέπει να βάλεις από πάνω άλλα 4 εκατοστά χαλίκι.

Για την διαμορφώσει που σε προτείνουν (πίσω πιο πολύ χαλίκι) φαίνατε καταπληκτικό αλλά υπό μια προϋπόθεση να μην βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου ποτέ ψάρια βυθού. Έστω και ένα κορι να βάλεις μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα θα στο κάνει επίπεδο. Αν λοιπόν σκοπεύεις να βάλεις τέτοια ψάρια μην μπεις στον κόπο να διαμορφώσεις τον βυθό.

Τώρα για τα φυτά που λες να βάλεις στο ενυδρείο κατά το στρώσιμο δεν θα έχεις πρόβλημα αν το στρώσης με τροφή ή με κάποια έτοιμα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά. Αν το στρώσης με αμμωνία τότε βαλε κάποια ανθεκτικά φυτά στην αρχή γιατί κάποια ευαίσθητα φυτά με της τρελές τιμές της αμμωνίας θα σου χαλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες διαφωτιστικές απαντήσεις!

Είπα να διαλέξω τον δύσκολο δρόμο - αλλά τα αγαθά κόποις κτώνται! - και να αδειάσω το ενυδρείο και να προσθέσω ακόμα ένα στρώμα απο υπόστρωμα και παραπάνω χαλίκι. Αυτή τη στιγμή αδειάζει.. Νομίζω το κομμάτι που επακολουθεί - να αφαιρέσω το χαλίκι προσεχτικά χωρίς να το αναμίξω με το υπόστρωμα, με άλλα λόγια να μήν αφήσω ίχνος χαλικιού, θα είναι άκρως σπαστικό. Το χαλίκι είναι όντως μικρής διαμέτρου (1-3), αυτό ήξερα να το ζητήσω, η βλακεία μου είναι ότι δέν το έψαξα καλύτερα να πάρω τη σωστή ποσότητα, και τώρα... την πληρώνω~ !

Ελπίζω να καταφέρω να κάνω ένα πυκνοφυτεμένο και ισσοροπημένο Mini-οικοσύστημα , και όταν είναι έτοιμο θα ανεβάσω και φωτογραφίες να καμαρώσω!

Επίσης μιά δύσκολη σχετικά ερώτηση έχω ακόμα: Απ'όσο ξέρω και απο τη σχολή μου υπάρχουν φυτά διαφόρων διαρκειών ζωής. Έτσι γίνεται και με τα υδρόβια φυτά, αναλόγως βέβαια και των συνθηκών που τους παρέχουμε. Για να κερδίσω λίγο χρόνο, μπορεί όποιος ξέρει να με συμβουλέψει για κάποια είδη ή γένη καλύτερα φυτών που να μήν έχουν διάρκεια ζωής μερικούς μήνες, αλλά παραπάνω (χρόνο ή χρόνια).

Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την αφαίρεση των χαλικιών. Τελικά δέν ήταν καθόλου εύκολο... :)

Έχουν μείνει ακόμα μικρά χαλικάκια μέσα στο υπόστρωμα που έχει μείνει. Πειράζει? Φαντάζομαι πως δέν πειράζει γιατί θα μπεί από πάνω ένα δεκάκιλο υποστρώματος ακόμα και μετά το χαλίκι, άρα δέ νομίζω να δημιουργηθούν δίοδοι λόγω χαλικιών που να δημιουργήσουν πρόβλημα "αερόβιας" δραστηριότητας..

Εσείς τι λέτε; Είναι εντάξει ή να το πετάξω τελείως το παλιό υπόστρωμα? ....Ελπίζω να μή χρειαστεί!

Αναμένω εναγωνίως!

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα φυσικά και δεν θα το πετάξεις, βγάλε όσο περισσότερα χαλικάκια μπορείς για να έχουν ελευθερία κινήσεων οι ρίζες και απλά συμπλήρωσε το υπόλοιπο που θα πάρεις.

Τα περισσότερα φυτά δεν πεθαίνουν ποτέ, αφού τα ανανεώνεις κλαδεύοντάς τα και φυτεύοντας τα νέα μοσχεύματα άρα στην ουσία αναπαράγονται αγενώς μέσα στο ενυδρείο σου. Εξαιρούνται κάποια φυτά χερσαία που κάποιοι βάζουν όπως η δράκαινα και κάποια που αναπαράγονται μόνο εγγενώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο στο δύσκολο δρόμο!

Σεβαστές οι απόψεις που διάβασα, αλλά είναι λίγο υπεβολικό ότι έστω και ένα Corydoras θα ισοπεδώσει το ενυδρείο. Επειδή σε δικά μου ενυδρεία προτίμησα αυτή την μέθοδο εκτος από καλοπιστικούς λόγους, ώστε να φέρω κάποια φυτά πιό κοντά στην επιφάνεια, γιατί δεν ήθελα να ανεβάσω πολύ την ένταση του φωτός.

Δεν αντιπετώπισα τέτοιο πρόβλημα με 7 Corydoras και 2 Ancystrus (που έσκαβαν για να φτάσουν κάτω από τις ρίζες), και 7 Fancy Goldfish σε άλλο ενυδρείο που στην κυριολεξία φτυαρίζουν το χαλίκι.

Σίγουρα θα υπάρχουν μετακινήσεις χαλικιού, αλλά άν το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο οι ρίζες των φυτών κρατούν και αυτές το υπόστρωμα. Μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σωστό στήσιμο από τις πέτρες.

Οι επιλογές δικές σου βέβαια.

Για το θέμα στρωσίματος ενυδρείου με φυτά και εμβολιασμό βακτηριδίων, θα σε παραπέμψω αρχικάΕΔΩ και ειδικότερα Setting up a New Planted Tank

Έχω στήσει τρία δικά μου ενυδρεία και κάποιων φίλων με πολλά φυτά, προσθήκη API StressZyme στο φίλτρο και τροφή για μια βδομάδα, με μηδενική (Ναι μηδενική) άνοδο αμωνίας και νιτρωδών μετά την εισαγωγή ψαριών σε μία βδομάδα. (Βλέπεις οι φίλοι ήταν βιαστικοί).

Στο θέμα που θίγεις για την διάρκεια ζωής των φυτών, υπάρχουν ήδη συζητήσεις που θα μπορούσες να ανατρέξεις. Σε γενικές γραμμές τα περισσότερα εισαγόμενα φυτά μεγαλώνουν σε φυτόρια με υδρατμούς και όχι μέσα στο νερό. Άρα όταν μπαίνουν στο νερό είναι φυσικό να μήν αντέχουν.

Συγκεκριμένες προτάσεις θα μπορούσε κάποιος να σου κάνει εφόσον διλέξεις και αναφέρεις τι βιότοπο θέλεις να δημιουργήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο στο δύσκολο δρόμο!

Σεβαστές οι απόψεις που διάβασα, αλλά είναι λίγο υπεβολικό ότι έστω και ένα Corydoras θα ισοπεδώσει το ενυδρείο. Επειδή σε δικά μου ενυδρεία προτίμησα αυτή την μέθοδο εκτος από καλοπιστικούς λόγους, ώστε να φέρω κάποια φυτά πιό κοντά στην επιφάνεια, γιατί δεν ήθελα να ανεβάσω πολύ την ένταση του φωτός.

Δεν αντιπετώπισα τέτοιο πρόβλημα με 7 Corydoras και 2 Ancystrus (που έσκαβαν για να φτάσουν κάτω από τις ρίζες), και 7 Fancy Goldfish σε άλλο ενυδρείο που στην κυριολεξία φτυαρίζουν το χαλίκι.

Σίγουρα θα υπάρχουν μετακινήσεις χαλικιού, αλλά άν το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο οι ρίζες των φυτών κρατούν και αυτές το υπόστρωμα. Μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σωστό στήσιμο από τις πέτρες.

Οι επιλογές δικές σου βέβαια.

Αν το χαλίκι είναι μεγάλης διαμέτρου τότε δεν μετακινείτε εύκολα αλλά μικρής διαμέτρου μετακινείτε στο πει και φι ιδιαίτερα στην άμμο που έχω τα Corydoras κάθε μέρα αλλάζουν το τοπίο. Μακάρι να βγω ψεύτης και ο άνθρωπος να κάνει ένα ωραίο ενυδρείο.

Πάντως είναι άξιο θαυμασμού που τα δικά σου σκάβουν και το χαλίκι μένει στην θέση του. Εκτός και αν κάθε μικρή μετακίνηση που γίνεται εσύ την διορθώνεις άμεσα.

Πολύ ήσυχα ψαράκια έχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το χαλίκι είναι μεγάλης διαμέτρου τότε δεν μετακινείτε εύκολα αλλά μικρής διαμέτρου μετακινείτε στο πει και φι ιδιαίτερα στην άμμο που έχω τα Corydoras κάθε μέρα αλλάζουν το τοπίο. Μακάρι να βγω ψεύτης και ο άνθρωπος να κάνει ένα ωραίο ενυδρείο.

Πάντως είναι άξιο θαυμασμού που τα δικά σου σκάβουν και το χαλίκι μένει στην θέση του. Εκτός και αν κάθε μικρή μετακίνηση που γίνεται εσύ την διορθώνεις άμεσα.

Πολύ ήσυχα ψαράκια έχεις. :)

Για άμμο έχεις απόλυτο δίκιο γιατί είναι πολύ δύσκολο να την κρατήσεις στην θέση της. Περνά και από τα διάκενα που αφήνει και φράγμα από πέτρες.

Το setup που αναφερόμουν αφορούσε τα υλικά που είχε ήδη ο irwan και γίνεται με χαλίκι δύο κοκομετριών. Πολύ ψιλό μπροστά, και ψιλό έως μεσαίο πίσω για να μήν περνά από τα φράγματα από πέτρες. Δεν μιλάω να δημιουργήσεις απλά επίπεδα στιβάζοντας το χαλίκι. Σε τέτοια περίπτωση και μόνο ροή νερού από κυκλοφορητές να έχεις θα το ισοπεδώσει.

Ούτως ή άλλως κάθε δύο τρείς μήνες γίνοται και μερικές μεταφυτεύσεις γιατί μεγαλώνουν αρκετά κάποια φυτά, έτσι βάζω κι εγώ το χέρι μου, αλλά όχι δραματικές ισοπεδώσεις.

Για να μην λέω πολλά βάζω μια παλιά φωτό για να φανεί τι εννοώ.

post-5311-1201128967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ξεκαθάρισαν κάπως τα πράγματα με τις πληροφορίες που μου δώσατε! :helpjim:

Τώρα το μόνο που έχω απορία είναι για το χαλίκι που θα μπεί απο πάνω. Αποφάσισα να πάρω άλλο ένα 9,5κιλο DENNERLE DEPONITMIX, οπότε συνολικά θα έχω 19 κιλά από θρεπτικό υπόστρωμα. Το χαλίκι μου είναι 35 κιλά λεπτόκοκκος χαλαζίας. Θα πρέπει να πάρω και άλλο χαλίκι λέτε? Γιατί ο υπολογιστής ποσότητας της dennerle ( http://www.dennerle.de/EN/HG09UG04.asp )λέει ότι πρέπει να βάλω 50 κιλά χαλίκι. Να την εμπιστευτώ ή απλά υπερβάλει?

Όσον αφορά το χαλίκι επίσης: σκέφτομαι να βάλω σίγουρα καμια 15αριά corydoras (για τον αριθμό των ψαριών και ιχθυοφόρτιση επίσης θέλω κάποιες πληροφορίες και την εμπειρία σας, αλλά θα ανοίξω άλλο θέμα γι'αυτό), και έχω λεπτόκοκκο ξανθό (?) χαλαζία. Έχω όμως και από το παλιό μου ενυδρείο σκουρόχρωμο πιό χοντρό χαλαζία τον οποίο ίσως μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να δημιουργήσω διαφορετικά επίπεδα όπως μου προτείνετε, όμως απ'ότι διαβάζω σε άλλα φόρουμ αυτό το χοντρό χαλίκι είναι επικίνδυνο να τραυματίσει τα κόρυς, άρα μήπως να μη το ρισκάρω?

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί, που ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίξω καινούριο θέμα γι'αυτό, είναι το CO2. Έχω ψάξει αρκετά στο φόρουμ και σε τιμές και μου φαίνεται μιά αρκετά ακριβή τελικά ιστορία. (Θα προτιμούσα μιά πιό αξιόπιστη και καλορυθμισμένη διαρρύθμιση παρά ένα DIY σύστημα). Η απορία μου είναι πόσο, κατα την εμπειρία σας, βοηθάει η λίπανση με CO2 , γιατί δέν έχω ξαναχρησιμοποιήσει, πόσο απαραίτητη είναι, και άν πιστεύετε ότι αξίζει να επενδύσω σε σύστημα με αυτόματη ρύθμιση και μεγάλη μπουκάλα (αλήθεια πόσο μεγάλη προτείνετε για 300L)?

Παρασύρθηκα και έγραψα πολλά! :bowdown: Ελπίζω να μή σας ζάλισα! :)

Έγινε επεξεργασία - irwan
Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι μου είναι 35 κιλά λεπτόκοκκος χαλαζίας. Θα πρέπει να πάρω και άλλο χαλίκι λέτε? Γιατί ο υπολογιστής ποσότητας της dennerle λέει ότι πρέπει να βάλω 50 κιλά χαλίκι. Να την εμπιστευτώ ή απλά υπερβάλει?

Έχω όμως και από το παλιό μου ενυδρείο σκουρόχρωμο πιό χοντρό χαλαζία τον οποίο ίσως μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να δημιουργήσω διαφορετικά επίπεδα όπως μου προτείνετε, όμως απ'ότι διαβάζω σε άλλα φόρουμ αυτό το χοντρό χαλίκι είναι επικίνδυνο να τραυματίσει τα κόρυς, άρα μήπως να μη το ρισκάρω?

Η απορία μου είναι πόσο, κατα την εμπειρία σας, βοηθάει η λίπανση με CO2 , γιατί δέν έχω ξαναχρησιμοποιήσει, πόσο απαραίτητη είναι, και άν πιστεύετε ότι αξίζει να επενδύσω σε σύστημα με αυτόματη ρύθμιση και μεγάλη μπουκάλα (αλήθεια πόσο μεγάλη προτείνετε για 300L)?

α. Δεν πέφτει και πολύ έξω στον υπολογισμό. Αλλά αν θες να κάνεις κάτι σωστό σκέψου πρώτα και σχεδίασε στο χαρτί το setup που θέλεις, πήγαινε να διαλλέξεις πέτρες και ξύλα που να ταιριάζουν σε υφή και μέγεθος με τον βιότοπο που θέλεις. Μετά ρίχνεις πρώτα 2 εκ σε ύψος ψιλό χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα. Τοποθετείς πέτρες και ξύλα και συμληρώνεις χαλίκι με γεμίσματα στα σημεία πού θέλεις. Άρα αγοράζεις και αργότερα.

β. Αν το χαλίκι σου έχει κοφτερές ακμές, τότε μετά από καιρό θα φθαρούν τα μουστάκια (barbels) των corydoras είτε ψιλό είναι είτα χονδρό. Όταν λές χονδρό τι κοκομετρίας είναι 3-5 mm ?

Το παιγνίδι με χρωματική διαφορά χαλικιού σου επιτρέπει να κάνεις ζώνες σαν κοίτη ποταμού με ανοιχτόχρωμο χαμηλά και σκουρότερο ψηλά. Αν αποφασίσεις να βάλεις χοντρό χαλίκι πρέπει να ξέρεις ότι μπαίνει από πάνω γιατί και από κάτω να το βάλεις, μετά από λίγο με ανακάτεμα το ψιλό θα κατέβει από κάτω.

γ. Τι βιότοπο θέλεις; Τι φυτά θέλεις; Αναφέρεις corydoras, θα κάνεις κάτι σε Αμαζώνιο;

Αν θέλεις ένα σωστό φυτεμένο βιότοπο με χαμηλό και σταθερό PH είναι απαραίτητη!

Τα χημικά δεν προσφέρουν καμμία σταθερότητα στην διατήρηση του PH και αυτές οι αυξομειώσεις στρεσσάρουν τα ψάρια. Επί πλέον είναι δραματική η διαφορά της ανάπτυξης των φυτών με CO2.

DIY με μαγιά δεν επαρκεί για 300 Lt ενυδρείο ούτως ή άλλως.

Διάβασε λίγο τα άρθρα για CO2. Μπορείς να φτειάξεις κάτι πολύ καλό με λίγα σχετικά χρήματα.

Η φιάλη των 2 Kg CO2 είναι μια καλή λύση από χωρητικότητα και χώρο που καταλαμβάνει για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι! :)

Έχω εξελίξεις. Πήγα στο κατάστημα που είχα πάρει το υπόστρωμα και το χαλίκι. Μου είπε το εξής ο πωλητής και τελικά τον ακολούθησα, αλλά πάλι έχω τις αμφιβολίες μου..: Τη συγκεκριμένη ποσότητα, λέει, η DENNERLE την προορίζει για 250 λίτρα, και στο δικό μου RIO 300 τόσα θα είναι τα πραγματικά λίτρα μου. Άρα δέν πρέπει να βάλω περισσότερη ποσότητα, γιατί το υπόστρωμα δέν υπάρχει για να πιάνουν οι ρίζες, αυτό θα το κάνει καλά το χαλίκι (που μου πρότεινε να πάρω κι'αλλο). Αντιθέτως είπε ότι το υλικό του υποστρώματος θα εξαντληθεί χρονικά την ίδια στιγμή περίπου είτε είναι η ποσότητα που έχω τώρα, είτε η διπλάσια. Το μόνο που θα αλλάξει, και εδώ με έπεισε, είναι ότι θα υπάρχει αρκετό περίσσευμα στοιχείων (και το συγκεκριμένο υπόστρωμα έχει 40 στοιχεία) διαθέσιμο για την άλγη. Άρα άν βάλω ένα 9,5κιλο ακόμα θα γεμίσω άλγες στο ενυδρείο και δέν θα ξέρω πως να τις μαζέσζψω~! Μου φάνηκε ότι έχει εμπειρία και ήξερε τι έλεγε, γιατί στο κάτω κάτω δέν με συμβούλευε να αγοράσω κάτι ώστε να τον υποπτευθώ. Εσείς τι λέτε?

Τελικά αντί έξτρα υποστρώματος πήρα θερμενόμενο καλώδιο για το υπόστρωμα πράγμα που βοηθάει τη ροή των θρεπτικών υποτίθεται και την καλύτερη κατανομή θερμοκρασίας στο ενυδρείο. Έχει κανείς εμπειρία μ'αυτό; Το πήρα άσκοπα;

Όντως θέλω να κάνω κάτι σε Αμαζόνιο, και θα βάλω ρίζες να μου κατεβάσουν το pH. Το χοντρό χαλίκι που έχω είναι κοκομμετρίας 3-5 mm και σκούρο, απλά έχει και αρκετά πιό μεγάλα κομμάτια, δέν ξέρω αν ειναι κατάλληλο για τα κόρυς.

Ρώτησα για CO2 και μου έπεσαν τα μαλλιά!! 200 Ευρώ χωρίς κάν ηλεκτροβαλβίδα για να κλείνει το βράδυ! Με ελεγκτή πεχά δέν το συζητάω κάν!!

Υ.Γ.1:Ακόμα είμαι στο μηδέν γιατί η σιλικόνη που πήρα της Tunze με πρόδωσε ολοκληρωτικά και το αφρολέξ background της Juwel που πήρα ξεκόλλησε...Οπότε πάλι άδειασμα, πάλι αναμομονή και...ελπίδα..!

Υ.Γ.2: Ψάχνω κάπου να βρώ πληροφορίες στο φόρουμ ή στα άρθρα για τον αριθμό των ψαριών που μπορεί να φιλοξενήσει ένα ενυδρείο, και δέν βρίσκω κάτι κατατοπιστικό, έχει κάποιος κάποιο λίνκ ή να ανοίξω καινούριο - αρχάριο - θέμα ? Θέλω να κάνω κοινωνικό αμαζονίου με πολλά τέτρα, αλλά και μικροκιχλίδες...

Ελπίζω να μήν έμπλεξα πολλά θέματα μαζί και τα έκανα σαλάτα, αλλά...Πρώτο θέμα μου είναι!! :helpjim:

Έγινε επεξεργασία - irwan
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα!

Χμμμμ… μπόλικα μάζεψες… :helpjim:

Οι εταιρίες προτείνουν το υπόστρωμα σύμφωνα με τα Lt του ενυδρείου γιατί σε γενικές γραμμές οι διαστάσεις των βάσεων (άρα κα το εμβαδόν) είναι ίδιες για τα ίδια λίτρα, και έτσι υπολογίζουν το τελικό ύψος του υποστρώματος. Π.χ. το Rio 240 είναι 121x41 αλλά το Rio 300 είναι 121x51.

Δες λοιπόν από την συσκευασία του υποστρώματος που αγόρασες πόσα λίτρα είναι το περιεχόμενο (όχι το βάρος) και υπολόγισε πόσα λίτρα χρειάζεσαι για να φτάσεις π.χ 3 cm υπόστρωμα. 2-3 cm υπόστρωμα μπροστά και 4-5 cm πίσω που θα βάλεις μεγαλύτερα φυτά είναι καλά.

Σίγουρα τα συστατικά του υποστρώματος εξαντλούνται, το είχαμε πει ήδη, ανάλογα με την ποσότητα των φυτών και με το αν είναι φυτά που τρέφονται περισσότερο από το ρίζωμα ή από το φύλλωμα.

Το υπόστρωμα είναι κάτω από το χαλίκι όμως, δεν μπορεί μέσω διήθησης να διαχέει τόσο πολλά στοιχεία στο νερό ώστε η διπλάσια ποσότητα υποστρώματος να εξαντλείται στον ίδιο χρόνο, εκτός κι αν το ανακατεύεις.

Δηλαδή δεν σου πούλησε υπόστρωμα αλλά θερμαντικό καλώδιο που κάνει ακριβότερα :) (αστειεύομαι)

Σωστά βοηθάει αλλά πότε και που; Ti Μέση θερμοκρασία έχει ο χώρος που έχεις το ενυδρείο; Ακουμπάει σε εξωτερικό τοίχο ή είναι πάνω σε μεταλλική βάση ανοικτή από κάτω ώστε να έχεις απώλειες θερμότητας ;

Αν το ενυδρείο βρίσκεται σε χώρο με θερμοκρασία 15 οC δηλαδή 10 οC διαφορά από μια μέση τροπική θερμοκρασία 25 οC τότε…

Διάβασε ΕΔΩ

Κρίνε μόνος σου αν έκανες σωστά ή όχι. Εσύ ξέρεις τα υπόλοιπα στοιχεία.

Οι ρίζες θα κατεβάσουν με τις τανίνες που εκλύουν στο νερό το PH αλλά δεν υπάρχει σταθερότητα. Εξαντλούνται και αυτές με τις αλλαγές νερού. Λειτουργούν όπως το τσάι. Παράλληλα θα πρέπει να φιλτράρεις με τύρφη ή να βάλεις CO2 για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Για το χαλίκι ξαναμιλήσαμε, αν είναι κοφτερό όχι.

Για το CO2 ψάξε λίγο παραπάνω, υπάρχουν στα τεχνικά άρθρα του Aquazone λύσεις που θα σου στοιχίσουν πολύ λιγότερα.

Ξεκίνα από ΕΔΩ

Άνοιξε καινούργιο θέμα.

Όλες οι σιλικόνες θέλουν να κολληθούν σε στεγνό χώρο και να μείνουν 24 τουλάχιστον ώρες να στεγνώσουν.

Γενικός κανόνας με πολλές εξαιρέσεις: για ψάρια μέχρι 5 cm = 1Lt/cm, μέχρι 10 cm = 2 Lt/cm, μέχρι 15 cm = 3 Lt/cm και για > 15 cm = 4 Lt/cm (Τα μεγέθη είναι n Lt νερό x cm τελικού μεγέθους ψαριού).

Άλλες παράμετροι είναι το μήκος και το ύψος του ενυδρείου, όπως και σε άλλα η συνολική επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με τον αέρα. Δεν αρκούν μόνο τα λίτρα. Υπάρχουν ψάρια που χρειάζονται μήκος για να κολυμπούν και άλλα πολύ οξυγόνο.

Διάλεξε τι περίπου θες και άνοιξε καινούργια Post.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ευχαριστώ για την διαφώτιση. Τελικά νομίζω ένα σίγουρο συμπέρασμα είναι ότι ποτέ δεν πάμε στο μαγαζί προτού σιγουρευτούμε 100% τι θέλουμε να αγοράσουμε...

Βρίσκομαι ακόμα με ένα ενυδρείο χωρίς νερό - εδώ και δύο εβδομάδες...λόγω αναποφασιστηκότητας για υπόστρωμα. Διαβάζοντας τα όσα μου λέτε καταλαβαίνω ότι με την πείρα των ανθρώπων που υπάρχει σ'αυτό το φόρουμ και με τη γνώση που υπάρχει διαθέσιμη μπορώ να είμαι σίγουρος τι κάνω. Γιατί οι πωλητές στο κατάστημα που σας είπα δέν συμφωνούσαν κάν μεταξύ τους!

Αναγκάστηκα να βγάλω το νερό - ξανά - γιατί ξεκόλλησαν τα background, παρ'όλο που άφησα τη σιλικόνη να στεγνώσει τρείς μέρες, έβαλα όλη τη σιλικόνη, και δεν υπήρχε ίχνος νερό, αφού ήταν καινούριο το ενυδρείο..

Πήρα μια jbl σιλικόνη και νομίζω τώρα θέλει καλέμι για να ξεκολλήσει! :wacko:

Αλλά εφόσον πάλι είμαι με άδειο ενυδρείο θα πάρω τελικά άλλο ένα - πανάκριβο μεν - κουτί της DENNERLE ώστε να φθάσω στην επιθυμητή ποσότητα. (Πηρα και substrat start οπότε έχει ελαφρύνει επικύνδινα η τσέπη μου..!)

Τώρα όμως έχω πρόβλημα με το καλώδιο θέρμανσης υποστρώματος ... :wacko: (Ελπίζω όλα τα προβλήματα να μου βγούν τώρα και όχι αργότερα γιατι από γκαντεμιά... :hysterical: ). Μου έδωσαν ένα της RENA το οποίο είναι 15 μέτρα και 100 watt και προορίζεται για ενυδρεία μεγαλύτερα των 350 λίτρων. Δεδομένου οτι εχω το RIO 300 , λογικά έχω Λιγότερα απο 300 λίτρα.. Επίσης είναι τόσο μακρύ που αναγκαστηκά για να μπεί στον βυθό του ενυδρείου πρέπει να διασταυρωθεί το καλώδιο καποιες φορές. Αυτό φαντάζομαι δέν είναι καλό ούτε για το ίδιο το καλώδιο (στις οδηγίες δείχνει ένα σχηματισμό όπου το καλώδιο απλώνεται ομοιόμορφα στον βυθό χωρίς να διασταυρώνεται), αλλά λογικά δέν είναι καλό και για τις ρίζες των φυτών καθώς δέν θα τους αφήνει ελευθερία κινήσεων. Εσείς τι λέτε? Δέν πρέπει να το πάω πίσω?

Όσον αφορά τα ψάρια... προβλέπω να περνάει καιρός μέχρι να αρχίσω να βάζω έτσι που πάω...Οπότε τότε ανοίγω άλλο θεμα να μου πεί όποιος μπορεί μια πιό εμπεριστατωμένη άποψη για τον συνδυασμό που σκέφτομαι.

Επίσης πήρα αμπούλες biodigest με τις οποίες επιταχύνεται (μάλλον "μπολιάζεται") το στρώσιμο του ενυδρείου. Είμαι περίεργος πόσο θα "πιάσει" αυτό.

Περιμένω με αγωνία απόψεις και διορθώσεις. :lol:

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο καλώδιο δεν θα το έβαζα καν στο ενυδρείο μου είναι πολύ ισχυρό για τον βυθό και ακατάλληλο. Κανονικά τα βοηθητικά θερμαντικά καλώδια έχουν σκοπό να δημιουργούν μια ελαφριά ανακύκλωση του νερού για ορισμενες κατηγορίες φυτών και όχι να θερμαίνουν το νερό.

Ρίξε μια ματιά εδώ λίγο πιο κάτω για του λόγου το αληθές η εταιρία dennerle τα 100 watt τα προορίζει για ενυδρεία 650-1000 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Χρήστο, ότι δεν χρειάζεσαι το καλώδιο.

Πιστεύω ότι εφόσον το ενυδρείο βρίσκεται σε θερμαινόμενο χώρο, πχ. σε διαμέρισμα δεν χρειάζεται θέρμανση το υπόστρωμα.

Στην προηγούμενη απάντηση σου ανέφερα για τις θερμοκρασίες περιβάλοντος όχι γιατί το καλώδιο θα βοηθήσει στην θέρμασνη του νερού, αλλά γιατί άν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολυ χαμηλότερη το υπόστρωμα στα χαμηλότερα στρώματα δεν μπορεί να ζεσταθεί από το νερό που βρίσκεται από πάνω.

Το χαλίκι δημιουργεί θερμομονωτικό στρώμα. Άρα το υπόστρωμα τείνει να έχει την θερμοκρασία του περιβάλοντος, οπότε οι ρίζες βρίσκονται σε χαμηλότερη θερμοκρασία από την επιθυμητή και δεν απορροφούν τα απαραίτητα συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...