Jump to content

το Reef του φτωχού και τεμπέλη


salTasos

Recommended Posts

στο ενυδρείο που βλέπετε έβαλα αλατόνερο παραμονές πρωτοχρονιάς ..

μετά από δυο μέρες έβαλα τον αραγωνιτη .. τον οποίο είχα καιρό στην αποθήκη ( αλλιώς θα έπαιρνα στεγνό ).. είναι <ζωντανός> και έχει υψος 9-10 εκ στο μεγαλύτερο τμήμα του .. θα έβαζα ακόμα μια σακούλα 9 κιλών αν είχα .. τώρα έχει 5 χ 9 κιλά

περίμενα μερικές μέρες να κάτσει η ασπρίλα έχοντας στο φίλτρο μόνο υαλοβάμβακα

αν έβαζα πρώτα τον αραγωνιτη και μετά το νερό προσεκτικά .. θα είχα λιγότερη ασπρίλα στο νερό ..

μάζεψα και τους αφρους που δημιουργηθήκαν στην επιφάνια με λίγο υαλοβάμβακα

μόλις καθάρισε το νερό .. έβαλα άνθρακα , αντιφώσφορο στο εσωτερικό και μοναδικό φίλτρο

πήρα λίγο βράχο από το άλλο μου ενυδρείο και τον έβαλα μέσα ..

μαζί του ηρθαν και μερικά σαλιγκαράκια nerita , ένα κομμάτι από τη <ποδιά> μια ακροπόρας .και σκουληκάκια που σήμερα έχουν γεμίσει το υπόστρωμα . την επόμενη έβαλα δυο σαλιγκάρια trochus μετά από καλή προσαρμογή

ο φωτισμός μου προς το παρόν είναι T8 2χ25 w marine + 1 actinic blue.. σύντομα θα βάλω άλλη μια άσπρη ..

ξεκίνησα με 8 ώρες .. για να φωτίζω το sps που κατά λάθος έβαλα .. σε δυο μέρες το υπόστρωμα είχε γεμίσει διατομικη άλγη ..

έσβησα δυο μέρες τα φώτα … και μετά άναβα για 2-3 ώρες .. αργότερα λίγο παραπάνω .. βλέποντας την εξέλιξη στο υπόστρωμα ..

χθες έβαλα και ένα βράχο με τα μανιτάρια που βλέπετε με 6 ώρες φωτισμό

σήμερα τα μανιτάρια έχουν καλύτερη όψη από χθες .. θα έλεγα μάλιστα καλύτερη και από την όψη που είχαν στο μεγάλο ενυδρείο ..

η ακροπορα διατηρεί τους πολύποδες της , τα σαλιγκάρια κόβουν βόλτες στα τζάμια και στο βράχο

μετρήσεις νερού δεν γίνονται καθόλου .. είχα ένα ph controller και το έριξα μέσα να μην κάθεται .. 7,9 σταθερά ..

έχω ρίξει λίγο kalkwasser ( σταματώ όταν το ph πάει 8,0 )

αυτά έχω κάνει μέχρι τώρα ..

στόχος είναι αρχικά να στηθεί ένα μικρό reef με λίγο βράχο , κοράλλια και ελάχιστα ψάρια -το πόσα θα βάλω ελπίζω να μου το <πει> το ενυδρείο ..-

και να συντηρηθεί για ένα εύλογο χρονικό διάστημα , να μας δείξει τις αντοχές του και τις δυνατότητες του , αυτό θα χρειαστεί πάνω από 8 μήνες ..

φοβάμαι τις ζέστες του καλοκαιριού ..

να πω ακόμα ότι έχει ένα σταθερό εσωτερικό φίλτρο με μια αντλία 450 λ/ω

θερμαντήρα 250 w , η κυκλοφορικά είναι <<κυκλωτική >> όχι κλασσική κυκλική με ένα mj 1200( τον οποίο έχω μετατρέψει προσωρινά σε μηχανικό φίλτρο ) και ένα 900 .. από τη φωτογραφία θα καταλάβετε περισσότερα .. μελλοντικά κάτι θα αλλάξει .. προς το παρόν κάνει τον απαραίτητο <χαβαλέ > για να σηκώνει σκουπιδακια από το υπόστρωμα

αυτά ..

IMG_0196.jpg

IMG_0197.jpg

IMG_0125.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Τασο για το πειραμα... το θεωρω ως πειραμα αφου πολυ καλα γνωριζουμε οτι δεν εισαι τεμπελης (ουτε φτωχος ελπιζω :):helpjim: ) και εχεις ηδη ενα εξαιρετικο ενυδρειο...φανταζομαι, λοιπον, οτι το συγκεκριμενο θα σε βοηθησει να βγαλεις καποια συμπερασματα και να παρεις καποια ρισκα που δεν θα επερνες με το αλλο...

Καλη αρχη και κρατα αυτο το θεμα ζωντανο με πολλες πολλες πληροφοριες ! Ποσα λιτρα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το εγχείρημα, Τάσο!!!

Περιμένουμε νεότερα από την εξέλιξή του.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε την εξέλιξη τεμπέλη και φτωχέ Τάσο...

Καλή αρχή και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ο στόχος είναι να φτιαχτεί έτσι ώστε να βάλω μέσα κάτι άμεσα για να βλέπω .. να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα και να το συντηρώ πολύ εύκολα και οικονομικά ..

θέλω να αποφύγω δυσάρεστες εκπλήξεις και προβλήματα αλγης

θα μπορούσα να βάλω λιγότερη άμμο για περισσότερη οικονομία ,, πιστεύω όμως ότι μελλοντικά θα τα πάρω πίσω γιατί δεν θα χρειαστεί ( ελπίζω ) κάποιο άλλο φίλτρο και ούτε θα συφωναρω γιατί είμαι τεμπέλης.. όπως είπαμε ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ..

τι σε κάνει να το πιστεύεις ?

Εχω τρέξει ένα 60λ για τέσσερις μήνες με ένα μικρο κομμάτι βράχο και αρκετή άμμο.

Κυκλοφορία ένα MaxiJet 750

Χωρίς αλλαγές νερού, και φως μόνο από τον ήλιο.

Και κατοίκους δυο σαλιγκάρια και ένα μήλο θαλάσσης.

Το μόνο που έκανα ήταν να συμπληρώνω νερό από όσμωση και να ρίχνω λίγη τροφή(μεγάλος τεμπέλης :helpjim: ).

Μόλις το ξεστησα το ενυδρείο ήταν γεμάτο κωπήποδα και καθόλου άλγη.

Αποψη μου για το δικό σου σύστημα, θα πρότεινα μικρές αλλαγές τις τάξης του 10% εβδομαδιαίες ακόμα και χωρίς συμπληρώματα . :)

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θα ήταν να μας ενημερώνεις κάθε μέρα για το σύστημα σαν ημερολόγιό θα είναι πολύ ενδιαφέρων και χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

ίσος κάθε μέρα …. να μην έχει νόημα …

αλλά τώρα έχω νεότερα ..

έκανα κάποιες μικρό αλλαγές ..

και έβαλα μια <μπάλα> :helpjim: χαιτόμορφη άλγη .. προσφορά του ΝΙΚΟΥ ΨΑΛΤΗ που ευχαριστώ θερμά :)

IMG_0217.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια .

Τωρα μας βαζεις και στο τριπακι για Θαλασσινες περιπετειες.

Μπραβο Φιλε !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τη "γλύτωσε" η chaeto. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια .

Τωρα μας βαζεις και στο τριπακι για Θαλασσινες περιπετειες.

Μπραβο Φιλε !

Πρόσεξε...είναι κολλητικό.

Link to comment
Share on other sites

blastomussa wellsi

είναι η νέα εισαγωγή από το μεγάλο ..

προστέθηκε άλλη μια αντλία mj 1200

IMG_0234.jpg

Νίκο η chaeto ταξίδεψε χωρίς νερό στη σακούλα ..μόνο λίγη υγρασία και αέρα :lol:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τάσο πως πάει το σύστημα σου σε τι κατάσταση βρίσκεται?? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

στάσιμη ..

αυτή τη περίοδο <τρέχω> για να αντικαταστήσω το μεγάλο ..

. όλα τα ζωντανά που έχω βάλει πάνε πολύ καλά .. εκτός από το sps που δεν εχει τον απαιτούμενο φωτισμό και το χάνω σιγά – σιγά .. δεν έβαλα άλλη μια λάμπα που του χρειαζότανε ..

από συμπληρώματα ..στάζω kalkwasser και το ph μου είναι 8,00-8,20..

αυτές τις μέρες θα μετρήσω ΚΗ ,CA ,MG να δω τι γίνεται ..

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...