Jump to content

Ανουμπιες!!!


savas

Recommended Posts

Καλησπερα ήθελα να ρωτησω εχω βαλει στο ενυδρειο μου εδω κα αρκετο καιρο μια ανουμπια και παρατηρησα προσφατος οτι εχει αρχισει να χαλαει, τα φυλλα της εχουν κατι μαυρες κηλιδες πανω. Τι συμβαινει? Το φως το εχω περιπου στις 6- 8 ωρες. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δωσε μας περισσοτερα στοιχεια...

αυτο που βλεπεις παντως λογικα ειναι καφε αλγη.....

συνηθως οπροερχεται απο πλυθωρα φωσφορικων η κακο φωτισμο,η και συνδιασμο τους..καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου..???

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια νερου εχεις?υπαρχει υποστρωμα στο ενυδρειο σου?βαζεις λιπασμα,ταμπλετες..?δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τις ανουμπιες τις εχω βαλει κοντα σε ενα βραχο τις οποιες δεν τις εχω δεσει απλα κρατιουνται απο κατω του. Κατω εχει χαλικι, δεν εχω ριξει λιπασμα η κατι αλλο. Το νερο το αλλαζω καθε μια με μιαμιση εβδομαδα, βαζω απιονισμενο και νερο βρυσης για να εχω το επιθυμητo PH. Θερμοκρασια 25 βαθμους.

Έγινε επεξεργασία - savas
Link to comment
Share on other sites

εχω και γω ανουμπια και δεν εχω υποστρωμα...την εχω φυτεψει σε χαλικι,βαζω ομως ταμπλετες (flourish tabs λεγονται,ειναι της seachem και η φωτογραφια δειχνει απ εξω ανουμπιες),ριχνω μια φορα τον μηνα tetra plant planta min(ειναι υγρο) και καθε τοσο σταματαω το υγρο και ριχνω αμπουλες (1 καθε 15 μερες) bio vert...η ανουμπια μου ειναι μια χαρουλα!!!!παλια ειχε και μενα καφε λεκεδες στα φυλλα...ισως δεν αναβα αρκετα το φως,ειχα αλλαξει ομως και ταμπλετες,εβαζα της tetra τισ crypto και οταν τις σταματησα ξαναεπανηλθε....οταν την πηρα ειχε 4 φυλλα..τωρα ειναι ετσι:

post-1581-1201201787_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...