Jump to content

Recommended Posts

Αναφέρω ότι:

1) Το ενυδρείο μου λειτουργεί 3 χρόνια (είναι στρωμένο).

2) Γνωρίζω τις παραμέτρους του νερού και προκύπτει ότι δεν αποτελούν αιτία στο πρόβλημα μου.

3) Το πρόβλημα υπάρχει μόνο σε 1 ψάρι. (CAE)

4) Το πρόβλημα υπάρχει για περισσότερο από 6 μήνες και είδα ότι δεν είναι τίποτα μεταδοτικό.

5) Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για αρρώστεια.

Δείτε τις φώτο... το ψάρι έχει αυτό το σχήμα συνεχώς :helpjim: Είναι έτσι στραβό το καημένο :)

Τι μπορεί να είναι; Μοιάζει με σκολίωση... τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;;;;

post-1961-1201213921_thumb.jpg post-1961-1201214356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε netspy καταρχήν το ψαράκι που έχεις στις φωτό δεν είναι cae κατα δεύτερον τι ενοείς στραβό; το ψαράκι έτσι το πήρες ή στράβωσε στην πορεία;

Link to comment
Share on other sites

Σε κατι guppy που ειχα καποτε και ειχα παρατηρηση μια ασυμμετρία στη σπονδυλική ενος μου ειχαν πει για σκουλικια/ενδοπαρασιτα. Αν δεν ειναι κατι τετοιο μαλλον ορθοπεδικο ειναι το θεμα. Η συμπεριφορα του πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκολίωση και τις περισσότερες φορές τα αίτια είναι κακή διατροφή .

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ σε όλους:

Έχω αυτό το ψάρι σχεδόν 5 χρόνια. Πριν από 6 μήνες άρχησε να στραβώνει η ουρά του και σήμερα είναι έτσι όπως φαίνεται στις φώτο. Είναι συνεχώς έτσι ακόμα κι όταν κολυμπάει.

Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική. Απλώς δυσκολεύεται λίγο να κολυμπήσει. Δεν πιστεύω να έχει τίποτα βακτήρια ή σκουλήκια. Δε νομίζω να επιβίωνε τόσους μήνες αν ήταν άρρωστο...

Σταμάτη κι εγώ θεωρώ πιθανότερο να έχει σκολίωση. Τι θα μπορούσα να το ταΐσω μήπως και επανέλθει κάπως;

Σκέφτομαι να ρίξω βιταμίνες σε υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ρίξω βιταμίνες σε υγρό.

Οτι μαρκα θελεις βάλε απο βιταμίνες αλλωστε δεν γνωριζουμε ακριβως τι του λίπη μπορει να ειναι και μεταλα ή ιχνοστοιχεια .

προσεξε μονο την υπερβολη και να ξερεις οτι ως συνηθως δεν υπαρχει επιστροφη με αυτο θελω να σου πω οτι αυτη τη στιγμη το ψαρακι σου μπορει να μην εχει καμια έλλειψη απο τίποτα μπορει δηλαδη να εχει περασει η κρισημη φαση και να εχει τελειωσει .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σκολίωση και τις περισσότερες φορές τα αίτια είναι κακή διατροφή .

:) συμφωνω με τον σταματη,

αν η συμπεριφορα του ειναι πια σταθερη μαλλον το εχει ξεπερασει αλλα θα ειναι μονιμο πια

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα επειδή το ψάρι μου έχει στραβώσει ακόμα περισσότερο :thumbup:

Αυτό έγινε αργά και σταθερά μέσα στους τελευταίους 5 μήνες με αποτέλεσμα τώρα να φαίνεται πραγματικά σαν "S" :thumbup:

post-1961-1222984705_thumb.jpg

Κατά διαστήματα έριξα βιταμίνες, χωρίς όμως να δω κάποια πιθανή βελτίωση. Το μόνο σίγουρο που πέτυχα με τις βιταμίνες ήταν να φουντώσει η άλγη

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...