Jump to content

O κυριος τουμπανος !!!


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου το εχω στο σαλονι και οχι στο δωματιο μου λογο χωρου.Ετσι αποφασισα να παρω εναν νεο συγκατοικο στο δωματιο μου και σας τον παρουσιαζω.

post-5701-1201334013_thumb.jpg

post-5701-1201334031_thumb.jpg

post-5701-1201334049_thumb.jpg

post-5701-1201334067_thumb.jpg

post-5701-1201334082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι ακομα.Στην παρακατω φωτο σας εχω σε ενα κοκκινο κυκλο ενα σημειο που καθεται πολλες ωρες εκει.Λες και εχει παθει καταθληψη.Λετε να φταιει η μοναξια???

post-5701-1201334393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας ρωτησω ακομα τι χρειαζεται ο μονομαχος.Δηλαδη:

1.Καθε ποτε αλλαγες νερου.

2.Ποσες φορες την ημερα ταισμα.(εχω της sera τα σκουληκακια)

3.Θερμοκρασια

4.Το φυτο που εχω ειναι αληθινο.Χρειαζεται κατι εξτρα???

Link to comment
Share on other sites

η μοναξια δεν ειναι ο λογος που καθεται σε ενα σημειο :)

ταισμα μια με δυο φορες την ημερα 2-3 σκουλικακια νομιζω οτι ειναι καλα

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το σημείο αυτό του αρέσει γιατί έχει την χαμηλότερη ροή. Επίσης ίσως κρυώνει χωρίς θερμοστάτη.

Για να νιώσει πολύ καλύτερα, βάλε θερμοστάτη στους 24-25 και κάνε πιο ενδιαφέρον το ενυδρείο με λίγα ξύλα και κανένα κερατόφυλλο ή κάποιο άλλο ψηλό-επιπλέον φυτό με χαμηλές απαιτήσεις.Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα το 30-40% ή κάθε μέρα 1-2 ποτηράκια με ανάλογο αντιχλώριο πάντα.

Για να ψηθείς και να εμπνευστείς δες και

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

απο εμφανιση δεν μου ειπατε τιποτα :)

Για την χαμηλότερη ροή δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα γιατι το φιλτρακι που εχει κρυβει ενα ρυθμιστη για την πιεση στην εξοδο και το εχω τερμα χαμηλα.αλλα σαν πιο εμπειρος που εισαι θα το τσεκαρω.Παντως αν βρω κανενα αλλο ενυδρειο 25Λ αλλα με φιλτρο κτλ θα το αντικαταστησω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το θεμα ειναι σχετικο να κανω μια ερωτηση?

Για μονομαχο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενυδρειο που τα πλαινα τζαμια ειναι στυλ καθρεπτη ή θα στρεσαρεται??

Link to comment
Share on other sites

Θα στρεσσάρεται βλέποντας έναν αντίζηλο συνέχεια, αυτό που κάποιοι κάνουν είναι να του βάζουν ένα καθρεφτάκι έξω από το τζάμι για λίγα μόνο λεπτά που και που αφού αυτό θεωρείται εξάσκηση και επίσης έτσι επιδεικνύει τα πέπλα του τεντόνωντάς τα.Οι πιο είμπειροι που το έχουν δοκιμάσει ίσως σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το θεμα ειναι σχετικο να κανω μια ερωτηση?

Για μονομαχο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενυδρειο που τα πλαινα τζαμια ειναι στυλ καθρεπτη ή θα στρεσαρεται??

Μην χρησιμοποιησεις θα στρεσαρεται.

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να παω να αγορασω ενα ενυδρειο 25Λ (Το δικο μου ειναι 16)

και να δω αν και εκει θα πηγαινει να κρυβετε στην αντλια απο πισω.Θα βαλω και ζωντανα φυτα μεσα και "γκαζων" κατω και ελπιζω να αισθανεται πιο ανετα.μονομαχινες δεν ξερω αν θα βαλω ακομα γιατι θελω να δω την συμπεριφορα του.Ισως βαλω τιποτα νεον.Γνωμες???????

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την απόφασή σου :lol: θα είναι πολύ καλύτερα έτσι. Ο χώρος θα είναι τέλειος για να είναι μόνος του αλλά με παρέα μάλλον δεν θα το εκτιμήσει και τόσο, θα σου πρότεινα να μηντου βάλεις.

Μην ξεχάσεις τον θερμοστάτη. Τέλος θα πρέπει να το ψάξεις για λαμπτήρα όπως και για το ποιό γκαζον θα αντέξει χωρίς διοξείδιο και χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Νεον μη βαλεις θα τα χτυπησει, οσο περισσοτερο χωρο του δινεις τοσο το καλυτερο, μονομαχινες μπορουν να βρεθουν στο ιδιο ενυδρειο μονο για λιγες ωρες μεχρι να ζευγαρωσουν και να κρεμασουν τα μικρα στη φωλια. Μετα και τη θηλυκια θα πρεπει να μην βγαλεις για να μην την ξεκανει. Αν κανεις κατι τετοιο θα πρεπει να κανεις ενα multιsystem γιατι και τα μικρα θα πρεπει να μπουν μονα τους καπου σε συντομο χρονικο διαστημα για να μην σκοτωθουν μεταξυ τους ή τα φαει ο πατηρ.. Καθρεφτες και τα σχετικα μονο για λιγο κανεναν μικρο βαζε με το χερι διπλα στο ενυδρειο για να τον βλεπεις να φουντωνει αλλα μην το παρακανεις. Φροντισε για χαμηλη ροη, θερμοστατη καμια ριζα, αληθινα και ΕΥΚΟΛΑ φυτα και ιδανικα και λιγη τυρφη στο φιλτρο για να μαλακωνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...