Jump to content

αλγη που σκοτωνει;


Recommended Posts

καλημερα σας. εχω ενα κοινωνικο ενυσρειο 60 λιτρων το οποιο εχει μεσα αρκετη αλγη. το προβλημα ειναι οτι ενα τα ψαρακια που φιλοξενω δεν φενεται να εχουν καποιο προβλημα, οτι αλλο ειδος μπει στο ενυδρειο που να τρωει την αλγη , μολις φαει τα τιναζει. εχω χασει ετσι ενα σαλιγκαρι και αρκετους γλυφτες. τι μπορει να συμβαινει δεν μπορω να καταλαβω. βαζω λιπασμα στα φυτα και σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο. οι μετρισεις μου ολες ειναι οκ , εκτος απο το NO3 που ειναι στο κοκκινο, δηλ γυρω στα 50 mg\l. εκανα αλλαγη νερου για να τα μειωσω αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

τα ΝΟ3 μονο με αλλαγες νερου φευγουνε..μαλλον πρεπει να κανεις και αλλη..

εφ'οσων εχεις προβλημα με την αλγη θα πρεπει να μειωσεις τα λιπασματα που ριχνεις..

δωσε μας λιγα στοιχεια για το ενυδρειο..ποσα ψαρια εχει,τι ψαρια,τι φιλτρανση καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο κτλ..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως γραφει στα αριστερα πως κοιτας την οθονη, τις λεπτομεριες του ενυδρειου μου κατω απο το ονομα μου. λεω εκει τι ψαρια εχω η ειχα μεχρι εχτες τελοσπαντων. :)

Link to comment
Share on other sites

τα ΝΟ3 μονο με αλλαγες νερου φευγουνε..μαλλον πρεπει να κανεις και αλλη..

εφ'οσων εχεις προβλημα με την αλγη θα πρεπει να μειωσεις τα λιπασματα που ριχνεις..

δωσε μας λιγα στοιχεια για το ενυδρειο..ποσα ψαρια εχει,τι ψαρια,τι φιλτρανση καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο κτλ..

να προσθεσω στα πολυ σωστα που αναφερει ο φιλος γιαννης,οτι απο τη στιγμη που εχεις προβλημα αλγης,και μαλιστα εχεις και θανατους ψαριων....!!!,κοβεις μαχαιρι τα λιπασματα,και πλακωνεσαι στην κυριολεξια στις αλλαγες νερου....

επισης εκτος απο τις υπολοιπες πληροφοριες ,να μας πεις καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,και τι ακριβως ταιζεις και καθε οτε...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.. :)

παρ'ολα αυτα ειναι πολλα που επιρρεαζουν,και θα βοηθουσε πολυ αν μας ελεγες αυτα που σου ανεφερα πιο πανω,αλλα και αυτα που ρωτησε ο Κωστας..

μονο με μια πιο πληρη εικονα θα μπορεσει καποιος να σου πει τι φταιει..

οταν λες μεχρι εχθες τι εννοεις?? :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου κανω μια φορα την εβδομαδα, γυρω στο 1/3 του ογκου του ενυδρειου. ταιζω με tropical vegetable 1 φορα την ημερα. δεν εχω υποστρομα για τα φυτα γι αυτο μου ειπαν να ριχνω λιπασμα.ουτε co2 βαζω. τα φυτα ειναι 4 κατι σαν φυκια, μια ντοματια, και 2 ανουμπιες.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι εχτες λεω γιατι νομιζα οτι ειχα γραψει οτι εχω το σαλιγκαρι κ τον γλυφτη που εχασα εχτες.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια,νιτρωδη..?

κατι αλλο σκοτωνει τα ψαρια σου,και σιγουρα δεν ειναι αλγη.....

Link to comment
Share on other sites

NH3/NH4: 0 και NO2: 0.3

Link to comment
Share on other sites

το λιπασμα που βαζω ειναι το υγρο λιπασμα tropical aquaplant b. μπορει να φταιει; πριν κανα μηνα τους ειχα κανει θεραπεια με tropical ichtiosan γιατι ειχαν ich. τωρα δεν βλεπω να εχουν τιποτα. λιγο ασπρο εχει ο μονομαχος στο στομα του αλλα ριχνω αλατι στις αλαγες και του φευγει σιγα σιγα. το σαλιγκαρι λενε οτι ειναι πολυ ανθεκτικο κ δεν ψοφαει ευκολα γι αυτο απορω που ψοφισε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...