Jump to content

Rio 240lt φυτεμενο(ελπιζω να μεινει)


christos79

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το φυτεμένο ενυδρείο.

Έχω στήσει το ενυδρείο μου (photo 1)στο οποίο έχω βάλει υπόστρομα της σερα.

Τι άλλο λίπασμα πρέπει να βάλω ? μου έχουν δώσει από ένα pet shop το ferreal της aqua medic είναι καλό? χρειάζομαι και κάτι ακόμα? ταμπλέτες στις ρίζες?

Επίσης έχω αγοράσει μια valisneria spiralis και μια valisneria gigantia(photo 2) h gigantia ανάμεσα στα φύλλα της έχει και κάτι μακριά σαν ρίζες.Αυτά πρέπει να τα φυτέψω? τι είναι?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ. Τα σκαλάρια τα πήρα από έναν φίλο και τα έχω για να βγάλω 1 ζευγάρι δεν θα μείνουν όλα μόνο 2.

post-6234-1201536851_thumb.jpg

post-6234-1201536915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το φυτεμένο ενυδρείο.

Έχω στήσει το ενυδρείο μου (photo 1)στο οποίο έχω βάλει υπόστρομα της σερα.

Τι άλλο λίπασμα πρέπει να βάλω ? μου έχουν δώσει από ένα pet shop το ferreal της aqua medic είναι καλό? χρειάζομαι και κάτι ακόμα? ταμπλέτες στις ρίζες?

Επίσης έχω αγοράσει μια valisneria spiralis και μια valisneria gigantia(photo 2) h gigantia ανάμεσα στα φύλλα της έχει και κάτι μακριά σαν ρίζες.Αυτά πρέπει να τα φυτέψω? τι είναι?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ. Τα σκαλάρια τα πήρα από έναν φίλο και τα έχω για να βγάλω 1 ζευγάρι δεν θα μείνουν όλα μόνο 2.

ομορφο το ενυδρειο σου... :bowdown:

τα λιπασματα για αρχη ειναι οκ.προσοχη ομως,λιπασματα χωρις το καταλληλο φως,και γεμιζεις στα γρηγορα με αλγες..... :helpjim:

οι ταμπλετες στις ριζες κανουν καλο,πχ για τις βαλισνεριες σου..

αυτο που βλεπεις δεν ειναι παρα το ριζικο συστημα ενος νεου φυτου που βγαινει(runers).φυτεψε την και θα εχεις ενα νεο φυτο... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόστρωμα σου είναι καινούργιο δεν χρειάζεται να βάλεις στο υπόστρωμα τίποτα, μια γενική λίπανση στην στήλη μόνο αρκεί και αυτό με προσοχή, άρχισε με την μισή δόση από αυτήν που προτείνει η συσκευασία. Αν δεις ότι τα φυτά αναπτύσσονται καλά τότε δεν κάνεις τίποτε άλλο. Αν δεις ότι δεν αναπτύσσονται τότε αύξησε την δόση του λιπάσματος. Αν και πάλη δεν αναπτύσσονται τα φυτά, τότε θα φταίει ο φωτισμός ή η έλλειψη του CO2.

Το ferreal χρησιμοποιείτε σε συνδυασμό με το spureal της ίδιας εταιρίας. Από ότι βλέπω στην φωτογραφία δεν έχεις ιδιαίτερα δύσκολα φυτά και το λίπασμα αυτό σε καλύπτει μια χαρά. Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι αν έχεις επαρκές CO2.

Πόσο Kh, Ph έχεις.

Όσο για την βασιλερια που λες αυτό το μακρύ ελικοειδές που βλέπεις δεν το φυτεύουμε μόνο της ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόστρωμα σου είναι καινούργιο δεν χρειάζεται να βάλεις στο υπόστρωμα τίποτα, μια γενική λίπανση στην στήλη μόνο αρκεί και αυτό με προσοχή, άρχισε με την μισή δόση από αυτήν που προτείνει η συσκευασία. Αν δεις ότι τα φυτά αναπτύσσονται καλά τότε δεν κάνεις τίποτε άλλο. Αν δεις ότι δεν αναπτύσσονται τότε αύξησε την δόση του λιπάσματος. Αν και πάλη δεν αναπτύσσονται τα φυτά, τότε θα φταίει ο φωτισμός ή η έλλειψη του CO2.

Το ferreal χρησιμοποιείτε σε συνδυασμό με το spureal της ίδιας εταιρίας. Από ότι βλέπω στην φωτογραφία δεν έχεις ιδιαίτερα δύσκολα φυτά και το λίπασμα αυτό σε καλύπτει μια χαρά. Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι αν έχεις επαρκές CO2.

Πόσο Kh, Ph έχεις.

Όσο για την βασιλερια που λες αυτό το μακρύ ελικοειδές που βλέπεις δεν το φυτεύουμε μόνο της ρίζες.

τελικά το φυτευουμε ή όχι ? συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. Ένας λέει φυτευουμε και ο αλλος όχι. τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

τελικά το φυτευουμε ή όχι ? συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. Ένας λέει φυτευουμε και ο αλλος όχι. τι κάνουμε?

εαν ειναι πρασινο σαν κλαδακι,κανεις οτι λεει ο χρηστος.... :)

αν εχει ριζουλες ασπρες απο κατω,και μοιαζει με μικρο ανεξαρτητο φυτουλι,κανεις αυτο που ειπα εγω.....

*πολλες φορες φορες οταν δεν υπαρχει φωτο,αναγκαστικα μαντευουμε,και ειναι πιθανο να γινουν και λαθη....

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι πρασινο σαν κλαδακι,κανεις οτι λεει ο χρηστος.... :)

αν εχει ριζουλες ασπρες απο κατω,και μοιαζει με μικρο ανεξαρτητο φυτουλι,κανεις αυτο που ειπα εγω.....

*πολλες φορες φορες οταν δεν υπαρχει φωτο,αναγκαστικα μαντευουμε,και ειναι πιθανο να γινουν και λαθη....

δεν είναι κλαδακι ούτε έχει ριζουλες.΄΄Εχω photo είναι η δευτερη. Είναι ασπρο μακρύ πολύ λεπτό αναμεσα στα φύλα.

Link to comment
Share on other sites

οχι.αυτο δεν φυτευεται.ειναι ενα μελλον φυλλωμα......

Link to comment
Share on other sites

οχι.αυτο δεν φυτευεται.ειναι ενα μελλον φυλλωμα......

οκ ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...