Jump to content

Λευκη "Γλίτσα" .....?


Recommended Posts

Καλησπέρα Ενυδρειολατρες!

Εχω μια απορεια... γυρω απο τις βεντουζες του θερμοστατη ο οποιος βρισκεται στο εσωτερικο κουτι του ενυδρειου εχει σχηματιστει μια λευκη (ζελε)γλιτσα... Μηπως γνωριζει κανεις ΤΙ ειναι αυτο?

Μηπως ειναι αποικια βακτιριων οποτε να μην την αγγιξω η κατι ασχετο οποτε να την αφαιρεσω?

Δεν μου ειναι ευκολο να βγαλω φωτο να σας δειξω παρολα αυτα θα προσπαθησω!

Ευχαριστω Νικητας

Link to comment
Share on other sites

για καλο και κακο,βαλε γαντια και αφαιρεσε την και στην συνεχεια κανε και μια αλλαγη νερου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ παλιότερα στις βεντούζες του φίλτρου. Γιατί είπες κλαζ να βάλει γάντια? Ρωτάω γιατί εγώ το είχα αφαιρέσει με το χέρι. Το υπόλοιπο το ρούφηξε το φίλτρο γιατί είχε διαλυθεί και απλωθεί σ' όλο το ενυδρείο όταν το πείραξα. Είναι κάτι επικύνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Αμα ακουω εμπειρα μελη οπως ο klaz να μου λεει με γαντια φρικιαζω.......

Τεσπα θα προσπαθησω να το στειλω για αναλυση σε καποιο εργαστηριο να δω τι μπορει να ειναι και θα ενημερωσω!

Ευχαριστω

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Αμα ακουω εμπειρα μελη οπως ο klaz να μου λεει με γαντια φρικιαζω.......

Τεσπα θα προσπαθησω να το στειλω για αναλυση σε καποιο εργαστηριο να δω τι μπορει να ειναι και θα ενημερωσω!

Ευχαριστω

Νικητας

παιδια μη τρομαζετε..!!προς θεου...δεν εχουμε φωτο για να ειμαστε σιγουροι,οποτε καλο ειναι να παιρνουμε και κανα μετρο.....δε συμφωνειτε...?
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα.... καλο ειναι αν εισαι προσεκτικος! Αυριο που θα παω σπιτι θα βγαλω φωτο για να δειτε και να μου πειτε καλυτερα!

Αυτες οι αποικιες που δημιουργουνται απο τα βακτιρια τι μορφη εχουν αραγε? Μηπως οταν εγκατασταθουν εξω απο τα σφουγγαρια η τα μακαρονια περνουν τη μορφη της γλιτσας? Αλλα υπαρχουν και αλλες βεντουζες μεσα (του κυκλοφορητη) αλλα αυτες δεν εχουν μαζεψει τπτ.

Ειδωμεν.....

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ειναι ακακα βακτηρια,που οπως εμφανιζονται ετσι εξαφανιζονται(οπως ακριβως πολλες φορες πιανουν οι ριζες τετοιου ειδους βακτηρια).αλλα η προφυλαξη δεν εχει πειραξει ποτε κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

Γαντια δεν χρειαζονται,απλα οποτε βαζουμε τα χερια μας στο ενυδρειο(φυσικα αφου εχουμε

αποσυνδεσει ολα τα μηχανηματα απο το ηλεκτρικο ρευμα) καλο ειναι να τα σαπουνιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...