Jump to content

Απορείες


costas21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς συγχομπίστες θα ήθελα τα φώτα σας για μια αλλαγή που σκαιφτομαι να κάνω στο setup του ενυδρείου μου και για να τα πάρουμε με την σειρά έχει ώς εξής,αυτή την στιγμή το ενυδρείο μου ένα rio 300 είναι αρκετά φυτεμένο με καμιά 80αριά ρίζες έχει λίπασμα το οποίο δεν το θυμάμαι για να πώ την αλήθεια αλλά το έχω βάλει κάτω απο το χαλίκι 2-3 εκατοστά ύψος και είναι σάν κοκκινόχωμα,έχω χαλικάκι περίπου 2mm γαιώδες και αυτό σε 2-3 εκατοστά ύψος και φίλτρο της μάνας του (jumbo 1000l/h) σκαίφτομαι να το γυρίσω σε αφρικάνικο και οι απορείες ξεκινάνε τώρα...

1)Μπορώ να κρατήσω το χαλικάκι (γαιώδες 2 mm) ή πρέπει απαραίτητα να βάλω άμμο; εάν ναι θα πρέπει να αφαιρεθεί και το λίπασμα που βρίσκετε απο κάτω ή μπορώ να αφύσω τον βυθό όπως είναι; γιατί ξέρετε τι ταλαιπωρεία θα είναι αυτό... :lol:

2)χρειάζομαι και ένα εξωτερικό φίλτρο ή θα με βγάλει αυτό που έχει;

3)οι παράμετροι του νε΄ρού αλλάζουν τραγικά με τις αφρικάνες; ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα ,οι τιμές αυτή την στιγμή στο ενυδρείο μου είναι οι εξής...

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH):10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

οτοιδήποτε άλλο δεκτό ,προτάσεις παρατηρήσεις κτλ κτλ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρο...

Φιλικά Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγει το υποστρωμα γιατι αν δεν το βγαλεις εσυ θα το κανουν οι μελλουσες αφρικανες σου και εκει μετα να δεις ενα ενυδρειο βαλτο...!!!

σιγουρα θα χρειαστεις και ενα αξιοπιστο εξωτερικο φιλτρο πχ eheim 2217,γιατι τα ατιμα τα ψαρια σκαβουνε πολυ...!!

το χαλικι που εχεις μπορεις να το κρατησεις,αλλα απο τη στιγμη που θα το ξεστησεις ολο(μπελας,αλλα αν γινει σωστα και γρηγορα θα ειναι το καλυτερο για σενα και το νεο ακουασκειπινγκ.)...προσοχη στο φιλτρο,να δουλευει συνεχεια για να μην χασεις τη βιολογια....

(οσο για τις σκληροτητες,μπορεις να τις ανεβασεις ευκολα στην πορεια.....9βαζοντας καποια σβεστολιθικη πετρα,η σπασμενο κοραλι,κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

τα παραπανω συν να βαλεις καποιο υλικο για να στηριζει τις πετρες που θα βαλεις μην εχεις κανενα απροοπτο.πολυ καλο μεγεθος με αρκετες επιλογες.

καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις,δηλ με 2000l/h θα είμαι καλυμένος; 1000 της μανας του και 1000 του 2217; το φίλτρο πωσ θα το κάνω να τρέχει συνέχεια αφού είναι κολημένο στο πλάι αν βγάλω τον κυκλοφορητή και τα σουγγάρια σε μία λεκάνη κάνει δουλειά; και αφού θα ξυλώσω τον βυθό τι άμμο πρέπει να βάλω;

Και πάλι Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

βγαλε τα σφουγγαρια μεσα σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου,βαλε μια αεραντλια,και ενα κυκλοφορητη μεχρι να τελειωσεις τις υπολοιπες χαμαλοδουλειες...!!!

οσο για την αμμο,αν ξερεις καμμια καθαρη παραλια,πανε μαζεψε,πλυντην καλα,και εισαι ετοιμος..!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για την αμμο,αν ξερεις καμμια καθαρη παραλια,πανε μαζεψε,πλυντην καλα,και εισαι ετοιμος..!!

Απο πρόσφατη εμπειρία μου, δεν αξίζει να πας και να μαζέψεις άμμο απο παραλία. Θα σου βγεί η μέση και τα χέρια.

Πήγαινε σε μαγαζί μα υλικά οικοδομών και αγόρασε άμμο θαλάσσης (που είναι ακριβώς ίδια με αυτήν που θα μάζευες).

Κοστίζει 2€ η 25κιλη σακούλα.

Με 2 σακούλες θα είσαι ΟΚ.

:lol::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και όταν θα έρθει η ώρα για τους νέους κατοίκους του ενυδρείου σου, μπορώ αν θέλεις να σου χαρίσω ένα κοπαδάκι Kribensi (Pelvicachromis pulcher) :lol: Είναι από γέννα που έκαναν οι δικές μας πριν 2 μήνες περίπου.

Σχετικά ήρεμη κιχλίδα, πλην φυσικά της περιόδου που έχει μικρά, όπου μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επιθετική για να τα προστατεύσει. Πολύ όμορφο και εύκολο ψάρι, που πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν θα έρθει η ώρα για τους νέους κατοίκους του ενυδρείου σου, μπορώ αν θέλεις να σου χαρίσω ένα κοπαδάκι Kribensi (Pelvicachromis pulcher) :lol: Είναι από γέννα που έκαναν οι δικές μας πριν 2 μήνες περίπου.

Σχετικά ήρεμη κιχλίδα, πλην φυσικά της περιόδου που έχει μικρά, όπου μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επιθετική για να τα προστατεύσει. Πολύ όμορφο και εύκολο ψάρι, που πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να το έχει.

Έχω την εντύπωση ότι ο Κώστας το προορίζει για malawi.

Γιατί αν σκεφτεί την εναλλακτική των Κριμπένσις πρέπει να κάνει διαφορετικό στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για να βοηθήσω και εγώ λιγάκι στη συζήτηση, θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι ίσως χρειαστεί τα υλικά του φίλτρου σου του εσωτερικού να τρέξουν για αρκετό διάστημα εκτός ενυδρείου διότι:

1. Λογικά αφού τα βγάλεις όλα (όπως σωστά ειπώθηκε) πρέπει να βάλεις φελιζόλ στον πάτο για να στηρίξεις τις πέτρες και να προστατέψεις το τζάμι σε περίπτωση πιθανής πτώσης. Το φελιζόλ ΠΡΕΠΕΙ να κολλήσεις καλά με ενυδρειακή σιλικόνη η οποία με τη σειρά της καλό θα είναι να μείνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΣΤΟΝ 24 ώρες πριν να βάλεις νερό.

2. Κάτι ανάλογο ισχύει και με τις πέτρες που θα βαλεις όπου τουλάχιστον κάποιες από αυτές πάλι πρέπει να στερεωθούν με σιλικόνη για να μην έχεις μετά δυσάρεστες εκπλήξεις.

Τα παραπάνω θέλουν το χρόνο και την οργάνωσή τους.

Θα έλεγα καλύτερα να μεταφέρεις όλα τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου στο 2217 που θα αγοράσεις (θα προτιμούσα το 2028) και να το βάλεις να δουλεύει σε άλλο ενυδρειάκι αν έχεις ή τέλος πάντων ένα κουβά με λίγο τάισμα για τα βακτηρίδια για όσο κρατήσει η διαδικασία. Μετά τόταν είσαι έτοιμος, μεταφέρεις τα μισά υλικά πάλι πίσω στο εσωτερικό, κρατάς τα άλλα μισά (με το βιολογικό υλικό) στο νέο φίλτρο και συμπληρώνοντας και με καινούργιο υλικό π.χ. subtrate pro το έχεις μπολιάσει κατευθείαν.

Άμμο να βάλεις και φυσικά χωρίς υποστρώματα. Το Ph σου και η σκληρότητα είναι σχετικά ΟΚ για αφρικάνες (εννοείται ίτι αναφέρομαι σε malawi ή tanganyika). Μπορείς να τα αυξήσεις λιγάκι εύκολα με ασβεστολιθικό υλικό (πέτρες, άμμο κλπ).

Τέλος να σημειώσω ότι για τα kribensis ιδανικό περιβάλλον είναι αυτό που έχεις τώρα και όχι αυτό που πας να φτιάξεις (ζουν σε ποταμίσιες περιοχές στη Δυτική Αφρική με σχετικά χαμηλό ph και σκληρότητα και δεν έχουν σχέση ως προς το περιβάλλον με τις κιχλίδες των λιμνών της μεγάλης ρηγματογενούς κοιλάδας της Ανατολικής Αφρικής).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά το ωράριο της δουλειάς μου είναι λίγο περίεργο...

Απο πρόσφατη εμπειρία μου, δεν αξίζει να πας και να μαζέψεις άμμο απο παραλία. Θα σου βγεί η μέση και τα χέρια.

Πήγαινε σε μαγαζί μα υλικά οικοδομών και αγόρασε άμμο θαλάσσης (που είναι ακριβώς ίδια με αυτήν που θα μάζευες).

Κοστίζει 2€ η 25κιλη σακούλα.

Με 2 σακούλες θα είσαι ΟΚ.

:lol::wacko:

Μάλλον αυτό θα κάνω... :wacko:

Και όταν θα έρθει η ώρα για τους νέους κατοίκους του ενυδρείου σου, μπορώ αν θέλεις να σου χαρίσω ένα κοπαδάκι Kribensi (Pelvicachromis pulcher) Είναι από γέννα που έκαναν οι δικές μας πριν 2 μήνες περίπου.

Σχετικά ήρεμη κιχλίδα, πλην φυσικά της περιόδου που έχει μικρά, όπου μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επιθετική για να τα προστατεύσει. Πολύ όμορφο και εύκολο ψάρι, που πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να το έχει.

:hysterical: Βίκη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου αλλά μάλλον θα ξαναγυρίσω σε malawi και μάλιστα σε αυτά που είχα κάποτε Hemichromis lifalili :rasp:

Έχω την εντύπωση ότι ο Κώστας το προορίζει για malawi.

Γιατί αν σκεφτεί την εναλλακτική των Κριμπένσις πρέπει να κάνει διαφορετικό στήσιμο.

:rasp::rasp::thumbup::thumbup:

Π

άντως, για να βοηθήσω και εγώ λιγάκι στη συζήτηση, θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι ίσως χρειαστεί τα υλικά του φίλτρου σου του εσωτερικού να τρέξουν για αρκετό διάστημα εκτός ενυδρείου διότι:

1. Λογικά αφού τα βγάλεις όλα (όπως σωστά ειπώθηκε) πρέπει να βάλεις φελιζόλ στον πάτο για να στηρίξεις τις πέτρες και να προστατέψεις το τζάμι σε περίπτωση πιθανής πτώσης. Το φελιζόλ ΠΡΕΠΕΙ να κολλήσεις καλά με ενυδρειακή σιλικόνη η οποία με τη σειρά της καλό θα είναι να μείνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΣΤΟΝ 24 ώρες πριν να βάλεις νερό.

2. Κάτι ανάλογο ισχύει και με τις πέτρες που θα βαλεις όπου τουλάχιστον κάποιες από αυτές πάλι πρέπει να στερεωθούν με σιλικόνη για να μην έχεις μετά δυσάρεστες εκπλήξεις.

Τα παραπάνω θέλουν το χρόνο και την οργάνωσή τους.

Θα έλεγα καλύτερα να μεταφέρεις όλα τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου στο 2217 που θα αγοράσεις (θα προτιμούσα το 2028) και να το βάλεις να δουλεύει σε άλλο ενυδρειάκι αν έχεις ή τέλος πάντων ένα κουβά με λίγο τάισμα για τα βακτηρίδια για όσο κρατήσει η διαδικασία. Μετά τόταν είσαι έτοιμος, μεταφέρεις τα μισά υλικά πάλι πίσω στο εσωτερικό, κρατάς τα άλλα μισά (με το βιολογικό υλικό) στο νέο φίλτρο και συμπληρώνοντας και με καινούργιο υλικό π.χ. subtrate pro το έχεις μπολιάσει κατευθείαν.

Άμμο να βάλεις και φυσικά χωρίς υποστρώματα. Το Ph σου και η σκληρότητα είναι σχετικά ΟΚ για αφρικάνες (εννοείται ίτι αναφέρομαι σε malawi ή tanganyika). Μπορείς να τα αυξήσεις λιγάκι εύκολα με ασβεστολιθικό υλικό (πέτρες, άμμο κλπ).

Τέλος να σημειώσω ότι για τα kribensis ιδανικό περιβάλλον είναι αυτό που έχεις τώρα και όχι αυτό που πας να φτιάξεις (ζουν σε ποταμίσιες περιοχές στη Δυτική Αφρική με σχετικά χαμηλό ph και σκληρότητα και δεν έχουν σχέση ως προς το περιβάλλον με τις κιχλίδες των λιμνών της μεγάλης ρηγματογενούς κοιλάδας της Ανατολικής Αφρικής).

Φιλικά

Ανδρέας

:rasp::thumbup::thumbup::thumbup:

Και πάλι ευχαριστώ

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα ξαναγυρίσω σε malawi και μάλιστα σε αυτά που είχα κάποτε Hemichromis lifalili :lol:

Κώστα τα lifalilli δεν είναι ψάρια της λίμνης malawi ζουν σε ποταμίσιες περιοχές της κεντρικής Αφρικής και θέλουν φυτεμένο περιβάλλον με Ph ουδέτερο (προς όξινο παρά προς αλκαλικό). Οι συνθήκες τους είναι όμοιες με τα kribensis. Αν λοιπόν lifalilli θέλεις (που είναι και πανέμορφα) τότε δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις το στήσιμο του ενυδρείου απλά φροντισε να έχεις σχετικά πιο ανθεκτικά φυτά όπως anubia και valisneria.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ανδρέα έχεις απόλυτο δίκιο :lol: και πιο συγκεκριμένα Τα Hemichromis lifalili προέρχονται από την Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής (Ποταμός Ubanghi) και το Ζαΐρ (ποταμοί Zaire και Ruki, και λίμνη Tumba).Να σου πώ την αλήθεια δέν το γνώριζα σήμερα το βρήκα ψάχνωντας πάλι πληροφορίες για αυτά τα πανέμορφα ψάρια...

:wacko: Ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση... :wacko:

Φιλικά Κώστας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...