Jump to content

Plecoεενυδρειο


iliasf

Recommended Posts

σκέφτομαι να στήσω 1 ενυδρείο αποκλειστικό με pleco.τα pleco που σκέφτομαι να φιλοξενήσω L066.Τι ενυδρείο θα χρειαστώ? απο aquascape πως να το στήσω?ποια άλλα pleco ταιριάζουν? :lol:

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να στήσω 1 ενυδρείο αποκλειστικό με pleco.τα pleco που σκέφτομαι να φιλοξενήσω L066.Τι ενυδρείο θα χρειαστώ? απο aquascape πως να το στήσω?ποια άλλα pleco ταιριάζουν? :lol:

Το βασικό είναι το πόσο μεγάλο θα είναι το ενυδρείο και το πόσα ψάρια θα πάρεις.Μία καλή ομάδα για αναπαραγωγή είναι 6 ψάρια.

πώς το σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι κατι στα 120 λιτρα μαξιμουμ 160,αν βρω καποιο ενυδρειο σε λογικη τιμη.

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι κατι στα 120 λιτρα μαξιμουμ 160,αν βρω καποιο ενυδρειο σε λογικη τιμη.

5-6 ψάρια στα 160 λίτρα με αρκετές πέτρες/σχιστόλιθο και σπηλιές θα είναι καταπληκτικό!!!!!!!...μπορείς να συμπληρώσεις με κάποια τέτρα και ελάχιστα φυτά και ξύλα.....

πιστεύω ότι θα είναι ένα πολύ όμορφο ενυδρείο....

Μπορείς να δείς στο λίνκ τα ενυδρεία του απίστευτου Haavard για να πάρεις ιδέα....

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...f=4&t=20862

Link to comment
Share on other sites

thanks για το link Δημήτρη.διαβάζω και επανέρχομαι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,,

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω ,,

Στο lnik που μας έδωσες να δούμε Δημήτρη , του πραγματικά φοβερού χομπίστα , αναφέρεται συγκόληση των πετρών του με εποξειδική κόλλα .

Είναι ασφαλής τέτοια κόλλα για ενυδρεία ?? γιατί μου φαίνεται οτι κάπου είχα διαβάσει οτι δεν συνίσταται για ενυδρεία , παρα να χρησιμοποιείται μόνον η ειδική για ενυδρεία σιλικόνη και μάλιστα μετά απο 24 ώρες .

Εγω πάντως έχω χρησιμοποιήσει και θερμόκολλα σιλικόνης (αυτή που λιώνει με το ειδικό πιστόλι) χωρίς να βλέπω (ακόμη τουλάχιστον) πρόβλημα .

Επίσης , για να μαθαίνω και εγώ ,, γιατί "ελάχιστα φυτά" ? δεν βοηθάνε τα φυτά στην ισσοροπία του ενυδρείου ? αλλά και σαν πιο πλήρες / φυσικό περιβάλλον ?

Υπάρχει κάποιος λόγος όταν έχεις pleco να μην έχεις πολλά φυτά ?

Ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,,

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω ,,

Στο lnik που μας έδωσες να δούμε Δημήτρη , του πραγματικά φοβερού χομπίστα , αναφέρεται συγκόληση των πετρών του με εποξειδική κόλλα .

Είναι ασφαλής τέτοια κόλλα για ενυδρεία ?? γιατί μου φαίνεται οτι κάπου είχα διαβάσει οτι δεν συνίσταται για ενυδρεία , παρα να χρησιμοποιείται μόνον η ειδική για ενυδρεία σιλικόνη και μάλιστα μετά απο 24 ώρες .

Εγω πάντως έχω χρησιμοποιήσει και θερμόκολλα σιλικόνης (αυτή που λιώνει με το ειδικό πιστόλι) χωρίς να βλέπω (ακόμη τουλάχιστον) πρόβλημα .

Επίσης , για να μαθαίνω και εγώ ,, γιατί "ελάχιστα φυτά" ? δεν βοηθάνε τα φυτά στην ισσοροπία του ενυδρείου ? αλλά και σαν πιο πλήρες / φυσικό περιβάλλον ?

Υπάρχει κάποιος λόγος όταν έχεις pleco να μην έχεις πολλά φυτά ?

Ευχαριστώ

Χρήστος

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και εποξική κόλλα υπό προϋποθέσεις βέβαια.Εξαρτάτε από τα συστατικά της κόλλας και την τοξικότητα της.

Για τα φυτά δέν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος πλίν της 'φυσικότητας' του ενυδρείου και εννοώ τον βιότοπο που προσπαθείς να φτιάξεις.

Όταν π.χ. μιλάμε για 'river tank' τότε τα φυτά έρχονται σε δεύτερη μοίρα όπως άλλωστε είναι και στο φυσικό περιβάλλον...Βέβαια εν κατακλείδι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου και το τί θέουμε να κάνουμε στο ενυδρείο μας...... :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtop...f=4&t=20862

απιστευτο το ενυδρειο που εστησε ο τυπος στο παραπανω link. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επανέρχομαι στο θέμα.θα μου δώσουν ένα 120 λίτρων ενυδρείο.το setup που έχω στο μυαλό μου είναι 3 L066(2F+1M), ένα ζευγάρι L144.από πλευράς διακοσμησης έχω στο μυαλό μου κάποια ξύλα και πέτρες(τι πέτρες όμως ώστε να μην ανεβάζουν το ph?).από φυτά σκέφτομαι να βάλω 2 anubias και αλλά 2 ακόμα εύκολα φυτά.υπόστρωμα για φυτά δεν θα βάλω.τι προτείνετε να βάλω χαλίκι η άμμο?από συγκατοίκους κολλάει κάτι άλλο μαζί με τα παραπάνω?επίσης θα χρειαστώ και φίλτρο για το ενυδρείο, κάποια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...