Jump to content

Αρτεμια σε ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Προχτες γεννισαν οι convict μου και σημερα ειπα να παω να τους παρω τροφη για τα μωρα, και ο petshopas μου εδωσε αρτεμια.

Το κακο ειναι οτι εγω δεν ηξερα οτι πριν την ριξεις μεσα θελει επεξεργασια και οποτε την εριξα κατευθειαν απο το σακουλακι μεσα στο ενυδρειο.

Μπορει να εχω προβλημα με αυτη τη χαζομρα που εκανα? και αν ναι τη πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα αν και καλό είναι αν μπορείς να μαζέψεις τα αυγά της αρτέμιας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα αν και καλό είναι αν μπορείς να μαζέψεις τα αυγά της αρτέμιας.

Δλδ θες να πεις οτι θα αρχισω να βρισκω αυγα απο τις αρτεμιες?

Έγινε επεξεργασία - sv1gfu
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο που εριξα ειναι το σακουλακι της sera Artemia-mix.

Ολα αυτα δλδ ηταν αυγα? Αυτα ηταν πολλη μικρα, πως να τα μαζεψω?

και λογικα δεν θα τα τραβιξη το φιλτρο?

και απο αυτα τη θα γεννηθη? και ειναι βλαβερα αυτα για τα ψαρακια μου?

μπορει να χαλαση τη βιολογια του φιλτρου μου?

sorry για τις πολλες αποριες αλλα βλεπεις Αρχαριος.

Έγινε επεξεργασία - sv1gfu
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γεννηθεί τίποτα κακό! Απλά μωρά "γαριδάκια" τα οποία ουσιατικά είναι και τροφή για τα μικρά σου! (αν και απίθανο να γεννηθούν μέσα στο ενυδρείο).

Όμως το οτι τα έριξες μέσα σημαίνει οτι τα υπόλοιπα που περιείχε η συσκευασία και έχουν να κάνουν με αλάτι και στοιχεία που επηρεάζουν το ΡΗ θα επηρεάσουν (λίγο) την χημεία σου!

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια σκουπα βυθου,αν μπορεις μαζι με μια καλη αλλαγη νερου.

δες παρακατω πως μπορεις να φτιαξεις μονος σου τις αρτεμιες(που εσυ χωρις να ξερεις τις πεταξες ετσι χυμα μεσα στο ενυδρειο...)καλο διαβασμα :lol:

ΑΡΤΕΜΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω και γω μια ερώτηση? Αν πάρουμε το artemia mix που έχει και αλάτι, δε χρειάζεται να βάλουμε καθόλου αλάτι επιπλέον?

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όχι! Διότι εκτός από αλάτι έχει και πρόσθετα για να φτιάχνει το ΡΗ μια και οι αρτέμιες θέλουν ΡΗ = 8 περίπου για να εκκολαφθούν!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όχι! Διότι εκτός από αλάτι έχει και πρόσθετα για να φτιάχνει το ΡΗ μια και οι αρτέμιες θέλουν ΡΗ = 8 περίπου για να εκκολαφθούν!

Ευχαριστώ!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...