Jump to content

Το καμαρι μου 740 λιτρα!!


djstill103

Recommended Posts

Λειτουργει για 6 μηνες τωρα και δυστηχως την μερα που εβγαλα τις φωτογραφιες τα περισσοτερα μου ψαρακια ηταν αρρωστα και βρισκονταν σε αλλο ενυδρειο γιατι πηγα και πηρα 2 πανεμορφα οscar τα οποια για κακη μου τυχη ειχαν fin rot σε αρχικο σταδιο και δεν το καταλαβα και την πληρωσανε ολα εκτος φυσικα τα clarius που μαλλον εχουν ανοσια και δεν καταλαβαινουν τπτ!!!!

To ενυδρειο μου κυριως θελω να το καταληξω σε αμερικανικες κιχλιδες αλλα δυστυχως τον βιοτοπο δεν τον πλησιαζω καθολου!Θα ηθελα να πω οτι γενικα για να μπεις σε ενα ενυδρειο με υψος 90 cm ειναι λιγο μαρτυριο και ετσι οι διαρυθμισεις που μπορεις να κανεις ειναι λιγοστες χωρις να γινει ζημια πραγμα που δεν θελω ουτε να το φανταζομαι.

Λοιπον λιγες πληροφοριες :

Διαστασεις : 165 X 90 X 50

Λιτρα:740

Ph:7,8

Διακοσμηση: 40 κιλα Λαβα και καμια 40 Βραχο

Υποστρωμα:Xαλικι

Φυτα

Java moss anubies και κατι ψευτικα

Ψαρια

1 knife fish 30 cm , 2 clarius 25 cm , 5 convicts , 2 texas και 5 καθαριστες

Φιλτρα

Ενα δικο του που δουλευει με υπερχιλιση και ενα εξωτερικο βιολογικο με carbon και κεραμικα

Αυτα συντομα αμα μαζεψω λεφτα θα το κανω θαλασσινο!!! :lol::wacko:

312x009.jpg

1fxvmr.jpg

4jrzmp.jpg

1zx5h5w.jpg

ak7spt.jpg

21lspih.jpg

11jt8xh.jpg

fyliqu.jpg

303acdh.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου!

πολυ θα ηθελα να το δω θαλασσινο αλλα με το που σκεφτομαι κοστος....

το καλοκαιρακι θα ριχνεις και καμια βουτια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο αλλα πρεπει να προσεγκισεις καποιο βιοτοπο για να αναδειξει καλυτερα την ομορφια του.

Ξεκινα να κανεις ενα βιοτοπικο και αφου αποκτησεις κι αλλη εμπειρια περνας σε θαλασσινο και φυσικα ξερεις ετσι? Θελει πολυυυυυυυυυυυυυ διαβασμα! Και περισσοτερο "μαρουλι" για τη ΔΕΗ περα απο τον εξοπλισμο..

Κατι ακομα, αν θες τη δικη μου γνωμη το ενυδρειο σου θα ηταν φανταστικο εαν το εκανες φυτεμενο με καμια 8-10αρια σκαλαρια, ενα κοπαδι ροδοστομους (10) και μια ομαδα απο ενα ειδος cory στο βυθο. Προτεινω αυτο το σεταπ λογω των διαστασεων που εχει το ενυδρειο σου.. 90cm υψος? μα που το βρηκες? Οπως και να εχει παντως ειναι ιδανικο για σκαλαρια.

Οχι βεβαια οτι δεν κανει για οσκαρ..! Για ενα ζευγαρι ειναι παρα πολυ καλα.

Βλεπω τις φωτο.. οι πετρες ακουμπαν στο τζαμι απευθειας? Αν ναι κατι πρεπει να κανεις για αυτο γιατι ειναι παρα πολυ επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα σχολια οι πετρες δεν ακουμπανε στο τζαμι εχουν ενα κενο 2-3 cm! Δυστηχως δεν μου αρεσουν τα φυτεμενα λογω των υψηλων απαιτησεων που εχουν γιαυτο και εβαλα ανουβιες !Οι κιχλιδες ειναι ολα τα λεφτα λογω του χαρακτηρα που εχουν και το ποσο ανθεκτικα ψαρια ειναι!! Ειναι ολο χρωμα και ζωντανια! Ειχα παλαιοτερα scalare αλλα μου την εσπαγε που πανε περα δωθε !

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω η κατασκευη σου να ειναι σταθερη γιατι ενας σεισμος αρκει για να φυγει μια πετρα και να εχεις δραματα... 2-3cm δε λενε πολλα αν μια πετρα μπορει να τα διανυσει ευκολα.. Εγω στην Αθηνα με τους δυο τελευταιους σεισμους τα χρειαστηκα αλλα ευτυχως ειχα κανει καλη στηριξη στις πετρες που εχω στο malawi.

Αν βαλεις ευκολα φυτα οπως σεσιλιφλορα, java moss, πολυσπερμα, κερατοφυλλο, ριτσια κτλ δεν θα σε ζορισουν οι απαιτησεις που εχουν. Αλλα αυτο θα το δεις εσυ.

Επειδη εχεις το υψος θα σου προτεινα να το εκμεταλευτεις με ειδη που το θελουν αλλιως βαζοντας π.χ. αφρικανες στο πανω στρωμα δεν θα βλεπεις ποτε ψαρια.

Απο ολα αυτα μαλλον το καλυτερο που εχεις να κανεις τελικα και ποιο ευκολο ειναι να δημιουργησεις εναν βιοτοπου για τα οσκαρ σου. Το πιο ευκολο μαλλον που μπορεις να κανεις για να βελτιωσεις το ενυδρειο σου. Διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...s_ocellatus.htm και φτιαξε κατι ΟΜΟΡΦΟ:lol:

Κορμους μερικες μεγαλες σπηλιες απο πετρες τα οσκαρ και 2-3 πλεκοστομους.

Link to comment
Share on other sites

plexyglass ??? πλακα κανεις???? :lol: τζαμι ειναι πρεπει κατι να κανω βρε παιδι μου οντως με προβληματιζει και εμενα αυτο το υψος πως να το εκμεταλευτω και δεν εχω δει και κανενα παρομοιο να παρω καμια ιδεα!! Και τωρα που ειπες σεισμος μας ειχε κανει εναν προσφατα και λεω τωρα θα γινει πισινα το σπιτι αλλα ευτηχως η θεση του ειναι κατω απο αντισεισμικη κολωνα ετσι ουτε που το ειδα να συγκινειται

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

plexyglass ??? πλακα κανεις???? :lol:

γιατι σου φαινετε περιεργο?χρησημοποιητε αρκετα,πολυ ελαφρυτερο απο τζαμι και παραπανω...αντισεισμικο

Link to comment
Share on other sites

A δεν το εχω δει ποτε σε μεγαλα ενυδρεια συνηθως σε πιο μικρα!!! απλα ασχημη επενδυση γιατι θαμπωνει με τον καιρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η πισινούλα, χε χε χε!!!

Η αφίσα πίσω με χαλάει, μου κάνει πολύ φτήνια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το καλοκαιρι για να μην πηγαινω στις παραλλιες μπορω να ερθω να ριξω καμια βουτια???χεχεχεχ.Πολυ ομορφο.απλα θελει να το κανεις πιο φυσικο.Υπομονη.Τον χρονο δεν τον κερδισε κανεις (τι ειπα ατομο :lol:)

Έγινε επεξεργασία - peorambo
Link to comment
Share on other sites

Μου χτυπησατε την πρωτη πληγη το φοντο! Πηγα σε 10 πετσοπ και μαυρο φοντο με τετοιες διαστασεις δεν βρηκα ! Τι να κανω οεο? να βαλω 2 την μια πανω στην αλλη και να τις ενωσω?

Link to comment
Share on other sites

Μου χτυπησατε την πρωτη πληγη το φοντο! Πηγα σε 10 πετσοπ και μαυρο φοντο με τετοιες διαστασεις δεν βρηκα ! Τι να κανω οεο? να βαλω 2 την μια πανω στην αλλη και να τις ενωσω?

Έτσι γίνεται σε αυτές τις διαστάσεις.

Μπορείς όμως να βάλεις μια μπλε, χωρίς παραστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου χτυπησατε την πρωτη πληγη το φοντο! Πηγα σε 10 πετσοπ και μαυρο φοντο με τετοιες διαστασεις δεν βρηκα ! Τι να κανω οεο? να βαλω 2 την μια πανω στην αλλη και να τις ενωσω?

παρε μαυρο χαρτονι απο βιβλιοπωλειο και βαλε στην πλατη του ενυδρειου.λογικα δεν θα βρεις τοσο μεγαλο αλλα παρε 2 κομματια και λογικα θα εισαι οκ. :lol:

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...