Jump to content

Νεο ενυδρειο


zapetros

Recommended Posts

Μετα απο πολυ καιρο ηρθε η ωρα να παρουσιασω το νεο μου ενυδρειο 327 λιτρα καθαρα.Φυσικα καθε σχολιο αποδεκτο

post-1498-1201715030_thumb.jpg

post-1498-1201715046_thumb.jpg

post-1498-1201715059_thumb.jpg

post-1498-1201715073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο.

ενα μαυρο φοντο απο πισω θα το εκανε ακομη πιο εντυπωσιακο....

Link to comment
Share on other sites

φιλτρανση 2 eheim 2217 (βιολογικο,βιολογικο μηχανικο)

λαμπες 2*40 lora glo

ph controler hanna

uv λαμπα 9βαττ

τιμες νερου

θερμοστατης jagger 300 watt

ph 7,2

kh= 4 gh= 4

nh3/nh4= 0

no2=0

no3=10 θερμοκρασια 28 βαθμοι

ψαρια

5 δισκοι

9 corydoras

3 pleco

2 bolivian ram

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο ειναι απο κινητο.φιλε klaz για το μαυρο φοντο οι γνωμες διυστανται.αλλοι λενε οτι στρεσαρει τους δισκους αλλοι οχι.εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο ειναι απο κινητο.φιλε klaz για το μαυρο φοντο οι γνωμες διυστανται.αλλοι λενε οτι στρεσαρει τους δισκους αλλοι οχι.εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να βαλω

Ενα μπλεδακι ειναι οτι πρεπει!!!

Απο εκει και περα μου αρεσει η σχετικη "ακαταστασια" των φυτων. Δειχνει πολυ πολυ φυσικο :lol:

Αν σκουρενες και λιγο το νερο..................

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπλεδακι ειναι οτι πρεπει!!!

Απο εκει και περα μου αρεσει η σχετικη "ακαταστασια" των φυτων. Δειχνει πολυ πολυ φυσικο :lol:

Αν σκουρενες και λιγο το νερο.................

Εννοεις μαυρη τυρφη?

εχει ακομη μπροστα του πολυ δρομο.Ενα μηνα τρεχει τωρα περιπου.Να ευχαριστησω την nnd για τον δισκο που μου χαρισε.(cobalt blue)

Link to comment
Share on other sites

Τυρφουλα ευλογημενη οπου και σκουραινει το νερο αλλα και προσφερει πολλα θρεπτικα συστατικα σε συνδιασμο με την πτωση του pH!!!

Αν γουσταρεις βαλε και λιγο Black Water!!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol:ευχαριστω nidal.Θα τα πουμε και απο κοντα συντομα.προς το παρον καταφερα 2 δισκους μου να τους αποθανατισω.ηδου

post-1498-1201719151_thumb.jpg

post-1498-1201719183_thumb.jpg

post-1498-1201719207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και οι δισκοι σου φανταστικα παιδια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε zapetros πολυ ομορφο το ενυδρειο σου ! Αν και εγω ειμαι του υψηλου ph. :lol: To ομορφο αρεσει σε ολους ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα παιδια θελω ομως και συμβουλες -υποδειξεις για να γινει ακομη καλυτερο.Ειπαμε ειμαστε στην αρχη οσο για το ph σταδιακα θα το ριξω στο 6,8.Πιστευω εκει να ειναι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου δισκόφιλε, πανέμορφοι και οι υπέροχοι, καλή συνέχεια! :wacko:

Μια πρόταση που θέλω να σου κάνω είναι να ανεβάσεις ένα βαθμό τη θερμοκρασία σου, στους 29!

Επίσης μπορεί να έδειχνε ακόμα πιο όμορφο το μεγάλο ξύλο να το έβαζες άκρη δεξιά τέρμα στο πλαϊνό τζάμι και με ένα μικρό κενό να έβαζες δίπλα το μικρότερο ξύλο και κάπως σε πιο όρθια θέση...! Θα δημιουργηθεί και περισσότερος ελεύθερος χώρος για κολύμπι!

Τώρα αν επιθυμείς να δώσεις καλύτερες συνθήκες, εκτός των πάντα έγκυρων και χρήσιμων συμβουλών του Nidal, περισσότερα ξύλα και λιγότερα φυτά θα βοηθούσαν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου δισκόφιλε, πανέμορφοι και οι υπέροχοι, καλή συνέχεια! :wacko:

Μια πρόταση που θέλω να σου κάνω είναι να ανεβάσεις ένα βαθμό τη θερμοκρασία σου, στους 29!

Επίσης μπορεί να έδειχνε ακόμα πιο όμορφο το μεγάλο ξύλο να το έβαζες άκρη δεξιά τέρμα στο πλαϊνό τζάμι και με ένα μικρό κενό να έβαζες δίπλα το μικρότερο ξύλο και κάπως σε πιο όρθια θέση...! Θα δημιουργηθεί και περισσότερος ελεύθερος χώρος για κολύμπι!

Τώρα αν επιθυμείς να δώσεις καλύτερες συνθήκες, εκτός των πάντα έγκυρων και χρήσιμων συμβουλών του Nidal, περισσότερα ξύλα και λιγότερα φυτά θα βοηθούσαν! :lol:

μια ερωτηση .Γιατι 29 βαθμοι ?σε τι θα ωφελουσε?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και super ρίζα.... :lol:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες - σκούρο φόντο, black water στο νερό και χώρο για κολύμπι και θα είναι άριστο....

(ίσως και την επιστροφή του φίλτρου στο πλάι αντί για πίσω...)

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση .Γιατι 29 βαθμοι ?σε τι θα ωφελουσε?

Σκεπτόμενος πάντα πρώτα τους δίσκους σου,

έχουν μεγαλώσει και μάθει σε θερμοκρασίες της τάξης 30-32C και κάπου εκεί θεωρείται το ιδανικό για δίσκους εκτροφής... Βέβαια πρέπει να σκεφτούμε και τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις μέσα, καθώς και τα φυτά, οπότε πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε για να έχουμες όσο το δυνατόν καλύτερες δισκο-συνθήκες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σκεπτόμενος πάντα πρώτα τους δίσκους σου,

έχουν μεγαλώσει και μάθει σε θερμοκρασίες της τάξης 30-32C και κάπου εκεί θεωρείται το ιδανικό για δίσκους εκτροφής... Βέβαια πρέπει να σκεφτούμε και τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις μέσα, καθώς και τα φυτά, οπότε πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε για να έχουμες όσο το δυνατόν καλύτερες δισκο-συνθήκες... :lol:

[/

:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

zapetros Να ευχαριστησω την nnd για τον δισκο που μου χαρισε.(cobalt blue)

ήμουν σίγουρη οτι θα ήταν σε καλα χερια!!!!!!

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον black water μπηκε και η θερμοκρασια στους 29.τωρα περιμενω και την α/ο και το ph ο εχω 7.σταδιακα και οχι αποτομα θα τοριξω στο 6,8.θα προσπαθησω να ποσταρω και αλλες φωτο με καλυτερη ποιοτητα εικονας

Link to comment
Share on other sites

νεες φωτο

post-1498-1202493935_thumb.jpg

post-1498-1202493958_thumb.jpg

post-1498-1202493976_thumb.jpg

post-1498-1202494010_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κι αλλες

post-1498-1202494149_thumb.jpg

post-1498-1202494233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...