Jump to content

Φωτισμος ημερας....και Moonlight.


Recommended Posts

Καλημερα φιλοι ψαραδες :lol:

Εδω και περιπου δυο μηνες ειμαι κατοχος ενος ενυδριου 120 λιτρων αυτου που πουλαγε το carefour... Ο αρχικος μου στοχος ηταν να παρω ενα jewel αλλα το κοστος 4πλασιαζοταν και δεν ειχα στη διαθεση μου τοσα λεφτα. Παρολα αυτα πηρα το εν λογω και φυσικα εκανα τις απαραιτητες αναβαθμισεις οσον αφορα κυκλοφορητη λαμπα και υλικα φιλτρου για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Η μαρκα που χρισιμοποιησα για τις αναβαθμισεις ειναι η JBL (αρκετα αξιολογη αποτι εχω διαβασει) τα υλικα προμηθευτικα απο γνωστο υπερκαταστημα στα νοτια προαστεια του λεκανοπεδιου σε τιμες αρκετα τσιμπημενες σε σχεση με το aquaristik. Πηρα λοιπον μια λαμπα tropic solar30w για τα φυτακια μου και φυσικα το ενυδριο φωτιστηκε επαρκως.

Εκει τα παιδια με ενημερωσαν οτι η λαμπα ειναι οκ για τα ψαρια και μου προτειναν να παρω ενα συστημα moonlight για να υπαρχει ενα απαλο φως και να βλεπω τα βυθοψαρα μου οταν κανουν τις νυχτερινες τους εξορμισεις. Το κοστος φυσικα ηταν 30 ευρω και μου φανηκε εξοφρενικο!

Εχω ενα δωδεκαβολτο φωτιστικο που βγαζει ενα πολυ απαλο κιτρινο φως -περιπου 5w ενταση- το οποιο θα μπορουσα να προσαρμωσω στο καπακι και να κανω τη δουλεια μου.

Πιστευετε οτι ειναι ασφαλες σαν ενταση φωτος η να μην πειραματιζομαι με το ενυδρειο?

Νικητας

(ψαρια βυθου: red tail shark x1,clown loach x2, common pleco x1)

(λοιπα ψαρια: danio x2, Guppy x4, Molly x4, beta splenden)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

νομιζω οτι το καλυτερο θα ηταν (εαν ασχολισε)να φιαξεις πατεντα με μπλε Leds για "moonlight" αν και εγω ακομα δεν το εχω κανει (αλλα σκοπευω),γνωριζω οτι και θα βλεπεις τα ψαρακια σου χωρις να τα τα ενωχλει το εντονο κιτρινο φως(εκτος και αν εχουν πολλε κρυψωνες...)

προς το παρων εχω ενα κιτρινο φως(σε αποσταση και εξω απο το ενυδρυο απλα για να βλεπουν λιγακι τα νεογνα και να ξεφευγουν...αλλα και παλι τα ενωχλει...

Φιλικα Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια βλέπουν μια χαρά την νύχτα και ιδιαίτερα η πλέκω που το βράδυ με της εξορμήσεις τους μασουλάναι τα φυτά. Να μην τα πολύ λέω κάποια ψάρια είναι δραστήρια το βράδυ και κάποια απλός κοιμούνται. Προσωπικά δεν θα έβαζα νυχτερινό φωτισμό δεν χρειάζεται για τα ψάρια. Τώρα να βάλεις νυχτερινό φωτισμό για να τα βλέπεις εσύ πάλη το θεωρώ περιττό συνήθως το βράδυ κοιμόμαστε (εκτός και αν είσαι ξενύχτης) αλλά και να μην κοιμόμαστε το φώς του δωματίου φωτίζει αρκετά τον χώρο και το ενυδρείο ώστε να βλέπεις τη γίνεται μέσα στο ενυδρείο σου. Από εκεί και πέρα η επιλογή δική σου (ένα μπλε φως δείχνει και όμορφο δεν μπορώ να πω)

Τέλος για την DIY κατασκευή που θέλεις να κάνεις με το 5βολτο δεν μπορώ να σου πω τίποτα θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά θεωρητικά διότι δεν μπορώ να γνωρίζω την ένταση που έχει η λάμπα των πεντε watt.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Για το φωτισμό θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο Χρήστος. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει φωτισμός στο ενυδρείο σου το βράδυ. Εγώ απλά ήθελα να επισυμάνω κάτι: Παραπάνω αναφέρεις τα ψάρια σου. Το betta που αναφέρεις είναι αρσενικό? Αν ναι, δε σου δημιουργεί πρόβλημα στα γκάπυ? δε σου τσιμπάει τις ουρές τους?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά χρησιμοποιούνται 3 διαφορετικά χρώματα για moonlight...:

Λευκό για εξομοίωση νυχτερινού φωτισμού για ρηχά νερά,

μπλε για εξομοίωση νυχτερινού φωτισμού για βαθιά νερά και

κόκκινο για νυχτερινή παρακολούθηση...

Από εκεί και πέρα υπάρχει το προσωπικό γούστο μας! :lol:

Υποτίθεται ότι στη φύση είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις όπου κυριαρχεί το απόλυτο σκοτάδι! Πάντως το φωτιστικό που έχεις 5W αλογόνου, έχει δυο βασικά ελλατώματα...τη θερμοκρασία και την κατανάλωση... :wacko:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά χρησιμοποιούνται 3 διαφορετικά χρώματα για moonlight...:

Λευκό για εξομοίωση νυχτερινού φωτισμού για ρηχά νερά,

μπλε για εξομοίωση νυχτερινού φωτισμού για βαθιά νερά και

κόκκινο για νυχτερινή παρακολούθηση...

Από εκεί και πέρα υπάρχει το προσωπικό γούστο μας! :lol:

Υποτίθεται ότι στη φύση είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις όπου κυριαρχεί το απόλυτο σκοτάδι! Πάντως το φωτιστικό που έχεις 5W αλογόνου, έχει δυο βασικά ελλατώματα...τη θερμοκρασία και την κατανάλωση... :wacko:

Καλησπέρα.

Κι εγώ νομιζω ότι το moonlight δεν είναι απαραίτητο .Θα έλεγα ότι χρειάζεται περισσότερο σ' ένα reef.

Ότι είναι όμορφο , είναι.Μπορείς λοιπόν να πάρεις γύρω στα 10 Leds από ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα μαζί με μια αντίσταση 1 ΚΩ για το κάθε Led και 1 pack 12V-500mA.Αν θέλεις μπορείς να πάρεις και μικρά πλαστικά κουτάκια(περ. 3 Χ 5 cm το καθένα)μαζί με βασούλες για τα Led και να βάλεις ένα Led σε κάθε κουτάκι.

Το Σάββατο πήρα για το δικό μου που έχει μήκος 1,5 m(300Lt),20 Leds και 5 κουτάκια 3 Χ 5 cm (4 Leds σε κάθε κουτάκι ) και όλα μαζί μου στοίχισαν 14.5 ευρώ χωρις 12 V pack γιατί είχα.¨

Ότι θέλεις στείλε Π.Μ. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!!!!

Συμφωνω κι εγω οσον αφορα το νυχτερινο φως οτι δεν ειναι απαραιτητο...απλα για να γουσταρω το εφε!

Η λυση με τα led μου ακουγετε πολυ δελεαστικη καιρος να ξεθαψω το κολλητηρι που το πληρωσα 80 ευρω και ουσιαστικα το χρισιμοποιησα μονο και μονο για να καψω το PS2 :-D...

O Splenden μπορω να πω οτι δεν δινει ΚΑΜΙΑ σημασια στα guppy ισα ισα τα guppy τον παρενοχλουν και παει και κρυβεται κατω απο μεγαλα φυλα για να αραξει... τωρα αν δω φαγωμενες ουρες στο μελλον θα μετακομισει σε μια γυαλα μονος του για να μαθει!

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλες λύσεις για νυχτερινό φως.

Διάβασε εδώ για cold cathode blue

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=moonlight

και εδώ επίσης

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=7292&hl=

ακόμη υπάρχει και έτοιμη λύση γύρω στα 15 ευρώ με leds από τη hydor (αναφέρεται και στο παραπάνω thread)

Χρησιμοποιώ και τις δύο προσεγγίσεις με πολύ καλά αποτελέσματα. Γενικά είναι φωτισμοί αρκετά χαμηλοί για να μην "ενοχλούν" αρκετά δυνατοί για να έχεις μία εικόνα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Απο ιδεες μια χαρα!!!!!

Και ολες στα πλαισια του λογικου. Θα διαλεξω μια που να μου αρεσει και να μην ενοχλει τα ψαρια και θα ανεβασω φωτο.

Θα κατεβω καλαματα για να μαζεψω πετρες απο ποταμι για να δουμε θα βρεθει τιποτα αξιολογο? (ασχετο)

Καλημερα και ευχαριστω για της απαντησεις...

Νικητας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...