Jump to content

είναι καλο;


BAKIS

Recommended Posts

είναι καλο το στρόσημο με ψαρια; :lol::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

είναι καλο το στρόσημο με ψαρια; :lol::wacko::wacko:

καλο ειναι να το αποφευγουμε γιατι κινδυνευουμε να βαλουμε σε κινδυνο τη ζωη των ψαριων λογω της αμμωνιας που υπαρχει σε φρεσκο ενυδρειο.
Link to comment
Share on other sites

γίνετε καλο στρόσημο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ δρόμοι για να φτάσουμε στο ίδιο αποτέλεσμα κάποιοι είναι εύκολη και κάποιοι δύσκολη. Το στρώσιμο με ψάρια ανήκει στους δύσκολους τρόπους και δεν θα το συνιστούσα αν δεν γνωρίζουμε αρκετά πράγματα περι χημείας νερού κτλ.

Κατ’ εμέ ο ιδανικότερος τρόπος είναι το στρώσιμο με τροφή.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοείς στρώσιμο με τροφή; :lol::wacko:

Link to comment
Share on other sites

τι ενοείς στρώσιμο με τροφή; :lol::wacko:

Με τροφή ψαριών, όπως στρώνουμε με την αμμωνία έτσι μπορούμε να στρώσουμε το ενυδρείο και με τροφή ψαριών. Αρχίζουμε να ρίχνουμε φιλαράκια τροφής και σταδιακά τα αυξάνουμε τόσο ώστε να φτάσουμε να μετράμε ΝΗ3/4 περίπου 3-5.

Και μετά συνεχίζουμε έως ότου να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Δηλαδή αύξηση του ΝΟ2 με ταυτόχρονη πτώση του ΝΗ και σε δεύτερη φάση πτώση του ΝΟ2 και αύξηση του ΝΟ3. Και τέλος μηδενικές μετρήσεις του ΝΗ, ΝΟ2, και πολύ αυξημένες τιμές του ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό να είναι το ΝΟ3 υψηλο;

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως, στην φάση του στρωσίματος ναι είναι καλό, διότι είναι σημάδι ότι βρισκόμαστε σε καλό δρόμο . και όταν ολοκληρωθεί το στρώσιμο το μόνο που θα έχουμε μετά θα είναι το ανεβασμένο ΝΟ3 σε αυτήν την φάση κάνουμε μια αλλαγή νερού της τάξεως 50% και μετά βάζουμε λίγα ψαράκια και σιγά σιγά προσθέτουμε τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό να είναι το ΝΟ3 υψηλο;

οχι.απλα οταν στρωνουμε το ενυδρειο,αν δουμε μετρησιμες τιμες πχ 10,20,τοτε καταλαβαινουμε οτι το στρωσαμε..

στην καθημερινοτητα και σε ενα ενυδρειο που ειναι στρωμενο και ηδη ''τρεχει'',καλο ειναι οι τιμες των νιτρικων να βρισκονται απο 20 και κατω...

ολα αυτα φιλε μου μαζι και πολλα αλλα,αν ανατρεξεις ψηλα στα''ΑΡΘΡΑ'' θα τα βρεις εκει μαζεμενα..!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγώ που κάνω στρόσημο με χρυσόψαρα δεν είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου.στρεσαρεις τα ψαρακια σου και καλο θα ηταν να μην το εκανες.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θα έχω χρυσόψαρα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θα έχω χρυσόψαρα!!!!!!!!

:lol: .....τωρα τι εχεις..?χρυσοψαρα δεν εχεις...?.ασχετα αν δεν συνεχισεις με χρυσοψαρα αλλα με αλλα ψαρια,αυτα ΔΕΝ τα λυπασαι...?αν ψοφησουν...?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...