Jump to content

Μετακόμιση


Recommended Posts

Θέλω την βοήθεια σας. Σπουδάζω Σπέτσες και είχα πάρει εδώ ένα ενυδρείο το Cayman 80. Τώρα τέλος του μήνα επιστρέφω Αθήνα και πρέπει να μεταφέρω το ενυδρείο. Καταρχάς όσο αφορά την μεταφορά των ψαριών σκέφτομαι να γεμίσω ένα βαρελάκι με νερό από το ενυδρείο που έχω και κάνω τις αλλαγές και να βάλω εκεί τα ψάρια... Το ταξίδι θα διαρκέσει γύρω στις 3 ώρες και από εκεί και πέρα τα ψάρια θα είναι στο δοχείο κάποια ώρα πριν φύγω που θα αδείασω το ενυδρείο και όση ώρα θα κάνω να το ξαναστήσω στην Αθήνα. Θα πρέπει να βάλω κάτι στο βαρέλι ώστε να μην πάθουν τίποτα τα ψάρια; Όσο αφορά τα υλικά απο το φίλτρο τι να τα κάνω; Να τα ρίξω μαζί με τα ψάρια ώστε να μην μείνουν εκτός νερού; Όταν το στήσω στην Αθήνα τι θα πρέπει να κάνω; Να ρίξω το νέρο που θα έχω στο βαρέλι ή να το γεμίσω με καινούριο νερό όλο; Σκέφτομαι επίσης εφόσον θα μπω σε αυτή την διαδικασία να αλλάξω και το χαλίκι για να μην το κουβαλάω και αυτό από εδω και να βάλω και υπόστρωμα... Για το ενυδρείο αυτό πόσο χαλίκι πρέπει να αγοράσω; Νομίζω αυτές τις απορίες έχω... Αν θυμηθώ κάτι άλλα θα ξαναστείλω... Ευχαριστώ εκ των προτέρον

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την βοήθεια σας. Σπουδάζω Σπέτσες και είχα πάρει εδώ ένα ενυδρείο το Cayman 80. Τώρα τέλος του μήνα επιστρέφω Αθήνα και πρέπει να μεταφέρω το ενυδρείο. Καταρχάς όσο αφορά την μεταφορά των ψαριών σκέφτομαι να γεμίσω ένα βαρελάκι με νερό από το ενυδρείο που έχω και κάνω τις αλλαγές και να βάλω εκεί τα ψάρια... Το ταξίδι θα διαρκέσει γύρω στις 3 ώρες και από εκεί και πέρα τα ψάρια θα είναι στο δοχείο κάποια ώρα πριν φύγω που θα αδείασω το ενυδρείο και όση ώρα θα κάνω να το ξαναστήσω στην Αθήνα. Θα πρέπει να βάλω κάτι στο βαρέλι ώστε να μην πάθουν τίποτα τα ψάρια; Όσο αφορά τα υλικά απο το φίλτρο τι να τα κάνω; Να τα ρίξω μαζί με τα ψάρια ώστε να μην μείνουν εκτός νερού; Όταν το στήσω στην Αθήνα τι θα πρέπει να κάνω; Να ρίξω το νέρο που θα έχω στο βαρέλι ή να το γεμίσω με καινούριο νερό όλο; Σκέφτομαι επίσης εφόσον θα μπω σε αυτή την διαδικασία να αλλάξω και το χαλίκι για να μην το κουβαλάω και αυτό από εδω και να βάλω και υπόστρωμα... Για το ενυδρείο αυτό πόσο χαλίκι πρέπει να αγοράσω; Νομίζω αυτές τις απορίες έχω... Αν θυμηθώ κάτι άλλα θα ξαναστείλω... Ευχαριστώ εκ των προτέρον

Καλησπέρα.

Δεν μας είπες όμως τι ψαράκια έχεις και πόσα.Έπίσης είναι μεγάλα ή μικρά;

Όλα αυτά είναι σημαντικές παράμετροι για τις ερωτήσεις που θέτεις. ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν μας είπες όμως τι ψαράκια έχεις και πόσα.Έπίσης είναι μεγάλα ή μικρά;

Όλα αυτά είναι σημαντικές παράμετροι για τις ερωτήσεις που θέτεις. ???

Βασικά τώρα υπάρχουν 3 danio pearl και 3 danio zebra, 1 colisa tsuna, 4 ακτινογραφίες, 3 γαριδούλες που δεν θυμάμαι πως λέγονται, και ένα γλύφτη που ούτε αυτόν θυμάμαι πως το λένε αλλά ξέρω ότι είναι προέλευση Αμερικής και δεν μεγαλώνει και ειναι καφέ με μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω μετακομισα το καλοκαιρι το ενυδρειο μου 120λιτρων απ την θεσ/νικη στην αθηνα.

απο βραδυς αδειασα το ενυδρειο και εβαλα τα ψαρια σ ενα μεγαλο κουβα με νερο απ το ενυδρειο και εβαλα μεσα και την αντλια κρατησα και νερο σ ενα μπετονακι 10λιτρο.

στεγνωσα το ενυδρειο πεταξα την αμμο και τα χαλικια και τακτοποιησα ολα τα πραγματα στ αμαξι.

την αλλη μερα το πρωι πηρα τα ψαρακια με τον κουβα και πηγα σε ενα pet shop οπου μου τα συσκευασανε σε σακουλες με νερο απ τον κουβα μου βαλαμε και οξυγονο και πετρες ανθρακα.

οι σακουλες με τα ψαρια στον κουβα και 500χλμ οδηγησεις.

οταν εφτασα αθηνα εβγαλα τα ψαρια απ τις σακουλες τα ξαναβαλα στον γνωστο κουβα τους εβαλα και την αντλια και ξεκινησα να στηνω τα ενυδρειο με καινουργια αμμο και χαλικια του εβαλα μεσα και το νερο που ειχα κρατηση στο μπετονακι φαρμακα και το εβαλα να δουλευει μετα απο 2 μερες εβαλα και τα ταλαιπωριμενα ψαρακια μεσα.

απωλεια????ΚΑΜΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα υπάρχουν 3 danio pearl και 3 danio zebra, 1 colisa tsuna, 4 ακτινογραφίες, 3 γαριδούλες που δεν θυμάμαι πως λέγονται, και ένα γλύφτη που ούτε αυτόν θυμάμαι πως το λένε αλλά ξέρω ότι είναι προέλευση Αμερικής και δεν μεγαλώνει και ειναι καφέ με μαύρο.

Συμφωνώ με τον zissi,νομίζω όμως ότι δεν χρειάζεται να στα βάλουν σε σακούλες,χαπάκια οξυγόνου μπορείς να βάλεις και στον κουβά.Καλύτερα νομίζω το χαλίκι να μην το πετάξεις γιατί έχει χρήσιμα για το ενυδρείο βακτηρίδια που θα σε βοηθήσουν όταν το ξαναστήσεις να¨στρώσει" πιο γρήγορα.Απλά ξέπλυνε το με λίγο νερό από το ενυδρείο για να καθαρίσει και βάλτο στον κουβά είτε μαζί με τα ψάρια είτε χωριστά, μαζί όμως με νερό απ'το ενυδρείο.Όταν φτάσεις στον προορισμό σου,καθάρισε τη γυάλα(προσοχή χωρίς σαπούνι),πρόσθεσε το υπόστρωμα που θα 'χεις αγοράσει,άδειασε το πλυμένο χαλίκι,κατόπιν βάλε ενα μέρος απ 'το νερό το παλιό που έχεις τα ψάρια,άδειασε τα ψαράκια μέσα και μετά σιγά σιγά άδειασε και το υπόλοιπο

νερό προσπαθώντας να μην τα τρομάξεις περισσότερο.Για καμιά μέρα μην ανάψεις ούτε φως,μόνο λίγο φαί.

Για να τα βοηθήσεις ρίξε και λίγο STRESS ZYME.Βασικά είναι απλό,μόνο που κάνει λίγο κρύο και θα κρυώσει το νερό γρήγορα.Μετά απο λίγες μέρες,κάνεις και μια αλλαγή νερού κατά το 1/3 για να συμπληρώσεις κιόλας αυτό που πέταξες.

Πότε θα γίνει η όλη "επιχείρηση" ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ειμαι αρχαριοσ κ εχω κι εγω μια απορια καλα ολα αυτα αλλα με τα βακτυρια τη γινεται ??

Καλησπέρα.

Τι εννοείς τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...