Jump to content

Αλλαγές νερού


20VT

Recommended Posts

Σαν αρχάριος στο θαλασσινό, έχω μια απορία.

Από τους δίσκους γνωρίζω την αναγκαιότητα αλλαγών του νερού (50% κάθε βδομάδα).

Στο θαλασσινό ακούω για 20% μια φορά το μήνα έως 50+% κάθε βδομάδα.

Τι ισχύει πραγματικά?

Όσο πιο συχνές και μεγάλες αλλαγές, τόσο το καλύτερο?

Reef, light reef ή fish only έχει διαφορά στις αλλαγές?

Σίγουρα πρέπει να παίζει ρόλο και το φόρτωμα του ενυδρείου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οι συχνές αλλαγές νερού βοηθούν στη διατήρηση της ισορροπίας ενός συστήματος. Ιδιαίτερα όταν υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση και ποικιλία οργανισμών, με διαφορετικές απαιτήσεις και τα διάφορα πρόσθετα, με σκοπό την υγεία και την ανάπτυξή τους, πέφτουν ανεξέλεγκτα.

Επίσης οι συχνές αλλαγές βοηθούν στη διατήρηση της ισορροπίας της μικροπανίδας, που οποιαδήποτε διαταραχή, μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα.

Τέλος αν πρόκειται για ένα σύστημα που η βιολογική του ισορροπία βασίζεται σε τεχνικά μέσα, τότε ένας άλλος σοβαρός λόγος είναι και η διατήρηση των νιτρικών αλάτων, των φωσφορικών και άλλων οργανικών αποβλήτων, σε αποδεκτά επίπεδα. Ο τελευταίος λόγος καθορίζει μάλιστα, τόσο την συχνότητα όσο και την ποσότητα των αλλαγών.

Άλλη μια αλήθεια όμως είναι ότι πολλοί χομπίστες θεωρούν κουραστικές τις τακτικές αλλαγές ή γρήγορα κουράζονται να τις τηρούν. Έτσι μετά από καιρό οι αλλαγές αραιώνουν ή γίνονται μόνο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

Στα φυσικά συστήματα, όπου υπάρχουν πολλοί μηχανισμοί διατήρησης της ισορροπίας, πολλοί χομπίστες καθυστερούν πολύ να κάνουν αλλαγή νερού, χωρίς να παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα.

Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι οι συχνές, τουλάχιστον μηνιαίες αλλαγές νερού, της τάξεως του 20-25%, βοηθούν πολύ, στην υγεία ενός συστήματος και οι φιλοξενούμενοι οργανισμοί, το δείχνουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

για τις αλλαγές νερού στο θαλασσινό θα ακούσεις πολλές διαφορετικές γνώμες – πρακτικές ..

από 90 % εβδομαδιαία .. μέχρι καμία αλλαγή νερού …

η τυπική απάντηση στην ερώτηση είναι 10%-30% κάθε μήνα ..

αν όμως δεν έχεις ενεργό σύστημα που να σε απαλλάσσει από νιτρικά ,,

αυτές οι αλλαγές δεν είναι αρκετές

ελπίζω να βοήθησα ..

Link to comment
Share on other sites

οποτε νικο προτεινεις μηνιαιες αλλαγες του 20%?

ξερεις τι εχω παρατηρησει?

οταν οι αλλαγες μου γινονται πανω απο 20+ μερες τοτε η παρουσια διατοματων η' γενικα καποιας αλγης που δεν θελω ειναι πολυ μικροτερη απ'οτι εαν οι αλλαγες μου ειναι εβδομαδιαιες η ανα 15 μερες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ λογικό που λες. Η διατομική άλγη, κάνει την εμφάνισή της μόλις το νερό εμπλουτιστεί από "φρέσκα" ιχνοστοιχεία, τα οποία έχουν καταναλωθεί ή έχουν απορροφηθεί από το χημικό φίλτρο.

Άρα μετά από κάθε αλλαγή παρατηρείς μια έξαρση που αργότερα μειώνεται σταδιακά μέχρι την επόμενη αλλαγή.

Ομάδες καθαρισμού δεν έχει το σύστημά σου???

Μαγνήτη, ξυραφάκια....????

Link to comment
Share on other sites

εχω απο ολα αυτα που λες!

αλγη στα βραχια δεν ειχα ποτε,στο τζαμι δεν εχω κανενα παραπονο!

την καθαριζω καθε 4 μερες περιπου με αυτα που ειπες!

εχω μονο τη διατομικη στην αμμο!

μονο αυτη και σε οχι και τοσο ενοχλητικο βαθμο

αλλα τη λευκοτητα της αμμου ανεκαθεν την ειχα σε εκτιμηση!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...