Jump to content

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΕΝΑ REEF ΕΝΔΡΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 750 ΛΙΤΡΑ ΚΑΘΑΡΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΙ SUB ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΧΩΡΟΥ.

-ΓΙΑ ΕΝΑ SKIMMER ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.Σ' ΑΥΤΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΞΥΓΟΝΟ Η' ΟΖΟΝ ;

-ENAN OZONIZATOR

-ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ DENITRATORS-DEPHOSPHATE-ΑΠΙΟΝΙΣΤΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΜΟΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ;ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ;ΜΠΑΝΟΥΝ ΨΗΛΑ 'Η ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ;ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ;

-ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ MULTICONTROLLERS ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ.

ΤΖΑΜΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ 25ΑΡΙ;

Link to comment
Share on other sites

-ΓΙΑ ΕΝΑ SKIMMER ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.Σ' ΑΥΤΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΞΥΓΟΝΟ Η' ΟΖΟΝ ;

Υπάρχουν skimmer, που λειτουργούν με αερόπετρα συνδεδεμένη σε αεραντλία. Αυτά συνήθως προορίζονται για μικρά συστήματα. Οι συσκευές με κυκλοφορητή, που λειτουργούν με σύστημα Venturi, είναι προτιμότερα. Το όζον, όταν χρησιμοποιείται, μπαίνει πάντα στη συσκευή, αρκεί στις οδηγίες της να αναγράφει ότι πρόκειται για “ozone resistant”.

-ENAN OZONIZATOR

Χρειάζεσαι μια συσκευή που να παράγει 70mg/h ή μεγαλύτερη ρυθμιζόμενης παροχής.

-ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ DENITRATORS-DEPHOSPHATE-ΑΠΙΟΝΙΣΤΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΜΟΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ;ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ;ΜΠΑΝΟΥΝ ΨΗΛΑ 'Η ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ;ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ;

Για φυσικά συστήματα τροπικού υφάλου, που έχουν στηθεί και συντηρούνται, σύμφωνα με τους κανόνες, δεν απαιτούνται τέτοιες συσκευές.

ΤΖΑΜΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ 25ΑΡΙ;

Το θεωρώ υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

-ΓΙΑ ΕΝΑ SKIMMER ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.Σ' ΑΥΤΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΞΥΓΟΝΟ Η' ΟΖΟΝ ;

Υπάρχουν skimmer, που λειτουργούν με αερόπετρα συνδεδεμένη σε αεραντλία. Αυτά συνήθως προορίζονται για μικρά συστήματα. Οι συσκευές με κυκλοφορητή, που λειτουργούν με σύστημα Venturi, είναι προτιμότερα. Το όζον, όταν χρησιμοποιείται, μπαίνει πάντα στη συσκευή, αρκεί στις οδηγίες της να αναγράφει ότι πρόκειται για “ozone resistant”.

-ENAN OZONIZATOR

Χρειάζεσαι μια συσκευή που να παράγει 70mg/h ή μεγαλύτερη ρυθμιζόμενης παροχής.

-ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ DENITRATORS-DEPHOSPHATE-ΑΠΙΟΝΙΣΤΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΜΟΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ;ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ;ΜΠΑΝΟΥΝ ΨΗΛΑ 'Η ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ;ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ;

Για φυσικά συστήματα τροπικού υφάλου, που έχουν στηθεί και συντηρούνται, σύμφωνα με τους κανόνες, δεν απαιτούνται τέτοιες συσκευές.

ΤΖΑΜΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ 25ΑΡΙ;

Το θεωρώ υπερβολή.

Νίκο ευχαριστώ πολύ.Αν μπορούσες κιόλας να μου υποδείξεις κάποιο συγκεκριμένο skimmer θα με εξυπηρετούσες πάρα πολύ.Για ozonizator μάλλον έχω καταλήξει στον red sea των 100mg,ποιά είναι η γνώμη σου;Για τα άλλα όπως denitrator&dephosphate είπες δεν τα χρειάζομαι.Αυτά δηλ.που χρησιμοποιούνται;

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις μια αναζήτηση προιόντων και να δεις τι skimmer σε ενδιαφέρει, με γνώμωνα την απόδοσή του, που θα πρέπει να είναι διπλάσια των λίτρων του ενυδρείου σου και φυσικά την τιμή του.

Η συσκευή όζοντος που αναφέρεις, θεωρείται καλή και αξιόπιστη. Κατά τη γνώμη μου όμως, δεν θα την χρειαστείς άμεσα στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνεις μια αναζήτηση προιόντων και να δεις τι skimmer σε ενδιαφέρει, με γνώμωνα την απόδοσή του, που θα πρέπει να είναι διπλάσια των λίτρων του ενυδρείου σου και φυσικά την τιμή του.

Η συσκευή όζοντος που αναφέρεις, θεωρείται καλή και αξιόπιστη. Κατά τη γνώμη μου όμως, δεν θα την χρειαστείς άμεσα στο σύστημά σου.

Ευχαριστώ Νίκο.Τα λέμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στα αλάτια φίλε μου,

τα προιόντα που αναφερεις ειναι ένα μέρος απο όλα αυτά που χρειαζονται για ένα reef.

Φαντάζομαι γνωρίζεις...

Καλή συνέχεια λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...