Jump to content

το ενυδριο μου


karydasj

Recommended Posts

οπως καταλαβενετε το ενυδριο ειναι γλυκου νερου εχει μεσα διαφορα ψαρι απο σκαλαρια,πλακοστομους,γκουραμι,κλοουν,μαχαιροψαρο,σκαντ,μολυ, εχει και φυτεμενα φυτα,το μονο ονομα απο αυτα που ξερω ειναι η ανουμπια..

post-6533-1201968475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το βοηθιτικο ενυδριο 100λιτρ

post-6533-1201969055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 20 χρονων και ο πατερας μου 42...πριν 3 χρονια τα ενυδρια στο σπιτι ηταν 4 αυτα τα 2 που βλεπετε ενα ακομα 700λιτρ ιδιο με το 800 και ενα 300 τετραγωνο...ολα αυτα τα κατασκευασε ο πατερας μου καθως ασχολειτε με τα ενυδρια και την κατασκευη τους απο 13 χρονων..

τα 3 μεγαλα ενυδρια ηταν θαλασσινου νερου και το μικρο ειχε 2 δισκους...

το 800 λιτρα ειχε καρχαριες και σελαχια μεσογειου(σκυλοψαρα)(μουδιαστρες)

Το 700 λιτρα τροπικα (2λευκοστερνους 2βαλιστες διμαντι και 1 ιμπερατορα και ενα παφερ.

το 300 λιτρα ειχε ψαρι μεσογειου

τωρα δυστυχως λογω της αφοριτης γκρινιας της μητερας μου(πλακα) :lol::wacko:

τα ενυδρια μειωθηκαν σε 2

αν βρω φωτο απο τα παλια θα βαλω

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω οτι τα ψαρια μεσογειου ειναι πολυ ανθεκτικα...ισως λογω της σκληραγωγησης του στα βρωμικα νερα του θερμαικου απο τον οποιο τα ψαρευαμε.(τα ψαρευε ο θειος μου που ειναι δυτης διχως να τα πληγωνει)το ενυδριο που φιλοξενουσε αυτα δεν ειχε ουτε σκιμερ ουτε γιουβι ουτε ψυκτη...και οχι μονο ζουσαν αλλα μεγαλωναν κιολας....ειχε μεσα(παπαδιτσες σπαρους ζαργανες καραβιδες χταποδακι ενα περιεργο χελιδωνα περκες κ σαρδελες)σας τρεχουν τα σαλια...

κατι που θελω να πω ειναι πως οι παπαδιτσες ειναι ιδιες ολοιδιες με τα νταμσελ που μας πουλαν 20ευρω το ενα και ειναι πολυθ πιο ανθεκτικες

Link to comment
Share on other sites

ακομα προσφατα κατασκευασαμε σε φιλο με τον πατερα μου στην Επανομη λιμνη απο την οποια θα βαλω επισης φωτο γυρω στα 25 κυβικα ισως και παραπανω...οποιος ενδιαφερετε μπορω να του δοσω πληροφοριες για την κατασκευη

Έγινε επεξεργασία - karydasj
Link to comment
Share on other sites

μπραβο λιτρα..... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο να τα χιλιασεις τα λιτρα σου καποια στιγμη!! :wacko::wacko: Την μονη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι για το knife fish που εχεις!Επειδη ειχω και εγω καποια στιγμη θα βλεπεις να εξαφανιζονται ψαρακια απο την γυαλα σου γιατι οταν μεγαλωσει λιγο αρχιζει να τα τα καταπινει ενα ενα! 4 γκουραμι τα εφαγε για πρωινο !Αρπακτικο αλλαααααα πανεμορφο ψαρι! καλη συνεχεια με το hobby σου!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

γιατι παντα τρωω κολλημα και γραφω το ενυδρειο ενυδριο :lol::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο σου! :lol:

Να ρωτήσω κάτι,

-Το ενυδρείο το αγοράσατε έτοιμο ή το έφτιαξε ο πατέρας σου?

-Τι πάχος έχουν τα τζάμια?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εφτιαξε ο πατερας μου καθως και ολα τα αλλα. το παχως των κρυσταλλων ειναι 1,2cm το επιπλο αποκατω ο ξαδερφος μου (επιπλοποιος)ειναι μασιφ με βαση μορφοσωληνα με 6 ποδια.εχει δυο θερμοστατες 200βατ δυο φιλτρα 2000λιτρα την ωρα η τρομπα διπλη δεν εχει εσωτερικη κατασκευη για τις λαμπες...ειναι απο πανω σε ενα μικρο ξεχωριστο(ενυρειακι) καλυμενο απο μασιφ ξυλο,αυτο εγινε για να μην μειωθει η βιτρινα του ενυδριου..τα καπακια του ειναι τζαμια συρωμενα

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλη δουλεια ! Οταν εχουν πολλοι το ιδιο hobby σε μια οικογενοια το αποτελεσμα ειναι φοβερό ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εφτιαξε ο πατερας μου καθως και ολα τα αλλα. το παχως των κρυσταλλων ειναι 1,2cm το επιπλο αποκατω ο ξαδερφος μου (επιπλοποιος)ειναι μασιφ με βαση μορφοσωληνα με 6 ποδια.εχει δυο θερμοστατες 200βατ δυο φιλτρα 2000λιτρα την ωρα η τρομπα διπλη δεν εχει εσωτερικη κατασκευη για τις λαμπες...ειναι απο πανω σε ενα μικρο ξεχωριστο(ενυρειακι) καλυμενο απο μασιφ ξυλο,αυτο εγινε για να μην μειωθει η βιτρινα του ενυδριου..τα καπακια του ειναι τζαμια συρωμενα

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και οι εμπειρίες της οικογένειας σου πιστεύω θα μας βοηθήσουν πολύ!

Μπορείς να μας εξηγήσεις που ακριβώς και τι διαστάσεων κόντρες εχει χρησιμοποιήσει ο πατέρας σου στην κατασκευή του τόσο μεγάλου ενυδρείου?

Ευχαριστώ πολυ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ενυδρεία σας!!! Να τα χαίρεστε!!!

Τα φυτά είναι πλαστικά ή κάνω λάθος??

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΜΕ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΥΔΡΟΣΤΑΤΙΚΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ......ΟΠΟΤΕ ΔΕΣ ΤΟ ΥΨΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 70 ΠΟΝΤΟΥΣ.....

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ:

1 ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΣ(3Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ)ΛΟΓΩ ΥΔΡΟΣΤΑΤΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΙΣΕΤΑΙ

2 ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΚΟΣ(1Η ΔΙΑΤΑΣΗ)ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΥΡΤΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΚΕΙ Η ΕΥΚΑΜΨΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΝΤΡΑ.....ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΛΙΓΙΕΙΣ ΕΝΑ ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΝΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΛΥΓΙΖΕΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ

3 ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΝΑΠΟΔΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ(ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΟΤΙ Η ΠΙΕΣΗ ΟΣΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΥΘΜΕΝΑ ΤΟΥ ΣΥΣΩΡΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΡΑ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΝΩΣΗ

ΤΩΡΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΗ ΒΑΣΗ ΑΠΟ 1,2 ΚΑΙ 1,4 ΕΚΑΤΟΣΤδιπλοπατο διλαδη ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΦΑΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΦΑΡΔΟΥΣ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΤΟ…..ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΔΙΠΛΕΣ ΦΑΣΕΣ 1,2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΦΑΡΔΟΥΣ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕΣ ΦΑΣΕΣ ΤΡΕΙΣ ΔΙΠΛΕΣ ΚΑΤΑ ΦΑΡΔΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΦΑΡΔΟΥΣ 15 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ 50-50

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΗ ΒΑΣΗ ΑΠΟ 1,2 ΚΑΙ 1,4 ΕΚΑΤΟΣΤδιπλοπατο διλαδη ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΦΑΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΦΑΡΔΟΥΣ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΤΟ…..ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΔΙΠΛΕΣ ΦΑΣΕΣ 1,2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΦΑΡΔΟΥΣ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕΣ ΦΑΣΕΣ ΤΡΕΙΣ ΔΙΠΛΕΣ ΚΑΤΑ ΦΑΡΔΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΦΑΡΔΟΥΣ 15 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ

Ελπίζω να μην γίνω ενοχλητικός αλλά ετοιμάζω και εγώ τα υλικά και τις γνώσεις για ενυδρείο σιγά σιγά!

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν ακόμα:

Οι πάτοι έχουν τις ίδιες διαστάσεις και απλά είναι ο ένας πάνω στον άλλο,

ή είναι ένας μεγάλος πάτος τέρμα κάτω και ένας άλλος μικρότερων διαστάσεων (κατά 2,4εκ σε κάθε διάσταση, δηλαδή 1,2εκ σε καθε πλευρα, που είναι το πάχος των πλαϊνών τζαμιών) ώστε να ακουμπούν στο σκαλοπάτι αυτό ολα τα περιμετρικά τζάμια?

Σχετικά με τις φάσες στον πατο:

Τοποθέτησες πχ μια φάσα μπροστά και μια στην πλάτη, φάρδους 10εκ και μετά πάνω σε αυτές τοποθέτησες τις πλαϊνές,

ή όλες οι φάσες είχαν καμένες γωνίες με 45μοιρες και έτσι ήταν όλες σε ένα επίπεδο χωρίς να πατάνε οι πλαϊνές πάνω στην μπροστά και την πίσω?

Ευχαριστώ πολύ! :lol:

Έγινε επεξεργασία - mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

είναι ένας μεγάλος πάτος τέρμα κάτω και ένας άλλος μικρότερων διαστάσεων (κατά 2,4εκ σε κάθε διάσταση, δηλαδή 1,2εκ σε καθε πλευρα, που είναι το πάχος των πλαϊνών τζαμιών) ώστε να ακουμπούν στο σκαλοπάτι αυτό ολα τα περιμετρικά τζάμια?

ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΝΟΗΜΑ ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΤΟΙ

ή όλες οι φάσες είχαν καμένες γωνίες με 45μοιρες και έτσι ήταν όλες σε ένα επίπεδο χωρίς να πατάνε οι πλαϊνές πάνω στην μπροστά και την πίσω?ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΩΝΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΨΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΚΟΝΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΟΛΥ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...