Jump to content

Γεια σας


john.drak

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα.Με λενε Γιαννη και ειμαι κατοχος του παρακατω ενυδρειου 1,5 χρονο.Απο πολυ μικρος ειχα τρελα με τα ενυδρεια αλλα αργοτερα λογο σπουδων και αλλων υποχρεωσεων τα ειχα παρατησει.Οταν ομως μπηκα στο δικο μου σπιτι δεν μπορουσα να αντισταθω στον πυρασμο.Οποτε σας το παρουσιαζω και περιμενω τη γνωμη σας.

PH:7.2

GH:4

KH:7

ΝΟ3:0

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30%

Ψαρια

6.Τιγρακια

2.Σκαλαρια

1.Πλεκο Ιριρις

4.Μελατοταινιες

3.Γατια μπρονζε

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι το ενυδρειο μου ειναι 120Λ.Ειναι το pacific απο τα carrefour

post-2825-1202072414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου!! Τα συγχαρητήριά μου!!

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα φιλε μου.Πραγματικα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Αλλα θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι αρχαριος.Τα φυτα σου ειναι πολυ ομορφα και θα ηθελα να μου πεις τι ειναι το καθενα.Ειδα και ενα Ινδιανακι αν δεν κανω λαθος.Ειναι πολυ ομορφο αλλα νομιζω οτι παει κοπαδι.Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο Σ ο πλεκο.Πολυ σπανιος

Έγινε επεξεργασία - peorambo
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια :lol:

ΦΙΛΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ. ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΩΡΑΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ Ο IRIRIS. EΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ 27Ο ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΜΟΥ(ΚΙΧΛΙΔΕΣ). ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΤΑ ΦΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

ΤΑ ΛΕΜΕ.

post-2896-1202126839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και ελπίζω στη συνέχεια να σας δείξω ένα ποιο μεγάλο ενυδρείο και ποιό όμορφο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

και εμεις αυτο ελπιζουμε φιλε Γιάννη.Αν και δεν μου απαντησες για τα φυτα... :lol:

Καλή συνεχεια and keep working

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!Καλώς όρισες στην παρέα του ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα φιλε μου.Πραγματικα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.Αλλα θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι αρχαριος.Τα φυτα σου ειναι πολυ ομορφα και θα ηθελα να μου πεις τι ειναι το καθενα.Ειδα και ενα Ινδιανακι αν δεν κανω λαθος.Ειναι πολυ ομορφο αλλα νομιζω οτι παει κοπαδι.Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο Σ ο πλεκο.Πολυ σπανιος

Συγνώμη που άργισα να σου απαντήσω ποιό γρήγορα αλλά σήμερα βρήκα χρόνο για να σου τα γράψω αναλυτικά.[ΓΙΑ ΤΟ ΙΝΔΙΑΝΑΚΙ ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ..........ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ] :lol:

ΦΥΤΑ

-VALLISNEREA NANA

-ECHINODORUS OSIRIS

-ECHINODORUS AQUARTICA

-GRYPTOCORYNE UNDULATA

-ANUBIAS HETEROPHYLLA

-ANUBIAS BARTERI VAR. NANA

-APONOGETOH BOIVINIANUS

-CERATOPHYLLUM DEMERSUM

-EGERIA DENSA

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα φυτά. Φαίνονται πολύ όμορφα.

Πάντως για το Ινδιανάκι δεν κάνω λάθος γιατί επειδή οι φωτογραφίες από κινητά δεν φαίνονται πολύ καλά τις κάνω επεξεργασία στο Photoshop.

Επίσης έχω να κάνω και μερικές άλλες παρατηρήσεις. Είδα 3 μελανοταινίες. Πάνε 4+.Το φίλτρο σου έχει πιάσει διάφορα φιλαράκια γιατί το έχεις πολύ χαμηλά. Θέλει τουλάχιστον 2 δάχτυλα πιο πάνω.

Αν δεις στην τελευταία φωτογραφία που έχεις βάλει και την μεγαλώσεις θα δεις κάτω δεξιά μέσα στα φύλλα το Ινδιάνακι!!!!

Καλή Συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα φυτά. Φαίνονται πολύ όμορφα.

Πάντως για το Ινδιανάκι δεν κάνω λάθος γιατί επειδή οι φωτογραφίες από κινητά δεν φαίνονται πολύ καλά τις κάνω επεξεργασία στο Photoshop.

Επίσης έχω να κάνω και μερικές άλλες παρατηρήσεις. Είδα 3 μελανοταινίες. Πάνε 4+.Το φίλτρο σου έχει πιάσει διάφορα φιλαράκια γιατί το έχεις πολύ χαμηλά. Θέλει τουλάχιστον 2 δάχτυλα πιο πάνω.

Αν δεις στην τελευταία φωτογραφία που έχεις βάλει και την μεγαλώσεις θα δεις κάτω δεξιά μέσα στα φύλλα το Ινδιάνακι!!!!

Καλή Συνέχεια

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ[ ΚΟΛΛΙΣΕΙ] ΜΕ ΤΟ ΙΝΔΙΑΝΑΚΙ .......... :lol: ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΨΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΓΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΑ :wacko: [ ΕΛΕΟΣ ]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει κοκκινίσει από το κακό του???

Δεν ξέρω φίλε μου γιατί επιμένεις για το Ινδιανάκι ίσως επειδή είναι ένα μάλλον. Αλλά αν αυτό είναι τιγράκι κάτω δεξιά εγώ είμαι ο καινούργιος αρχιεπίσκοπος. Φιλικά πάντα.

Ελπίζω και οι πιο παλιοί να το δουν και να μας πουν την γνώμη τους.

Επίσης βγάλε την πύλη στα δεξιά του ενυδρείου σου γιατί δεν πάνε σε τόσο φυσικό περιβάλλων τα ψεύτικα. Και κάτι ακόμα. Καθάρισε τον βυθό σου γιατί έχει μαζέψει καφέ άλγη. Κάνε πιο συχνά αλλαγές και καθάριζε το βυθό σου γιατί η αμμώνια θα στα αφανίσει όλα, μακάρι να βγω ψεύτης

Υ.Γ μην γράφεις με caps lock

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει κοκκινίσει από το κακό του???

Δεν ξέρω φίλε μου γιατί επιμένεις για το Ινδιανάκι ίσως επειδή είναι ένα μάλλον. Αλλά αν αυτό είναι τιγράκι κάτω δεξιά εγώ είμαι ο καινούργιος αρχιεπίσκοπος. Φιλικά πάντα.

Ελπίζω και οι πιο παλιοί να το δουν και να μας πουν την γνώμη τους.

Επίσης βγάλε την πύλη στα δεξιά του ενυδρείου σου γιατί δεν πάνε σε τόσο φυσικό περιβάλλων τα ψεύτικα. Και κάτι ακόμα. Καθάρισε τον βυθό σου γιατί έχει μαζέψει καφέ άλγη. Κάνε πιο συχνά αλλαγές και καθάριζε το βυθό σου γιατί η αμμώνια θα στα αφανίσει όλα, μακάρι να βγω ψεύτης

Υ.Γ μην γράφεις με caps lock

Αν και δεν ξέρω γιατι έχεις αυτό το ύφος ...............παρόλα αυτά φίλε μου μια και μου έχεις πεί παραπάνω, (ότι είσαι αρχάριος ) εγώ στη θέση σου θα άφηνα και ένα περιθώριο λάθους στον εαυτό μου. Επειδή δεν εχω λόγο να σου πώ ψέματα ( ούτε μπορώ να σου ανοίξω το κεφάλι ) και να σε πείσω ότι αυτο που βλέπεις δεν είναι ινδιανάκι ασε να κρίνουν και οι υπόλοιποι. Εγώ παντως σου εύχομαι καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω γιατι έχεις αυτό το ύφος ...............παρόλα αυτά φίλε μου μια και μου έχεις πεί παραπάνω, (ότι είσαι αρχάριος ) εγώ στη θέση σου θα άφηνα και ένα περιθώριο λάθους στον εαυτό μου. Επειδή δεν εχω λόγο να σου πώ ψέματα ( ούτε μπορώ να σου ανοίξω το κεφάλι ) και να σε πείσω ότι αυτο που βλέπεις δεν είναι ινδιανάκι ασε να κρίνουν και οι υπόλοιποι. Εγώ παντως σου εύχομαι καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχω κανένα ύφος φίλε μου. Απλά όταν καθόμαστε πίσω από έναν υπολογιστή δεν ξέρουμε τι ύφος τα γράφει ο άλλος. Απλά ίσως το παρεξήγησες. Απλά για το ινδιανακι ίσως στο pet shop που σου το πούλησαν σου είπαν ότι είναι τιγράκι για να το ξεφορτωθούν. Ίσως όμως κάνω και εγώ λάθος. Απλά αν κάποιος έμπειρος γνωρίζει το είδος του ψαριού στην τελευταία φωτογραφία ας μας βοηθήσει. Σου εύχομαι και σε εσένα καλή συνέχεια και όπως είπες και παραπάνω περιμένω να δω το επόμενο σου ενυδρείο που θα είναι πιο μεγάλο όπως μας είπες και πιστεύω θα είναι ακόμα καλύτερο. Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου...μπραβο και καλως ηλθες στην παρεα

το ξυλο ειναι μια πολυ καλη επιλογη στο ενυδρειο σου και βοηθα πολυ την ευημερια του πλεκο

η μονη παρατηρηση μου ειναι οτι μηπως εχεις προβλημα με τα τιγρακια και τα σκαλαρια...επειδη τα τιγρακια μπορει να τσιμπανε τις ουρες των σκαλαριων

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου...μπραβο και καλως ηλθες στην παρεα

το ξυλο ειναι μια πολυ καλη επιλογη στο ενυδρειο σου και βοηθα πολυ την ευημερια του πλεκο

η μονη παρατηρηση μου ειναι οτι μηπως εχεις προβλημα με τα τιγρακια και τα σκαλαρια...επειδη τα τιγρακια μπορει να τσιμπανε τις ουρες των σκαλαριων

Φίλε γειά σου σε ευχαριστώ για το καλόσώρισμα και συμφωνώ με την παρατηρησή σου παραπάνω αλλά για να κανω αυτή την κίνηση το έψαξα πάρα πολύ.

Γι ΄ αυτό το λόγο πήρα έξι τιγράκια ώστε να κάνουν ένα κοπαδάκι και να ασχολούνται μεταξύ τους (όπως και συμβαίνει).Ωστόσο όταν μπήκαν τα τιγράκια μέσα στο ενυδρείο τα σκαλάρια υπήρχαν είδη ένα χρόνο (πιο παλιοί ) και έτσι αυτή τη στιγμή συνυπάρχουν για έξι μήνες μαζί χωρίς να υπάρχει και το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...