Jump to content

L 066 Hypancistrus Sp. - King Tiger


Sumex

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,,

Όσο περιμένω τις πληροφορίες για τον L200 απο τον Κώστα εγω δεν έμεινα άπραγος ,,χεχε.

Λοιπόν ,, έβγαλα μερικές ακόμη φωτό σχετικά με τον L66 για να δούμε αν έιναι ζευγάρι ή όχι (και τι είναι τελικά βέβαια),,

Αν παρατηρήσετε καλα θα δείτε οτι ο ένας απο τους 2 έχει πιο ανοιχτό χρώμα (δεν ήταν έτσι στην αρχή) και μάλιστα (και αυτό είναι που με ανησυχεί) κατά μήκος του σώματός του έχει κάτι σαν "αλλιώσεις χρωματισμού" προς το άσπρο-πιο ανοιχτό ας πούμε .

Παρόλα αυτά , ο εν λόγω "ξεβαμμένος" είναι και ο πιο θαραλέος και κινητικός απο τους 2 King Tiger .

Σας στέλνω και μια φωτό του L 190 που πήρα τελευταία ,,,,

post-5222-1202148853_thumb.jpgpost-5222-1202148881_thumb.jpgpost-5222-1202148921_thumb.jpg

post-5222-1202148946_thumb.jpgpost-5222-1202148964_thumb.jpgpost-5222-1202148984_thumb.jpg

post-5222-1202149007_thumb.jpgpost-5222-1202149035_thumb.jpgpost-5222-1202149057_thumb.jpg

Ελπίζω να μην το παράκανα με τις πολλές φωτό

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς από τις υπάρχουσες φωτό δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι ζευγάρι ή όχι...Πιθανός ο ανοιχτόχρωμος να είναι θηλυκός καθώς έχει άσπρο κάτω μέρος αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι 100% αξιόπιστο...Μια φωτό και από τον άλλον σαν την τελευταία που έβαλες θα βοηθούσε αρκετά...Κανονικά και οι φωτό του κάτω μέρους θα μπορούσαν να πουν πολλά αλλά η κλίση που τις τράβηξες δεν βοηθάει...Θέλει χωρίς κλίση...

Το ανοιχτό χρώμα του ενός εκ των δύο μπορεί να οφείλεται είτε σε stress από τσακωμό είτε στις συνθήκες νερού είτε στο πολύ ανοιχτόζρωμο περιβάλλον....Γενικά υπάρχει κάτι που δεν του αρέσει...Δεν είναι ασθένεια πάντως...

Ωραίος ο L190 σου παρεπιπτόντως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κώστα,,,

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Θα προσπαθήσω να βγάλω κάτι καλύτερο απο φωτό με τον σκούρο L066 .

Η τελευταία φωτό (κάτω δεξιά) στην λίστα ειναι απο τον σκούρο 66 πάντως .

Ο ανοιχτόχρωμος 66 είναι και ο πιο κινητικός και πιο θαραλέος απο τους 2 .

Είναι και παλιότερος στο ενυδρείο (οχι και με μεγάλη διαφορα απο τον δευτερο)

Ο 190 είναι κουκλί ,,,, και ,, ναι , φυσικά δεν αντεξα ο ανθρωπος ,, και υιοθέτησα και άλλον ενα

στο μεγάλο tank ,,, αμάρτησα (πάλι) ,, τι να πω ,,,

Να σε ρωτήσω,,,, μπορώ να βάλω και έναν ακόμη στο 300άρι ??? (φυσικά μέχρι να μεγαλώσουν) μάλλον κάποιος μου δίνει έναν μικρό σαν αυτους που πήρα .

Αλλα δεν ξέρω τι γίνεται μεταξύ τους μετά,,, οκ διάβασα,, αλλά θάθελα να έχω και την δική σου/σας γνώμη.

Θα τα ξαναπούμε με περισσότερες φωτό,, ρπος το παρόν δεν μπορώ να εστιάσω manually μεσα απο το τζάμι .

Η μηχανή είναι NIKON COOLPIX 7900 . Δεν βρίσκω το manual focus , εκτός αν δεν έχει ,,

Ευχαριστώ και πάλι,,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...