Jump to content

Στερεή τροφή σε σχήμα Bloodworms;


DrAvalanche

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

οι δίσκοι μου τρώνε αποκλειστικά κατεψυγμένες προνύμφες (blood worms).

Για άγνωστο λόγο, τις στερεές τροφές (μικρά pellets)ούτε που τις πλησιάζουν.

Νομίζω δε καταλαβαίνουν οτι είναι τροφη, και τα κατεψυγμένα τα καταλαβαίνουν αποκλείστικά ως τροφή από το σχήμα τους.

Έχει κανείς να μου προτείνει στερεή τροφή που να έχει σχήμα λεπτό και μακρόστενο (όπως τα σκουλικάκια), μπας και τα ξεγελάσω;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις κακομάθει τα ζωντανά σου... :lol:

Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποια τροφή με τέτοιο σχήμα...

Έχει δοκιμάσει την μέθοδο της περιορισμένης νηστείας????

Άσχετο αλλά πόσο καιρό τα ταϊζεις αποκλειστικά με bloodworms????

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κακομάθει, έχεις δίκιο

Μέχρι βδομάδα έχουν μείνει νηστικά επειδή δεν έτρωγαν τη στερεά τροφή. Μέτα δεν άντεξα και τους έδωσα κατεψηγμένη πάλι.

3 μήνες τρώνε αποκλειστικά bloodworms, απο τότε που τα πήρα βασικά. Δεν έτρωγαν τίποτα στην αρχή, και χρησημοποίισα τα κατεψηγμένα για να τα δελεάσω. Όλο αυτό το καιρό προσπαθώ κάθε τρείς και λίγο να τα ταίσω στερεή αλλά τη σνομπάρουν.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τροφή με το ίδιο σχήμα να έβρισκες δε νομίζω να κατάφερνες να ξεγελάσεις τους δίσκους... Δεν είναι το σχήμα που τους ελκύει! :lol:

Με πολύ υπομονή και επιμονή συνέχισε και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις! Δεν τους έχεις και πολύ καιρό άλλωστε! Pellets δεν είναι και η καλύτερή μορφή τροφής για δίσκους, δοκίμασε κάτι σε κόκκους (granules):wacko:

Πάντως οι κατεψυγμένες τροφές θεωρούνται καλύτερες τροφές από τις αποξηραμένες, αλλά είναι ακριβότερες... :wacko:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

file mu k ego eixa afto to provlima den dokimazan tipota ektos apo kokino skuliki katepsigmeno ospu apo ta pedia edo sto forum k an thimame kala o nikos psaltis mu ixe protini na xekiniso na tus dino DISCUS GRAN tis TROPIKAL apo tote pu to efarmosa tora trone ta panta apo oli tin gama tis tropical gia discus

kati allo an afti h katepsigmeni trofi pu ta dinis einai kokkino skuliki prosexe giati se emena tus eixe prokalesi provlimata(aspra koprana)malista eixa xasi k enan disco apo tote tin ekopsa tin sigegrimeni trofi k tus dino ana 2 meres katepsigmeni pu h vasi ths den apotelite apo kokkino skouliki

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συγκεκριμένη εμπειρία από δίσκους, αλλά θα ήθελα να προτείνω κάτι που ισχύει για όλα τα ιδιότροπα ψάρια στο φαγητό.

Όσο πιο πολύ μυρίζει η τροφή τόσο πιο δελεαστική γίνεται.

α. Έχεις δοκιμάσει να βρέξεις πρώτα την τροφή με νερό από το ενυδρείο να μαλακώσει λίγο και μετά να ταίσεις ;

β. Μιά άλλη λύση είναι να ρίξεις σταγόνες από βιταμίνες π.χ. Fishtamin της Sera στην ξηρά τροφή μαλακώνει λίγο, μυρίζει αρκετά και να ταίσεις μετά.

γ. Επόμενη λύση είναι να τρίψεις σκόρδο (για να μην πληρώσεις για δοκιμή το GarlicGuard της Seachem) και να ποτίσεις λίγο την τροφή πριν ταίσεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

kati allo an afti h katepsigmeni trofi pu ta dinis einai kokkino skuliki prosexe giati se emena tus eixe prokalesi provlimata(aspra koprana)malista eixa xasi k enan disco apo tote tin ekopsa tin sigegrimeni trofi k tus dino ana 2 meres katepsigmeni pu h vasi ths den apotelite apo kokkino skouliki

Παλιότερα παρατήρησα το ίδιο πρόβλημα με dried blood worms με αποτέλεσμα την απόλεια δύο δίσκων μου.

Άρα απλά ας έχουμε το νου μας...

(peris30 αν μπορείς απέφευγε τους λατινικούς χαρακτήρες... :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατά την προσωπική και ταπεινή μου άποψη, οι όποιες παρενέργειες των κατεψυγμένων οφείλονται είτε στην "αλυσίδα" μεταφοράς και στην συντήρηση(όπως και στις ανθρώπινες κατεψυγμένες τροφές χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή), τόσο στα μαγαζιά όσο και σε μας, είτε σε ελλειπή καθαριότητα μιας και επιβάλλουν περισσότερη συντήρηση και καλή φίλτρανση του νερού.Αν όλα αυτά ισχύουν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά

δοκίμασα τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα.

Η λύση δόθηκε με Omega One Freeze Dried Bloodworms. Στερεά σκουλίκια, ακριβώς αυτό που ήθελα.

Και με λίγο υγρό βελτιωτικό γεύσης στη αρχή. Είναι το μοναδικό πράγμα που τα έχω δεί να τρώνε πέρα από κατεψυγμένα, επιτέλους!

Τελικά το σχήμα της τροφής τα ξεγέλασε, δεν εξηγείται αλλιώς.

Σας ευχαριστώ όλους!

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είναι το σχήμα αλλά η μυρωδιά και γεύση των dried blood worms, είναι κάτι σαν delicatessen για τα δισκάκια...

Απλά έχε το νου σου σχετικά με τυχόν παρενέργειες, αφού έχουν αναφερθεί προβλήματα ανάπτυξης ενδοπαρασίτων από συχνό τάισμα με blood worms (είτε κατεψυγμένα είτε dried). Μια θεωρία είναι ότι τα blood worms περιέχουν συστατικά τα οποία εξυπηρετούν την περαιτέρω ανάπτυξη των ήδη προυπάρχοντων ενδοπαρασίτων στα ψάρια.

Άρα θα σου πρότεινα, αν δεν είναι δυνατή η μείωση της συχνότητας που τα ταΐζεις με blood worms, σίγουρα την στενή παρακολούθηση τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...