Jump to content

Red Sea Max 130l Nano Reef


lemonikos

Recommended Posts

γεια σας!μολις αγορασα το red sea max 130l!Ειμαι καινουργιος στο ''αθλημα'' και θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι απο εκει που το αγορασα ειναι λιγο δυσκολο να τους εμπιστευτω...Εξαλου χαρη σε εσας το πηρα!ειμαι 2 βδομαδες στο σιτε και προσπαθουσα να αποφασισω αν αξιζει τον κοπο.βλεπω ποσο πολυ βοηθατε ο ενας τον αλλο και μου αποβαλατε το αγχος που ειχα!!!

Λοιπον σημερα εβαλα την αμμο το νερο με το αντιχλωριο και το αλατι.το σκιμμερ και τις λαμπες δεν τις εχω αναψει καθολου.τα επομενα βηματα ποια ειναι;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχείν καλη αρχη και συνεχεια!!Ελπιζω την αμμο να την εβαλες αφου το αλατι ειχε διαλυθει!!!Τωρα πρεπει νομιζω να βαλεις και το βραχο και να περιμενεις να στροσει το ενυδρειο καμια 15 μερες με σβηστα φώτα και μετρησεις!Απο αλαττοτητα πως πας??Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη αλλα θα σου πουν και τα παιδια που ειναι πιο γνώστες του αντικειμενου!!!

Και παλι καλη αρχη απο μενα ευχομαι να δημιουργησεις ενα πολυ ομορφο reefaki!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας και ιδιαίτερα στη θαλασσινή μας παρέα!!!

Πολύ καλή η επιλογή σου για το συγκεκριμένο ενυδρείο! Εύχομαι καλή επιτυχία στην εξέλιξή του.

Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για την πορεία που πρέπει να ακολουθήσεις, διαβάζοντας παρόμοια θέματα στο forum, που αναφέρονται στο στήσιμο ενός φυσικού συστήματος από μηδενική βάση.

Ότι απορίες προκύψουν, τις συζητάμε.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο . :wacko:

Welcome to RSM club.

Μπορώ να σε βοηθήσω με τις ''ιδιαιτερότητες'' του RSMax.

Αφού διαβάσεις τα άρθρα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Μετά δες εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9100.

και εδώ

http://www.rsmreefers.com/gallery37.htm

και εδώ με 11000 posts :lol:

http://reefcentral.com/forums/showthread.p...mp;pagenumber=1

Μιας και ρωτάς για τα πρώτα σου βήματα είναι η αγορά αντίστροφης όσμωσης και ρεφακτόμετρου.

Με αντιχλώρια δεν κάνεις δουλειά.

Αν θέλεις, έχω άκρη και μπορώ να σου παραγγείλω (θα μπεί παραγγελία αύριο-μεθάυριο).

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχειν σας ευχαριστω ολους!Το ενυδρειο το πηρα 944Ε μαζι με επιπλο και με εξτρα 20 κιλα ζωντανη αμμο αντιχλωριο και βακτηρια τα οποια μου ειπαν να τα βαλω σημερα και να ξεκινισω να λειτουργω το σκιμμερ.Αλλα ειχα και δωροεπιταγη την μιση αξια του ενυδρειου γυρω στα 330Ε :lol: !!!Αν και εχω πολυ διαβασμα μαλλον θα παω τωρα να παρω αντίστροφη όσμωση και ρεφακτόμετρο!Μαλλον και ζωντανο βραχο :wacko: .Εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε να παρω?Να παρω τροφη που εχς διαβασει οτι χρειαζεται για το στρωσιμο???

Link to comment
Share on other sites

Σταθη απο που τα παραγγελνεις? Πως σου φαινεται η ιδεα που εχω να βαλω τον ζωντανο βραχο δεξια κ αριστερα σαν βουναλακια κ στην μεση κενο???Δεν το εχω δει σε κανεναν στο RSM.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με το στολιδάκι σου!

Πολύ ομορφο, διάβασε τα άρθρα που σου πρότεινε ο Στάθης και θα γίνει πανέμορφο, καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη απο που τα παραγγελνεις? Πως σου φαινεται η ιδεα που εχω να βαλω τον ζωντανο βραχο δεξια κ αριστερα σαν βουναλακια κ στην μεση κενο???Δεν το εχω δει σε κανεναν στο RSM.

ωραίο στήσιμο θα ήταν , αλλά το μήκος του ενυδρείου δεν νιμίζω ότι επιτρέπει κάτι τέτοιο.

Γενικά οι κύβοι σαν το rsm , δεν δίνουν την δυνατότητα για 2 νησιά.

Εκτός και άν τρυπήσεις τα βράχια και περάσεις σωλήνα στήριξης.

Δύσκολα κόλπα.

Επίσης Θα χρειαστείς και μια maxijet 1200 επιπλέον για κυκλοφορία.

Η παραγγελία θα μπεί σε Γερμανία-Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα προσθεσα στον εξοπλισμο μου εναν nanostream 6025 και ενα osmowater 75 της prodac.Ελπιζω να εκανα καλα!ακομα πηρα μερικα τεστακια.τα αποτελεσματα αυριο! μια ερωτηση(απο τις πολλες που εχω :wacko: ) το νερο με την οσμωση ποτε θα το βαλω?χθες εβαλα κανονικο νερο με αντιχλωριο! καληνυχτα σε ολους!!! :lol:

Σταθη θα ηθελα να μαθω τα δυσκολα κολπακια :wacko: ...πιστευω θα γινει πολυ ομορφο ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της όσμωσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τη διάλυση του αλατιού, όποτε συμπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται και γενικά όποτε φτιάχνεις θαλασσινό νερό για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις απο χθες το βραδυ:

Αλατοτητα:1.017 (προσθεσα αρκετο)

Ph : 7,7

Ammonia :0,25

NO2 :0,1

NO3 :5

Τελικα τον ΖΒ ποτε να τον βαλω???πρεπει να φτασουν καπου οι τιμες για να μπει?

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να φτιαξεις την αλατοτητα.... αν το ενυδρειο δεν ειναι εντελως αδειο (ουτε αραγωνιτης, ουτε βραχος, ουτε τιποτα) τοτε μπορεις να βαζεις αλατι μεσα...ΑΛΛΑ απο τη στιγμη που εχεις το οτιδηποτε πρεπει να φτιαχνεις το νερο σου αλλου, να διαλυεις το αλατι και μετα να το βαζεις στο ενυδρειο...αν εχεις εξατμιση συμπληρωνεις με γλυκο νερο.

Ελπιζω αφου εχεις αμμο να μην εριξες το αλατι χυμα μεσα... ... ...

Εγω θα ελεγα να φτιαξεις την αλατοτητα σου και μετα να βαλεις τον βραχο σου... θα σε βοηθησει πολυ στο στρωσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα δηλαδη την βλακεια μου...αυτο δεν μου το ειπε κανεις στο μαγαζι :lol: τωρα τι να κανω? ετσι το εβαζα μεσα.τι κακο μπορει να γινει???

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες μόνο άμμο δεν είναι κάτι τραγικό... ίσως όμως να έχασες μεγάλο μέρος από τα βακτήρια της άμμου. Αν έχεις σκοπό να βάλεις και άλλη ζωντανή άμμο τότε μόλις φτιάξει η αλατοτητα σου την ρίχνεις απο πάνω και δεν έχεις κανένα πρόβλημα αλλιώς μπορείς απλά να πάρεις λίγο άμμο από κάποιο ενυδρείο και να την ρίξεις… Από εδώ και περά όμως για να ανεβάσεις την αλατότητα βγάζεις νερό από το ενυδρείο, ρίχνεις αλάτι, το αφήνεις να σπάσει καλά καλά και μετά το ρίχνεις μέσα… το ίδιο ισχύει και αν φτιάχνεις νέο νερό κτλ

ΠΟΤΕ ξανά αλάτι στο ενυδρείο !!!!

Φτιάξε την αλατότητα σου....άστο μερικές μέρες να διαλυθεί το αλάτι…και μετά βράχο…. Τώρα θέλει υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτο φαινεται το καταπληκτικο :wacko: ρεφακτομετρο που πηρα σαν προσωρινη λυση αφου δεν μπορω να βρω κανονικο.Ξερει καποιος κανενα μαγαζι που να εχει?Μενω προς χαλανδρι μερια!Εννοω να μην ειναι στον πειραια το μαγαζι :lol: Τα σημαδια που εχει το τζαμι απο μεσα πως θα τα καθαρισω?Αμμο εχω βαλει 18κιλα, θελει αλλη?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...ελπιζω καποια στιγμη να μπορω και εγω να βοηθω τους ''καινουργιους'' :wacko:

post-6555-1202320632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα....το gadgetακι που πηρες για την αλατοτητα δεν ειναι οτι καλυτερο... η λυση ειναι μια και την ξερεις... κανε μια ερωτηση στην κατηγορια των μαγαζιων εδω στο AZ να δεις που υπαρχει διαθεσιμο!

Για το τζαμι θα παρεις μαγνητακι...απλη λυση και ευκολη.... ζητας απλα ενα μαγνητακι για καθαρισμο τζαμιου...

Για την αμμο δεν παιζουν ρολο τα κιλα...αν αποφασισεις να πας σε DSB πρεπει να εχεις ενα υψος στα 8εκ και παραπανω.... αν οχι μεινε οπως εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι λογω της βλακειας που εκανα καλο θα ειναι να βαλω λιγη ακομα αμμο.Τωρα για το DSB δεν μπορω να εκφερω αποψη.Διαβασα λιγο πολυ τι ειναι αλλα εσεις τι μου προτεινεται?Να βαλω η οχι?Ακομα ψαχνω ρεφεκτομετρο :lol: Το μονο που βρηκα σε μαγαζι εκανε 200Ε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμε πόσα κιλά ακριβώς άμμου έβαλα, αλλά νομίζω ότι θές ακόμη ένα σακί για να φτάσεις τα 7-8 εκατοστά όπως σου είπε και ο Μάνος.

Ο fiji pink της caribsea είναι ο αγαπημένος μου αραγωνίτης , αν τον βρείς.

Τώρα για ρεφακτόμετρο θα μπεί παραγγελία σε λίγες μέρες ( κάτω απο 50 ευρώ).

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm.

Εκτός απο τους μαγνήτες καθαρισμού μπορείς να πάρεις και μια ενυδρειακή ξύστρα που θα σου χρειαστεί και αργοτερα για τις κοραλίνες.

Επίσης θα πρέπει να κόψεις το μαύρο σφουγγάρι στο μισό (για καλύτερη ροή), και βάλε λίγο απο το μακαρόνι που έχει ή και καθόλου (με σκοπό να το πετάξεις αργότερα).

Επίσης θα πρέπει να βάλεις αντιφώσφορο-άνθρακα απο την αρχή .

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα ήθελα να ρωτήσω πιο μοντέλο έχεις το παλιό ή το 2008 Version;

Το ρωτώ αυτό διότι η εταιρεία αναφέρει ότι έχει διορθώσει τα προβλήματα που υπήρχαν στο πρώτο ΜΑΧ.

Εσύ αντιμετωπίζεις πρόβλημα πχ σε θόρυβο κτλ.

Σόρυ για την επέμβαση που είναι λίγο εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στη θαλασσα!

Καλη αρχη και απο μενα φιλε μου νομιζω οτι το ενυδρειακι αυτο της Red max ειναι απο τις πιο καλες επιλογες.

για οτι αλλο χρειαστεις εδω θα σε βοηθησουμε ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρέπει να βάλεις αντιφώσφορο-άνθρακα απο την αρχή .

Εννοεις τα σακουλακια που ειχε μεσα οταν το πηρα η να βαλω εξτρα?

Χρηστο απο που θα το καταλαβω αυτο?Παντως πουθενα δεν λεει 2008 version...και η αληθεια ειναι οτι κανει λιγο θορυβο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!!Μια και ειπες για βοηθεια :lol: γιατι ειναι λιγο θολο το ενυδρειο???Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φυσαλιδες η αλατι.Μηπως εχει σχεση με το σφουγγαρι που πρεπει να κοξω?Να βαλω καπως τους κυκλοφορητες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγχωθει :lol: νομιζω οτι κανω κατι λαθος που ειναι τοσο θολο και βρομικο.ειναι φυσιολογικο???Μηπως οι κυκλοφορητες μου ανακατευουν την αμμο...??? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον lemonikos.... λογικα θα κατσει μονο του...αν θελεις μπορεις να βαλεις υαλοβαμβακα σε καποιο φιλτρο για να μαζεψεις τη θολουρα του αραγωνιτη....Δεν φανταζομαι να ειναι το αλατι...αν ειναι μαλλον θα σπασει...μην αγχωνεσαι ακομα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...