Jump to content

Red Sea Max 130l Nano Reef


lemonikos

Recommended Posts

Η θολούρα είναι απο την άμμο και θα κάτσει, όπως είπε και ο Μάνος.

Τα RSM υλικά είναι :lol: ..

Για άνθρακα η πρόταση μου είναι να πάρεις maxtrix carbon

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/24a...on%204000%20ml/

και αντιφώσφορο seachem αλουμινίου (διάρκειας μιας εβδομαδας) ή tunze σιδήρου .

Μπαίνουν σε μικρά σακουλάκια και χωράνε κάτω απο τις αντλίες.

Με προσοχή όμως να μην μπουκώσει η είσοδος των κυκλοφορητών.

Το μαύρο σφουγγάρι θα πρέπει να το καθαρίζεις καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρηστο απο που θα το καταλαβω αυτο?Παντως πουθενα δεν λεει 2008 version...και η αληθεια ειναι οτι κανει λιγο θορυβο :lol:

Αν δεν το αναφέρει πουθενά θα το καταλάβεις από το εξάρτημα στην είσοδο του σκίμερ το παλιό μοντέλο είναι μαύρο ενώ το καινούργιο για να ξεχωρίζει η εταιρεία το έκανε μπλε όπως φαίνεται στην φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα παλι :lol: .Πηγα να φτιαξω νερο με την οσμοση και τρεχουν νερα απο τις συνδεσεις.Ασε που δεν εχω βρυση για να το κουμπωσω.μερικες φωτο μηπως μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση...

post-6555-1202473656_thumb.jpg

post-6555-1202473681_thumb.jpg

post-6555-1202473717_thumb.jpg

post-6555-1202473822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις το λαστιχο απο το μπαλκόνι και να βάλεις την όσμοση να σου βγάλει νερακι.

Ανοιξε τις συνδέσεις και βάλε λίγο τεφλόν, θα βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Σε λιγες μερες θα παρω βραχο!Αυτη η φωτο ειναι ακριβως αυτο που θελω να φτιαξω...θελω να ακουσω σχολια και το αν ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο....

ΥΓ1:Η θολουρα εφυγε :lol:

ΥΓ2:ο ανθρακας κ το αντιφωσφορο καθε ποτε αλλαζοντε?

post-6555-1202580194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στυσιμο στη foto αλλά ελαφρώς δύσκολο!

Ο ανθρακας και ο αντιφωσφορος αλαζονται αναλογα την ποιότητα τους... τι χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιφώσφορος seachem αλουμινίου αλλάζεται κάθε εβδομάδα . Ο tunze σιδήρου κάθε μήνα.

Επίσης ο άνθρακας κάθε μήνα.

Καλό θα ήταν η αλλαγή του άνθρακα να μην είναι μαζί με το αντιφώσφωρο.

Για την όσμωση σφήνωσε καλά τα σωληνάκια στα connectors.

Yπάρχουν Τ που μπορείς να βάλεις σε μία βρύση (π.χ. πλυντηρίου ) ώστε να μην χάσεις καμία παροχή.

Πάρε και ένα TDS METER για να μετράς την ποιότητα του παραγόμενου νερού.

Βράχο πάρε 12-15 κιλά .

Το aquascape πρέπει εκτός απο ωραίο , να είναι και γερό.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις tire-up για το δέσιμο των βράχων στην γέφυρα.

Και μην βιαστείς. Φτιάξε αυτό που θέλεις με την ησυχία σου.

Προσπάθησε επίσης , ο βράχος να μην ακουμπάει στα πλαινά και την πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η φωτο ειναι ακριβως αυτο που θελω να φτιαξω...θελω να ακουσω σχολια και το αν ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο....

Καλό, αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσε να΄είναι περισσότερο φυσικό. Μπορείς, κατά τη γνώμη μου να το κάνεις καλύτερο, δημιουργώντας πιο φυσική σπηλιά, αφού επιθυμείς κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ακουσα αυτα που μου ειπατε και πηρα:Βιολογικο φιλτρο sera siporax,phosphate removal της sera και ανθρακα matrix carbon.Τα αντικατεστησα με τα σφουγγαρια που ειχε μεσα.Μεσα στην βδομαδα θα παρω κ ζωντανο βραχο και θα ξεκινησω την σπηλια!!!Μαλλον με ειδικη κολλα θα τα κολλησω αφου πρωτα τα διαλεξω προσεκτικα στο μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αγόρασες εξωτερικό φίλτρο της Sera? Ή μόνο siporax?

Πάντως η προσωπική μου άποψη, είναι πως δεν είναι απαραίτητα τα τεχνητά βιολογικά υλικά. Το φυσικό σύστημα μπορεί να λειτουργήσει από μόνο του, τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο αμερικάνικα set-up βάζουν συνήθως rubbles (κομμένα μικρά βραχάκια) , κάτω απο τις αντλίες της επιστροφής.

Αυτό έχω κάνει και εγώ , που σε συνδιασμό με το DSB , έχω νιτρικά 0 .

Νίκο αν το tire-up είναι πολύ χοντρό, τότε δεν έχει πρόβλημα να σπάσει.

Επίσης μπορείς να βάλεις και μεγάλες πλαστικές βίδες.

Αν βάλεις εποξική , πάρε αυτήν της tunze.

Κάνε τώρα τα κολλήματα , πρίν μπούν κορράλια , γιατί ακόμα και οι καλύτερες εποξικές τα επιρρεάζουν πολύ άσχημα.

Εχε υπόψιν σου όμως , πως ότι κολλήσεις δεν ξαναβγαίνει εύκολα...

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ακουσα αυτα που μου ειπατε και πηρα:Βιολογικο φιλτρο sera siporax,phosphate removal της sera και ανθρακα matrix carbon.Τα αντικατεστησα με τα σφουγγαρια που ειχε μεσα.Μεσα στην βδομαδα θα παρω κ ζωντανο βραχο και θα ξεκινησω την σπηλια!!!Μαλλον με ειδικη κολλα θα τα κολλησω αφου πρωτα τα διαλεξω προσεκτικα στο μαγαζι...

Σιγουρα δεν μας ακουσες για το siporax :thumbup:

Απο την αρχη μιλαμε για φυσικο συστημα με ζωντανο βραχο και αμμο...αυτο ειναι εντελως αντιθετο με την υπαρξη βιολογικου φιλτρου... ... ... θα σου προτεινα την αμεση απομακρυνση του.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη μιλαμε για φυσικο συστημα με ζωντανο βραχο και αμμο...αυτο ειναι εντελως αντιθετο με την υπαρξη βιολογικου φιλτρου... ... ... θα σου προτεινα την αμεση απομακρυνση του.

Μανο να σου θυμισω οτι ειχα βαλει εν αγνοια μου το αλατι ενω ειχα βαλει μεσα τον αραγωνιτη με αποτελεσμα (μαλλον) να πεθανει.Ασε που νομιζα οτι τα φωτα ειτε ειναι ανοιχτα ειτε σβηστα ειναι το ιδιο πραγμα :thumbup: .Ετσι λογικα για αυτον τον λογο μου τον προτεινε ενας φιλος.

Για να απαντησω και στον Νικο μονο siporax πηρα.

Σε λιγο θα στειλω ενα προχειρο σχεδιο(ιδεα) που εκανα για μια βαση στηριξης των βραχων

Link to comment
Share on other sites

post-6555-1202812114_thumb.jpgΕδω ειναι η βαση.Αποτελειται απο 2 επιπεδα ενα κοντο(10cm) και ενα ψηλο(20cm).Θα μπουν δυο ιδιες δεξια κ αριστερα.

post-6555-1202812336_thumb.jpgΕδω φαινεται πως θα τοποθετηθουν τα βραχια πανω στις βασεις(στο περιπου :thumbup: )

post-6555-1202812481_thumb.jpg Να θυμισω τις διαστασεις του RSM

Link to comment
Share on other sites

Καλός φαίνεται ο σχεδιασμός της βάσης και η τοποθέτηση του βράχου.

Θα συμφωνήσω με την πρόταση του Στάθη για τα μικρά βραχάκια και του Μάνου για απομάκρυνση του siporax.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμφωνώ με τις βάσεις που θέλεις να φτιάξεις.

Νομίζω ότι θα φαίνονται άκομψα απο τα πλάγια, γιατί λόγο μικρού πλάτους δεν θα μπορείς να τις καλύψεις.

Αν θές να φτάξεις σπηλιά στην μέση, ΙΜΟ κάντο χωρίς βάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο ο Στάθης φίλε μου.

Να σκεφτεσαι ότι δεν θα δουλέψεις με τυποποιημένα κομάτια αλλα με ανομοιόμορφους βράχους.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα καλό ξεκίνημα(νοιώθω απόλυτα όλη αυτή την αγωνία σου :thumbup: ).

Σαν άπειρος και πρώτάρης και εγω το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι αν δεν πάρεις τον βράχο να δεις μεγέθη,σχήματα δεν θα μπορέσεις να βγάλεις σχέδιο και έγω για άλλο σχέδιο πήγαινα (δεν με χάλασε βέβαια :buttrock: ) και αλλό μου βγήκε γιατί έκτος από λειτουργικό και όμορφο πρέπει να είναι και σταθερό.

Τώρα αν είναι να κολλήσεις με κοραλόκολλα φτιάξε αυτό που θές και μέτα από καμιά βδομάδα κολλησε το,γιατί μπορεί να αλλάξεις γνώμη στην πορεία :thumbup: !

Αντε και καλό μας κολύμπη στα βαθειά! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Jonny :thumbup:

Με το siporax υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργισει κατι καλα στο συστημα?Αυτο που ειχε απο μονο του το ενυδρειο που εμοιαζε με το siporax τι ηταν???Αυτο μου ειπαν ολοι να το αντικαταστησω και γενικα τα υλικα που ειχε το RSM...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Jonny :thumbup:

Με το siporax υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργισει κατι καλα στο συστημα?Αυτο που ειχε απο μονο του το ενυδρειο που εμοιαζε με το siporax τι ηταν???Αυτο μου ειπαν ολοι να το αντικαταστησω και γενικα τα υλικα που ειχε το RSM...

Από τη στιγμή που αποφασίσεις να φτιάξεις ένα φυσικό σύστημα, τα siporax, όπως και κάθε άλλο τεχνητό μέσον βιολογικής επεξεργασίας, δεν έχουν καμία θέση.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αποφασίσεις να φτιάξεις ένα φυσικό σύστημα, τα siporax, όπως και κάθε άλλο τεχνητό μέσον βιολογικής επεξεργασίας, δεν έχουν καμία θέση.

Ωραια αρα δεξια απο το Skimmer εχω βαλει τον αντιφωσφορο και τον ανθρακα και αριστερα κατω απο τις 2 αντλιες που ηταν το siporax τι θα βαλω???Τα βακτηρια τα ριχνω επι 1 βδομαδα,να συνεχισω?Σκεφτομαι να κανω κ μια αλλαγη νερου σημερα με νερο απο Α/Ο γιατι την πρωτη φορα ηταν απο βρυση....

Οπως θα εχετε καταλαβει δεν βιαζομαι να βαλω κανενα ψαρακι και κανενα κοραλλι αν δεν ειναι ολα τελεια για να τα υποδεχτουν.Ετσι ο,τιδηποτε αλλο νομιζετε οτι μπορειτε να μου προτεινετε να προσθεσω στον εξοπλισμο θα το εκανα ευχαριστως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις πριν απο την αλλαγη του νερου

pH:8

ammonia:0,25-0,5

NO2:2

NO3:25

Μηπως κατι δεν παει καλα????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά παει.

Η αμμωνία οφείλεται σε ότι έχει νεκρωθεί στην άμμο, την οποία δεν θα πρέπει να την ανακατεύεις πλέον. Έχεις βάλει τίποτε άλλο οργανικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...