Jump to content

Rio 180 Malawi Mbuna


Moutralewn

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω τις γνώμες σας για το νεοστημένο μου malawi.

p2050008fp5.th.jpg p2050010fg4.th.jpg p2050009jb9.th.jpg

Θα μπουν σίγουρα κάποια φυτά για να καλύψουν τον εξοπλισμό (αριστερά) και το χώρισμα του background (μέση).

Περιμένω απόψεις-συμβουλές-προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Πολύ πέτρα βρε παιδι μου..στη Malawi είμαστε??Πέρα απο την πλάκα..ωραια η ιδέα σου..απλα καλύτερα να παίξεις με 2-3 χρωματισμους πέτρας και οχι περισσότερες...και σε 1 σχήμα..κάτι σαν χτισμό με πλακέ πέτρες..ελπίζω να με πιάνεις...έχω δει και malawi split ενυδρείο,στη μέση ενα τοιχος με πέτρες και στα κενά anubia....
Link to comment
Share on other sites

:lol: Πολύ πέτρα βρε παιδι μου..στη Malawi είμαστε??Πέρα απο την πλάκα..ωραια η ιδέα σου..απλα καλύτερα να παίξεις με 2-3 χρωματισμους πέτρας και οχι περισσότερες...και σε 1 σχήμα..κάτι σαν χτισμό με πλακέ πέτρες..ελπίζω να με πιάνεις...έχω δει και malawi split ενυδρείο,στη μέση ενα τοιχος με πέτρες και στα κενά anubia....

H ανομοιομορφία που αναφέρεις είναι κάτι που το έχω σκεφτεί κι εγώ και σκέφτομαι να περιμένω μέχρι να πιάσουν άλγη οι πέτρες και απο κει και πέρα βλέπω τί κάνω.

Η σκέψη μου ήταν η εξής.....

Στο φυσικό περιβάλλον είναι δύσκολο στον βυθό, όσες πέτρες υπάρχουν να είναι ίδιες.

Αυτό που τις κάνει όμοιες είναι η άλγη.Έτσι το σκέφτηκα.

Επίσης, τις εν λόγω πέτρες τις μάζεψα όχι απο παραλία αλλά μέσα απο την θάλασσα (Ανάβυσσος), σε σημείο σχετικά βαθειά που δεν έιχαν πιάσει άλγη (γλίτσα). Σε ρηχότερα σημεία είδα πολλών και διαφόρων ειδών πέτρες οι οποίες είχαν πιάσει άλγη και μου φαίνονταν πολύ ωραίες και όμοιες με φωτό και βίντεο που έχω δει απο τον βυθό της λίμνης malawi.

Και τώρα το κρίσιμο ερώτημα........Πόσος καιρός πιστεύετε ότι χρειάζεται προκειμένου να πιάσουν άλγη οι πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Ιασωνα..

η αλγη θα τις κανει ολες αγνωριστες..το ποσο καιρο θα παρει δεν μπορει να στο πει κανεις με σιγουρια..το δικο μου αρχισε στις 2 βδομαδες σιγα σιγα..ενος φιλου σε κατι λιγοτερο..απλα μεχρι να γεμισει και να γινει ιδιο παντου θελει αρκετα παραπανω..

παρ'ολα αυτα,ισως αν μπορουσες να παιξεις λιγο με τις πετρες απο τωρα θα ηταν καλο..και στην πορεια θα ερθει και η αλγη και θα το κανει ακομη καλυτερο..

απο ψαρια,τι αλλα σκεφτεσαι εκτος απο τα acei??

Link to comment
Share on other sites

απο ψαρια,τι αλλα σκεφτεσαι εκτος απο τα acei??

Yellow Labs.

Αρχικά ήθελα να βάλω maingano μαζί με yellow labs αλλά δυσκολευόμουν να βρω maingano και δεν μπορούσε να μείνει για πολύ ακόμα το ενυδρείο χωρίς ψάρια και να συντηρείται με τροφή οπότε σκέφτηκα να βάλω acei που τα είχα εύκαιρα και περιμένω και κάποια yellow labs απο συνχομπύστα ο οποίος αυτές τις μέρες προσπάθεί να τα..."ψαρέψει".

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα συνδιασμος.. :lol:

πολυ ομορφα ψαρακια και ηρεμα..με αυτο το συνδιασμο ειχα ξεκινησει κι εγω..και τελικα κατελειξα με labs και maingano.. :wacko:

αν ειχα πιο πολλα λιτρα θα κρατουσα και τα acei παντως..αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ενδιαφέρον το ενυδρείο σου , ήθελα να μας πείς λίγα λόγια για το background της πλάτης.

Είναι κατασκευή δική σου και αν ναι πως το έφτιαξες ή το έχεις αγοράσει ;

Φιλικά Σωκράτης :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ενδιαφέρον το ενυδρείο σου , ήθελα να μας πείς λίγα λόγια για το background της πλάτης.

Είναι κατασκευή δική σου και αν ναι πως το έφτιαξες ή το έχεις αγοράσει ;

Φιλικά Σωκράτης :lol:

Φίλε Σωκράτη, το background είναι DIY.

Αγόρασα φελιζόλ λευκό πάχους 10 εκ και έκανα την προσομοίωση με βράχο κόβωντας κάποια κομμάτια.

Κατόπιν η επιφάνεια που έμεινε (σκέψου ότι το φελιζόλ μετά τα κοψίματα είχε πάχος περίπου 4-5 εκ.) προκειμένου να αποκτήσει κάποια ομοιομορφία και να μοιάζει με βράχο, στρογγύλεψα τις προεξοχές με ένα φλόγιστρο.

Με την χρήση του φλογίστρου εκτός του ότι στρογγύλεψα το φελιζόλ και το έκανα να μοιάζει με βράχο, λόγω του καψίματος δημιουργήθηκε και η κατάλληλη επιφάνεια για το κόλλημα της άμμου.

Τέλος, άλειψα το φελιζόλ με ενυδρειακή σιλικόνη και έριξα πάνω μπόλικη άμμο θαλάσσης με σκοπό να καλλήσει πάνω στην σιλικόνη.

Επιπλέον, όπως φαίνεται και στις φωτό, σε κάποια μικρά τμηματάκια, δεν έβαλα σιλικόνη (τα μικρά ασπάκια που φαίνονται) και σε κάποια άλλα έβαλα λιγότερη άμμο, έτσι ώστε είτε να φαίνεται το λευκό φελιζόλ απο μέσα είτε να φαίνεται λίγοτερο τραχύς ο "βράχος" προκειμένου να του έχω μία πιο φυσική όψη εν καιρώ όταν θα πιάσει άλγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε Σωκράτη, το background είναι DIY.

Αγόρασα φελιζόλ λευκό πάχους 10 εκ και έκανα την προσομοίωση με βράχο κόβωντας κάποια κομμάτια.

Κατόπιν η επιφάνεια που έμεινε (σκέψου ότι το φελιζόλ μετά τα κοψίματα είχε πάχος περίπου 4-5 εκ.) προκειμένου να αποκτήσει κάποια ομοιομορφία και να μοιάζει με βράχο, στρογγύλεψα τις προεξοχές με ένα φλόγιστρο.

Με την χρήση του φλογίστρου εκτός του ότι στρογγύλεψα το φελιζόλ και το έκανα να μοιάζει με βράχο, λόγω του καψίματος δημιουργήθηκε και η κατάλληλη επιφάνεια για το κόλλημα της άμμου.

Τέλος, άλειψα το φελιζόλ με ενυδρειακή σιλικόνη και έριξα πάνω μπόλικη άμμο θαλάσσης με σκοπό να καλλήσει πάνω στην σιλικόνη.

Επιπλέον, όπως φαίνεται και στις φωτό, σε κάποια μικρά τμηματάκια, δεν έβαλα σιλικόνη (τα μικρά ασπάκια που φαίνονται) και σε κάποια άλλα έβαλα λιγότερη άμμο, έτσι ώστε είτε να φαίνεται το λευκό φελιζόλ απο μέσα είτε να φαίνεται λίγοτερο τραχύς ο "βράχος" προκειμένου να του έχω μία πιο φυσική όψη εν καιρώ όταν θα πιάσει άλγη.

προσπαθησε να τοποθετησεις τις πετρες με τετοιο τροπο ωστε να δημιουργησεις οσεσ πιο πολλες κρυψωνες μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...