Jump to content

Αλάτι ??


Recommended Posts

Τα φώτα σας .

Ειμαι με κάποιον πετσοπα και μου λέει για καλύτερη βελτίωση του νερού να βάλω το

API AQUARIUM SALT σε μπλέ συσκευασία με κίτρινο και κοκκινο στην μέση επίσης γράφει natural balance of electrolyteς in their body fluids .......

Μία γεμάτι κουταλιά τις σούπας για κάθε 10 λιτρα νερού . Δεν χρειάζεται να το αφαιρέσεις και κάθε φορά που προσθέτης νερό βάζεις και την ανάλογη ποσότητα αλατιού ...

Να το χρησιμοποιήσω ?? ή ειναι μ@#$%@ς .

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις?

Δεν έχω προς το παρόν κανένα πρόβλημα απλός ψάχνω να δω τι πρόληψη μπορώ να κάνω ώστε οι συνθήκες διαβίωσης τον ψαριών να έίναι η καλύτερες .

Υπάρχει χάος σχετικά με τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει ενυδρείο και ευτυχός βρήκα το φόρουμ και νιώθω καλύτερα ...

Εχω πάρει ολα τα μαντζούνια υγρά τις τέτρα για βελτίωση νερού κ.λ.π.

Η τροφή είναι διαφορετική κάθε μέρα κ.λ.π

Εχω ξοδέψει 2 κουτιά τεστ 5+1 ( ph - NO2 - NO3 - KH - GH ) εχω κάνει test στο ποσιμο νερό , τέστ μετά απο τα ματζούνια σε νερό πόσιμο , τεστ νερό ενυδρείο πριν και μετά μαντζουνιών , τέστ σε συμπεριφόρα του νερού του ενυδρείο στα διάφορα μαντζούνια κ.λ.π.

Πολλά € .......... αλλά χαλάλη τους ή ομορφιά είναι το κάτι αλλο ....

Κυπρινίδες :

6 Τιγράκια ( Puntius tetrazona ) 1 -2 cm μήκος

5 Χρυσό μπαρμπ ( Puntius Semifasciolatus ) 1 -2 cm μήκος

53 λιτρα ενυδρείο ( Λειτουργία 1 μήνας ) , με αποιονισμένο νερό

Εσωτερικό φιλτρο βιολογικό

Eσωτερικό φιλτρο με ανθρακα-υαλοβαμβακα-σφουγάρι για Νιτρικά ( Juwel )

2 αεροαντλίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δεν ξέρω να σου προτείνω για το αλάτι (κάποια είδη τα βοηθάει μόνιμα, κάποια μόνο για θεραπείες) αλλά σου προτείνω ανεπιφύλακτα το EKTOZON το οποίο είναι ακίνδυνο και προστατεύει το ενυδρείο και τους οργανισμούς από ανάπτυξη πολλών παθογόνων μικροοργανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δεν ξέρω να σου προτείνω για το αλάτι (κάποια είδη τα βοηθάει μόνιμα, κάποια μόνο για θεραπείες) αλλά σου προτείνω ανεπιφύλακτα το EKTOZON το οποίο είναι ακίνδυνο και προστατεύει το ενυδρείο και τους οργανισμούς από ανάπτυξη πολλών παθογόνων μικροοργανισμών.

EKTOZON πως το ζητάω , πιάς εταιρείας είναι , πώς το χρησιμοποιείς ?

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Το εκτοζόν είναι για να σκοτώνεις τα παθογόνα που ενδεχομένως έχουνε έρθει από το petshop και όχι για μακροχρόνια χρήση.

Όσο για το αλάτι, αν έχεις φυτά, απλά το ξεχνάς. Κράτα το μόνο για καραντίνες και θεραπείες

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις δεν χρειαζονται αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...