Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


maripepper

Recommended Posts

post-5278-1202310051_thumb.jpgpost-5278-1202310162_thumb.jpgΓειά χαρά σε όλους. Είπαμε να κάνουμε & εμείς μία μικρή παρουσίαση.Το ενυδρείο μας λοιπόν, λειτουργεί από τον Σεπτέμβρη του 2007, είναι RIO 400 & αυτή τη στιγμή έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

70 κιλά αραγωνίτη, 30 άμμο,

Ψάρια:

1 paracanthurus hepatus – 1

naso unicornis – 1

sergeant major damsel – 3

triggerfish – 1

cardinal – 2

zebrasoma scopes – 1

tomato clown – 1

clown anemone fish – 2

African clown – 2

Angelfish bicolor – 1

Chromis viridis – 5

Rainford’s goby – 1

Echidna nebulosa – 1

Powder blue tang – 1

Blue damsel – 1

Clown tang – 1

Pagagnella – 1

Αχινός – 1

& από τα υπόλοιπα τα εξής:

1 ανεμώνη

2 μανιτάρια

2 euphylia

1 σκληρό κοράλλι

2 zoanthus

το περιβάλλον του ενυδρείου έχει ως εξής: αλατότητα 1024 σταθερά, PH 8,3 σταθερά και η αμμωνία του είναι σε άριστα επίπεδα.

Λειτουργεί με το εσωτερικό φίλτρο που παρέχεται με το ενυδρείο, ένα απλό SKIMMER και ένα εξωτερικό φίλτρο.

Επιφυλασσόμεθα για περισσότερες φωτογραφίες μιας & οι 2 αυτές δεν είναι πολύ καθαρές.

Μεγάλο ευχαριστώ στον Μάξιμο (ΖΩΟΦΙΛΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ).

Αποστόλης - Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο !!

Αλλα και εγω για reef το βλεπω αφου δεν εχει σημασια η ποσοτητα αλλα η υπαρξη ασπονδυλων !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια αλλά βρε παιδιά είστε απίστευτοι!αυτό που θα θέλαμε είναι να κάνετε σχόλια πάνω στα χαρακτηριστικά του ενυδρείου & όχι στη λεπτομέρεια όπως το άν είναι fish only η reef. έτσι το λέμε εμείς λόγω ότι απ την αρχή θέλαμε να βάλουμε περισσότερα κοράλια αλλά & πολλά ψάρια. επειδή λοιπόν αυτό δεν γινόταν, προτιμήσαμε τα ψαράκια, αλλά στην πορεία προσθέσαμε & κάποια συμβατά κοράλια. ελπίζουμε να σας λύσαμε τις απορίες στο συγκεκριμένο θέμα & να συνεχίσουμε με κάτι ποιο ουσιαστικο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαστε απιστευτοι και πιστεψε με ειναι απολυτα ουσιαστικο αυτο που συζηταμε...

Ενα ενυδρειο reef απαιτει πολυ περισσοτεροι φροντιδα και μετρησεις απο ενα fish only... Οι μετρησεις που αναφερεις δεν μου λενε απολυτως τιποτα για ενα reef ενυδρειο... που ειναι η αλκαλικοτητα? το ασβεστιο? το μαγνησιο? Τα Νιτρικα? Ολα αυτα ειναι απαραιτητα ειδικα για ενα reef ενυδρειο...Πως θα σχολιασουμε το φωτισμο ή την κυκλοφορια αν δεν ξερουμε τι ενυδρειο θελετε τελικα ?

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι οταν λεμε κατι συνηθως σκεφτομαστε και κατι αλλο :lol:

Απο εκει και περα αν θελεις πιο ουσιαστικο σχολιασμο πρεπει να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες και για τις μετρησεις σου αλλα και για τον εξοπλισμο σου. Εχεις εξωτερικη βιολογια ή οχι ? Οσα γραφεις ειναι μια χαρα αλλα ειναι και τα πιο απλα...

(Και απο πλευρα του Moderator θελω να ξερω που να μεταφερω την δημοσιευση σου :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειμαστε απιστευτοι και πιστεψε με ειναι απολυτα ουσιαστικο αυτο που συζηταμε...

Ενα ενυδρειο reef απαιτει πολυ περισσοτεροι φροντιδα και μετρησεις απο ενα fish only... Οι μετρησεις που αναφερεις δεν μου λενε απολυτως τιποτα για ενα reef ενυδρειο... που ειναι η αλκαλικοτητα? το ασβεστιο? το μαγνησιο? Τα Νιτρικα? Ολα αυτα ειναι απαραιτητα ειδικα για ενα reef ενυδρειο...Πως θα σχολιασουμε το φωτισμο ή την κυκλοφορια αν δεν ξερουμε τι ενυδρειο θελετε τελικα ?

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι οταν λεμε κατι συνηθως σκεφτομαστε και κατι αλλο :wacko:

Απο εκει και περα αν θελεις πιο ουσιαστικο σχολιασμο πρεπει να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες και για τις μετρησεις σου αλλα και για τον εξοπλισμο σου. Εχεις εξωτερικη βιολογια ή οχι ? Οσα γραφεις ειναι μια χαρα αλλα ειναι και τα πιο απλα...

(Και απο πλευρα του Moderator θελω να ξερω που να μεταφερω την δημοσιευση σου :wacko: )

:lol:

μην εξάπτεσαι, κρίμα είναι. & μιας & είσαι έμπειρος & δίνεις σημασία σε τόσες λεπτομέρειες, μπορείς να το μεταφέρεις όπου θεωρείς εσύ σωστότερο, ώστε να πάρουμε & τα κατάλληλα σχόλια. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαπτομαι...μη ανησυχεις :lol::wacko:

Το μετεφερα εδω που ταιριαζει καλυτερα ΑΛΛΑ ολες οι ερωτησεις παραπανω δεν ειναι λεπτομερειες... χωρις αυτες τις πληροφοριες τι σχολια θα μπορεσουμε να δωσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

1)Καλό είναι τα διάσπαρτα κομμάτια πάνω στην άμμο να μπουν είτε στην δεξιά πλευρά είτε στην αριστερή στα υπόλοιπα βράχια έτσι ώστε να καλυτερεύσει η ροή στο ενυδρείο.

2)Πρέπει να μπει κάποια αφίσα πίσω από το ενυδρείο η μαύρου η σκούρου μπλε χρώματος διότι με το ανοιχτό χρώμα του τοίχου στρεσαρονται και χάνουν αρκετά σε χρώμα.

3)Από ψάρια έχει φουλάρει ελπίζω να μην έχετε σκοπό και για άλλα... :lol:

4)Με τοσο stock σε ψαρια πρεπει αμεσα να επενδυσετe σε καποιο σοβαρο skimmer..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδία, ακούστε πώς έχει το θέμα: εμείς ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβρη να δημιουργούμε το πρώτο μας ενυδρείο, το οποίο θα ήταν θαλασσινό. με τα πενιχρά μέσα που διαθέταμε όσον αφορά τις γνώσεις μας. καταφέραμε λοιπόν με τη βοήθεια της ζωοφιλίας Περιστερίου & συγκεκριμένα του Μάξιμου να υποστηρίξουμε αυτό που είχαμε ώς ιδέα, αγαπούσαμε & αγαπήσαμε ακόμη περισσότερο στην πορεία, το χόμπυ μας. γιατί έτσι το βλέπουμε. δεν μπήκαμε σε τόσες λεπτομέρειες όπως είναι οι τιμές & η αλκαλικότητα κτλ. εάν το κάναμε, θα χάναμε & την ουσία. για λεπτομέρειες όσον αφορά τις τιμές, ρωτήστε τους άνωθε αρμόδιους.πάντως εκτός απο 2 γαρίδες που φαγώθηκαν & 1 thalasomma lunare που απομακρύνθηκε κακήν κακώς, ουδεμία απώλεια είχαμε. μάλλον ήταν τύχη διότι εμείς δεν γνωρίζουμε & πολλά έτσι δεν είναι?ανακεφαλαιώνοντας σας λέμε ότι:είναι το πρώτο μας ενυδρείο & δη θαλασσινό, ότι υπάρχει χαίρει άκρα υγείας & για μας είναι χάρμα οφθαλμών.τέλος, σε καμία περίπτωση ούτε αφίσες & εικόνες έχουμε σκοπό να βάλουμε μιάς & όλα τα φυσικά μέσα που υπάρχουν είναι τόσο όμορφα, ούτε & skimmer να αλλάξουμε μιας & το συγκεκριμένο "μη σοβαρό" κάνει τη δουλειά του μέχρι στιγμής φυσικά.

Ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπήκαμε σε τόσες λεπτομέρειες όπως είναι οι τιμές & η αλκαλικότητα κτλ. εάν το κάναμε, θα χάναμε & την ουσία.

Ακριβώς το αντίθετο. Εκεί είναι η ουσία. Στην γνώση και την συνειδητότητα της ενασχόλησης με το hobby. Εκεί αποκτά το hobby την αξία που του αρμόζει.

...ουδεμία απώλεια είχαμε. μάλλον ήταν τύχη διότι εμείς δεν γνωρίζουμε & πολλά...

Το να μην χάνεις ψάρια δεν είναι δείκτης υγείας ενός βιολογικού συστήματος.

Τα "άλλα" που θα σε κάνουν να χάσεις την ουσία είναι τέτοιοι δείκτες.

...είναι το πρώτο μας ενυδρείο & δη θαλασσινό, ότι υπάρχει χαίρει άκρα υγείας...

Μπορείς να μου τεκμηριώσεις το ότι χαίρει άκρας υγείας το reef σου;

τέλος, σε καμία περίπτωση ούτε αφίσες & εικόνες έχουμε σκοπό να βάλουμε μιάς & όλα τα φυσικά μέσα που υπάρχουν είναι τόσο όμορφα, ούτε & skimmer να αλλάξουμε μιας & το συγκεκριμένο "μη σοβαρό" κάνει τη δουλειά του μέχρι στιγμής φυσικά.

Ενώ το γυαλί(τζάμια),ο κυκλοφορητής(πλαστικά και μεταλλικά μέρη που δουλεύουν με ηλεκτρική ενέργεια),οι λάμπες(τεχνητό φώς) κτλπ είναι φυσικά μέσα.

Πού να σφίξουν οι ζέστες...;

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο. Εκεί είναι η ουσία. Στην γνώση και την συνειδητότητα της ενασχόλησης με το hobby. Εκεί αποκτά το hobby την αξία που του αρμόζει.

δηλαδή η αξία για σένα είναι να ψάχνεις την μπουρμπουλήθρα που κάνει το νερό? δεν μπορείς να σχολιάσεις απλά αυτό που βλέπεις? & ποιός σου είπε πως δεν γνωρίζουμε τις τιμές & δεν ελέγχουμε & δεν φροντίζουμε? δική μας δουλειά όμως είναι αυτό.

Το να μην χάνεις ψάρια δεν είναι δείκτης υγείας ενός βιολογικού συστήματος.

Τα "άλλα" που θα σε κάνουν να χάσεις την ουσία είναι τέτοιοι δείκτες.

έφερα απλά ένα παράδειγμα όσον αφορά την υγεία των ψαριών. & το ξαναλέω.οι μετρήσεις βγαίνουν ΤΕ ΛΕΙ ΕΣ!

Μπορείς να μου τεκμηριώσεις το ότι χαίρει άκρας υγείας το reef σου;

Ενώ το γυαλί(τζάμια),ο κυκλοφορητής(πλαστικά και μεταλλικά μέρη που δουλεύουν με ηλεκτρική ενέργεια),οι λάμπες(τεχνητό φώς) κτλπ είναι φυσικά μέσα.

Το άν εμείς δεν θέλουμε να βάλουμε αυτοκόλλητα στο τζάμι, δικαίωμά μας. θα φαίνεται σαν ψεύτικο, αυτή είναι η γνώμη μας.

Πού να σφίξουν οι ζέστες...;

όσο για τις ζέστες, τι να πώ!απο επίπεδο άλλο τίποτα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η αξία για σένα είναι να ψάχνεις την μπουρμπουλήθρα που κάνει το νερό?

Αν πραγματικά αυτό κατάλαβες, δεν θέλω να το σχολιάσω.

Το άν εμείς δεν θέλουμε να βάλουμε αυτοκόλλητα στο τζάμι, δικαίωμά μας.

Αναυθαίρετο δικαίωμά σας. Εγώ στα "φυσικά μέσα" αναφέρθηκα.

όσο για τις ζέστες, τι να πώ!απο επίπεδο άλλο τίποτα!

Έχεις δίκιο. Το μορφωτικό/κοινωνικό/πολιτιστικό μου επίπεδο έχει πιάσει πάτο. Απλά ένοιωσα κάπως έτσι:

"...αν κάποιος σε αποκαλέσει τρεις (3) φορές "αλήτη" μπροστά σε 30 άτομα και δεν αντιδράσεις,

ή έχει δίκιο ή δεν φοράς παντελόνια...".

Εν ολίγοις ένοιωσα πως πρέπει να αντιδράσω.

(Προφανώς λόγω του χαμηλού -γενικά- επιπέδου μου).

Ντροπή μου.

Link to comment
Share on other sites

καλά εντάξει,αφού ένιωσες ότι σε προσβάλαμε, τι να πώ?... τα προηγούμενα κείμενα τα λένε όλα για το άν σε προσβάλαμε.επομένως οι φιλοσοφίες είναι άτοπες τουλάχιστον!καληνύχτα

κανένας άλλος που προσεβλήθει παιδιά? αν ναι, συγνώμη κιόλας!

εμείς ένα ενυδρείο βάλαμε για να μοιραστούμε την εμπειρία μας τη λιγοστή & την εικόνα του μαζί σας.εάν είναι να σας προσβάλουμε μην κάνετε καν τον κόπο να το σχολιάσετε.

σας ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλά εντάξει,αφού ένιωσες ότι σε προσβάλαμε, τι να πώ?
επομένως οι φιλοσοφίες είναι άτοπες τουλάχιστον!

Διαγιγνώσκω πρόβλημα επικοινωνίας. Το πως ένοιωσα το είπα επ'ακριβώς:

Εν ολίγοις ένοιωσα πως πρέπει να αντιδράσω.
...εάν είναι να σας προσβάλουμε...

Αν αυτός ο πληθυντικός είναι ευγενείας, σε υπερευχαριστώ, αλλά θα προτιμούσα τον ενικό.

Αν ο πληθυντικός αυτός αφορά την ενυδρειακή κοινότητα του AquaZone, θα ήθελα να πω ότι ένα μέλος(στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ) δεν αντικατοπτρίζει το σύνολο των μελών του forum.

Και επειδή σου χρωστάω μια on-topic απάντηση:

Το ενυδρείο είναι αρκετά όμορφο.

Θα σε συμβούλευα - αν μπορώ να το κάνω αυτό - να ακολουθήσεις της οδηγίες των Manogr και TΑΝ.

Καληνύχτα και απο 'μένα με τη σειρά μου.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι για την εξέλιξη της κουβέντας ..

σε παρακαλώ να μου πεις τι εννοείς εδώ ?

αυτό που θα θέλαμε είναι να κάνετε σχόλια πάνω στα χαρακτηριστικά του ενυδρείου & όχι στη λεπτομέρεια όπως το άν είναι fish only η reef.

μήπως βιάζεσαι να κρίνεις αν είναι λεπτομέρεια αυτό η όχι ?..

τα παιδιά έκαναν τεκμηριωμένα σχόλια για το ενυδρείο σου .. ότι καλύτερο για σένα .. πες ευχαριστώ πολύ .. και στο ενυδρείο σου κάνε ότι καταλαβαίνεις .. μη χολοσκάς .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Απόστολε και Μαρία,

Κατ’ αρχήν σας καλωσορίζω στην ενυδρειακή μας κοινότητα και σας εύχομαι σύντομα να ανακαλύψετε την μαγεία του χόμπι μας, η οποία δεν περιορίζεται μόνο στο αισθητικό αποτέλεσμα.

Το ενυδρείο σας είναι πανέμορφο!!! Η τοποθέτηση του βράχου τέλεια!!!

Θα μπορούσα να το κατατάξω σε ένα light σύστημα τροπικού υφάλου, με περισσότερη έμφαση στα ψάρια και λιγότερο στους ασπόνδυλους οργανισμούς. Κατά τη γνώμη μου, έτσι τα πράγματα είναι αρκετά εύκολα, με λιγότερους κινδύνους, ενώ αυτό δεν αποκλείει την δυνατότητα συνεχούς αναβάθμισης, όσο εσείς θα εμβαθύνετε περισσότερο στις «σκοτεινές» πλευρές της θαλασσινής κατηγορίας και οι απαιτήσεις σας θα αυξάνονται. Μη βιαστείτε να μου πείτε ότι δεν επιθυμείται τίποτα περισσότερο, από αυτό που έχετε, γιατί ίσως διαψευστείτε.

Από τις πληροφορίες που μου δίνετε, δεν θα μπορούσα να κάνω κανένα άλλο σχόλιο, όπως επιθυμείτε, εκτός από αυτά που προκύπτουν από την παρατήρηση των φωτογραφιών.

Θα επιμείνω και εγώ στην τοποθέτηση σκούρας εξωτερικής επένδυσης, στην πίσω πλευρά του ενυδρείου (προσωπικά προτιμώ το μπλε σκούρο χρώμα, το οποίο δίνει την αίσθηση βάθους και ταυτόχρονα το βαθύ μπλε του βυθού), η οποία πέραν από τη φυσικότητα, θα δώσει και μια αίσθηση ασφάλειας στα ψαράκια σας, τα οποία θα γίνουν πιο ευτυχισμένα, με λιγότερο stress και κατά συνέπεια περισσότερο υγιή και ανθεκτικά στις αρρώστιες.

Τέλος θεωρώ ότι η δημιουργία ανατάραξης στην επιφάνεια του νερού και ίσως μια καλύτερη κυκλοφορία νερού γενικά, θα βοηθήσει την καλύτερα οξυγόνωση του συστήματος.

Εύχομαι την καλύτερη δυνατή εξέλιξη του συστήματός σας και αν επιθυμείτε να θέσετε κάποια ερωτήματα, που πιθανά προκύψουν στην πορεία, να γνωρίζετε πως οι Φίλοι της κατηγορίας μας, είναι πρόθυμοι να μοιράσουν μαζί σας την θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις τους.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να πω είναι να μην βλέπουμε στο ενυδρείο μας μόνο τα ψάρια και αυτά που μας αρέσουν. Το ενυδρείο αποτελείτε και από αυτά που δεν βλέπουμε και είτε μας αρέσουν είτε όχι πρέπει να ασχοληθούμε και με αυτά.

Στο ενυδρείο δεν κάνουμε ότι μας αρέσει, αυτό έρχεται σε δεύτερη μύρα. Κάνουμε πρώτα αυτά που αρέσουν στα ψαράκια μας.

Εδώ σου μιλούν άτομα με τεράστια πήρα στον χώρο και σαφώς θα ξέρουν κάτι παραπάνω και η πρόθεση τους ήταν και είναι να βοηθήσουν.

Θα σε πρότεινα να είσαι λίγο πιο ανοιχτή στης προτάσεις που σου έκαναν και αν δεν καταλαβαίνεις γιατί σου της έκαναν μπορείς να ρωτήσεις και θα σου δοθεί μια πλήρης απάντηση.

Αν δεν προσέξεις μπορεί ξαφνικά (το απεύχομαι) το όλο σύστημα να καταρρεύσει είτε ολόκληρο είτε εν μέρει. Προκειμένου να προλάβεις τέτοιες καταστάσεις θα ήταν καλλίτερα να κάνεις μια πιο λεπτομερή περιγραφή του ενυδρείου σου πχ πιο σκιμερ έχεις, τη υλικά έχει το φίλτρο σου κτλ. και αν υπάρχουν λάθη να τα διορθώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. κατ' αρχάς & εμείς δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση να εξελιχθεί η κουβέντα σε τέτοιο σημείο ώστε κάποιος να "αναγκαστεί"να μας πεί:τι θα γίνει άμα σφίξουν οι ζέστες!, η να αλλάζει η κατηγορία του θέματός μας απο διάθεση συμόρφωσης & μόνο(άν δεν κάνω λάθος, οι φωτογραφίες & η όμορφη προσπάθεια του μέλους reef daddy τον 2ο του 2006, απεικονίζει ένα fish only ενυδρείο στην αντίστοιχη κατηγορία, το οποίο έχει πολύ περισσότερα κοράλια απ'ότι το δικό μας. δεν καταλαβαίνω λοιπόν για ποιό λόγο το δικό μας πρέπει να αποκαλείται reef εφ όσον καμία σχέση έχει με τα reef ενυδρεία που βλέπω κατα καιρούς στο forum). εσείς όμως ξέρετε καλύτερα.

είμαστε φυσικά ανοιχτοί στην κριτική & στα σχόλια, ευχαριστούμε επι της ευκαιρίας τον Νίκο Ψάλτη για τα σχόλια του, τη σκέψη του & την καταγραφή αυτών.

επετρέψτε μας όμως να διαφωνούμε σε κάποια πράγματα & να μπορούμε να το εκφράζουμε, εκτός & άν αυτό απαγορεύεται.Πχ, ήθελα να ρωτήσω: είναι προτιμότερο να βάλουμε αυτοκόλλητο στο ενυδρείο η όπως το έχουμε σκεφτεί εμείς να το αφήσουμε μη καθαρίζοντάς το,να δημιουργήσει την κοραλίνη με τον καιρό? το έχουμε δει σε άλλα ενυδρεία & μας αρέσει πολύ.και είναι πιο όμορφο σε χρώματα.αυτό εννοούμε όταν λέμε φυσικότητα.

επίσης, να σας πώ ότι με την βοήθεια των ειδικών, κάνουμε τα πάντα για να αισθανθούν τα ψαράκια μας άνετα & πιστεύω ότι το έχουμε επιτύχει. ίσως να μας έχει βοηθήσει & λίγο η τύχη αλλά μέχρι ένα σημείο. όσον αφορά αυτό, δυστυχώς δεν είμαστε τόσο ειδικοί όσο εσείς για να γνωρίζουμε τους τεχνικούς όρους, συγχωρέστε μας για αυτό.όλα τα γνωρίζουμε εμπειρικά πλέον & πρακτικά.γι'αυτό υπαρχουν & τα παιδιά μου μας βοηθάνε να μάθουμε παραπάνω. εμείς απο την μεριά μας συμβουλευόμαστε άρθρα & διάφορα sites ώστε να γίνονται όλα με συμβατό τρόπο.

& τέλος, μην πέφτετε να μας φάτε βρε παιδιά.με βοήθεια η μη, το θέμα είναι πως το ενυδρείο λειτουργεί με τέλειες μετρήσεις & τιμές, είτε εμείς τις γνωρίζουμε λεπτομερώς είτε όχι. μπορεί όποιος θέλει να έρθει να το διαπιστώσει...

σας ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει διαθεση συμορφωσης και μονο ? Εγγραφηκες σε μια κοινοτητα η οποια εχει συγκεκριμενους κανονες που βοηθουν ολα τα μελη. Το αν εχει ξεφυγει στο παρελθον καποιο ποστ και δεν εχει μεταφερθει δεν σημαινει οτι θα αφησουμε τον καθε ενα να δημοσιευει οπου θελει τα θεματα του.

Απο την στιγμη που εχεις κοραλια ειμαστε υποχρεωμενοι ειτε σου αρεσει ειτε οχι να ενδιαφερθουμε για το αν εχουν τις καταλληλες συνθηκες. Αυτη η συζητηση λοιπον πρεπει να γινεται σε σχετικη κατηγορια!

Η ορολογια ειναι παγκοσμια και δεν εξαρταται απο εσας...το τι ειναι reef ενυδρειο και τι οχι εχει οριστει εδω και πολλα πολλα χρονια.

Απο εκει και περα ζητας σχολια και μολις τα παρεις αντιδρας και λες ειναι δικο μας θεμα και να μην σας νοιαζουν οι τιμες...αρα τα σχολια που θελατε τα φανταζοσασταν μονο θετικα? Ποιο θα ηταν το νοημα του forum και η εκπαιδευτικη του διασταση ετσι ?

Ειναι απολυτα θεμιτο να εχετε αποφασισει οτι θα αφησετε την φροντιδα και τις μετρησεις σε καποιο καταστημα...αυτο ομως δεν σημαινει οτι εμεις δεν μπορουμε να διαφωνουμε με καποια πραγματα ή να εχουμε διαφορετικη αποψη!

Η συντριπτικη πλειοψηφια των μελων εδω ενδιαφερεται περισσοτερο για την υγεια και την ανεση των ζωντανων παρα για την ανεση των ιδιοκτητων...δεν σας κατηγορει κανεις βεβαια αλλα αυτα που πρεπει να πουμε, θα τα πουμε και αυτα που πρεπει να μας πειτε θα τα ρωτησουμε. Αν δεν θελετε να απαντησετε ειναι δικο σας θεμα και απολυτα σεβαστο.

Link to comment
Share on other sites

"δεν σημαινει οτι θα αφησουμε τον καθε ενα να δημοσιευει οπου θελει τα θεματα του."

Τον κάθε ένα? πολύ υπεροπτικό αυτό!!!

"Απο την στιγμη που εχεις κοραλια ειμαστε υποχρεωμενοι ειτε σου αρεσει ειτε οχι να ενδιαφερθουμε για το αν εχουν τις καταλληλες συνθηκες. Αυτη η συζητηση λοιπον πρεπει να γινεται σε σχετικη κατηγορια!"

αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν βλέπεις την ουσία. κολλησες σε ένα πράγμα!

"Απο εκει και περα ζητας σχολια και μολις τα παρεις αντιδρας και λες ειναι δικο μας θεμα και να μην σας νοιαζουν οι τιμες..."

αλήθεια, πότε το είπαμε εμείς αυτό? & πότε ζητήσαμε μόνο θετικά σχόλια? αν ήταν έτσι δεν θα κάναμε παρουσίαση. τη γνώμη μας λέμε πάνω στη δική σας, εκτός & αν εσύ το απαγορεύεις μεσω της θέσης σου...

"Ειναι απολυτα θεμιτο να εχετε αποφασισει οτι θα αφησετε την φροντιδα και τις μετρησεις σε καποιο καταστημα..."

ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ? σε λίγο θα μας πείς οτι είναι & άσχετοι οι άνθρωποι.& αν είσαι νοήμων μπορείς να καταλάβεις πως δεν βρίσκονται όλο το 24ωρο στο σπίτι μας φροντίζοντάς το. επομένως κάτι ξέρουμε & εμείς έτσι δεν είναι?

"Η συντριπτικη πλειοψηφια των μελων εδω ενδιαφερεται περισσοτερο για την υγεια και την ανεση των ζωντανων παρα για την ανεση των ιδιοκτητων..."

άν αυτό κατάλαβες ότι εμάς μας ενδιαφέρει η δική μας άνεση, σε παραπέμπω σε προηγούμενα σχόλιά μας πάνω στο θέμα.εκτός & άν απλά θές να έχεις τον τελευταίο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Απόστολε και Μαρία,

Κατ' αρχήν θα πρέπει να σας πω ότι στα θέματα θαλασσινού ενυδρείου είμαι τελείως αρχάριος (το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και περίπου 4 μήνες), άρα καλού κακού ότι σας πω εγώ καλό είναι να διπλοτσεκαριστεί.

Αυτό πάντως που μπορώ να σας διαβεβαιώσω είναι ότι εδώ μέσα θα βρείτε άτομα τα οποία έχουν πραγματικά την καλή διάθεση να σας βοηθήσουν (όπως έκαναν και με εμένα αλλά και με τόσους άλλους στο παρελθόν) ώστε να αποφύγετε δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον, μερικά από αυτά τα άτομα ήδη σας έχουν απαντήσει.

Τώρα όσον αφορά τις διαφωνίες σας, αλήθεια γιατί σας στεναχωρεί το γεγονός ότι έχετε ένα reef ενυδρείο??? έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να σας χαροποιεί αφού σας δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες να 'βουτήξετε' ακόμα πιο βαθιά στο hobby. Από την άλλη εφόσον επιλέξατε να βάλετε τα κοράλλια σας, φαντάζομε ότι σας ενδιαφέρει να τα δείτε να κάνουν μια καλή ζωή... άρα αργά ή γρήγορα (καλύτερα γρήγορα κατά την γνώμη μου) θα πρέπει να ασχοληθείτε με έννοιες όπως η αλκαλότητα, ασβέστιο, μαγνήσιο κλπ καθώς και με τις αλληλεπιδράσεις τους.

Η μεταφορά του post σας που έγινε από τον Manogr (όπως έχει γίνει πολλές φορές για άλλα post), είχε σαν μόνο σκοπό να μπορέσουν περισσότεροι άνθρωποι, με πείρα στους βράχους και στα αλάτια, να δουν το ενυδρείο σας και να προσφέρουν τις εμπειρίες τους (άλλωστε φαντάζομε ότι για αυτό τον λόγο μπήκατε στο forum).

Το σκούρο background είτε υπάρχει είτε όχι αυτό όντως θα καλυφτεί (αν όλα πάνε καλά με τις συνθήκες που εσείς θα δημιουργήσετε) με κοραλλίνη και άλλες άλγες με τον καιρό, αλλά ως τότε τα ψάρια σας σίγουρα θα νιώθουν καλύτερα εάν τελικά επιλέξετε να το βάλετε. Και αυτό προσπαθούν να πουν και οι προλαλήσαντες.

Έχετε υπ’ όψιν σας ότι εδώ μέσα οι συμβουλές δίνονται χωρίς κανένα απολύτως συμφέρον, τώρα εάν θα τις ακολουθήσετε ή όχι είναι κάτι που σας αφορά αποκλειστικά.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην θαλασοπεριπέτεια σας... :wacko:

Υ.Γ. Σας περιμένουμε στην κοπή της πίτας :lol:

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για τα σχόλιά σου.

να πούμε απλά ότι σε καμία περίπτωση δεν αφήσαμε να εννοηθεί οτι θεωρούμε τα άτομα του forum κακεντρεχη.αλλά εσύ πως θα αντιδρούσες άν σου έλεγαν"που να σφίξουν οι ζέστες?" η σου έβαζαν ειρωνικό εικονίδιο για την αλλαγή σε άλλη κατηγορία? απο την αρχή, αν δεις τις δημοσιεύσεις μας, δεν είπαμε κάτι προσβλητικό & υπάρχει το αποδεικτικό υλικό.

όσον αφορά τις κατηγορίες των fish only & reef, δεν μας στεναχωρεί καθόλου το 2ο, κάθε άλλο. να μη σου πω ότι χάρηκα κιόλας, γιατί δεν ήθελα μόνο ψάρια όταν το διαμορφώναμε. φυσικά & με χαροποιεί.

& αυτό που μάλλον θα έπρεπε να σας διευκρινήσουμε είναι ότι ασχολιόμαστε με όλες αυτές τις έννοιες(αλκαλότητα κτλ) φυσικά , απλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τους ακριβής όρους & έτσι απο το να πούμε καμιά σαχλαμάρα, το παρουσιάσαμε σε γενικό βαθμό.

& εννοείται ότι μας ενδιαφέρει να κάνουν όλα τα ζωντανά μας καλή ζωή αλλιώς δεν θα μπαίναμε κάν στον κόπο, όπως & κανείς άλλος θέλω να πιστεύω.

σε ευχαριστούμε & πάλι & καλή συνέχεια & σε σένα καθώς ομοιοπαθής σε ενυδρείο ολίγων μηνών.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη,δεν νομιζω οτι κανεις εδω μεσα σε ειρωνευτηκε απλα καλο ειναι πολλες φορεε να υπαρχουν τα σωστα θεματα στις σωστες κατηγοριες και τιποτε παραπανω..

απο εκει και μετα ,το αν σε πειραξε η συγκεκριμενη φραση με την ζεστη,ισως να την πηρες της μετρητοις και να παρεξηγηθηκες,αλλα η ουσια της φρασης ειναι αλλου.

βρισκεται στο γεγονος οτι ακομη και αν ολα μας φαινονται καλα κατα τη διαρκεια του χειμωνα στο θαλασσινο,θα πρεπει να προβλεψουμε τις ζεστες ημερες του καλοκαιριου(για την σωστη ψυξη του ενυδρειου μας) οπου και γινονται οι περισσοτερες καταστροφες-θανατοι ψαριων κλπ...ατυχιες λογω της μεγαλης θερμοτητας...

εκει προφανως αποσκοπουσε και η παραπανω προταση που σε πειραξε...

απο εκει και μετα,εμεις ειμαστε εδω για οποια τυχον ερωτηση-βοηθεια χρειαστεις,και θα συμφωνησω με τον παραπανω συναδελφο,πως θα χαρουμε να τα πουμε και απο κοντα στην κοπη της πιτας μας...

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

...Τον κάθε ένα? πολύ υπεροπτικό αυτό!!!

...τη γνώμη μας λέμε πάνω στη δική σας, εκτός & αν εσύ το απαγορεύεις μεσω της θέσης σου...

Τα forums είναι προνόμιο, όχι δικαίωμα.

αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν βλέπεις την ουσία. κολλησες σε ένα πράγμα!

Περί ουσίας τα είπαμε στο reply 10.

ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ? σε λίγο θα μας πείς οτι είναι & άσχετοι οι άνθρωποι.& αν είσαι νοήμων μπορείς να καταλάβεις πως δεν βρίσκονται όλο το 24ωρο στο σπίτι μας φροντίζοντάς το. επομένως κάτι ξέρουμε & εμείς έτσι δεν είναι?

Σε διαβεβαιώ πως πολλοί πωλητές αλλά και ιδιοκτήτες καταστημάτων κάνουν απλό,στεγνό,καθαρό εμπόριο και τίποτα παραπάνω.

Και ναι, είναι παντελώς άσχετοι.

Για το αν γνωρίζεις κάποια πράγματα επάνω στα ενυδρεία γενικά, δε μπορώ να ξέρω. Απ' τον τρόπο όμως που γράφεις, μπορώ να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά του post σας που έγινε από τον Manogr (όπως έχει γίνει πολλές φορές για άλλα post), είχε σαν μόνο σκοπό να μπορέσουν περισσότεροι άνθρωποι, με πείρα στους βράχους και στα αλάτια, να δουν το ενυδρείο σας και να προσφέρουν τις εμπειρίες τους (άλλωστε φαντάζομε ότι για αυτό τον λόγο μπήκατε στο forum).

Το σκούρο background είτε υπάρχει είτε όχι αυτό όντως θα καλυφτεί (αν όλα πάνε καλά με τις συνθήκες που εσείς θα δημιουργήσετε) με κοραλλίνη και άλλες άλγες με τον καιρό, αλλά ως τότε τα ψάρια σας σίγουρα θα νιώθουν καλύτερα εάν τελικά επιλέξετε να το βάλετε. Και αυτό προσπαθούν να πουν και οι προλαλήσαντες.

Έχετε υπ’ όψιν σας ότι εδώ μέσα οι συμβουλές δίνονται χωρίς κανένα απολύτως συμφέρον, τώρα εάν θα τις ακολουθήσετε ή όχι είναι κάτι που σας αφορά αποκλειστικά.

+10³

@maripepper

Μπορεί να μην έγραψες κάτι προσβλητικό όπως οι ζέστες που σε ενοχλήσαν τόσο πολύ,

αλλά στο reply #4 ουσιαστικά κατευθύνεις τα σχόλια που θες να ακούσεις:

αυτό που θα θέλαμε είναι να κάνετε σχόλια πάνω στα χαρακτηριστικά του ενυδρείου & όχι στη λεπτομέρεια όπως το άν είναι fish only η reef.

Και επιπλέον δεν καταλαβαίνεις πως ορισμένα πράγματα δεν είναι λεπτομέρειες αλλά απαραίτητα γνωσιολογικά στοιχεία για την διατήρηση ενός ενυδρείου.

Το να πει κάποιος κάτι λάθος δεν είναι και αδίκημα δα.

Το να έχεις κάποιος λάθος απόψεις όμως είναι θέμα προς συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...