Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


maripepper

Recommended Posts

"Για το αν γνωρίζεις κάποια πράγματα επάνω στα ενυδρεία γενικά, δε μπορώ να ξέρω. Απ' τον τρόπο όμως που γράφεις, μπορώ να φανταστώ."

& γω απ τον τρόπο που γράφεις μπορώ να φανταστώ πολλά για το πόσο καλοπροαίρετος είσαι.& που απάντάς ΜΟΝΟ αυτά που σε συμφέρουν.επίσης, δεν απευθύνθηκα σε σένα & ούτε πρόκειται απο δω & πέρα. όσο για το ότι βάζεις όλους τους "καταστηματάρχες"στο ίδιο σακί επείδη έχουν την τύχη να έχουν ένα κατάστημα μου δείχνει κομπλεξισμό τουλάχιστον. & άν δεν κάνω λάθος δεν είσαι ειδικός σε θαλασσινου, απο ότι είδα έχεις στην κατοχή σου φυτεμένο? μείνε λοιπόν στις γνώσεις σου & στην αρνητικότητά σου & στην διαστρέβλωση αυτών που γράψαμε.& όπως καταλαβαίνεις, προνόμιο είναι & για μένα να σε κρίνω για την επιθετικότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Απόστολε και Μαρία,

Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να αναφερθω στην πολυ ομορφη κουβεντα σας με εμας και να πω την γνωμη μου στην ολη συζητηση οπως εχει εξελιχθει. Αλλα θα τοποθετηθω σε ενα διαφορετικο πρισμα.

Ενα θαλλασινο ενυδρειο και ειδικα οταν περιεχει ασπονδυλους οργανισμους. Αποτελει την ποιο δυσκολη μορφη ενυδρειου που μπορει να υπαρχει στο χωρο. Και ουσιαστικα αποτελει σχεδον διαφορετικο χομπι απο ενα οποιοδηποτε γλυκου νερου λογο της διαφορετικης φιλοσοφιας του, αλλα και την αναγκη σχεδον καθημερινων διορθωσεων και παρατηρησεων των τιμων του.

Σιγουρα υπαρχουν διαφορες σκαλες απαιτησεων και δυσκολιας. Το δικο σας ενυδρειο ειναι ενα Reef χαμηλων απαιτησεων. Κατι που δεν λεμε εμεις, αλλα η παγκοσμια ενυδρειακη κοινοτητα. Ειναι σαν να λεμε ενα αμαξι οτι δεν ειναι αμαξι αλλα κατι αλλο. Αλλα ομως ειναι αμαξι οπως και να δουμε. Χαρη σε αυτους τους κανονες και τα αξιοματα εχει προοδευσει το χομπι τοσο πολυ. Και χαρη σε αυτη την προοδο του χομπι, πια ολοι μας μπορουμε να χαρουμε ενα θαλλασινο ενυδρειο ειτε fish-only ειτε reef.

Reef στην παγκοσμια ορολογια πια σημαινει υφαλος σε οποιαδηποτε μορφη του. Ειτε ειναι σε αχανες λιμνες γλυκου νερου οπως στην αφρικη (Malawi-Tanganika) ειτε ειναι στο θαλλασινο νερο με κοραλια η οχι. Ουσιαστικα συμαινει ενα εσωτερικο "βουνο-λοφος" κατω απο το νερο που φτανει πολυ ψηλα στην επιφανεια του και αποτελει απειλη για τα πλοια κτλ αλλα επιτρεπει την ζωη συγκεκριμενων ειδων σε καθε ενα. Αλλου περισοτερο και αλλου λιγοτερο.

Στο χομπι μας, κοινος στο θαλλασινο ενυδρειο εχει την ιδια ενοια παγκοσμια, κατι που υπαρχει απο τοτε που εχουμε ενυδρεια στο χωρο. Δηλαδη πολυ πριν ακομα γενηθω. Και συμαινει ενα θαλλασινο ενυδρειο με ψαρια και ασπονδυλα. Σε οποιαδηποτε αναλογια. Απλα η υπαρξη ασπονδυλων και μονο αυτοματα το καταταση εκει. Ειναι οπως π.χ. τα ποτα. Απο την στιγμη που εχουμε 2 ποτα και πανω στο ιδιο ποτηρη γινετε coctail και οχι απλα ποτο, ειτε εχει καποιο ονομα ειτε οχι, κτλ κτλ.

Οποτε για να μπορεσουμε να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη, εχουν θεσπιστει καποιοι κανονες ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ που εμεις απλα ακολουθουμε. Ετσι λοιπον το ενυδρειο σου ειναι ποια ενα Reef. Δηλαδη ενα θαλλασινο ενυδρειο υφαλου. Και δεν εχει να κανει επειδη εμεις το λεμε. Γιατι απλα ετσι ειναι και ετσι ηταν παντα.

Τωρα λοιπον παμε στην συζητηση για την γνωμη μας περι του ενυδρειου σου. Βλεπω οτι εχεις προαποφασισει για το τι περιμενεις απο εμας να σου πουμε. Οπως και οτι μας εχεις κανει σαφες οτι αυτο ειναι το ενυδρειο σας. Και δεν προκειται να αλαξετε απολυτως τιποτα. Δηλαδη ειστε απολυτως ικανοποιημεοι με το ενυδρειο και απλα το βαλατε στο χωρο αυτο για καποια σχολια. Εχω την περιεργεια ομως. Ποια σχολια ειναι αυτα??

Διοτι η αντιδραση στα απολυτος επικοδομητικα σχολια που εγιναν απο τα παιδια εδω συναντησε την εντονη "κριτικη" σας οπως και την πληρη αρνηση. Να ξεκαθαρισω οτι δεν υποχρεωνουμε κανεναν να κανει οτιδηποτε, αλλα οταν ζητας την γνωμη μας ατι πρεπει να πουμε νομιζω. Οπως και μετα την εμπειρια τοσων ετων απο καποια ατομα μπορουν να πουν καποια σχολια εκ του πολυ ασφαλους τα οποια εσεις ακομα απλα τα αγνοειτε.

Θεματα οπως περι των ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΝ τιμων που πρεπει να εχει ενα reef ενυδρειο σε σωστα ορια, απλα δεν το δεχεστε. Οπως του ποιο σωστου περιβαλοντος μεσω πολυ απλων κινησεων, οπως μια ποιο σκουρα αφισα. Ειτε ακομα της υπαρξης ποιο σωστου εξοπλισμου.

Δεν τα δεχεστε? Δικαιωμα σας και καλα κανετε. Ετσι και αλλιως δικο σας ειναι το ενυδρειο και οταν αρχισουν τα προβληματα εσεις θα τα εχετε και οχι εμεις. Ετσι και αλλιως καποιος κοσμος ακομα θεωρει οτι ενα ενυδρειο εαν περιοδικα αναναιωνει το πλυθησμο του λογο σταδιακων και μονιμων απωλειων, ειναι ακρως σωστο. Αν και το απολυτως σωστο ειναι η ολικη επιβιωση των αποκτιθεντων ζωντανων και η σωστη αναπτυξη τους, ισως και αναπαραγωγη μεσα στο χρονο.

Και μη εχοντας την διαθεση να συνεχισω το ολο θεμα. Οι συμβουλες απο εμπειρα ατομα σε ολους τους τομεις ειναι ο μοναδικος τροπος να μαθεις εκ του ασφαλους καποια πραγματα. Αυτο κανουμεκαι εμεις στην δικη μας περιπτωση. Και ειμαστε περιφανοι που παρα πολλα ατομα της ελληνικης ενυδρειακης κοινοτητας εχουν επωφεληθει απο αυτες της συμβουλες και τον διαλογο, αφου απο ατομα που μαθαινουν και εχουν διψα για μαθηση στην πορεια μαθαινουν και εμας πολλα πραγματα στην πορεια. Κατι που ειναι το απολυτως ζητουμενο για να ανεβει ο πηχης του χομπι. Κατι που με επιμονη ζηταμε απο εδω και οχι μονο. Και αυτος ειναι ο λογος των φορουμ. Οπου η λεξη φορουμ κανονικα ειναι λατινικη και προερχετε απο της συζητησης των αρχαιων Ελληνων και Ρωμαιων οπως για παραδειγμα στην δικη μας αρχαια αγορα, στην Ρωμαικη αγορα οπου και τοσοι φιλοσοφοι μεσω συζητησεων εμειναν στην ιστορια. Κοινος ανταλλαγη αποψεων με σκοπο την μεγιστη ενοιμερωση και μεταθεση εμπειριας απο τους παλιους στους νεους.

Αν λοιπον σεβεστε πραγματικα το χωρο αυτο και θελετε την ειληκρηνη γνωμη μας ειμαστε προθυμοι να βοηθησουμε τα μεγιστα. Εαν ομως δεν σας νιαζει η αποψη μας καθολου οπως με λυπη ειδα. Τοτε γιατι εγινε εδω η αναρτηση του θεματος με το ενυδρειο σας και η ζητηση του περαιτερω σχολιασμου? Οπως και οτι ολοι κανουμε λαθος που εχουμε μια πορεια και ΜΑΚΑΡΙ να ειχαμε καποια αντιστοιχη βοηθεια την εποχη που ξεκιναγαμε και δεν ειχαμε τις πηγες γνωσεις που εχουμε σημερα? Τολμω να πω οτι εχω εντονη την απορια περι αυτου του θεματος, και ειληκρινα θελω να κανω λαθος.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

όσο για το ότι βάζεις όλους τους "καταστηματάρχες"...
πολλοί πωλητές αλλά και ιδιοκτήτες καταστημάτων

Άλλο το πολλοί, άλλο το όλοι.

Πάλι διακρίνω μια αδυναμία κατανόησης των λεγομένων μου ή μιας προσπάθεια αλλοίωσής τους.Δεν ξέρω τί να επιλέξω ή αν ισχύει κάτι άλλο.

δείχνει κομπλεξισμό τουλάχιστον.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Βέβαια αν ψάξεις στο forum θα βρεις αρκετά παράπονα πελατών από καταστήματα. Συνήθως από τα λεγόμενα "μικρά" καταστήματα.

Πάντως εγώ δεν σε χαρακτήρισα.

& άν δεν κάνω λάθος δεν είσαι ειδικός σε θαλασσινου, απο ότι είδα έχεις στην κατοχή σου φυτεμένο? μείνε λοιπόν στις γνώσεις σου & στην αρνητικότητά σου & στην διαστρέβλωση αυτών που γράψαμε.

Το ότι δεν έχω θαλασσινό δε σημαίνει πως δεν γνωρίζω.

Αλλά ναι, δεν είμαι ούτε TAN,ούτε saltasos, ούτε Manogr, ούτε PPAP.

Σε τέτοιο επίπεδο θα φτάσω όταν αρχίσω το δικό θαλάσσινό που θα έχω ένα λόγο παραπάνω να ασχοληθώ.

Για την "διαστρέβλωση" που λες, μάλλον είσαι λάθος. Αλλά τί περιμένει κανείς όταν λέω "πολλοί" και ύστερα γράφεις "όλοι". Είπαμε, ή communication conflict ή διαστρέβλωση από πλευράς σου, ή κάτι άλλο που δεν δύναμαι να φανταστώ.

Και επέτρεψε μου να κάνω ο ίδιος την διαχείριση των γνώσεών μου.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ξαναλέω:εάν δεν θέλαμε τη γνώμη σας ΔΕΝ θα βάζαμε παρουσίαση του ενυδρείου. νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με μια κλειστή κοινωνία & βάλλετε εναντίον μας λέγοντας πράγματα που εμείς ούτε είπαμε ούτε εννοήσαμε. βλεποντας άλλες παρουσιάσεις μελών οι αντιδράσεις & οι απαντήσεις είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικές απο αυτές που είχατε σε εμάς. εάν διαβάσετε ολοκληρωμένα αυτά που γράφτηκαν απ τη μεριά μας θα λυθούν οι ερωτήσεις σας σχετικά με το άν θέλουμε τη γνώμη σας ΘΕΤΙΚΗ-ΑΡΝΗΤΙΚΗ. δεν μπορώ να το κάνω ποιό ξεκάθαρο απο ότι είναι. ούτε υπερόπτες είμαστε ότι εμείς αυτό έχουμε & δεν δεχόμαστε τίποτα άλλο. αλλιώς όντως ποιό το νόημα να το παρουσιάσουμε? & ναι, κάποια πράγματα τα έχετε καταλάβει διαφορετικά απ ότι είναι...

εάν πάλι δεν θέλετε απο δω & στο εξής να κάνετε τα σχόλιά σας, & πάλι καλώς. αλλά εμείς αυτή την αντιπαράθεση τη σταματάμε ΕΔΩ γιατι ο σκοπός μας δεν ήταν τραφούν τέτοιου είδους σχόλια απο κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομε που ακουω αυτα τα λογια. Οποτε παρακαλω ολους το θεμα να κλεισει εδω και να επικεντρωθουμε στο ενυδρειο αυτο καθε αυτο. Οτι αποριες εχεις, χαρα μας ειναι να σου απαντησουμε και να συμετεχουμε στην συζητηση. :lol:

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας άλλες παρουσιάσεις μελών οι αντιδράσεις & οι απαντήσεις είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικές απο αυτές που είχατε σε εμάς

Δεν σου προξενεί εντύπωση αυτό;

Τόσο κακεντρεχείς είμαστε εδώ στο AZ;

Αν μπορείτε, ελάτε στην κοπή της πίττας, να τα πούμε από κοντά.

Προσωπικά ήμουν λίγο κουλός αλλά όχι από κακία, από κουλαμάρα. :lol:

Ο καθείς κάτι θα κερδίσει από αυτή τη συνάντηση.

Και γνώση αλλά και πολλά δώρα!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που απάντησες έτσι. δεν θα άντεχα να έβλεπα & άλλη αντιπαράθεση, άσχετα άν δεν απαντούσα.

όσον αφορά τους όρους για reef κτλ πάντως, τα είχαμε υπόψιν μας αλλά όχι με τόσες λεπτομέρειες. σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι,

Επανερχόμαστε με τις μετρήσεις του ενυδρείου μας και αναμένουμε για τα σχόλιά σας...

Λοιπόν έχουμε:

kH 11

Ca 440mg/lt

NO2 <0,3mg/lt

NH4/NH3 0mg/lt

NO3 25mg/lt-50mg/lt

ph 8

Αλατότητα 1024

Η τελευταία αλλαγή νερού έγινε πριν 15 μέρες περίπου και τα tests που χρησιμοποιήθηκαν είναι της εταιρείας SERA (δεν ξέρουμε αν λέει κάτι αυτό ως αρχάριοι, απλά το αναφέρουμε).

Παρακαλούμε για τα σχόλιά σας.

ΜΑΡΙΑ-ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Για tests θα σας πρότεινα αυτά της Tropic Marin ως πιο ακριβή,αξιόπιστα αλλά και λεπτομερέστατα βαθμονομημένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσουμε να τα προμηθευτούμε το συντομότερο.

Τώρα όσον αφορά τις μετρήσεις μας, πως φαίνονται καλές?

Πρέπει να κάνουμε κάτι για να βελτιώσουμε κάποια κατάσταση του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...

Κανένας????

υπομονη....δεν ειναι δυνατον σε μια ωρα να εχουν απαντησει ολοι.. :lol:

περιμενε τους πιο εμπειρους..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε:

kH 11

Ca 440mg/lt

NO2 <0,3mg/lt

NH4/NH3 0mg/lt

NO3 25mg/lt-50mg/lt

ph 8

Αλατότητα 1024

Παρακαλούμε για τα σχόλιά σας.

ΜΑΡΙΑ-ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες... απλα το NO2 ειναι <0.3 επειδη η τελευταια κλιμακα του τεστ ειναι ετσι ή εχει και 0 ?

Τα Νιτρικα (NO3) ειναι πολυ ψηλα και αν σας ξεφυγουν και αλλο μπορει να αποβουν καταστροφικα για καποια κοραλια σας...αν ισχυει η μετρηση ισως πρεπει να κανετε μερικες αλλαγες νερου παραπανω για να τα κατεβασετε...

Επισης καλο θα ηταν να κανετε τεστ και για Phosphate για να μην εχετε προβληματα με αλγη αργοτερα.

Ακομα ενα τεστ που μπορειτε να κανετε ειναι και αυτο για Μαγνησιο που ειναι αλληλενδετο με την αλκαλικοτητα και το ασβεστιο.

Οσο αφορα τα τεστ προσωπικα θα σας προτεινα τα τεστ της Salifert που θεωρουνται (απο) τα καλυτερα για θαλασσινα ενυδρεια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...