Jump to content

προβλημα με αλγη


christos79

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

για άλλη μια φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

έχω ένα rio 240 το οποίο λειτουργεί περίπου 1 μήνα και τις τελευταίες 2-3 ημέρες άρχισαν τα φυτά μου να έχουν καφέ βούλες , τα ξύλα μου ένα καφέ στρώμα σαν χνούδι και το τζάμι πράσινες στάμπες.

οι λάμπες έιναι τ5, 54w η κάθε μια, αυτές που έχει από την μάνα του μια άσπρη και μια ψιλορόζ και δουλέυουν 11 ώρες την μέρα.Επίσης έχω βάλει και ανακλαστήρες juwel.

για co2 έχω diy (τα φυτά μου είναι χαμηλών απαιτήσεων vallisneria, anoubias , echinodorous)

καταρχήν αυτό που βλέπω είναι άλγη?

φταίνε οι λάμπες? πρέπει να βάλω μια άλλη λάμπα για φυτά? αν ναι μπορείτε να μου προτείνεται κάποια καλή?

ή απλά θα κάνει το κύκλο της και όταν βάλω ancistrus και sae θα την φάνε?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου το μεταφέρω στην σωστή κατηγορία

Στο πρόβλημα σου τώρα προτού μπούμε σε υποθέσεις προσπάθησε να απαντήσεις όσα μπορείς από αυτά και με τα ξανά συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου το μεταφέρω στην σωστή κατηγορία

Στο πρόβλημα σου τώρα προτού μπούμε σε υποθέσεις προσπάθησε να απαντήσεις όσα μπορείς από αυτά και με τα ξανά συζητάμε.

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): δεν εχω ιδεα! δεν εχω τετοιο τεστ

Μέτρηση Fe (σιδήρος): δεν εχω ιδεα! δεν εχω τετοιο τεστ

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 10 mg/l αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30%

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): εχω τεστ sera δεν έχω καταλάβει πως δουλευει! θα παω αυριο να μου εξηγησουν

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): 2 diy (1 lt και 2lt)

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): δεν ξερω

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 240

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): juwel t5 54w x 2

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: 11

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: υποστρωμα sera και χαλαζια ψιλό

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: ferreal 40 ml καθε βδομαδα

Τι φυτά έχεις και πόσα: vallisneria gigantia 1 , vallisneria spirallis 2 , anoubias 2 , java moss, java fern, διαφορα echinodorus

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: καφε στιγματα στα φυτα, καφε χνουδι στα ξυλα και πρασινα στιγματα στο τζαμι

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ. υπαρχουν

post-6234-1202325784_thumb.jpg

post-6234-1202325804_thumb.jpg

post-6234-1202325826_thumb.jpg

post-6234-1202325849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,,προσπαθησε να παρεις και να κανεις τα παραπανω τεστ θα σου χρειαστουν και για το μελλον!

τωρα επειδη εχεις καινουριο ενυδρειο ,το εχεις στρωσει?εχεις ψαρια μεσα?για αρχη σταματα τα λιπασματα και την φωτοπεριοδο σταδιακα στις 8 ωρες.και αλλαγες νερου!!και πες μας για τις αλλες παραμετρους σου!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): δεν εχω ιδεα! δεν εχω τετοιο τεστ

Μέτρηση Fe (σιδήρος): δεν εχω ιδεα! δεν εχω τετοιο τεστ

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 10 mg/l αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30%

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): εχω τεστ sera δεν έχω καταλάβει πως δουλευει! θα παω αυριο να μου εξηγησουν

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): 2 diy (1 lt και 2lt)

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): δεν ξερω

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 240

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): juwel t5 54w x 2

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: 11

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: υποστρωμα sera και χαλαζια ψιλό

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: ferreal 40 ml καθε βδομαδα

Τι φυτά έχεις και πόσα: vallisneria gigantia 1 , vallisneria spirallis 2 , anoubias 2 , java moss, java fern, διαφορα echinodorus

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: καφε στιγματα στα φυτα, καφε χνουδι στα ξυλα και πρασινα στιγματα στο τζαμι

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ. υπαρχουν

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): Βάζεις 5ml νερό από το ενυδρείο σου στο δοκιμαστήριο και μετά από το φιαλίδιο του τέστ ρίχνεις κάθε φορά από μία σταγόνα έως ότου αλλ΄λαξει το χρώμα του νερού και γίνει κίτρινο. Η τιμή της ΚΗ είναι ο αριθμός των σταγλονων που χρειάστηκαν για να γίνει το χρώμα κίτρινο

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο σου είναι ακόμη φρέσκο και τέτοια φαινόμενα μπορούν να συμβούν θεωρητικά θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν. Στο φωτισμό δεν θα άλλαζα τίποτα η αλγης που έχεις είναι η καφέ και αυτές ευαρεστούνται στον χαμηλό φωτισμό σε συνδυασμό με πολλά θρεπτικά στοιχεία. Εμφανίζεται σπανιότερα σε ενυδρείο με επαρκή φωτισμό και αυτό αν συμβεί τότε προϋποθέτει μεγάλη ποσότητα θρεπτικών συστατικών.

Τα πράσινα στίγματα που έχεις στο τσάμι είναι σποτ άλγη αυτήν λίγο πολύ θα την έχεις συνέχεια. Ενυδρείο χωρίς καθόλου άλγη δεν είναι ένα υγιές ενυδρείο, αρκεί βέβαια η άλγη να μην πάρει το πάνω χέρι.

Τα φυτά πόσο καιρό τα έχεις μέσα διότι αν τα έχεις λίγο καιρό θέλουν κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα να προσαρμοστούν ώσπου να αρχίσουν να αναπτύσσονται. Εδώ να επισημάνω όσο ποιο αργή είναι η ανάπτυξη του φυτού τόσο πιο αργά προσαρμόζεται.

Σε πρώτη φάση σταμάτα την λίπανση τα φυτά που έχεις δεν είναι απαιτητικά φυτά με εξαίρεση ίσος τους εχινοδορους (ανάλογα με το είδος), και δεν θέλουν και πολύ λίπανση.

Ψάξε να βρεις και βάλε φυτά γρήγορης ανάπτυξης πχ κερατοφυλο.

Το λίπασμα που έχεις περιέχει πολύ σίδηρο και λίγα ιχνοστοιχεία συνήθως δεν το χρησιμοποιούν μόνο του αλλά σε συνδυασμό με το floreal. Ή παίρνεις το συμπληρωματικό λίπασμα ή αγοράζει κάποιο άλλο γενικό λίπασμα.

Συνέχισε της αλλαγές του νερού καλά της κάνεις έτσι, κάνε τα παραπάνω και ενημέρωσε μας εγκαίρως.

Τέλος καλά θα ήταν να γνωρίζαμε το ΡΟ4, Kh, Ph

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...