Jump to content

Προβλημα με εχθρικές Κιχλίδες


wint3r

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε λύση στο πρόβλημα μου... Έχω ένα ενυδρείο 100λτ, έβαλα πρίν ένα μήνα 4 κιχλίδες και 1 τιγράκι μέσα και μου έχουν σκοτώσει 1 πλεκο,1 κονγκολέζο και 2 μολυ. Έχθές έβαλα και 2 κονγκολέζους (ετσι μου τους είπαν από το πετ σοπ). Μόλις τα έβαλα στο ενυδρείο τον έναν τον είχαν βγάλει νοκ-αουτ και ο άλλον πάλευαι για να γλιτώσει. Προσωρινά τον έχω βάλει μέσα στην γεννήστρα επειδή τον έχουν τσιμπήσει στη ράχη...

Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω?

Na τους βγαλεις μαλλον. Δεν μας λες τι κιχλιδες ειναι αλλα ετσι και αλλιως ειναι ασυμβατες με τα υπολοιπα.

Οι κονκγολεζοι νομιζω ειναι κρυου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα αποφασισε τι θες!!διαβασε και φτιαξε ενα ενυδρειο με συγκεκριμενα ψαρια και παραμετρους και διακοσμισει που να ταιριαζει στα ψαρια σου ,για να ειναι καλα αυτα και να τα χαιρεσε και εσυ!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαζι με κιχλιδες δεν μπορουν να μπουν κονγκολεζοι ουτε μαροκινοι ουτε πακιστανοι ουτε ζωοτοκα ουτε απο ζιμπαμπουε ουτε απο πουθενα.

ΜΟΝΟ κιχλιδες. Και τα 100 λιτρα ειναι συνηθως λιγα για κιχλιδες.

Δεν σε κατηγορω, καταλαβαινω οτι μαλλον ο πετσοπας σου δινει οτι να'ναι (προσεξε γιατι αν του περισευει και η πεθερα του πιθανον να θελει να στην πασαρει ως αμφιβιο για το ενυδρειο) για να σου ψωφαν και να πηγαινεις να παρεις αλλα.

Λοιπον τι να κανεις:

Πρωτα πρωτα μας λες τι κιχλιδες εχεις (ή ποσταρεις φωτο και αναγνωριζουμε το ειδος), μετα σου λεμε αν μπορεις να τις κρατησεις (αν δεν ειναι κιτρινες και labidos δυσκολα τις κρατας), μετα αποφασιζεις ΤΙ απ'ολα θα κρατησεις γιατι οπως ειδες απο την στραβη και την αναποδη, οτι σου δινει ο πετσοπας δεν συμβιωνει. Μετα συζηταμε για τις συνθηκες που θελει το καθε ψαρι.

Ααααα και πρεπει να μας πεις αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο. Αν αυτο δε σου λεει κατι ψαξε στα αρθρα εδω στο site να βρεις να διαβασεις γιατι ΟΛΑ σου ψαρια κινδυνευουν να πανε στον ψαροπαραδεισο.

Επισης το ενυδρειο ποσο χρονο λειτουργει?

Τεστ νερου κανεις/εχεις? Αν οχι παρε τεστ νερου για αμμωνια και ph. Ζητα να ειναι ΥΓΡΑ τα τεστ και απο την ΑΡΙ.

Σου πεσαν πολλα ε?

Εεε δεν πειραζει καθε αρχη και δυσκολη!

Εμεις εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις!

Φιλικα Στελιος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...