Jump to content

Έλεγχος άλγης


Clarion

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου 350lt FOWLR, πρόσθεσα πρίν δύο εβδομάδες 10kg ζωντανό βράχο. Αυτή τη στιγμή ο ζωντανός βράχος είναι περίπου 50kg.

Δεν ξέρω αν αυτό ή κάτι άλλο, ήταν η αιτία που έχω μεγάλη ανάπτυξη καφε-πράσινης άλγης σε όλο το ενυδρείο μου.

Πως θα μπορούσα να την περιορίσω?

Η κυκλοφορία στο νερό γίνεται με τέσσερις κυκλοφορητές, σύνολο 18.000 lt/h.

Ο φωτισμός είναι καλός, με τέσσερις T5 και δύο ακτινικές.

Οι παράμετροι του νερού μου είναι:

PH 8,2

Salinity 1025

Nitrite 0

Αμωνία 0

Nitrate 5

Phosphate 0,2

Ca 440

Mg 1490

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες και απο εμενα Γιωργο στο Aquazone. :wacko:

Σχετικα με τις αποριες σου τωρα υπαρχουν πολλες παραμετροι για την υπαρξη αυτης της αλγης. Εαν μπορεσεις να μας απαντησεις σε καποιες αποριες μας θα μπορεσουμε να βαλουμε τα πραγματα σε μια βαση για την κατανοηση ολου του θεματος σωστα και εγκυρα, ετσι ωστε να σου προτηνουμε την ποιο σωστη λυση. :lol:

Το νερο που χρησιμοποιης ειναι απο A/O ή ειναι απο τη βρυση?

Ο βραχος ηταν πληρως θεραπευμενος πριν τον βαλεις στο ενυδρειο? (cured)

Τι φιλτραρισμα εχεις στο ενυδρειο σου? Σκιμμερ-χημικο-μηχανικο?

Τι βιοφορτιο-ζωντανα εχεις στο ενυδρειο σου?

Τι ρουτινες αλλαγης νερου και συντηρησης κανεις?

Μηπως τον τελευταιο καιρο εχει γινει καμια θεραπεια η κατι αλλο περα απο τα συνηθησμενα?

Με αυτα τα δεδομενα θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε οσο καλυτερα γινεται. Παντα βεβαια εαν μπορουσες να βαλεις μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ. Καλως ηλθες και παλι! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτησεις του Μαριου ειναι ολες σωστες και περιμενουμε απαντησεις αλλα αυτο που μπορω να πω με την πρωτη ματια ειναι οτι τα Φωσφορικα σου ειναι πολυ υψηλα ακομα και αν δεν σου φαινεται!

Κανονικα πρεπει να ειναι μη ανιχνευσιμα απο τα τεστ του χομπι και ακομα και τοτε υπαρχουν στο συστημα μας!

Ενα καλο αντιφωσφορο ειναι μια καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το σύστημά σου, πριν την προσθήκη νέου βράχου?

Αν το σύστημά σου ήταν ισορροπημένο για πολύ καιρό και η έξαρση της άλγης εμφανίστηκε αμέσως μετά από την προσθήκη της επί πλέον ποσότητας βράχου, τότε το πρόβλημα εντοπίζεται εκεί.

Ο νέος βράχος αυτή τη στιγμή αποβάλλει τα οργανικά άλατα που προέρχονται από την αποσύνθεση των νεκρών οργανισμών. Τα αμμωνιακά παράγωγα τα αφομοιώνει το ώριμο σύστημα, όχι όμως και τα φωσφορικά.

Προτείνω προσθήκη καλής ποιότητας αντι-φως και ενεργό άνθρακα, σβήσιμο των φώτων και αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα υπάρχουν: 2 κάνιστρα βιολογικά, 1 χημικό, 1 μηχανικό, skimmer μάλλον αρκετά δυνατό, UV (15W), απονιτρωτής με bio balls (ο γνωστός).

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να αναφέρω τις εταιρείες των παραπάνω αλλά πιστεύω ότι έχετε μία εικόνα.

Phosphate remover (Aqua Phos) χρησιμοποιώ 500ml και το αντικαθιστώ ανά 1 -1.5 μήνα.

Το ίδιο και με τον ενεργό άνθρακα.

Ο προμηθευτής του ζωντανού βράχου μου'πε ότι ο βράχος είναι κουραρισμένος.

Το πρόβλημα με την άλγη υπήρχε γενικά αλλά οξύνθηκε με την είσοδο του νέου βράχου.

Στις αλλαγές νερού είμαι λίγο τεμπέλης. Το νερό είναι RO.

Δεν ξέρω αν βοηθάει στο ενυδρείο υπάρχει κόκκινη Gaulerpa sp. και δεν υπάρχει Tang.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να κάνεις υπομονή κκαι θα επανέλθουν όλα, σιγά σιγά.

Η Gaulerpa, βοηθάει αρκεί να υπάρχει σε ικανοποιητική ποσότητα.

Συστηματικές αλλαγές νερού θα βοηθήσουν επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω ότι η υπομονή ήταν η λύση.

Η οξύτητα της άλγης έχει αμβλυνθεί και το ενυδρείο αρχίζει να καθαρίζει.

Σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Από τη στιγμή, που το σύστημα λειτουργεί σωστά, είναι βέβαιο ότι όλα θα πηγαίνουν καλύτερα. Αλλά θέλουν το χρόνο τους.

Σωστή κυκλοφορία νερού-οξυγόνωση, επαρκής μηχανική-βιολογική-χημική επεξεργασία, σωστό skimming και φωτισμός, είναι τα βασικά κλειδιά της επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...