Jump to content

τα ενυδρεια μου


gogos2888

Recommended Posts

post-6732-1202389862_thumb.jpgpost-6732-1202390186_thumb.jpgpost-6732-1202390220_thumb.jpgpost-6732-1202390233_thumb.jpgpost-6732-1202390258_thumb.jpgεχω δυο ενυδρεια το μεγαλο 240 λιτρα με εξωτερικο φιλτρο τησ tetrateac και ζουν σε αυτο 2 παπαγαλοψαρα που τα εχω 2 χρονια και εχουν μεγαλωσει τρομερα ενα ζευγαρι ζεβρεσ οπυ η κοπελια ετοιμαζεται για γενα 2 μπλουακαρα εναν τεραστιο πια γλυφτη εναν γκαλαχερ και προσφατα μου εφερε ο αδερφοσ μου απο το ενυδρειο του 2 γατοψαρακια γιατι του δημιουργουσαν προβλημα με τα αλλα ψαρια στο ενυδρειο του.το μικρο ενυδρειο ειναι 60 λιτρων και εχει μεσα γκαπη 2 γλυφτεσ μικρουσ και ενα λευκο γατοψαρο πειτε μου την γνωμη σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Τουρλου τουρλου!

Χρειαζεσαι λιγο διαβασμα φιλε μου!

Ξεκινα και κανε αναζητησεις για τα ειδη που εχεις και οτι βρισκεις που εχει πληροφοριες για την συντηρηση τους διαβαζε το. Βρες πληροφοριες για το ΠΩΣ ειναι ο βυθος οπου ζει το καθε ειδος. Θα μεινεις εκπληκτος απο τις πληροφοριες!!!

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια το Γκάλαχερ τι μέγεθος έχει και πόσο καιρό το έχεις?αν είναι το ψάρι που νομίζω δεν κάνει με τίποτα για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτινα να βαλεις μεσα και 2 πιρανχας 2 λαμπιντοχρομους και τιποτα θαλασσινα και πιο πολλα πλαστικα φυτα.......................................................................!!!Συγνωμη φιλε αλλα χρειαζεσαι πολυ διαβασμα.Αποφασισε το ειδος των ψαριων που θελεις αλλαξε pet shop που στα πουλησε (ελπιζω να μην πηγες σε αυτον στον Κορυδαλλο ).Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

ηρεμα παιδια!!!!!!!!!!!!!τους αρχαριους ή εκεινους που εχουν κανει καποια λαθη δεν τους αποπερνουμε.ολοι τρεξατε για παρατηρησεις κατευθειαν...οποιος θελει ας συμβουλευσει τον συνχομπιστα με ωραιο τροπο ετσι ωστε να γινει και εκεινος ειδικευμενο μελος καποια στιγμη και μην ξεχναμε οτι πολυ απο εμας στο ξεκινημα τους ειχαν ενυδρεια αυτης της μορφης....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτινα να βαλεις μεσα και 2 πιρανχας 2 λαμπιντοχρομους και τιποτα θαλασσινα και πιο πολλα πλαστικα φυτα.......................................................................!!!Συγνωμη φιλε αλλα χρειαζεσαι πολυ διαβασμα.Αποφασισε το ειδος των ψαριων που θελεις αλλαξε pet shop που στα πουλησε (ελπιζω να μην πηγες σε αυτον στον Κορυδαλλο ).Καλη συνεχεια

μηπως θα επρεπε να θυμομαστε τι ρωταγε εμεις πριν 2-3 μηνες και πως ηταν τα ενυδρεια μας,και μετα να αποπερνουμε ετσι καποιον νεο??? :lol:

με ολη την καλη διαθεση και παντα φιλικα...

καλως ηρθες φιλε μας..

οπως προτειναν και τα παιδια μαλλον θα χρειαστεις λιγο διαβασμα για να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου τι ακριβως θελεις να κανεις..για το αισθητικο κομματι δεν λεω κατι διοτι ειναι καθαρα θεα γουστου..πιστεψε με ομως μολις διαβασεις που ζουν τα ψαρια που εχεις και μολις δεις μερικα ενυδρεια με ζωντανα φυτα θα θελεις απο μονος σου να αλλαξεις σχεδον οτι εχεις...

ΟΛΟΙ ετσι αρχισαν...

καλο διαβασμα λοιπον,και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αποπειρα απλα με χιουμορ του τα ελεγα.Απλα πισω απο το pc δεν ξερουμε ο καθενας με τι τροπο τα λεει.Σε λίγο καιρο ο φιλος μας θα εχει φτιαξει πολυ καλυτερα το ενυδρειο του γιατι ηρθε στο σωστο μερος

Link to comment
Share on other sites

τι να πω???εχεται δικιο εγω παντα ηθελα ενα ενυδρειο το οποιο να το κειταω και να μου αρεσει το οτι εχω βαλει διαφορα ειδη ψαριων δεν ηξερα οτι ειναι προβλημα εφοσον μου ειπαν και απο το μαγαζι οτι τα συγκεκριμενα μπορουν και ζουν μια χαρα μαζι τι λαθοσ εχω κανει??? α και οσο για τα φυτα μου ειπαν οτι απαξ και εχω παπαγαλοψαρα δεν γινεται να μπουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα επρεπε να θυμομαστε τι ρωταγε εμεις πριν 2-3 μηνες και πως ηταν τα ενυδρεια μας,και μετα να αποπερνουμε ετσι καποιον νεο??? :lol:

με ολη την καλη διαθεση και παντα φιλικα...

καλως ηρθες φιλε μας..

οπως προτειναν και τα παιδια μαλλον θα χρειαστεις λιγο διαβασμα για να ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου τι ακριβως θελεις να κανεις..για το αισθητικο κομματι δεν λεω κατι διοτι ειναι καθαρα θεα γουστου..πιστεψε με ομως μολις διαβασεις που ζουν τα ψαρια που εχεις και μολις δεις μερικα ενυδρεια με ζωντανα φυτα θα θελεις απο μονος σου να αλλαξεις σχεδον οτι εχεις...

ΟΛΟΙ ετσι αρχισαν...

καλο διαβασμα λοιπον,και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.. :wacko:

τι να πω???εχεται δικιο εγω παντα ηθελα ενα ενυδρειο το οποιο να το κειταω και να μου αρεσει το οτι εχω βαλει διαφορα ειδη ψαριων δεν ηξερα οτι ειναι προβλημα εφοσον μου ειπαν και απο το μαγαζι οτι τα συγκεκριμενα μπορουν και ζουν μια χαρα μαζι τι λαθοσ εχω κανει??? α και οσο για τα φυτα μου ειπαν οτι απαξ και εχω παπαγαλοψαρα δεν γινεται να μπουν :wacko:

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια το Γκάλαχερ τι μέγεθος έχει και πόσο καιρό το έχεις?αν είναι το ψάρι που νομίζω δεν κάνει με τίποτα για το ενυδρείο σου.

ειναι 10 cm το εχω 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αποπειρα απλα με χιουμορ του τα ελεγα.Απλα πισω απο το pc δεν ξερουμε ο καθενας με τι τροπο τα λεει.Σε λίγο καιρο ο φιλος μας θα εχει φτιαξει πολυ καλυτερα το ενυδρειο του γιατι ηρθε στο σωστο μερος

γι'αυτο διευκρινησα κι εγω πως τα λεω γιατι ο γραπτος λογος καμια φορα,δημιουργει παρεξηγησεις...

καλη συνεχεια σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο που εχει σημασια ειναι να κοιταω το ενυδρειο μου και να μου αρεσει εμενα πανω απο ολα και αυτο συμβαινει!μου αρεσουν τα ψευτικα φυτα στο μικρο θα προτιμουσα αληθινα στο μεγαλο αλλα ειπαμε παπαγαλοψαρα ειναι αυτα δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιωΣ!και οσο για την συγκατοικηση των ψαριων ενα χρονο τωρα δεν ειχα προβλημα γιατι να εχω τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gogo και εμένα μου αρέσουν πολύ τα ενυδρεία που περιλαμβάνουν μόνο ψάρια που ζούν σε ίδιες περιοχές αλλά απ' την άλλη η ελλαστικότητα στις επιλογές είναι αυτό που κάνει την φύση με το ενυδρείο να διαφέρουν, οπότε αφού τα ψάρια απολαμβάνουν το αποτέλεσμα, το ίδιο μπορείς να το απολαύσεις και εσύ.

Η ικανότητα του χομπίστα να καταλαβαίνει πότε οι οργανισμοί που διατηρεί είναι ευτυχισμένοι και η ευτυχία τους να δίνει σε αυτόν ικανοποίηση και ηρεμία είναι η ουσία του χόμπι και όχι το να προσπαθεί να έχει το ίδιο γούστο με διακεκριμένους ακουαρίστες.

Αυτή είναι η γνώμη και οι σκέψεις μου και από τη στιγμή που τα ψάρια σου ξέρεις οτι περνάνε καλά και απολαμβάνεις το αποτέλεσμα, συνέχισε ακάθεκτος! :lol:

(τα ενυδρεία που έχεις στήσει, για tourlou style μου αρέσουν πολύ!)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gogo και εμένα μου αρέσουν πολύ τα ενυδρεία που περιλαμβάνουν μόνο ψάρια που ζούν σε ίδιες περιοχές αλλά απ' την άλλη η ελλαστικότητα στις επιλογές είναι αυτό που κάνει την φύση με το ενυδρείο να διαφέρουν, οπότε αφού τα ψάρια απολαμβάνουν το αποτέλεσμα, το ίδιο μπορείς να το απολαύσεις και εσύ.

Η ικανότητα του χομπίστα να καταλαβαίνει πότε οι οργανισμοί που διατηρεί είναι ευτυχισμένοι και η ευτυχία τους να δίνει σε αυτόν ικανοποίηση και ηρεμία είναι η ουσία του χόμπι και όχι το να προσπαθεί να έχει το ίδιο γούστο με διακεκριμένους ακουαρίστες.

Αυτή είναι η γνώμη και οι σκέψεις μου και από τη στιγμή που τα ψάρια σου ξέρεις οτι περνάνε καλά και απολαμβάνεις το αποτέλεσμα, συνέχισε ακάθεκτος! :lol:

(τα ενυδρεία που έχεις στήσει, για tourlou style μου αρέσουν πολύ!)

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν θα εστηνα ποτε τετοιο ενυδρειο αλλα και ποτε δεν θα "παρατηρουσα" καποιον να το αλλαξει αρκει τα ψαρακια να ειναι σε "καλες" συνθηκες. φιλε gogo αν εσενα σου αρεσουν συνεχισε ακαθεκτος και στην πορεια θα βρεις ακριβως αυτο θες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν θα εστηνα ποτε τετοιο ενυδρειο αλλα και ποτε δεν θα "παρατηρουσα" καποιον να το αλλαξει αρκει τα ψαρακια να ειναι σε "καλες" συνθηκες. φιλε gogo αν εσενα σου αρεσουν συνεχισε ακαθεκτος και στην πορεια θα βρεις ακριβως αυτο θες.

χωρίς παρεξήγηση εσύ βλέπεις την παραπάνω σύνθεση να έχει καλές συνθήκες?όταν καποιος κάνει μια παρουσιαση ο σκοπός είναι να μάθει τη γνώμη και τις παρατηρήσεις των υπολοίπων ώστε να βελτιώσει τη ζωή των οργανισμών που φιλοξενεί .

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχει το link είναι? http://www.aquahobby.com/gallery/e_pang.php

ΟΧΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Link to comment
Share on other sites

:lol:

χωρίς παρεξήγηση εσύ βλέπεις την παραπάνω σύνθεση να έχει καλές συνθήκες?όταν καποιος κάνει μια παρουσιαση ο σκοπός είναι να μάθει τη γνώμη και τις παρατηρήσεις των υπολοίπων ώστε να βελτιώσει τη ζωή των οργανισμών που φιλοξενεί .

ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ?σας λεω ενα χρονο τωρα και που ζουνε μαζι δεν εχουν κανενα προβλημα ισως αργοτερα να εχω λογο γκαλαχερ αλλα εχω βρει την λυση εξηγησε μου τον λογο που δεν ταιριαζουν 2 παπαγαλοι 2 ζεβρεσ ενας πλακοστομος και 2 μπλου ακαρα??μηπωσ μπερδευεσται με τησ φωτο του μικρου ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

:lol:

ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ?σας λεω ενα χρονο τωρα και που ζουνε μαζι δεν εχουν κανενα προβλημα ισως αργοτερα να εχω λογο γκαλαχερ αλλα εχω βρει την λυση εξηγησε μου τον λογο που δεν ταιριαζουν 2 παπαγαλοι 2 ζεβρεσ ενας πλακοστομος και 2 μπλου ακαρα??μηπωσ μπερδευεσται με τησ φωτο του μικρου ενυδρειου?

το γκαλαχερ δεν ταιριάζει.αν δεν σου αρέσει η κριτική να μας το πεις να μην γράφουμε σχόλια γιατί από ότι δείχνει το smilie δεν σου άρεσε η κριτική.ότι σχόλια σου γράφω είναι καλοπροαιρετα και χωρίς να θέλω να σου κάνω τον έξυπνο και τον ξερόλα.το ενυδρείο στην τελική είναι δικό σου και ότι θέλεις εσύ θα κανείς.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ?σας λεω ενα χρονο τωρα και που ζουνε μαζι δεν εχουν κανενα προβλημα ισως αργοτερα να εχω λογο γκαλαχερ αλλα εχω βρει την λυση εξηγησε μου τον λογο που δεν ταιριαζουν 2 παπαγαλοι 2 ζεβρεσ ενας πλακοστομος και 2 μπλου ακαρα??μηπωσ μπερδευεσται με τησ φωτο του μικρου ενυδρειου?

να σου πω εγω γιατι δεν ταιριαζουν

δεν ταιριαζουθν γιατι ο πλεκο που δεν εχουμε ονομα μαλλον ειναι ο κοινος ,σωστα?ο κοινος πλεκο φτανει τα 45-50 εκ ,κατι που σε 450 λιτρα μινιμουμ ζει ευτιχισμενα.

τα 2 παπαγαλοψαρα ειναι βαμμενα υβριδια ,επειδη ειναι υβριδια δεν μπορουμε να ξερουμε τι μεγεθος θα παρουν(μπορει να μεινουν 20 αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ξεπερνουν τα 35εκ!!τα παπαγαλοψαρα προσωπικα τα απαιχθανομαι,οχι λογο εμφανισης ,αλλα γιατι ειναι υβριδια βαμμενα με ενεσεις.συνυθος το χρωμα τα δηλητιριαζη με τον καιρο.(απλα για να ξερεις)

οι ακαρες καλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

:lol:

ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ?σας λεω ενα χρονο τωρα και που ζουνε μαζι δεν εχουν κανενα προβλημα ισως αργοτερα να εχω λογο γκαλαχερ αλλα εχω βρει την λυση εξηγησε μου τον λογο που δεν ταιριαζουν 2 παπαγαλοι 2 ζεβρεσ ενας πλακοστομος και 2 μπλου ακαρα??μηπωσ μπερδευεσται με τησ φωτο του μικρου ενυδρειου?

αυτο δεν μας λεει δυστυχος τιποτα

Link to comment
Share on other sites

το γκαλαχερ δεν ταιριάζει.αν δεν σου αρέσει η κριτική να μας το πεις να μην γράφουμε σχόλια γιατί από ότι δείχνει το smilie δεν σου άρεσε η κριτική.ότι σχόλια σου γράφω είναι καλοπροαιρετα και χωρίς να θέλω να σου κάνω τον έξυπνο και τον ξερόλα.το ενυδρείο στην τελική είναι δικό σου και ότι θέλεις εσύ θα κανείς.

οχι βρε το smile δεν ηταν στο οτι δεν μου αρεσε η κριτικη αλλα στο οτι ουφ πελάγωσα γιατι δεν καταλαβαινω για πιο λογο μου το λες οτι δεν ταιριαζουν τα ψαρια?δεν ταιριαζουν γιατι θελουν διαφορετικο ph το καθενα?διαφορετικη θερμοκρασια?τι?και οπως σου ειπα το γκαλαχερ ξερω οτι δεν ταιριαζει αλλα μου το εκαναν δωρο μετα που θα μεγαλωσει θα το κανω δωρο σε ενα φιλο που εχει 500 λιτρα ενυδρειο.απλα πεσ μου τον λογο που δεν ταιριαζουν κατα τι γνωμη σου τα υπολοιπα ψαρια μεταξυ τουσ

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα παπαγαλοψαρα δηστυχως δεν γνωριζα :lol::wacko: τωρα ομωσ δεν μπορω να τα πεταξω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...