Jump to content

Recommended Posts

ΕΧΩ 60 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΔΩ Κ 2 ΜΗΝΕΣ . ΑΜΜΟΝΙΕΣ - Ν02 - Ν03 - ΠΕΧΑ - ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ . ΕΧΩ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΕΝΑ ΜΟΛΙ ΜΕ ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΞΕΠΡΙΣΤΙΚΑΝΕ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΕΒΟΙΟΣΕ Κ 3 ΚΟΛΟΡ ΚΛΑΣ ΜΕ ΑΣΠΡΑ ΔΙΑΦΑΝΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΠΤΕΡΗΓΙΑ Κ ΟΥΡΑ ΑΠΕΒΟΙΟΣΑΝ Κ ΕΝΑΣ ΞΙΦΟΦΟΡΟΣ . ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΠΛΑΓΙΑΖΑΝ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΣΑΝ ΖΑΛΙΣΜΕΝΑ ΣΤΑΣΙΜΑ ΣΕ ΓΩΝΙΕΣ Κ ΚΡΥΦΑ ΣΥΜΕΙΑ . ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΑΙΖΑ 1 ΦΟΡΑ ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ Κ ΕΔΩ Κ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΧΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΑΜΜΩΝΙΑ. ΕΔΩ ΟΜΩΣ Κ 2 ΕΒΔ ΟΜΑΔΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ. ΤΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΡΟΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ???? :lol::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια προβληματα και με μενα

Πριν τρεις μερες ψοφαει μια ξιφοφορινα. Χθες μια γκαστρωμενη γκαπις που την τσεκαρα, και ηταν γεματη μωρα.

Και τα 2 τις τελευταιες μερες κρυβονταν σε σκοτεινα μερη για ωρες. Σημερα μια αλλη γκαπινα, κρυβεται συνεχεια, αλλα ανεβαινει και πολυ στην επιφανεια οπως μου εκανε και τις τελευταιες μερες η χτεσινη γκαπινα πριν...ταξιδεψει.

Και ενας γκαπις ειναι συνεχεια μαζι της στην επιφανεια, αλλα δεν κρυβεται αυτος σε σκοτεινα σημεια.

Μετρησεις αλλαγες, οκ

120λτ 26βαθμοι, αλλα οχι αλατι, γιατι εχω 2καρχαριακια,7 αρλεκινους 2 ξιφοφορους 3 γκαπις(4 χθες),εναν γλυφτη (παπας θα γινει μεχρι να του παρω ταιρι)

καμια ιδεα? ιδικα με το οτι κρυβονται, η ειναι συνεχεια επιφανεια? δεν εχουν τιποτα στο σωμα, ολα τα ψοφια ειχαν πρασινισμενες κοιλιες

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και στους δύο:

1.Από φίλτρα τί έχετε;

2.Το νερό σας οξυγονώνεται με κάποιο τρόπο(αεραντλία,ανατάραξη επιφανείας);

3.Τι pH έχετε;

@rossi :

4.Γιατί αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα;

5.Πόσο νερό αλλάζεις στις εβδομαδιαίες σου αυτές αλλαγές;

Όσον αφορά το τάισμα:

1-2 φορές την ημέρα και ποσότητα που να μπορεί να καταναλωθεί πλήρως σε ένα λεπτό.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαρηστο πολυ για τη βοηθεια .Στο φιλτρο μου εχω μπιλιεσ που μου ειχε δωσει ενασ φιλοσ απτο δικο του ενυδρειο 400 σιον λιτρον για να με βοηθησει ποιο γρηγορα με τα βακτηρια κ μετα απο ενα μηνα καθαρισα τα φιλτρα μου κ συμπληρωσα μακαρονι βιολογικο τησ σερα για καλητερη αποδοση στα βακτηρια . πεχα με τυρφη που βαζω στο φιλτρο 7.7 νερο αλαζο για να μυδενισο την αμμονια πραγμα που εχω μυδενιση κ για να ειναι ποιο υγεινο το νερο αφου για ενα μικρο διαστημα φιλοξενουσα 14 ψαρακια οσπου μερικα απεβιοσαν.αλλαγη 10 με 15 κιλα την εβδομαδα .

Link to comment
Share on other sites

rossi θα έρθεις στο κόψιμο της πίτας ;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα...

Το ενυδρείο είναι στρωμένο;

Και με αφορμή το reply του ΣΤΑΜΑΤΗ,

εννοείται πως στη συνάντηση εκτός από γνωριμίες και την κοπή της πίττας,

θα προσπαθήσουμε να λύσουμε ο καθένας στο μέτρο που μπορεί όλες τις απορίες που υπάρχουν.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

rossi μην παρεξηγηθης ο λογος που στο λεω ειναι διοτι αυτη τη στιγμή τρέχω και δεν προλαβαίνω να σου γραψω η περιπτωση η δικια σου θελει πολυ ψαξιμο για να βρουμε τι συμβαινη πραγματικα και να μην το δουμε επιφανιακα .

Αν μπορεσεις να ερθης στη πιτα θα το λυσουμε πολυ γρηγορα .

Το ιδιο και για σενα exotic .

Link to comment
Share on other sites

Και στους δύο:

1.Από φίλτρα τί έχετε;

2.Το νερό σας οξυγονώνεται με κάποιο τρόπο(αεραντλία,ανατάραξη επιφανείας);

3.Τι pH έχετε;

Υαλοβαμβακα, μπλε σφουγγαρι , και JBL μπιλιες

διπλη αεραντλια μερα νυκτα

PH 7,3

αλλαγη νερο 25 λιτρα καθε 15 μερες (120 λιτ ενυδρειο)

ενυδρειο 40 ημερων, το ψαρια μπηκαν μετα 20 μερες στρωσιμο

τα 2 αρσενικα γκαπι ειναι συνεχεια επιφανεια, το θυληκο, (πολυ ακεφο), η στον πατο, η στον αφρο.

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβαμβακα, μπλε σφουγγαρι , και JBL μπιλιες

διπλη αεραντλια μερα νυκτα

PH 7,3

αλλαγη νερο 25 λιτρα καθε 15 μερες (120 λιτ ενυδρειο)

ενυδρειο 40 ημερων, το ψαρια μπηκαν μετα 20 μερες στρωσιμο

τα 2 αρσενικα γκαπι ειναι συνεχεια επιφανεια, το θυληκο, (πολυ ακεφο), η στον πατο, η στον αφρο.

Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες το στρωσιμο?

Μετρησεις αμμωνιας εχεις κανει?

Και αλλαγες κανουμε 30% την εβδομαδα, οταν το ενυδρειο ειναι στρωμμενο.

Φοβαμαι οτι το δικο σου δεν ειναι αλλα αυτο θα το ξερουμε μονο αν μας δωσεις μετρησεις αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετος οπως καταλαβες, διαβαζω οσο μπορω, για να μαθω κατι παραπανω, δεν βοηθανε και τοσο τα 2 μαγαζια που υπαρχουν εδω στη Ροδο. και το στρωσιμο, πολυ βιαστικο, το εμαθα εκ των υστερων. Στα μαγαζια, μιλανε για μια μονο εβδομαδα στρωσιματος, εκανα μονο μια αλλαγη στις 25 μερες, πριν 12 μερες

Έγινε επεξεργασία - exotic
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε Νικο κ Σταματη θελω πολυ να βρεθω κοντα σασ για να γνωριστουμε κιολασ . εχω καταστημα κ σχολαο γυρο στησ 5 00 ωρα εαν η κοπη τησ πιτασ κραταει μεχρι αργα τοτε σιγουρα θα βρεθουμε .τη ωρα ξεκιναει η κοπη τησ πιτασ ? τωρα οσο για τα ψαρια μου περεργοσ σταματησαν οι απωλειεσ ισωσ να φταινε κ τα μαγαζια που τα προμηθευτηκα γιατι δεν ηταν κ πολυ σοι τα ψαρια .

Link to comment
Share on other sites

rossi προλαβαίνεις άνετα!!!

Σε περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα? ειδικα με το οτι κρυβονται, η ειναι συνεχεια επιφανεια? δεν εχουν τιποτα στο σωμα, ολα τα ψοφια ειχαν πρασινισμενες κοιλιες

:lol:

καμια βοηθεια? να ριξω τιποτα EKTOZON για καλο και για κακο? καπου μεσα στο forum το διαβασα.

σημερα αλλαξα 30%, και τα εχω νηστικα απο χθες

Έγινε επεξεργασία - exotic
Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια? να ριξω τιποτα EKTOZON για καλο και για κακο? καπου μεσα στο forum το διαβασα.

σημερα αλλαξα 30%, και τα εχω νηστικα απο χθες

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστω πολυ το κειμενο σου ειναι πολυ κατατοπιστικο. οσο ζω, μαθαινω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...