Jump to content

Setup ΝΕΟΥ Rio 300


chrisbouzinis

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΝΩΣ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (ΡΙΟ 300). ΑΡΧΙΚΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑ: ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ Ή ΑΜΕΡΙΚΗΣ?

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΙΘΕΤΕ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΤΑ ΜΑΛΑ) ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ?. :wacko: ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΕΣΩ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΕΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΔΕ. ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΒΛ. OSCAR TIGER, AHLI, ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΗ ΚΙΧΛΙΔΑ SORRY ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΤΛ.

ΑΠΟ ΘΑΛΑΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΞΗΡΟΥ ΒΡΑΧΟΥ.

ΑΠΟ ΦΥΤΑ? ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΕΡΙ VALINSSERIA? ΙΣΧΥΕΙ? H E L P ! ! !

ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ :lol::hysterical::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το καινούργιο σου ενυδρείο.

Προτού μπούμε στην διαδικασία των απαντήσεων πρέπει πρώτα από όλα να αποφασίσεις εσύ τη θέλεις και όχι τη θέλουμε εμείς.

Σε προτείνω λοιπόν να ψαχτείς λιγάκι και με βάση της δύναμης σου πάνω στο χόμπι αποφασίζεις αν είσαι έτυμος για ένα θαλασσινό ή για ένα γλυκό και μετά μπορεί να αναπτυχτεί η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνονόματε και πατριώτη (λόγο της καταγωγης μου που είναι από Καβάλα),

καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και θα ήθελα να σου πώ πως το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό. Το κόστος ενώς ενυδρείου θαλασσινού αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι πολλαπλάσιο αυτού του γλυκού. Θα ήθελα λοιπον τη βοήθεια οποιουδήποτε μπορεί να μου πεί ποιός είναι ο απολύτος απαραίτητος εξοπλισμός ενός θαλασσινού ενυδρείου και περίπου το κόστος που θα έχει.

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι πως ψάχνοντας σε διάφορες βάσεις δεδομένων που αφορούν τα ψαράκια που συζητάμε (κιχλιδεσ) βλέπω κάποια αρκετά όμορφα που συναγωνίζονται σε ομορφια τα θαλασσινά. Το θέμα όμως είναι το κατά πόσο όλα αυτά τα ψάρια που βλέπουμε σε φωτό είναι και διαθέσιμα στην Ελλάδα.

Σε ευχαριστώ και πάλι...

Φιλικά Χρήστος...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το καινούργιο σου ενυδρείο !!!!!

To θαλασσινο φιλε μου δυστηχως η ευτyχως δεν εχει οριο στην τιμη να πεις α δινω σημερα τοσα αυτα ηταν τερμα!!! Aλλα η αλμυρα εχει την χαρη της

Το γλυκο νερο γιαυτο λεγεται και γλυκο ξεμπερδευεις ευκολα και οικονομικα αφου αυτο ειναι και το προβλημα σου και το δικο μου και πολλων αλλων !!!

Αν σου αρεσουν τα χρωματιστα ψαρακια πχ labidochromis , Frontoza klp πηγαινε καρφωτος στα Αφρικανικα και δεν θα το μετανιωσεις ποτε με τον μονο περιορισμο ισως τα ψαρακια που θα διαλεξεις να ανοικουν στην ιδια λιμνη! Υπαρχουν τα περισσοτερα ειδη στην Ελλαδα αρα δεν νομιζω να κολισεις εκει!! Ανθεκτικα ψαρια ! Να το θυμασαι!!!!

Εκ πειρας απο Αμερικανικες κιχλιδες εχω texas & convicts & oscar τα οποια αντιμετωπιζω συχνα προβληματα fungus Fin rot klp

Τωρα ψαξτο θεμα και εδω ειμαστε οι πιο εμπειροι θα σε βοηθησουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dj thanks,

μπορώ να πω πως έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορα το θέμα της αλμύρας. Εντούτης το budjet το οποίο διαθέτω αυτή τη στιγμή φτάνει και περισσεύει για το στήσιμο ενώς σωστού ενυδρείου κιχλίδων. από ότι κατάλαβα λοιπόν το πάντρεμα δεν είναι και η ιδανικότερη λύση.

MALAWI λοιπόν και άγιος ο θεός. Σε αυτά τα λίτρα λοιπόν περίπου πόσα ζευγάρια μπορώ να βάλω???

Ευχαριστώ Χρήστος

Υ.Γ. Λόγο επαγγελματικού ταξιδιού στην Ιταλία θα τα ξαναπούμε όταν επιστρέψω δηλαδή από Τρίτη. Να είστε καλά... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλαρακια ναμε και πάλι πισω σωος και αβλαβης. Η τελικη αποφαση παρθηκε και το ενυδρειο θα στηθει με κιχλιδες αφρικανες. θα με βοηθουσε πολυ αν μπορουσατε να μου πειτε που θα βρω εικονες βυθου Ταγκανικα και Μαλαουι ωστε να αποφασισω πως θα διακοσμησω το ενυδρειο μου για να μοιαζει με την μια ή την άλλη λιμνη.

Επισης μπορω να προσθεσω καθολου φυτα ωστε να βοηθαω και τα νιτρικα και τις αμμωνιες του ενυδρειου μου ή δεν χρειαζετε αυτο? διαβασα οτι καποια ειση βαλινσεριας ισως να επιβιωσουν αληθευει?

Ευχαριστω φιλικα,

Χρήστος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλαρακια ναμε και πάλι πισω σωος και αβλαβης. Η τελικη αποφαση παρθηκε και το ενυδρειο θα στηθει με κιχλιδες αφρικανες. θα με βοηθουσε πολυ αν μπορουσατε να μου πειτε που θα βρω εικονες βυθου Ταγκανικα και Μαλαουι ωστε να αποφασισω πως θα διακοσμησω το ενυδρειο μου για να μοιαζει με την μια ή την άλλη λιμνη.

Επισης μπορω να προσθεσω καθολου φυτα ωστε να βοηθαω και τα νιτρικα και τις αμμωνιες του ενυδρειου μου ή δεν χρειαζετε αυτο? διαβασα οτι καποια ειση βαλινσεριας ισως να επιβιωσουν αληθευει?

Ευχαριστω φιλικα,

Χρήστος :thumbup:

Καλορίζικο

Καλύτερα να δεις διάφορα βιοτοπικά ενυδρεία Malawi ή Tanganyika για πάρεις ιδέες. Η κεντρική ιδέα είναι άμμος και πολλές πέτρες ώστε να δημιουργηθούν σπηλιές για Malawi και κελύφη από σαλιγκάρια για Tanganyika. Φυτά μπορείς να βάλεις λίγα, περισσότερο για λόγους αισθητικής, όσο για αμμωνίες με ένα καλό στρώσιμο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Οι Vallisneria είναι ένα καλό φυτό για βιοτοπικό Malawi.

Πάρε μελικά link:

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...list_greek.html

http://www.bigskycichlids.com/frames_malawi.htm

http://www.freewebs.com/malawimoon/index.htm

http://www.thecichlidgallery.com/

http://www.cichlid-forum.com/index.php

Πάρε και videos Malawi

1)

2) http://www.youtube.com/watch?v=W5jAPmiSuEs...feature=related

3)

4)

5)

6)

και Tanganyika

1)

2)

3)

4)

5)

Καλό διάβασμα και καλή αρχή

Φιλικά

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους .Να συμφωνήσω και εγώ με οσα έχουν γραφτεί.Ρίξε επίσης μια ματιά στο θεματικό των αφρικάνων και στις παρουσιάσεις ενυδρείων γλυκού νερού για να δείς ιδέες Aquascaping για τα malawi .

Για malawi αρκετές πέτρες για κρυψώνες και περάσματα .Φυτά βαλισνέριες ,ανούμπιες.

Καλή Επιτυχία Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

δεν βρίσκω λόγια να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έχετε δόσει, SPECIALY Κατερίνα :thumbup: εδώ και κάμποσες ώρες ασχολούμε μόνο με τα link που μου έδωσες. Οφείλω να ομολογήσω βέβαια πως το 99,99% των αποριών μου έχουν ή θα λυθούν αλλά μια φοβία έχω μόνο. Είχα άλλα δυο ενυδρεία παλιότερα κοινωνικά εκ των οποίων το ένα άνοιξε ( τραυματική εμπειρία ειδικά όταν μιλάς για μήνα Δεκέμβριο ) με αποτέλεσμα ... Γνωστό το αποτέλεσμα ??? Ελπίζω όχι σε κανένα σας. Πόνεσα πάρα πολύ για τα ψαράκια μου (όσα δεν σώθηκαν) τον κόπο μου, και την γκρίνια όλων των γνωστών και φίλων για τις ηλεκτρικές - ηλεκτρονικές μου συσκευές. Για να καταλήξω λοιπόν και να μην σας κουράζω αυτό που με φοβίζει είναι αυτή η ακόρεστη όρεξη των ζωντανών αυτών να σκάβουν. Πιστεύετε ότι ένα φελιζολάκι 3mm και η σιλικόνη αρκεί για να σώσει μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης ή μήπως είναι καλύτερα τα πάντα μέσα στο ενυδρείο να είναι πολυεστερικα - πλαστικά - ψεύτικα??? :D

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως θα αντεξει αλλα για σιγουρια να σου πω τηυν αληθεια θα κολουσα με ενυδρειακη σιλικονη εκει που σιναντιουντε οι πετρες αμα με πιανεις.αυτο γινετε μεσα και εξω απο το νερο με την αναλογη σιλικονη βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν "ο κύβος ερίφθει" μπήκε φελιζολ στον πάτο, κολήθηκε με σιλικόνη για ενυδρεία.Λέω μάλιστα αν το αποτέλεσμα είναι αυτό που φαντάζομαι να σας το παρουσιάσω. :thumbup:

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Λέω μάλιστα αν το αποτέλεσμα είναι αυτό που φαντάζομαι να σας το παρουσιάσω. :D

Φιλικά Χρήστος

Να το παρουσιάσεις όποιο και να είναι το αποτέλεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Λάβετε λοιπόν τις πρώτες φωτό.

:thumbup:

Φιλικά Χρήστος

post-939-1202965983_thumb.jpgpost-939-1202965983_thumb.jpgpost-939-1202966001_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

Δύο ερωτήσεις προς το παρόν και μία πρόταση.

1. Θα το αφήσεις μπροστά από το καλοριφέρ ? (αυτό μάλλον μπορεί να μην είναι καλό μακροπρόθεσμα)

2. Το μπλε καλώδιο κάτι μου θυμίζει αλλά τι είναι ?

3. Αν θα βάλεις τριδιάστατο background τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το κάνεις.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

Δύο ερωτήσεις προς το παρόν και μία πρόταση.

1. Θα το αφήσεις μπροστά από το καλοριφέρ ? (αυτό μάλλον μπορεί να μην είναι καλό μακροπρόθεσμα)

2. Το μπλε καλώδιο κάτι μου θυμίζει αλλά τι είναι ?

3. Αν θα βάλεις τριδιάστατο background τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το κάνεις.

Φιλικά

Ανδρέας

:thumbup:

ΥΓ.

Ωραίο φελιζολ σαν μπισκότο για τιραμησου μοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

το μπλε καλωδιο ειναι κουρτινα για το οξυγονο.Πως ειναι η αεροπετρα??Κατι τετοιο αλλα σε κουρτινα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Καλά το κατάλαβα ότι κάτι μου θύμιζε.

Χρήστο νομίζω ότι είναι πολύ πολύ υπερβολικό να βάλεις ολόκληρη κουρτίνα

για φυσαλίδες. Καμιά αερόπετρα δεν θάλεγα όχι, αλλά κουρτίνα... too much.

Φυσικά αν σου αρέσει, δικό σου ενυδρείο είναι.

Το φελιζόλ να υποθέσω ότι είναι από το Praktiker αυτό που χρησιμοποιείται για ψευδοροφές?

Πολύ καλό από πλευρά ποιότητας αλλά και (μικρού) πάχους (άσε δε που άμα πεινάσουν, το περνάνε για τιραμισού :thumbup::D )

Επίσης, μπορείς να απλώσεις, με μία απλή φτηνή σπάτουλα, σιλικόνη στην επάνω (φυσικά) επιφάνεια του φελιζόλ και μετά να κολλήσεις ψιλό χαλικάκι ή άμμο. Αυτό έχει δύο χρήσιμα αποτελέσματα. Η σιλικόνη "στεγανώνει" και σκληραίνει κι άλλο το φελιζόλ ώστε αν ποτέ οι κιχλίδες σου σκάψουν μέχρι εκεί, να μην το ξεφτίσουν. Δεύτερον, αν φτάσουν μέχρι εκεί σκάβοντας, δεν θα βλέπεις άσπρο φελιζόλ αλλά την κολλημένη άμμο ή το χαλικάκι. Σκέψου το λίγο αυτό το κόλπο.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Γνωρίζω πως μακροπρόθεσμα το θέμα του καλοριφέρ δεν θα με οφελήσει. Βέβαια σκεφτήτε το και από την άλλη μεριά ο θερμοστάτης θα δουλεύει λιγότερο (χιούμορ). Λοιπόν το κύριο πρόβλημα είναι

α) το παιδικό δωμάτιο στο σπίτι ειναι μόλις 3χ3

β) η γυναικάρα μου ( καταλαβαίνουν οι παντρεμένοι)

γ) το ΡΙΟ ειναι 120χ60χ50

Η απόσταση όμως που χωρίζει το ενυδρείο από το καλοριφέρ νομίζω πως είναι αρκετή (15 εκατοστά). Τώρα όσο αφορά το Φόντα (φόντο) :thumbup: σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα δικό μου. Αν δω τα σκούρα να είστε βεβαιοι πως θα μπεί 3D :D . Επίσης δεν είναι τιραμισού είναι ΒΑΦΛΑ όπου νανε φέρνω και το παγωτό :buttrock: . Αυτό με τη σιλικόνη στον πάτο δεν το είχα σκεφτεί ευχαριστώ για την ιδέα.

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι - κυρίες,

φελιζόλ ΟΚ

κόλημα χαλικιού στον πάτο ΟΚ

ξεκίνημα aquascaping

να ρωτήσω κάτι? :D Πότε και πως θα βάλω τα φυτά που με ενδιαφέρουν? :buttrock: (κερατόφυλλο, ανούμπιες, κτλ.) :thumbup::thumbup:

Φιλικά Χρήστος

post-939-1203030799_thumb.jpg

post-939-1203030813_thumb.jpg

post-939-1203030831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πότε και πως θα βάλω τα φυτά που με ενδιαφέρουν? :buttrock: (κερατόφυλλο, ανούμπιες, κτλ.) :thumbup::D

Καλησπέρα Χρήστο

Καταρχήν θα σου έλεγα να μην βάλεις ξύλα ή αν βάλεις 1 να το βράσεις πριν, για 2-3 μέρες τουλάχιστον. Τα ξύλα μαλακώνουν το νερό και ρίχνουν το ph, κάτι που δεν θα εκτιμήσουν οι αφρικάνες σου που θέλουν σκληρά νερά και αλκαλικό PH. Όταν γεμίσεις νερό για 2-3 ημέρες θα πρέπει να βάλεις άνθρακα, να τραβήξει τα χημικά κατάλοιπα από το νερό και μετά μπορείς να φυτέψεις. Τώρα για κερατόφυλλο δεν ξέρω, ίσως να μπορείς να το βάλεις μέσα σε δυχτάκι στην επιφάνεια, και οι ανούμπιες δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε ξύλα ή πέτρες έτσι ώστε οι ρίζες τους να είναι στο νερό.

Υ.Γ. Νομίζω πως το χαλίκι σου είναι λίγο χοντρό αλλά θα πάρεις κι άλλες γνώμες.

Καλό στρώσιμο :thumbup:

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

post-5701-1203056195_thumb.jpgΦίλε μου σου στελνω 2 φωτογραφιες απο το δικο μου ενυδρειο για να δεις πως εχω τα φυτα.

Μου ειπαν και τα εβαλα ετσι απο φιλο που εχει μεγαλο καταστημα στον Πειραια.Απλα δεν λεω ονομα για διαφιμηση :thumbup:

Οπως ειπε και ο φιλος μπορεις να παρεις μια μπετονια και να τα δεσεις επανω στις πετρες.Μπορεις και μεσα στην αμμο αλλα πρεπει οι ριζες τους να ειναι εξω στο νερο και οχι μετα φυτεμενες.Αν δεις στις φωτο μου θα δεις και ενα διαφορετικο φυτο απο τα μεγαλα το οποιο ειναι πανευκολο μεγαλωνει αρκετα γρηγορα και το καλο ειναι οτι τρωει τα νιτρικα.

Το καφε που εχεις βαλει????

Ξυλο ΜΗΝ βαλεις μεσα δεν υπαρχει λογος.Οπως ειπε και παλι ο φιλος πανω εσυ θες να σκληρινεις το νερο και οχι να το μαλακωσεις

post-5701-1203056210_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι - κυρίες,

φελιζόλ ΟΚ

κόλημα χαλικιού στον πάτο ΟΚ

ξεκίνημα aquascaping

να ρωτήσω κάτι? :D Πότε και πως θα βάλω τα φυτά που με ενδιαφέρουν? :buttrock: (κερατόφυλλο, ανούμπιες, κτλ.) :thumbup::thumbup:

Φιλικά Χρήστος

Καλή δουλειά με το χαλικάκι. Από πάνω θα πρότεινα να βάλεις πιο ψιλή άμμο τώρα.

Τα επόμενα σου βήματα είναι τοποθέτηση πετρών και διαμόρφωση σε μεγάλο βαθμό του πετρο-τοπίου.

Κολλάς με ενυδρειακή πάντα σιλικόνη αυτές που είναι πιο επικίνδυνες για πέσιμο.

Οι πρώτες πρέπει να ακουμπάνε στον πάτο και μετά ρίχνεις την άμμο.

Ξύλο δεν χρειάζεται να βάλεις μια και είναι εκτός βιότοπου και μπορεί, αν δεν το βράσεις πολύ πολύ καλά να φύγουν οι τανίνες, θα σου κιτρινίσει και μαλακώσει το νερό. Αν όμως σου αρέσει, να τα βράσεις 2-3 φορές και να τα φήσεις να φουσκώσουν σε κουβά καμιά βδομάδα αλλάζοντας το νερό κάθε μέρα (με ζεστό).

Βάζεις νερό μέχρι τη μέση μετά, αντιχλώριο φυσικά, και προχωράς με τα φυτά τα οποία μπορείς να τα βάλεις τώρα κατά τη φάση του στρωσίματος. Ανούμπιες μπορείς να δέσεις με κλωστή πάνω στις πέτρες ενώ μπορείς να βάλεις και και valisneries που είναι ίσως και το μόνο που ταιριάζει με το βιότοπο και μπορεί να τις φυτέψεις στην άμμο, να βάλεις και καμία πετρούλα να τις κρατάει, και στη ρίζα τους βάλε καμιά ταμπλέτα λιπάσματος όπως π.χ. sera florenette. Επίσης καλό φυτάκι είναι και το java fern το οποίο δένεται και αυτό, δεν φυτεύεται. Το κερατόφυλλο είναι χρήσιμο, καταναλώνει και νιτρικά κατά την επικρατούσα άποψη αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη περισσότερο "παράσιτο" είναι παρά φυτό.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ άνθρακα πριν το φύτεμα αν και δεν έχω αντίρρηση για κάτι τέτοιο, ίσα ίσα.

Πάντως δεν νομίζω ότι το να μην βάλεις θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στα φυτά φυτά (άλλωστε και στις αυλές με νερό της βρύσης ποτίζουμε)

Απλά το να βάλεις άνθρακα μπορεί να βοηθήσει στο να μαζέψεις ότι πιθανό κατάλοιπο έμεινε από καθαρίσματα (όχι με απορρυπαντικά φυσικά) κλπ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το χαλίκι μπήκε διότι όταν ζήτησα υπόστρωμα για κιχλίδες στο κατάστημα μου έδωσαν αυτό το χαλίκι. Από πάνω τώρα θα μπει ποταμίσια άμμος. Το ξύλο που βλέπετε στη φωτό είναι μοπάνι και είναι το μοναδικό κομάτι που σκέφτομαι να βάλω. Οι πέτρες που επιλέχθηκαν να μπούν είναι ποταμίσιες μα εξαίρεση τις δύο που είδατε και είναι θαλασσινές. Οσο για φυτά ήθελα να ρωτήσω αν βάλω πλέγμα πλαστικό γύρω από τη ρίζα και τις πέτρες μετά είναι οκ? Μέχρι πόσα περίπου φυτά μπορώ να βάλω χωρίς να χρειαστεί CO2?

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το χαλίκι μπήκε διότι όταν ζήτησα υπόστρωμα για κιχλίδες στο κατάστημα μου έδωσαν αυτό το χαλίκι. Από πάνω τώρα θα μπει ποταμίσια άμμος. Το ξύλο που βλέπετε στη φωτό είναι μοπάνι και είναι το μοναδικό κομάτι που σκέφτομαι να βάλω. Οι πέτρες που επιλέχθηκαν να μπούν είναι ποταμίσιες μα εξαίρεση τις δύο που είδατε και είναι θαλασσινές. Οσο για φυτά ήθελα να ρωτήσω αν βάλω πλέγμα πλαστικό γύρω από τη ρίζα και τις πέτρες μετά είναι οκ? Μέχρι πόσα περίπου φυτά μπορώ να βάλω χωρίς να χρειαστεί CO2?

Φιλικά Χρήστος

Φίλε Χρήστο δεν συνηθίζεται να βάζουμε CO2 σε malawi γιατί απλά δεν έχει νόημα (θα κατεβάσεις και το ph σου). Απλώς βάζουμε φυτά χαμηλών απαιτήσεων που δεν χρειάζονται CO2 και μάλιστα εκείνα τα οποία κατά κανόνα οι αφρικάνες δεν προτιμούν (να τρώνε εννοώ) όπως valisneria, anubia και java fern.

Δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου να βάλεις πλέγμα γύρω από τα φυτά απλά στερέωσε τη valsineria βαθιά στην άμμο και βάλε και κανένα βοτσαλάκι γύρω γύρω από τη περιοχή της ρίζας. Όταν θα πάρουν μπρος οι valsineria ξεπερνώντας το αρχικό σoκ της φύτευσης, σιγά σιγά θα γεμίσει το ενυδρείο με δρομείς (παραφυάδες) και καινούργια φυτάκια.

Σε μένα δεν τις έχουν πειράξει ποτέ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συμβαίνει πάντα. Όσο για τις anubia και java fern ούτως ή άλλως αυτά δεν φυτεύονται αλλά δένονται. Μπορείς να βάλεις όσα νομίζεις, απλά αφού περάσεις και το αρχικό στάδιο της καφέ άλγης (που πολύ πιθανόν θα εμφανιστεί) και ισορροπήσει κάπως η κατάσταση μπορείς μια φορά το μήνα σε αλλαγή νερού να ρίχνεις και ΛΙΓΟ λίπασμα γενικής χρήσης όπως plantamin ή seachem flourish ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...