Jump to content

σχέδια για θαλασσινό


vaggos13

Recommended Posts

Γεια χαρά

Σκέφτομαι να μετατρέψω του γλυκού νερού σε θαλασσινό κάποια στιγμή, αρχικά θα δω τι ακριβως θέλω να κάνω λίστα τα πάντα και σιγα σιγά όταν έρθει η ώρα να το φτιάξω.

Η ιστορία μου με τα ενυδρεία ξεκίνησε απο το '99 με ενα 60λιτρο εδω και ένα χρόνο πήγα στα 180 και δεν υπολογίζω να παρω δεύτερο οπότε η μετατροπή είναι μονοδρομος.

Ο εξοπλισμος είναι

Rio 180

2 x 45 Watts φθορίου οτι είχε το rio.

Το εσωτερικό του φίλτρο με τον θερμαντήρα.

Απο οτι καταλαβα δεν θα χρειαστώ βιολογικό αν βάλω ζωντανο βράχο/αμμο

Απο φίλτρα τι να κάνω, σκιμερ, το εσωτερικό ή ένα εξωτερικό για χημικό?

Με τις λάμπες που έχω μπορώ να ασχοληθω με reef έστω με οτι ειναι εύκολο για τα φώτα μου (2 χ 45 watts)

Κανενα κατάστημα που να αγαπάει τα ενυδρεία σχετικά κέντρο Αθήνας να ειναι προσβάσιμο να μπορώ να βρω οτι χρειάζομαι? Δεν θέλω να πέσω σε άσχετους ή απλά εμπόρους αλλά να ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

:lol: vaggos13 :wacko:

((Τι θα γίνει φέτος? Θα πάρουμε πρωτάθλημα? )) :wacko:

Σκέφτομαι να μετατρέψω του γλυκού νερού σε θαλασσινό κάποια στιγμή, αρχικά θα δω τι ακριβως θέλω να κάνω λίστα τα πάντα και σιγα σιγά όταν έρθει η ώρα να το φτιάξω.

:rasp:

Η ιστορία μου με τα ενυδρεία ξεκίνησε απο το '99 με ενα 60λιτρο εδω και ένα χρόνο πήγα στα 180 και δεν υπολογίζω να παρω δεύτερο οπότε η μετατροπή είναι μονοδρομος.

Το Rio 180 είναι μια χαρά!

Ο εξοπλισμος είναι

Rio 180

2 x 45 Watts φθορίου οτι είχε το rio.

Το εσωτερικό του φίλτρο με τον θερμαντήρα.

Απο οτι καταλαβα δεν θα χρειαστώ βιολογικό αν βάλω ζωντανο βράχο/αμμο

Απο φίλτρα τι να κάνω, σκιμερ, το εσωτερικό ή ένα εξωτερικό για χημικό?

Το βιολογικό φιλτράρισμα καλό είναι να το αναλάβει ο ζωντανός βράχος σου (περίπου 20 κιλά είναι καλά). Το εσωτερικό της juwel καλό είναι να το αφαιρέσεις γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα. Αν το βγάλεις, θα χρειαστείς ενα απλό εξωτερικό (π.χ., fluval 304/5 ή eheim 2213/15/17) για χημική φίλτρανση (αντιφωσφώρο, ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα). Αν θές να το κρατήσεις, θα το κάνεις χημικό.

Με τις λάμπες που έχω μπορώ να ασχοληθω με reef έστω με οτι ειναι εύκολο για τα φώτα μου (2 χ 45 watts)

Με λάμπες marine και ανακλαστήρες, θα έχεις περίπου 0,5 watt/ ltr. Είναι ένας αξιοπρεπής φωτισμός για reef χαμηλών απαιτήσεων. Θα πρέπει να ρίξεις το βάρος στην σωστή επιλογή κοραλλιών (και όχι μόνο...).

Κανενα κατάστημα που να αγαπάει τα ενυδρεία σχετικά κέντρο Αθήνας να ειναι προσβάσιμο να μπορώ να βρω οτι χρειάζομαι? Δεν θέλω να πέσω σε άσχετους ή απλά εμπόρους αλλά να ενδιαφέρονται.

Μαγαζιά, TG, υπάρχουν αρκετά. Μη βιαστείς! Σημασία έχει να ξέρεις τι θέλεις και να κάνεις έρευνα αγοράς πρίν τις αγορές σου. :rasp:

Καλή αρχή-Καλή συνέχεια-Καλό διάβασμα!!! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :lol:

Πρωτάθλημα δεν βλέπω αλλά ενυδρείο αλμυρού ναι αν και άγνωστο πότε.

Όταν έρθει η ώρα να αρχίζω να το χτίζω θα πρέπει να δω που θα δώσω τα ψάρια του γλυκού γιατι δεν γνωρίζω και κανέναν φίλο να ασχολείται. Να τα χαρίσω δηλαδή...

Ωραία οπότε για λάμπες απλά θα βάλω marine και θα προσθέσω τους ανακλαστήρες για το καπάκι του Rio.

Το εσωτερικό φίλτρο που έχω ήδη τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει?

Βασικά θα ξοδέψω αρκετό χρόνο πριν ξεκινήσω θέλω να κανω μια λίστα με το τι χρειάζομαι να δω reviews για όλα αυτα και να τροποποιήσω τη λίστα αναλόγως πριν αγοράσω κάτι.

Για εξωτερικό φίλτρο οκ ξέρω και τα fluval και eheim θα βρω το κατάλληλο αν το εσωτερικό έχει μειονεκτήματα. Απο skimmers όμως δεν γνωριζω αν μπορείτε να προτείνεται κάποιο σε μια μέση τιμή. Βασικά δεν θέλω να είναι κάτι τεράστιο είτε να μπει κρεμαστό στο πλάι είτε κάτι που θα χωρέσει στο επιπλάκι που είναι πακέτο με το Rio.

Ζωντανη (+μη) άμμο χρειάζονται 10 εκατοστά απαραιτήτως ή και λιγότερο?

Για τα κιλά live rock καπου εκει στα 20 κιλά το έκοψα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Τα eheim 2213/15/17 είναι plug 'n play το βγάζεις βάζεις και παίζει η θέλει να τραβάς νερό απο σωληνάκια κλπ και μετα να το κουνας να φύγει ο αερας?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στα αλάτια φίλε μου!

Τα λίτρα του ενυδρείου είναι μια χαρά για το reefaki σου!

Στα λίτρα αυτά με 20 κιλά live rock και αραγωνίτη ύψους 7-8 cm θα είσαι μια χαρά.

Θα χρειαστείς ένα φίλτρο για το χημικό φιλτράρισμα (αντιφωσφορο, ανθρακα)

Μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης που θα καθαρίζει το νερό που θα βάζεις στο ενυδρείο

Ένα ρεφρακτόμετρο (συσκευή μέτρησης αλατότητας)

Ένα καλο skimmer τουλάχιστον για 400-500 λίτρα

Και ανάλογα με τους οργανισμούς που θα φιλοξενήσεις θα ειναι και ο φωτισμός σου. Πάντως με δύο Τ8 δεν πάμε και πολύ μακριά

Καταστήματα θα βρείς αρκετά στο κατάλογο καταστημάτων του Aquazone

Κάνε μια αναζήτηση στα άρθρα του aquazone, θα βρείς άρθρα πολύ πολύ χρήσιμα

Link to comment
Share on other sites

Live sand είναι σε πακέτα συσκευασμένη? Υπάρχει πραγμάτική ζωντανή άμμος σε κανένα κατάστημα αλλιως ποιος ο λόγος να μη πάρεις "νεκρή". Πως γίνεται σε πακέτο στεγνή άμμος να είναι ζωντανή ?

Link to comment
Share on other sites

Η ζωντανή άμμος είναι συσκευασμένη σε σακούλες, που περιέχουν λίγο νερό. Μέσα στη συσκευασία διατηρούνται βακτήρια, όχι όμως και μεγάλοι οργανισμοί, όπως σκουλήκια.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις νεκρή άμμο και από επάνω να στρώσεις ένα ή δύο σακιά με ζωντανή. Με την πάροδο του χρόνου, η άμμος θα εμπλουτιστεί τόσο με βακτήρια, που θα πολλαπλασιαστούν όσο και με μεγαλύτερους οργανισμούς, οι ποίοι θα μεταφερθούν από το ζωντανό βράχο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό φίλτρο που έχω ήδη τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει?

Εκτός του οτι σου "τρώει" πολύτιμα λίτρα νερού, έχω διαβάσει σε fora (δεν έχω προσωπική εμπειρία), ότι λόγω της άλγης ή/και της κοραλλίνης που αναπτύσσεται, οι σχάρες εισόδου-εξόδου του νερού του φίλτρου στομώνουν, με αποτέλεσμα να μειώνεται η ροή του νερού και έτσι να υποβαθμίζεται η φίλτρανση.

Επίσης, αν χρειαστεί να επέμβεις για οποιοδήποτε λόγο στο φίλτρο (καθαρισμό, ανανέωση υλικών, κλπ), θα αναγκαστείς να βάλεις χέρι μέσα στο ενυδρείο, με αποτέλεσμα τη διατάραξη της ηρεμιάς των οργανισμών που κατοικούν εκεί (στρεσσάρισμα που κάποιους οργανισμούς τους οδηγεί σε εκκρίσεις τοξίνων), αλλά και την επιστροφή κάποιας "βρώμας" που προέρχεται από τα "βρώμικα" υλικά του φίλτρου, πίσω στο ενυδρείο.

Κάποιοι συστήνουν την χρήση της θήκης του εσωτερικού φίλτρου σαν "κρυψώνα" για την αντλία του skimmer τους, αλλά τη θεωρώ αμφίβολης αποτελεματικότητας λύση.

Πάντως, πρίν αποφανθείς για το αν το αφαιρέσεις ή όχι, καλό θα ήταν να πάρεις και άλλες γνώμες από τους φίλους συνχομπίστες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ θα προτιμουσα το εξωτερικο φίλτρο. και απο αποψη χώρου και απο θεμα πρακτικοτητας το εξωτερικο υπερτερει του εσωτερικου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα προτιμουσα το εξωτερικο φίλτρο. και απο αποψη χώρου και απο θεμα πρακτικοτητας το εξωτερικο υπερτερει του εσωτερικου

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...