Jump to content

Βοηθεια


Recommended Posts

Πριν απο μιση ωρα εκανα αλλαγη νερου 50%γιατι ειχα ριξει ενα φαρμακο και εβαλα απο το νερο που βαζω παντα με τις ιδιες παραμετρους και την ιδια θερμοκρασια και τα ψαρια μου εχουν παει ολα σε ενα σημειο στην επιφανεια και δεν κουνιωντε και αναπνενε αργα.Τ ι να κανω? :lol:

Link to comment
Share on other sites

α)Τι φάρμακο έριξες και σε τι αναλογία???

β)Το μόνο που μπορεις να κάνεις αυτη τη στιγμη είναι υπομονή

γ)Τον άνθρακα τον έχεις μέσα ή οχι??

Link to comment
Share on other sites

ειχα ριξει φαρμακο και ελεγε μετα το περας τισ θεραπιας αλλαξτε το 50% του νερου και βαλτε ανθρακα.Ακριβως αυτο εκανα.Οξυγονο εχουνε 2 αεραντλιες και δουλευουν κανονικα.Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε.Οταν τα ιδα ετσι εβαλα λιγο αντιχλωριο παραπανω αλλα τιποτα, ακομα ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως οταν ξυνησα ηταν ολα τα ψαρια καλα και με διαθεση για φαγητο,σαν να μην εγινε τιποτα!Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε εχθες και παθανε αυτο το σοκ,περιεργο πραγμα!Αλλα τελος καλο,ολα καλα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φοβηθηκανε απλα.

τελος καλο ολα καλα

Τωρα φοβηθηκα εγω ομως,πως θα ξανακανω αλλαγη νερου?θα ειμαι με τον φοβο μην το ξαναπαθω!

Και κατι αλλο πριν απο λιγο επλυνα τα χερια μου και το νερο μυρηζε παρα πολυ εντονα χλωριο μου θυμησε την μυρωδια που εχουν οι πισινες,μηπως κατι παιζετε με το δυκτιο?Αν εβαζα παραπανω αντιχλωριο π.χ την 2πλη ποσσοτητα θα ηταν κακο?γιατι κατι τετοιο υποψιαζομαι οτι εγινε,οτι βαζουν παραπανω χλωριο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να παραμείνεις στην δοσολογία που γράφει το αντιχλώριο σου.

Κάνε τις αλάγές σου κανονικά, τι θερμοκρασία είχε το νερό όταν το έβαλές στο ενυδρείο;

Μήπως ήταν πολύχαμηλό (π.χ. >15 C) και τα ψάρια ανέβηκαν προς την επιφάνεια για περισσότερη ζέστη;

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να παραμείνεις στην δοσολογία που γράφει το αντιχλώριο σου.

Κάνε τις αλάγές σου κανονικά, τι θερμοκρασία είχε το νερό όταν το έβαλές στο ενυδρείο;

Μήπως ήταν πολύχαμηλό (π.χ. >15 C) και τα ψάρια ανέβηκαν προς την επιφάνεια για περισσότερη ζέστη;

Καλή συνέχεια.

Oχι φιλε georgep ειχε την ιδια θερμοκρασια 27 βαθμους γιατι βαζω απο τον θερμοσυφονα και το μετραω με ενα θερμομετρο καθε λιγο.Κατι αλλο εγινε,και αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν ειναι αναγκη να αλλαζω καθε εβδομαδα το 30% του νερου σε ενυδρειο 1000lt. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις πολυ καλη φιλτρανση μπορεις να κανεις ανα δυο εβδομαδες το 30% με 40% αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις πολυ καλη φιλτρανση μπορεις να κανεις ανα δυο εβδομαδες το 30% με 40% αλλαγη νερου.

Εχω περιπου 3000lt/h και εναν κυκλοφοριτη για αναταραξη επιφανειας 600lt/h

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη μερα σε ολους σας επανερχομαι στο ιδιο θεμα μετα απο 1 1/2 μηνα,εχω μεγαλο προβλημα με το νερο της βρυσης,εχει παρα πολυ χλωριο με συνεπεια να χασω 8 tropheus που φιλοξενουσα ενος φιλου μου.Σε μια εκπομπη στο τοπικο ραδιοφωνο ακουσε ενας φιλος μου οτι πεθαναν ολα τα χρυσοψαρα-κοι που ηταν σε ενα παρκο στην κερκυρα στο (μποσκετο) στην κατω πλατεια,απο το πολυ χλωριο.Τους λογους της υπερχλωριοσης του νερου της Κερκυρας δεν τους ξερω,ξερω ομως οτι θα πληρωσω τα 8 ψαρακια του φιλου μου που μαλιστα εκανα τα παντα για να τα γλητωσω χωρις ομως αποταλεσμα.Εχω να κανω αλλαγη νερου περιπου 3 εβδομαδες γιατι φοβαμαι μηπως θα εχω το ιδιο προβλημα,το νερο μυρηζει σαν νερο πισινας,πλενω τα χερια μου,και μυρηζουν χλωρινη,δεν ξερω τι να κανω!!!Να φερω νερο απο πηγη ειναι αδυνατων γιατι θελω 200 lt την εβδομαδα για αλλαγη νερου,να ριχνω αντιχλωριο με το (κιλο) κι αυτο το φοβαμαι.

Εχετε καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα σε ολους σας επανερχομαι στο ιδιο θεμα μετα απο 1 1/2 μηνα,εχω μεγαλο προβλημα με το νερο της βρυσης,εχει παρα πολυ χλωριο με συνεπεια να χασω 8 tropheus που φιλοξενουσα ενος φιλου μου.Σε μια εκπομπη στο τοπικο ραδιοφωνο ακουσε ενας φιλος μου οτι πεθαναν ολα τα χρυσοψαρα-κοι που ηταν σε ενα παρκο στην κερκυρα στο (μποσκετο) στην κατω πλατεια,απο το πολυ χλωριο.Τους λογους της υπερχλωριοσης του νερου της Κερκυρας δεν τους ξερω,ξερω ομως οτι θα πληρωσω τα 8 ψαρακια του φιλου μου που μαλιστα εκανα τα παντα για να τα γλητωσω χωρις ομως αποταλεσμα.Εχω να κανω αλλαγη νερου περιπου 3 εβδομαδες γιατι φοβαμαι μηπως θα εχω το ιδιο προβλημα,το νερο μυρηζει σαν νερο πισινας,πλενω τα χερια μου,και μυρηζουν χλωρινη,δεν ξερω τι να κανω!!!Να φερω νερο απο πηγη ειναι αδυνατων γιατι θελω 200 lt την εβδομαδα για αλλαγη νερου,να ριχνω αντιχλωριο με το (κιλο) κι αυτο το φοβαμαι.

Εχετε καποια λυση?

Σ αυτη την περιπτωση μονο αν δοκιμαζες να φτιαξεις το νερο σε βαρελι 2 μερες νωριτερα,με την κανονικη αναλογια σε αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα αγοραζα ενα φιλτρο με κεραμικο υλικο

ειτε βρυσης ειτε φορητο .

Εχω ενα φορητο της MSR MiniWorks EX με 75 ευρω .

Οσο χλωριο και να εχει το νερο - δε μενει τιποτα .

Το νερο εινει αοσμο μετα.

Δε σου λεω να παρεις αυτο γιατι φιλτραρει 1-1,5 λιτρα το λεπτο.

Αν βρεις ομως φιλτρο για τη βρυση με κεραμικο υλικο αγορασε το.

Ειναι καταπληκτικα .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα αγοραζα ενα φιλτρο με κεραμικο υλικο

ειτε βρυσης ειτε φορητο .

Εχω ενα φορητο της MSR MiniWorks EX με 75 ευρω .

Οσο χλωριο και να εχει το νερο - δε μενει τιποτα .

Το νερο εινει αοσμο μετα.

Δε σου λεω να παρεις αυτο γιατι φιλτραρει 1-1,5 λιτρα το λεπτο.

Αν βρεις ομως φιλτρο για τη βρυση με κεραμικο υλικο αγορασε το.

Ειναι καταπληκτικα .

Σε ευχαριστω φιλε 'Kostas new' για την λυση σου,που μπορω να κοιταξω για κατι τετοιο?

Ειναι συσκευη Α/Ο? Για την ωρα θα κανω αυτο που λεει ο φιλος DIAS με την δεξαμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε 'Kostas new' για την λυση σου,που μπορω να κοιταξω για κατι τετοιο?

Ειναι συσκευη Α/Ο?

Αν θες το φορητο σε καταστηματα με ορειβατικο εξοπλισμο .

Αν θες κατι μονιμο θα ρωτησεις σε καποιο καταστημα με ειδη

κουζινας μαλλον , αλλα κανε και μια ερευνα στο ιντερνετ

και γραψε φιλτρα νερου με κεραμικο υλικο και ενεργο ανθρακα -

www.mastercare.gr/index.php?p=product&id=1732&parent=178&is_print_version=true

Ειναι το πρωτο που βρηκα , αλλα υπαρχουν παρα πολλα online καταστηματα στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες το φορητο σε καταστηματα με ορειβατικο εξοπλισμο .

Αν θες κατι μονιμο θα ρωτησεις σε καποιο καταστημα με ειδη

κουζινας μαλλον , αλλα κανε και μια ερευνα στο ιντερνετ

και γραψε φιλτρα νερου με κεραμικο υλικο και ενεργο ανθρακα -

www.mastercare.gr/index.php?p=product&id=1732&parent=178&is_print_version=true

Ειναι το πρωτο που βρηκα , αλλα υπαρχουν παρα πολλα online καταστηματα στο internet

Σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...