Jump to content

Νερό δικτύου (μετρήσεις)


ΘΕΜ

Recommended Posts

Σε πρόσφατες μετρήσεις (περιοχή Αθήνα-Ν.Φιλαδέλφεια), το νερό του δικτύου μου δίνει μετρήσεις:

GH:8 , KH:4

Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος, ή έχει μαλακώσει τόσο πολύ το νερό της Αθήνας;

Αν είναι σωστό τελικά, για δισκοενυδρείο μία πρόσμιξη 75% δίκτυο, 25% Α.Ο. είναι λογικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι περιοχές της Αθήνας το ίδιο νερό... Αν τα τεστ που μέτρησες είναι αξιόλογα, τότε αυτό είναι το νερό της περιοχής σου. Μπορείς να μετρήσεις άλλη μια φορά για επιβεβαίωση!

Για ενυδρείο με δίσκους εκτροφής δε χρειάζεται κάποια διαδικασία αλλαγής των παραμέτρων του νερού δικτύου, μπορείς να χρησιμοποιείς κατευθείαν της βρύσης. Εαν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, ένα ελαφρά όξινο περιβάλλον με μαλακό νερό προτείνεται, αν και έχουν λάβει χώρα αναπαραγωγές χωρίς καμία προσπάθεια αλλαγής του πεχά και των σκληροτήτων...

Υπάρχει επίσης και η περίπτωση των άγριων δίσκων, όπου εκεί η (όσο το δυνατόν) προσομείωση των βιοτοπικών συνθηκών επιβάλεται, συμπεριλαμβανομένου και του νερού!

Από εκεί και πέρα, χρησιμοποιείς τέτοια αναλογία Α/Ο-δικτύου, ώστε να πετύχεις τις επιθυμητές τιμές! Δεν υπάρχει κανόνας, καθώς ο καθένας έχει διαφορετικό νερό δικτύου, διαφορετική όσμωση και διαφορετικές επιθυμητές τιμές! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση που μετά από ένα χρόνο ρουτίνας εβδομαδιαίων αλλαγών 75% Α.Ο. 25% Δίκτυο, βλέπω ότι πρέπει να κάνω το ανάποδο.

Τρόμαξα επειδή μέτρησα στο ενυδρίο GH:4 KH:2

Δέν χρησιμοποιώ τύρφη, και ελέγχω pH με controler και μπουκάλα CO2.

Φοβήθηκα μήπως έχω pH crash.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εάν κάποιος στη περιοχή μου έκανε πρόσφατα μετρήσεις, ας το επιβεβαιώσει μπας και κοιμάμαι πιο ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

πάντως καλού - κακού κάνε και με ένα άλλο τεστάκι μετρήσεις.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση που μετά από ένα χρόνο ρουτίνας εβδομαδιαίων αλλαγών 75% Α.Ο. 25% Δίκτυο, βλέπω ότι πρέπει να κάνω το ανάποδο.
Το γεγονός ότι σε δίσκους εκτροφής δε χρειάζεται κάποια διαδικασία αλλαγής των παραμέτρων του νερού δικτύου δε σημαίνει αυτόματα ότι αυτό που κάνεις είναι λάθος! Απλώς αυτοί μπορούν να ζήσουν άνετα και χωρίς προβλήματα σε σκληρότερα νερά από αυτά των άγριων δίσκων από τους οποίους και προέρχονται! :thumbup::D
Τρόμαξα επειδή μέτρησα στο ενυδρίο GH:4 KH:2

Δέν χρησιμοποιώ τύρφη, και ελέγχω pH με controler και μπουκάλα CO2.

Φοβήθηκα μήπως έχω pH crash.

Αύξησε λίγο το ποσοστό νερού βρύσης σε σχέση με αυτό της Α/Ο ή πρόσθεσε σόδα στο νερό σου μέχρι να ανέβει το kH τουλάχιστον μέχρι το 3,00!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε καλημέρα

μέτρησα τώρα το νερό του δυκτίου και έχει Gh 8 Kh 8 Ph 7,2 περιοχή Ν.Ιωνία (Πευκάκια)

Φιλικά

Χρήστος

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα σας λεω εχω δει διαφορες απο οικοδομικο τετραγωνο σε οικοδικο τετραγωνο και μου απανησαν οτι εχει να κανει οχι με την παροχη της ευδαπ αλλα απο το δικτυο(σωληνωσεις εγκαταστασεις κ.τ.λ)γαλατσι kh6,gh22,ph7,6 και μερικες φορες 7,8 και tds 335ppm :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα και γω με τη σειρά μου τις πρώτες μετρήσεις στο νερό του δικτύοθ.

Αγιοι Ανάργυροι 20/3: GH-7 KH-6

Eιναι καλό αυτό τώρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να λετε και με ποια τεστ μετρατε γιατι αλλο να ειναι απο sera αλλο απο API. Εγω προσωπικα αν δεν ειναι απο API δεν το πολυπιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...