Jump to content

Σχεδόν έτοιμος ή έτοιμος?


GRTTSOU

Recommended Posts

καλημέρα,

Με την ευκαιρία της κοπής της πίττας εχτές, πρέπει να πω ένα μπράβο στα μέλη του AquaZone αλλά και στους συντονιστές αυτού του Ιστοχώρου για το έργο που παράγουν βοηθώντας όλους εμάς με τις τυχόν απορίες αλλά και με την διάδοση αυτού του πανέμορφου χόμπι.

Η ερώτηση είναι η εξής, έχω: το ενυδρείο (120χ40χ55), το φίλτρο (Εheim 2026), Ζωντανό αραγωνίτη 3x20lb, Αλατάκι, Αντίστροφη όσμωση, 2 αντλίες 1χ950l/h & 1x650l/h και περιμένω το σκίμμερ μαζί και με άλλους δύο κυκλοφορητές καθώς και το ρεφρακτόμετρο.

Τι λέτε θα μπορούσα να ξεκινήσω σιγά σιγά να στήνω το ενυδρείο βάζοντας νερό αλάτι και φτάνοντας μέχρι τον αραγωνίτη έτσι ώστε μόλις λάβω το σκίμμερ και του δύο κυκλοφορητες να αγοράσω και τον ζωντανό βράχο? (την αλατότητα προς το παρών θα την μετρήσω με test).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Μπορείς να φτιάξεις το νερό και να το βάλεις στο ενυδρείο να ανακατεύεται με του κυκλοφορητές που έχεις και τον θερμαντήρα.

Μετά από μια δυο μέρες, όταν θα έχει διαλύσει το αλάτι, σταματάς τους κυκλοφορητές και τοποθετείς την βάση του βράχου και την άμμο.

Ανοίγεις και πάλι τους κυκλοφορητές, προσέχοντας να μην ανασηκώνεται η άμμος. Είσαι τώρα έτοιμος, με το ενυδρείο σου να δουλεύει και να οξυγονώνεται, περιμένοντας το βράχο και τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,

πόσες μέρες μπορεί να μείνει με το νερό και τον αραγωνίτη? αν λάβω τα υπόλοιπα μετά από 15 ημέρες και τοποθετήσω το βράχο σε 20-25 ημέρες υπάρχει πρόβλημα?

Αντιμετωπίζω και ένα πρόβλημα με την αντίστροφη όσμωση, έχει μέσα ένα υλικό καφέ σκούρο (μοιάζει σαν ζάχαρη ακατέργαστη) και δεν λέει πού πρέπει να τοποθετηθεί (ή τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω). Το μηχάνημα που αγόρασα είναι της RO-MAN Αντίστροφη Όσμωση Professional 4 Σταδίων 285 l/d με μονάδα DI, συγκεκριμένα είναι αυτό: http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php...4feabb1c918268b

αν κάποιος έχει προμηθευτεί το ίδιο και γνωρίζει θα του είμαι ευγνώμων.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει κυκλοφορία για να οξυγονώνεται.

Το υλικό που περιγράφεις είναι η ρητίνη του DI. Με αυτό πρέπει να γεμίσεις το ειδικό κάνιστρο.

Link to comment
Share on other sites

ok,

τελευταία ερώτηση, το εξωτερικό κάνιστρο το βάζω σε λειτουργία με άνθρακα και αντιφώσφωρο σε 24ωρη βάση ή δεν είναι προς το παρών απαραίτητο. (Εννοώ μέχρι την απόκτηση και τοποθέτηση του ΖΒ)

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει ο αραγωνίτης, μπορείς να βάλεις σε λειτουργία το χημικό σου φίλτρο, για να απορροφά ότι βγάζει.

Μπορείς επίσης, να διαλύεις περιοδικά μερικά φυλλαράκια τροφής ώστε να αρχίζουν να σχηματίζονται αποικίες βακτηρίων στο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα προχωρήσω έτσι σιγα σιγά και στην πορεία θα ενημερώσω γαι ότι προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ένα προβληματισμό σχετικά με τον αν είναι απαραίτητος εξοπλισμός η απόκτηση PH Controller ή μπορώ να κάνω την δουλεία μου εξίσου καλά και αποτελεσματικά με τα τεστ που κυκλοφορούν στην αγορά όπως για παράδειγμα της salifert.

Εάν το PH meter είναι απαραίτητο, αυτό της εταιρείας PinPoint πώς σας φαίνετε??

Link to comment
Share on other sites

Το PH Controller χρειάζεται μόνο στην περίπτωση Ca reactor.

Θεωρώ ότι το PH meter είναι μια πολύ καλή και χρήσιμη αγορά. Ειδικά της εταιρείας PinPoint, κατά τη γνώμη μου, είναι αξιόπιστη και οικονομική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια δυο μέρες, όταν θα έχει διαλύσει το αλάτι, σταματάς τους κυκλοφορητές και τοποθετείς την βάση του βράχου και την άμμο.

τοποθετείς την βάση του βράχου και την άμμο και σε μια-δυο μερες περιπου να βαλεις και κανενα βραχακι για την βιολογια και μετα, οταν μπορεις, βαζεις και το αλλο βραχο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία δόθηκε στο γνωστό αλλοδαπό κατάστημα aquaristic.net και τώρα περιμένω να καταφτάσει ο εξοπλισμός, το μόνο που θα έχει προς το παρών μείνει είναι ο Live Rock.

To ΣΚ που έρχεται θα το θέσω το ενυδρείο σε λειτουργία, ο μόνος προβληματισμός μου είναι που το νερό από την βρύση είναι πολύ παγωμένο και δεν ξέρω πως θα τα πάω με την ΑΟ.

Θα σας κρατήσω ενήμερους, ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...