Jump to content

Αλλαγή λάμπας σε Rio180


at1

Recommended Posts

Τι λάμπες να βάλω στο Rio 180 ώστε να αντικαταστήσω τις εργοστασιακές HighLite 2*45W 7 μηνών τώρα?

Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο με αρκετά φυτά, ορισμένα δύσκολα - Ludwigia Repens - Hygrophila corymbosa - Anubias - Microsorum pteropus - Elodea densa - Java moss - Alternanthera Reineckii - Red Ambulia - Crypt Blassii - Alternanthera Bettzickiana Red και θα προστεθούν και άλλα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ελλαδα που βρισκεις,πρεπει να βαλεις το ιδιο ειδος λμπτηρων

αγορασε απο το νετ ,σιγουρη ιστοσελιδα αλλα μεχρι να ερθουν απο γερμανια οι λαμπτηρες θα γινουν 8 μηνων

www.aquaristikshop.com

Link to comment
Share on other sites

εγώ έλεγα μήπως υπήρχε κάποια καλύτερη λάμπα άλλης εταιρίας κατάλληλη για το ενυδρείο μου... arcadia π.χ. ή άλλη πιο καλή από τις εργοστασιακές!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έλεγα μήπως υπήρχε κάποια καλύτερη λάμπα άλλης εταιρίας κατάλληλη για το ενυδρείο μου... arcadia π.χ. ή άλλη πιο καλή από τις εργοστασιακές!

Σαν πρώτο σχόλιο, οι λάμπες Τ5 έχουν θεωρητικά διπλάσιο χρόνο ζωής από τις T8 άρα να δεν συντρέχει άλλος λόγος είναι νωρίς να τις αλλάξεις.

Δυστυχώς όμως οι μόνες λάμπες που ταιριάζουν στα High Light φωτιστικά της Juwel είναι μόνο juwel, γιατί μόνο αυτή διαθέτει λάμπες με αυτόν τον συνδιασμό διάστασης και Watt.

Είναι διαθέσιμες και στην Ελλάδα με 5 διαφορετικές θερμοκρασίες Kelvin και τιμές παραπλήσιες με τις τιμές στο Internet + μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτο σχόλιο, οι λάμπες Τ5 έχουν θεωρητικά διπλάσιο χρόνο ζωής από τις T8 άρα να δεν συντρέχει άλλος λόγος είναι νωρίς να τις αλλάξεις.

...

Να διαφωνήσω και εγώ μια φορά... :lol:

Οι λαμπτήρες φθορισμού, είτε είναι Τ8, είτε Τ5-ΗΕ, είτε Τ5-ΗΟ,

έχουν σχεδόν κοινό χρόνο ζωής εαν και εφόσον λειτουργούν με ηλεκτρονικό ballast...

Εκεί που ανοίγει η ψαλίδα, είναι στην περίπτωση όπου χρησιμοποιηθεί συμβατικό ballast (και μόνο στις Τ8 ), όπου μειώνεται από 23-50%...

Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσω και εγώ μια φορά... :wacko:

Οι λαμπτήρες φθορισμού, είτε είναι Τ8, είτε Τ5-ΗΕ, είτε Τ5-ΗΟ,

έχουν σχεδόν κοινό χρόνο ζωής εαν και εφόσον λειτουργούν με ηλεκτρονικό ballast...

Εκεί που ανοίγει η ψαλίδα, είναι στην περίπτωση όπου χρησιμοποιηθεί συμβατικό ballast (και μόνο στις Τ8 ), όπου μειώνεται από 23-50%...

Φίλε Genirous τουλάχιστον όταν διαφωνούμε μαζί έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν πάντα βγαίνει κάτι θετικό. :lol:

Στην προηγούμενη απάντηση έλαβα υπόψη το είδος του ενυδρείου ( κλειστό καπάκι ), το είδος και συνήθως την ποιότητα των λαμπτήρων της Juwel T8 (όχι ότι καλύτερο) και Τ5 όπως και τα παρακάτω.

α. Τα φωτιστικά της Juwel (και των άλλων εταιριών) με Τ8 υπήρχαν μετσχηματιστές+Starter και όχι ECG, άρα ένα θέμα μείωσης διάρκειας.

β. Η βέλτιστη θερμοκρασία περιβάλοντος για την σωστή απόδοση των Τ8 είναι 25 οC που κάτω από τα καπάκια των ενυδρείων είναι πάντα μεγαλύτερη (εκτός αν αερίζονται με ανεμιστήρες που ναι μεν μειώνουν την θερμοκρασία αλλά αντίκειται στην προδιαγραφή των κατασκευαστών για την ύπαρξη ρευμάτων αέρα κοντά στις λάμπες που τους μειώνει την απόδοση), δεύτερο ή/και τρίτο θέμα μείωσης διάρκειας.

γ. Η βέλτιστη θερμοκρασία περιβάλοντος για την σωστή απόδοση των Τ5 είναι 35 οC πολύ πιο κοντά στις θερμοκρασίες που αναπτύσονται κάτω από το καπάκι του ενυδρείου.

δ. Από τα ενυδρειακά προϊόντα η μόνη που βρήκα να δίνει τέτοιου είδους προδιαγρφές για τις λάμπες της είναι η JBL που δίνει Service Life (όχι Life Span) 10000 hrs για Τ8 και 20000 hrs για Τ5

(Προφανώς λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω γιατί έχει δημοσιεύσει μελέτη).

Correcting lighting for the aquarium and terrarium with JBL SOLAR

ε. Από τις προδιαγραφές της Osram για τους πιο κοινούς λαμπτήρες στα ενυδρεία Lumilux Natur T8 ή Lumilux Fluora T8 δίνει 10000 hr Service Life & 13000 hrs Life Span. Ενώ αντίστοιχα για την απλούστερη T5 16000 hrs Service Life & 20000 hrs Life Span ενώ για Τ5 ΗΟ ανεβαίνει στις 18000 hrs & 24000 hrs αντίστοιχα.

Osram Catalog Fluorescent lamps

και

Download Centre for electronic control gears (ECGs) and Lighting Management Systems (LMS)

Αν το θέσουμε εγγυκλοπαιδικά σίγουρα υπάρχουν λαμπτήρες Τ8 με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής που μπορεί να συγγριθούν με T5 όπως οι Osram Lumilux DeLuxe με 6 επιστρώσεις φωσφόρου και 17000 Hrs Service Life ή οι Lumilux XT & XXT ειδικά σχεδιασμένες για πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής 42000 hrs Service Life. Αλλά αυτοί δεν είναι λαμπτήρες που συναντάμε στα ενυδρεία.

Αυτές ήταν η πηγές μου και το σκεπτικό μου, ελπίζω να μην κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Genirous τουλάχιστον όταν διαφωνούμε μαζί έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν πάντα βγαίνει κάτι θετικό. :D

...

Θα έλεγα ότι πάντα βγαίνει κάτι θετικό! :thumbup:
α. Τα φωτιστικά της Juwel (και των άλλων εταιριών) με Τ8 υπήρχαν μετσχηματιστές+Starter και όχι ECG, άρα ένα θέμα μείωσης διάρκειας.

...

Η σειρά Rio της Juwel έχει ηλεκτρονικά ECG στα φωτιστικά της... :thumbup:
...

ε. Από τις προδιαγραφές της Osram για τους πιο κοινούς λαμπτήρες στα ενυδρεία Lumilux Natur T8 ή Lumilux Fluora T8 δίνει 10000 hr Service Life & 13000 hrs Life Span. Ενώ αντίστοιχα για την απλούστερη T5 16000 hrs Service Life & 20000 hrs Life Span ενώ για Τ5 ΗΟ ανεβαίνει στις 18000 hrs & 24000 hrs αντίστοιχα.

...

Τα νούμερά σου είναι σωστά, αλλά στις Τ8 και για τριφωσφορικούς λαμπτήρες αναφέρεται αυτός ο χρόνος ζωής με CCG...! Οι Τ5 δεν έχουν κοινούς λαμπτήρες, οπότε για να συγκρίνουμε κάτι πρέπει το δυνατόν να έχουν παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά (μιλάω για σύγκριση λαμπτήρων με ίδια εφαρμογή φωσφόρων Τ8-Τ5)

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε απόλυτα! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι πάντα βγαίνει κάτι θετικό! :thumbup:

Η σειρά Rio της Juwel έχει ηλεκτρονικά ECG στα φωτιστικά της... :thumbup: Τα νούμερά σου είναι σωστά, αλλά στις Τ8 και για τριφωσφορικούς λαμπτήρες αναφέρεται αυτός ο χρόνος ζωής με CCG...! Οι Τ5 δεν έχουν κοινούς λαμπτήρες, οπότε για να συγκρίνουμε κάτι πρέπει το δυνατόν να έχουν παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά (μιλάω για σύγκριση λαμπτήρων με ίδια εφαρμογή φωσφόρων Τ8-Τ5)

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε απόλυτα! :D

Χρησιμοποιώ το σχεδόν για να μην είμαι απόλυτος. :thumbup:

Εϊχα την εντύπωση ότι στα Rio με T8 είχε CCG με τα starter κρυμένα και ότι έπρεπε να ξεκολλήσεις το καπάκι για να αλλάξεις τα starters :buttrock:

Συνέκρινα με ότι βλέπω να κυκλοφορεί στα ενυδρεία από Τ8. Όταν βλέπω φάσματα με τρείς ακμές θεωρώ ότι ο λαμπτήρας είναι τριφοσφορικός. Δεν έχω δεί κάτι καλύτερο σε ενυδρείο, ούτε και στο εμπόριο για ενυδρειακά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Αλλά ο φίλος at1 προσανατωλίζεται σε κάτι άλλο και δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Προσωπικά δεν έχω άποψη για τους λαμπτήρες της Dennerle που υποδεικνύει, παρά μόνο είδα ότι έχει μοντέλα κατάλληλα για Juwel. Δεν παρατίθενται άλλα τεχνικά παρά μόνο θερμοκρασία. Μην έχοντας δοκιμάσει κάτι δεν μπορώ να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες που βρήκα να ταιριάζουν στο High Lite καπάκι του Rio μου είναι http://www.dennerle.de/EN/HG10UG03.htm

Απλά δε ξέρω ποιες 2 να διαλέξω!

Φίλε at1, η Dennerle δίνει ακριβώς την ίδια ονομασία στις λάμπες της, είτε αυτές ανήκουν στην οικογένεια Τ8 είτε στη οικογένεια Τ5... Με μια μικρή επιφύλαξη λοιπόν, μπορούμε να θεωρήσουμε ότι εφαρμόζεται ο ίδιος τύπος φωσφόρου στους λαμπτήρες με την ίδια ακριβώς ονομασία!

Οπότε λοιπόν έχουμε:

EZB_TrocalSpecialPlant_plantspektrum.jpgTROCAL-de Luxe Special-Plant

Σύμφωνα με την εταιρεία, ιδανική για ανάπτυξη φυτών. Δημιουργούν ''θερμό'' περιβάλλον.

EZB_TrocalAmazonDay_spektrumAmazonDay.jpgTROCAL-de Luxe Amazon Day

Σύμφωνα με την εταιρεία, αναδεικνύει τα κόκκινα χρώματα πολύ αποτελεσματικά, τα φυτά με ζωηρό πράσινο και το νερό φρέσκο και διαυγές! Δημιουργούν το περιβάλλον του φυσικού φωτός το μεσημέρι μιας καλοκαιρινής μέρας!

EZB_TrocalSuperColorPlus_spektrumcolorPlus.jpgTROCAL-SUPER COLOR-PLUS

Σύμφωνα με την εταιρεία, αναδεικνύει τα κόκκινα, πορτοκαλί και μπλε χρώματα ιδιαιτέρως ζωηρά και τα κόκκινα φυτά περισσότερο φωτεινά! Προωθεί την ανάπτυξη των φυτών!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις!

Συνεπώς θα ήταν καλύτερο λέτε να βάλω μία special plant και μία amazon day?

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία προτείνει ως κατάλληλους όλους τους συνδιασμούς με λάμπες TROCAL... Ο καθένας αποφασίζει τι είναι καταληλότερο για τον ίδιο...

Προσωπική μου γνώμη και παρότρυνση τη μια να τη βάλεις TROCAL-de Luxe Amazon Day για πιο φυσικά φωτισμένο ενυδρείο και να διαλέξεις ανάμεσα στις άλλες δυο... Ίσως ένα κριτήριο είναι το αν έχεις κόκκινα φυτά, για να βάλεις την TROCAL-SUPER COLOR-PLUS ή όχι... :thumbup:

Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι θεωρητικά, μιας και δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις παραπάνω λάμπες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...