Jump to content

ποιά είναι η σωστή δομή του φίλτρου?


Recommended Posts

έχω ένα εσωτερικό από το carrefour

τα υλικά μου είναι υαλοβάμβακας, μπλε σφουγγάρι και πορώδες μακαρόνι.

με ποια σειρά πρέπει να είναι στο φίλτρο μου με την πορεία του νερού?

Link to comment
Share on other sites

¨Οπως τα γράφεις. Απο πάνω πρός τα κάτω.

ένας γνωστός μου με πολλές γνώσεις και πείρα μου είπε ότι πρέπει το νερό πρώτα να περνάει απο το μακαρόνι μετά από μπλέ φίλτρο και τέλος πριν τον κυκλοφορητή απο υαλοβάμβακα

Link to comment
Share on other sites

Το νερο πρωτα θα περναει απο τον υαλοβαμβακα για να κραταει τις βρωμιες (θα τον αλλαζεις περιπου στις 10μερες).μετα απο το μπλε σφουγγαρι και τελος απο το μακαρονι.

Link to comment
Share on other sites

ένας γνωστός μου με πολλές γνώσεις και πείρα μου είπε ότι πρέπει το νερό πρώτα να περνάει απο το μακαρόνι μετά από μπλέ φίλτρο και τέλος πριν τον κυκλοφορητή απο υαλοβάμβακα

Και ο γνωστός σου έχει δίκιο και όλοι οι υπόλοιποι.

Σε ένα εξωτερικό φίλτρο που η κυκλοφορία γίνεται από κάτω προς τα πάνω μπαίνει τελευταίος ο υαλοβάμβακας πάνω πάνω για να μπορεί να πλένεται ή να αντικαθίσταται εύκολα, ανοίγοντας το καπάκι του φίλτρου, χωρίς να ενοχλέις χωρίς λόγο την βιολογία του φίλτρου.

Αντίστοιχα, στα εσωτερικά φίλτρα μπαίνει πρώτος πάνω πάνω για να καθαρίζεται/ αντικαθίσταται εύκολα. Αλλοιώς κάθε βδομάδα θα πρέπει να βγάζεις την αντλία ή/και τα άλλα υλικά για να τον καθαρίσεις.

Για να μην μπουκώνει εύκολα ο υαλοβάμβακας, μπορείς να βάλεις ένα κομάτι Coarse Filter Wool - σκληρότερες ίνες υαλοβάμβακα, πριν από αυτον πάνω πάνω στο φίλτρο σου, για να κρατάει πιο χοντρές ακαθαρισίες, φύλλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Salvator_v Δημοσιεύθηκε 10/02/2008, 17:32:15

Και ο γνωστός σου έχει δίκιο και όλοι οι υπόλοιποι.

Σε ένα εξωτερικό φίλτρο που η κυκλοφορία γίνεται από κάτω προς τα πάνω μπαίνει τελευταίος ο υαλοβάμβακας πάνω πάνω για να μπορεί να πλένεται ή να αντικαθίσταται εύκολα, ανοίγοντας το καπάκι του φίλτρου, χωρίς να ενοχλέις χωρίς λόγο την βιολογία του φίλτρου.

Αντίστοιχα, στα εσωτερικά φίλτρα μπαίνει πρώτος πάνω πάνω για να καθαρίζεται/ αντικαθίσταται εύκολα. Αλλοιώς κάθε βδομάδα θα πρέπει να βγάζεις την αντλία ή/και τα άλλα υλικά για να τον καθαρίσεις.

Για να μην μπουκώνει εύκολα ο υαλοβάμβακας, μπορείς να βάλεις ένα κομάτι Coarse Filter Wool - σκληρότερες ίνες υαλοβάμβακα, πριν από αυτον πάνω πάνω στο φίλτρο σου, για να κρατάει πιο χοντρές ακαθαρισίες, φύλλα κλπ

Καταρχην ο φιλος δε ρωτησε για εξωτερικο,μιλαει για το μανισιο του καρφουρ.

Διαφωνω.Σε εξωτερικο μπαινει πρωτος ο υαλοβαμβακας (οπως ειναι η ροη του νερου) για να κραταει τις βρωμιες να μη περνανε στα υπολοιπα διαμερισματα.

Στο εσωτερικο του καρφουρ δε χρειαζεται να βγαζεις σφουγγαρια και βιολογικο υλικο για να αλλαξεις τον υαλοβαμβακα (ο οποιος εχει τοποθετηθει ακριβως μετα την εισοδο του φιλτρου)

Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα δηλαδή δεν παίζει κια πολυ σημαντικό ρόλο αν θα μπεί στην αρχή ή στο τέλος της πορείας του νερού ο υαλοβάμβακας αφού δεν επηρεάζεται τελικά η βιολογία?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ο φιλος δε ρωτησε για εξωτερικο,μιλαει για το μανισιο του καρφουρ.

Διαφωνω.Σε εξωτερικο μπαινει πρωτος ο υαλοβαμβακας (οπως ειναι η ροη του νερου) για να κραταει τις βρωμιες να μη περνανε στα υπολοιπα διαμερισματα.

Στο εσωτερικο του καρφουρ δε χρειαζεται να βγαζεις σφουγγαρια και βιολογικο υλικο για να αλλαξεις τον υαλοβαμβακα (ο οποιος εχει τοποθετηθει ακριβως μετα την εισοδο του φιλτρου)

Διάβασα πολύ καλά γιατί ενδιαφέρεται, η αναφορά μου στο εξωτερικό είναι για να δικαιολογήσω την άποψη του γνωστού του.

1. Η ροή στα εξωτερικά φίλτρα γίνεται από κάτω προς τα πάνω! O υαλοβάμβακας μπαίνει πάνω πάνω σαν τελευταίο στάδιο γυαλίσματος όχι για παρακράτηση ακαθαρσιών. Τον ρόλο της παρακράτησης ακαθαρσιών στο εξωτερικό έχουν τα σφουγγάρια ή το μακαρόνι που μπαίνουν κάτω-κάτω.

post-5311-1202660561_thumb.jpg

2. Η παρατήρησή μου ότι θα πρέπει να βγάλει τα υλικά ή την αντλία στο εσωτερικό είναι στην περίπτωση που θα βάλει υαλοβάμβακα τελευταίο όπως του λέει ο γνωστός του. Πολύ σωστά στο εσωτερικό ο υαλοβάμβακας -για ευκολία και μόνον - μπαίνει πρώτος και στην ροή και στην διάταξη των υλικών (No4 στην εικόνα).

post-5311-1202660611_thumb.jpg

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα υλικά ως εξής: Το νερό που θα μπαίνει θα περνάει πρώτα από το μπλε σφουγγάρι για να κρατά τα πιο μεγάλα σωματίδια, μετά από τον υαλοβάμβακα όπου θα κρατούνται τα πιο μικρά και τέλος το βιολογικό υλικό το οποίο με αυτήν την σειρά των υλικών δεν θα βουλώσει κιόλας! :lol: Το πως θα τα βάλεις βέβαια αυτό εξαρτάται και από τι βολεύει εσένα! (Πάνω απόλα)

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Sterba2 :lol:

Φίλε nikos193 λόγω του μικρού όγκου του εσωτερικού φίλτρου το μπλέ σφουγγάρι πέρα από τον μηχανικό καθαρισμό έχει περισσότερο ρόλο βιολογικού υλικού. Η άποψή σου είναι σωστή για την μηχανική πλευρά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση καλό θα ήταν να μήν διαταράσει την βολογία και να το καθαρίζει συνέχεια. Ίσως μία μικρή φέτα σφουγγάρι (ή το Coarse wool που πρότεινα προηγουμένως) να τον βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι πρωτα πρεπει να μπει το βιολογικο υλικο για να παρουν τα βακτηριδια οσο πιο πολυ τροφη(βρωμα)

μετα τα υλικα καθαρισματος μηχανικου ωστε το νερο να επιστρεφει καθαρο πισω στο ενυδρειο

αν τα βαλουμε τους υαλοβαμβακες πρωτους δεν θα περναει καθολου τροφη για την βιολογια μας

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι πρωτα πρεπει να μπει το βιολογικο υλικο για να παρουν τα βακτηριδια οσο πιο πολυ τροφη(βρωμα)

μετα τα υλικα καθαρισματος μηχανικου ωστε το νερο να επιστρεφει καθαρο πισω στο ενυδρειο

αν τα βαλουμε τους υαλοβαμβακες πρωτους δεν θα περναει καθολου τροφη για την βιολογια μας

:lol::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και τα βακτήρια θα τρώνε γιατί η τροφή τους είναι διαλυμένη στο νερό (NH3-NO2) και περνάει από παντού, αλλά και δεν θα βουλώνει το μακαρόνι και θα φιλοξενεί έτσι μεγαλύτερους πλήθυσμούς βακτηρίων (είναι και το πιό ακριβό για αντικατάσταση), βάζοντας πρίν από αυτό κάποιο υλικό μηχανικής-βιολογικής φίλτρανσης (σφουγκάρι) και πρίν από αυτό κάποιο φτηνό υλικό μηχανικής φίλτρανσης που θα αντικαθιστάμε.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Και τα βακτήρια θα τρώνε γιατί η τροφή τους είναι διαλυμένη στο νερό (NH3-NO2) και περνάει από παντού, αλλά και δεν θα βουλώνει το μακαρόνι και θα φιλοξενεί έτσι μεγαλύτερους πλήθυσμούς βακτηρίων (είναι και το πιό ακριβό για αντικατάσταση), βάζοντας πρίν από αυτό κάποιο υλικό μηχανικής-βιολογικής φίλτρανσης (σφουγκάρι) και πρίν από αυτό κάποιο φτηνό υλικό μηχανικής φίλτρανσης που θα αντικαθιστάμε.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...