Jump to content

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!


tsantos

Recommended Posts

Κλησπερα και απο εμενα,εχω παθει πλακα με το Μεσογειακο ενυδρειο,εχω διαβασει τα περισοτερα θεματα που εχετε βαλει απο εχθες το βραδυ,μεχρι χθες ημουν κολημενος με τις αφρικανες και δεν ξεκολαγα απο το (Γενικα περι γλυκου νερου) δεν θα τις παρατησω με τιποτα γιατι ασωλουμαι χρονια με αυτες και μου αρεσουν παρα πολυ,πιστευω οτι ειναι τα μοναδικα ψαρια γλυκου νερου που εχουν την ποιο κοντινη συμπεριφορα με αυτα του αλμυρου νερου.Εκτος απο το ενυδρειο που βλεπετε στο προφιλ μου εχω και ενα αδειο 30lt,θα μπορουσα να το κανω μινι μεσογειακο με μικρες σαλιαρες,γαριδουλες και κανα καβουρακι?

Δεν εχω ιδεα απο αλμυρου νερου και θα ηθελα την βοηθεια σας πριν ξεκινησω να κανω αηδιες και πειραματα!!

Θα περιμενω με αγωνια πρωτασεις σας.

Φιλικα Αλεξανδρος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Αλέξανδρε χαλαράααα... Σ' ευχαριστώ για το πμ...Θα προτιμήσω να αναπτύξω το θέμα στα post καθώς υπάρχουν απείρως πιο έμπειροι να μοιραστούν μαζί μας τις εμπειρίες τους αλλά και εμείς να προσφέρουμε όσο μπορούμε στη συλλογική ενυδρειακή γνώση και αντίληψη...

Link to comment
Share on other sites

Η ευκολη απαντηση ειναι οτι φυσικα και μπορεις να το κανεις... οπως θα ειδες ο mastronik εχει ενα υπεροχο και σταθερο 15λιτρο!!

Απο εκει και περα ομως πρεπει να διαβασεις γενικα για το θαλασσινο ενυδρειο και οχι μονο για το Μεσογειακο αφου οι βασικες αρχες ειναι ιδιες (φυσικο συστημα, βιολογια κτλ)... και μετα αρχισε να μας βομβαρδιζεις με ερωτησεις!!

Πρεπει να καταλαβεις την αυξημενη δυσκολια των μικρων συστηματων και μετα ολα γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ καλή η ιδέα σου!

Να ξέρεις ομως ότι και το Μεσογειακό ενυδρείο θέλει φροντίδα και εξοπλισμό. Δεν σημαίνει ότι θα βάζουμε νεράκι απο τη θαλασσα και όλα θα είναι ΟΚ!

Ελπίζω να υλοποιήσεις την ιδέα σου και θα μαστε εδω να σε βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να διαβασεις γενικα για το θαλασσινο ενυδρειο και οχι μονο για το Μεσογειακο αφου οι βασικες αρχες ειναι ιδιες (φυσικο συστημα, βιολογια κτλ)... και μετα αρχισε να μας βομβαρδιζεις με

ερωτησεις!!

:lol:

Να ξέρεις ομως ότι και το Μεσογειακό ενυδρείο θέλει φροντίδα και εξοπλισμό

:wacko:

Και η μεγαλύτερη ικανοποίηση σε σχέση με τα άλλα ενυδρεία είναι οτι μπορεί με διάβασμα και υπομονή να γίνει βιοτοπικό με όλη τη σημασία της λέξης....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας και την προτρωπη σας να υλοποιησω τη σκεψη μου.Πως να αρχησω?Το 30αρι που εχω εχει ενα φιλτρο περιεργο απο πανω ενσωματομενο στο καπακι π.χ εχει εναν κυκλοφωρητη που τραβαει νερο και το ριχνει σε ενα αυλακι,το νερο κυλαει μεσα απο ενα σφουγκαρι μπλε με μεγαλες τρυπες,μετα περναει απο ενα ασπρο σφουγκαρι με μικρες τρυπες και μετα απο εναν νερομυλο με ενα σφουγκαρι στρογγυλο δεξια και ενα αριστερα,αυτο ειναι το φιλτρο!(τρομερο)!!!Απο οτι εχω καταλαβει θερμοστατη δεν θελει,αεραντλια εχω,για skimer αργοτερα δεν παιζουνε φραγκακια γιατι τα εριξα ολα στο μεγαλο :lol: Να παω για πετρουλες και νερακι αυριο η οχι τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Να παω για πετρουλες και νερακι αυριο η οχι τι λετε;

ΟΧΙ

Ένα ρεαλιστικό χρονοδιάγραμμα είναι:

1.Τώρα: βρίσκεις μια λύση φωτισμού που δεν θα σου ζεσταίνει το νερό και σχεδιάζεις το πώς θα μπουν οι κυκλοφορητές και το πως θα κάνεις ψύξη το καλοκαίρι. Το καπάκι που λες το ξέρω αλλά το είδος της κίνησης που κάνει αν βάλεις άμμο θα είναι προβληματικό...

2. Το Μάιο: μαζεύεις ζωντανή άμμο, τραγάνα και νερό και καμιά γαριδούλα. Αν το κάνεις τώρα η διαφορά θερμοκρασίας (15 η θάλασσα-22 το ενυδρείο) θα σκοτώσει ότι είναι ζωντανό στην άμμο ή το βράχο...

3. Το Φθινώπορο: αν όλα πάνε καλά το συζητάμε για κάποιο (ενικός) ψαράκι...

Αυτό που χρειάζεται περισσότερο όπως καταλαβαίνεις είναι αυτοσυγκράτηση και υπομονή :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

Ένα ρεαλιστικό χρονοδιάγραμμα είναι:

1.Τώρα: βρίσκεις μια λύση φωτισμού που δεν θα σου ζεσταίνει το νερό και σχεδιάζεις το πώς θα μπουν οι κυκλοφορητές και το πως θα κάνεις ψύξη το καλοκαίρι. Το καπάκι που λες το ξέρω αλλά το είδος της κίνησης που κάνει αν βάλεις άμμο θα είναι προβληματικό...

2. Το Μάιο: μαζεύεις ζωντανή άμμο, τραγάνα και νερό και καμιά γαριδούλα. Αν το κάνεις τώρα η διαφορά θερμοκρασίας (15 η θάλασσα-22 το ενυδρείο) θα σκοτώσει ότι είναι ζωντανό στην άμμο ή το βράχο...

3. Το Φθινώπορο: αν όλα πάνε καλά το συζητάμε για κάποιο (ενικός) ψαράκι...

Αυτό που χρειάζεται περισσότερο όπως καταλαβαίνεις είναι αυτοσυγκράτηση και υπομονή :wacko:

Για την λαμπα πες πως εγινε.κυκλοφορητες ποσους και τι δυναμη?και για το ανεμιστηρακι και αυτο το εχω.φιλτρο θα φτιαξω ενα εξωτερικο με τζαμια που θα δουλευει με εναν κυκλοφοριτη.Αρα εχω εναν κυκλοφοριτη απο το φιλτρο δεν ξερω τι δυναμη να εχει και θελω και εναν αλλον για κινηση?Τραγανα τι ειναι?Και οταν λες ζωντανη αμμο τι ενοεις?Οπως καταλαβες ο βομβαρδισμος αρχισε!!! :lol: Με στεναχωρει λιγο η ιδεα της υπομονης αλλα εχω σκοπο να το κανω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν κυκλοφοριτη στην αποθηκη 1300lt/h τωρα το θυμηθηκα μπορω να βαλω μονο αυτον?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να καταργήσεις το φίλτρο που υπάρχει. Η ιδέα του εξωτερικού χημικού φίλτρου είναι καλύτερη.

Την ιδιοκατασκευή εξωτερικού φίλτρου, πως την σκέφτεσαι. Ένα είδος sump, εννοείς?

Ο κυκλοφορητής των 1300lt/h, ίσως είναι τεράστιος για τα 30 λίτρα νερού που διαθέτεις. Πιθανά να σε εξυπηρετήσει σαν αντλία επιστροφής στο φίλτρο, που σκέφτεσαι να κατασκευάσεις. Πολύ καλός κυκλοφορητής για το κυρίως ενυδρείο, είναι της κατηγορίας pico.

Η γνώμη μου είναι, για να μην περιμένεις μέχρι την άνοιξη, αφού τελειώσεις με το λειτουργικό σχεδιασμό του ενυδρείου σου, να βάλεις λεπτή άμμο, που θα συλλέξεις από τη θάλασσα και κάποια μικρά πορώδη βραχάκια, ώστε να λειτουργεί το σύστημα και να μπορείς να παρατηρείς την εξέλιξή του. Έτσι και αλλιώς οι θερμοκρασιακές μεταβολές, από το φυσικό περιβάλλον στο σπίτι, είναι μεγάλες, όλες τις εποχές του χρόνου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να καταργήσεις το φίλτρο που υπάρχει. Η ιδέα του εξωτερικού χημικού φίλτρου είναι καλύτερη.

Την ιδιοκατασκευή εξωτερικού φίλτρου, πως την σκέφτεσαι. Ένα είδος sump, εννοείς?

Καλη μερα φιλε Νικο το (φιλτρο)θα το καταργουσα χωρις καθολου σκεψη γιατι ποιο πολυ απατη ειναι παρα φιλτρο.Δεν ξερω τι σημαινει φιλτρο sump,εχω στο νου μου ενα ορθογωνειο με 3 χωρισματα στη μεση (το γνωστο φιλτρο)που εχουν τα ενυδρειακια στα pet shop.Tα υλικα που θα βαλω μεσα ποια να ειναι?Και αν βαλω την αντλια που λεω με χοντρο σωληνα για να μην εχει πιεση θα ειναι σχημα?το ξερω οτι ειναι τεραστια αντλια αλλα οπως ειπα παραπανω ειμαι ταπι μου τα εφαγε ολα το μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αντιληφθώ και πάλι, πως το σκέφτεσαι. Αφου το έχεις δει να λειτουργεί, τότε μπορείς να το αντιγράψεις.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι μπαμπάκι πράσινο, για τα αιωρούμενα μικροσωματίδια και άνθρακας, αντι-φως για χημική φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

_______tsantos.bmp

Δεν μπορώ να αντιληφθώ και πάλι, πως το σκέφτεσαι. Αφου το έχεις δει να λειτουργεί, τότε μπορείς να το αντιγράψεις.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι μπαμπάκι πράσινο, για τα αιωρούμενα μικροσωματίδια και άνθρακας, αντι-φως για χημική φίλτρανση.

Αυτο ειναι Νικο το φιλτρο που λεω,μια ωρα τωρα καθομαι και ζωγραφιζω αλλα δεν πηραζει χαλαλι!!!

Το εχω ξαναφτιαξει αυτο το φιλτρο σε ενα αλλο ενυδρειο που ειχα και ηταν παρα πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αντιληφθώ και πάλι, πως το σκέφτεσαι. Αφου το έχεις δει να λειτουργεί, τότε μπορείς να το αντιγράψεις.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι μπαμπάκι πράσινο, για τα αιωρούμενα μικροσωματίδια και άνθρακας, αντι-φως για χημική φίλτρανση.

Αυτο ειναι Νικο το φιλτρο που λεω,μια ωρα τωρα καθομαι και ζωγραφιζω αλλα δεν πηραζει χαλαλι!!!

_______tsantos.bmp

_______tsantos.bmp

Link to comment
Share on other sites

_______tsantos.bmpΔεν μου το εβγαλε στην προηγουμενη απαντηση,θα δοκιμασω να το ξαναβαλω,το εχω ξανακανει σε αλλο ενυδρειο και ηταν παρα πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα,πριν καν αρχισω να κανω κατι με το μεσογειακο ενυδρειο εχω αρχισει και απογοητευομαι με ολα αυτα που διαβαζω,πολλοι ΘΑΝΑΤΟΙ ρε παιδια!!!Προσπαθω να διαβασω ενα θεμα και εκει που νομιζω οτι κατι καταλαβαινω μου πετατε μεσα μια αγνωστη λεξη στα Αγγλικα και χανω την μπαλα :thumbup: Υπαρχει πουθενα στο forum λεξικο που να εξηγει την σημασια της καθε λεξης,ειληκρινα δεν βγαζω μερικες φορες νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το φίλτρο!

Μπορείς να μεγαλώσεις λίγο το πρώτο διαμέρισμα, για να μπορέσεις να βάλεις και ένα μικρό skimmerάκι αερόπετρας.

Σκέφτεσαι να το τοποθετήσεις κάτω από το ενυδρείο? Αν ναι με ποιο τρόπο θα πηγαίνει εκεί το νερό από το ενυδρείο?

Ότι απορία έχεις με κάποιες λέξεις ρώτα να σου εξηγούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται το φίλτρο!

Μπορείς να μεγαλώσεις λίγο το πρώτο διαμέρισμα, για να μπορέσεις να βάλεις και ένα μικρό skimmerάκι αερόπετρας.

Σκέφτεσαι να το τοποθετήσεις κάτω από το ενυδρείο? Αν ναι με ποιο τρόπο θα πηγαίνει εκεί το νερό από το ενυδρείο?

Ότι απορία έχεις με κάποιες λέξεις ρώτα να σου εξηγούμε.

Μαλλον φιλε Νικο σου αρεσουν οι ζωγραφιες μου!χα χα,παρε αλλο ενα εργο τεχνης. :D

_______2.bmp :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το συστημα θα βοηθησει παρα πολους φιλους μας που δεν εχουν χρηματα για εξωτερικο φιλτρο(που ειναι πανακριβο),να φτιαξουν ενα δικο τους εξωτερικο οσο μεγαλο το θελουν και με οση δυναμη το θελουν με πολυ λιγα χρηματα.Ειναι χαρα μου που το μοιραζομαι μαζι σας και αν γιναιτε να βαλετε καπου αυτες τις δυο φωτογρφειες να τις βλεπουν ολοι οι φιλοι μας και οχι μονο οσοι θα μπουνε κατα τυχη οπως εγω στο μεσογειακο ενυδρειο.

Φιλικα Αλεξανδρος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το σχέδιο!

Θα έλεγα να μεγαλώσεις το πρώτο διαμέρισμα για τοποθέτηση skimmer (όπως σου ανέφερα) και αν μπορείς να δημιουργήσεις ένα refugium άλγης. Δηλαδή ένα διαμέρισμα όπου θα υπάρχει άμμος λίγος βράχος, υποτυπώδης φωτισμός και άφθονη αναπτυσσόμενη άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το σχέδιο!

Θα έλεγα να μεγαλώσεις το πρώτο διαμέρισμα για τοποθέτηση skimmer (όπως σου ανέφερα) και αν μπορείς να δημιουργήσεις ένα refugium άλγης. Δηλαδή ένα διαμέρισμα όπου θα υπάρχει άμμος λίγος βράχος, υποτυπώδης φωτισμός και άφθονη αναπτυσσόμενη άλγη.

Θα καθησω να τα φτιαξω ολα αυτα που λες φιλε Νικο και οταν τα τελειωσω θα τα βγαλω φωτογραφειες να στα δειξω και να μου πεις πως να ξεκινησω βημα βημα.Σε ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...