Jump to content

Upside Down ενυδρειο!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

οπως κοιτουσα διαφορα βιντεο περι ενυδρειων στο youtube επεσα πανω σε αυτο

το οποιο μου φανηκε ομορφο αλλα και πολυ περιεργο.Κοιταξα για πληροφοριες αλλα δεν βρηκα.Δεν γνωριζω αν καποιος ξερει κατι η αν εχετε ξανασυζητησει για το συγκεκριμενο ειδος ενυδρειου αλλα θα με ενδιεφερε η γνωμη σας.Και βεβαια η μεγαλη απορια μου ειναι πως στεκεται το νερο μεσα στο υψωμενο κομματι του ενυδρειου!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπόρεσα να αντιληφθώ τον τρόπο λειτουργίας του. Θεωρητικά δεν θα μπορούσε να διατηρηθεί η στήλη του νερού, ιδιαίτερα όταν υπάρχει αερόπετρα.

Επίσης δεν μπορώ να αντιληφθώ πως γίνεται η συντήρηση, αφού δεν νομίζω να ανοίγει από επάνω.

Αναζήτησες πληροφορίες στο aquahobby.com?

Link to comment
Share on other sites

Άμα υπάρχει κανένας καλός μεταφραστής ας δεί εδώ http://homeremodelvideo.com/video/RWknp5iX...-fish-tank.html

Και γενικά εδώ. http://www.google.gr/search?hl=el&q=UP...oogle&meta=

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος που σκεφτηκα οτι μπορει να λειτουργει ειναι με τον ιδιο τροπο που λειτουργει και το δοχειο νερου που χρησιμοποιουν για τα κλουβια με πουλια.Αλλα και παλι αυτο προυποθετει να γεμισεις πρωτα το δοχειο και μετα να το αναποδογυρισεις πραγμα που μου φαινεται λιγο δυσκολο να γινει σε ενυδρειο! Costas21 κοιταξα την ιστοσελιδα που αναφερεις αλλα δυστυχως δεν λεει κατι για τον τροπο λειτουργειας του ενυδρειου, και φιλε Νικο στο aquahobby δεν βρηκα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος που σκεφτηκα οτι μπορει να λειτουργει ειναι με τον ιδιο τροπο που λειτουργει και το δοχειο νερου που χρησιμοποιουν για τα κλουβια με πουλια.Αλλα και παλι αυτο προυποθετει να γεμισεις πρωτα το δοχειο και μετα να το αναποδογυρισεις πραγμα που μου φαινεται λιγο δυσκολο να γινει σε ενυδρειο! Costas21 κοιταξα την ιστοσελιδα που αναφερεις αλλα δυστυχως δεν λεει κατι για τον τροπο λειτουργειας του ενυδρειου, και φιλε Νικο στο aquahobby δεν βρηκα τιποτα.

Mα..οντως ετσι παει. Αλλα...πως το γυρισε αναποδα??

Και αυτο που με τρελενει περισοτερο απο ολα, ειναι που εχει και αεραντλια μεσα στο ψηλο σημειο του ενυδρειου!!!! Αρα γεμιζει αερα το πανω μερος και το νερο βγαινει απο κατω. Οκ. Το κανανε λογικα και δεν ειναι απατη η μονταζ. ΠΩΣ??????????? :buttrock::thumbup::D

Μια λυση ειναι να εχει στην οροφη της στηλης. Η οποια επιμελως δεν φανηκε στο βιντεο. Μια αντλια η οποια θα μπορει να τραβαει αερα και νερο χωρις προβλημα. Οποτε τραβαει το νερο με τον αερα απο την κορυφη της στηλης. και το βγαζει κατω παλι σε καποιο σημειο χωρις φυσαλιδες. Οπως ειδατε πισω αριστερα υπαρχει μια στηλη η οποια μαλλον μεσα της ειδα φυσαλιδες. Σε μαυρο χρωμα. Οποτε εκει φευγουν οι φυσαλιδες. Ειναι γλυκο νερο οποτε ειναι αρκετα ευκολο και ερχετε στο κατω μερος και ξανακανει αυτη τη πορεια.

Ουσιαστικα εκει πρεπει να εχει και το φιλτρο του. Επισης αυτη η αντλια που τραβαει αερα και νερο πρεπει να ειναι πολυ δυνατη για να μπορεσει αν τραβηξει τον αερα απο το κατω δοχειο σταδιακα οποτε να γεμισει η στηλη. Η υπαρξη καποιου συστηματος αναληρωσης νερου και σταθερης σταθμης στο κατω κυριο μερος του ενυδρειου κρινετε απαραιτητη.

Ισως και να το βρηκαμε!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και πως λειτουργουν τα συγκεκριμενα δοχεια;

Ο μονος τροπος που σκεφτηκα οτι μπορει να λειτουργει ειναι με τον ιδιο τροπο που λειτουργει και το δοχειο νερου που χρησιμοποιουν για τα κλουβια με πουλια.Αλλα και παλι αυτο προυποθετει να γεμισεις πρωτα το δοχειο και μετα να το αναποδογυρισεις πραγμα που μου φαινεται λιγο δυσκολο να γινει σε ενυδρειο! Costas21 κοιταξα την ιστοσελιδα που αναφερεις αλλα δυστυχως δεν λεει κατι για τον τροπο λειτουργειας του ενυδρειου, και φιλε Νικο στο aquahobby δεν βρηκα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με αυτο το τροπο σκεφτομαι πως λειτουργει(οπως τα υδροδοχεια των πουλιων)αυτο ομως που με κανει

να απορω ειναι οι αλαγες πως γινονται,σιγουρα θα εχει δυσκολια το πραγμα,anyway τετοιου ειδους ενυδρεια δεν τα επικροτω για τι τα φτιαχνουν μονο για λεζαντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει καταληγω σε μια αντλια που τραβαει νερο στην κορυφη της στηλης.Εννοειται οτι η συγκεκριμενη κατασκευη εχει σαν χρηση της το εντυπωσιασμο αλλα μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο οποτε τον στοχο του τον πετυχε!Τωρα οσον αφορα την υγεια των ψαριων που κατοικουν δεν νομιζω να τα ενοχλει κατι οποτε ειναι μια ωραια κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτό το ενυδρείο που συζητάμε έχει την ίδια αρχη λειτουργίας με αυτό:

http://www.cosmicbuddha.com/adam/archives/002230.html

Επομένως, όπως αναφέρεται χαμηλά στη σελίδα λειτουργεί κάπως έτσι:

"The tank works through pretty simple physics - water sinks in air, and air rises through water. Since the holes in the tank are below water, air cannot enter them (we must assume the rest of the tank is air- and water-tight). You can do the same thing at home with a pint glass and a sink full of water. Let all the air out of the glass, and pull it upside down out of the water - you'll pull water up in it until the lip of the glass breaks the surface of the water in the sink."

Συγχωρέστε με αλλά τα αγγλικά μου υστερούν λίγο και δε μπορώ να σας το μεταφράσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω την αρχή λειτουργίας του.

Ας μας το εξηγήσει κάποιος βρε παιδιά, πριν γεμίσω το ενυδρείο μου με τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Το διαλεύκανα το θέμα.

Έστω παίρνω ένα ταψί κουζίνας, το γεμίζω νερό και βάζω ένα βάζο της μαμάς ανάποδα ώστε η ανοιχτή μεριά να μην ακουμπάει στον πάτο του ταψιού, αλλά να είναι μέσα στο νερο.

Επόμενο βήμα παίρνω την ηλεκτρική σκούπα του σπιτιού μου, βάζω τη σωλήνα ώστε να ρουφάει αέρα και περνάω τη σωλήνα μέσα από το νερό που έχω στο ταψί και έπειτα προς τα πάνω στο βάζο μου...

Τέλος βάζω μπρός τη σκούπα.

Το αποτέλεσμα είναι ότι δημιουργείται κενό αέρος μέσα στο βάζο και η στάθμη του νερού αρχίζει να ανεβαίνει όσο αφαιρώ αέρα και φυσικά όσο προσθέτω νερό.

Μέχρι εδώ πιστεύω καλά πάμε.

Επόμενο στάδιο οι μπουρμπουλίθρες....

Παίρνει μια αεραντλία και ουσιαστικά ανακυκλώνει συνέχεια τον λίγο αέρα που έχει αφήσει στο πάνω μέρος.

Αφήνει μια τρύπα με σύνδεσμο να μπεί το σωληνάκι το οποίο γίνεται είσοδος αέρα για την αεραντλία και στην έξοδο έχει μια πετρούλα που βγάζει τις μπουρμπουλήθρες. (Αυτό για να μην έχει κίνδυνο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος οπότε θα άδειαζε όλο το νερό έξω...)

Θα το δοκιμάσω πάντως και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους,

οπως κοιτουσα διαφορα βιντεο περι ενυδρειων στο youtube επεσα πανω σε αυτο

το οποιο μου φανηκε ομορφο αλλα και πολυ περιεργο.Κοιταξα για πληροφοριες αλλα δεν βρηκα.Δεν γνωριζω αν καποιος ξερει κατι η αν εχετε ξανασυζητησει για το συγκεκριμενο ειδος ενυδρειου αλλα θα με ενδιεφερε η γνωμη σας.Και βεβαια η μεγαλη απορια μου ειναι πως στεκεται το νερο μεσα στο υψωμενο κομματι του ενυδρειου!

Πρωτοτυπο

Link to comment
Share on other sites

Κάπως θα είναι η αρχή της λειτουργίας του. Και από τη στιγμή που δεν μας δείχνει τ πάνω μέρος της δεξαμενής, εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι του εντυπωσιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Ο Fishfreedom έχει και άλα βίντεο με τέτοια ενυδρεία στο youtube όπου φαίνεται η οροφη της στηλης. Μάλλον ο τύπος έχει κάνει κάποια πατέντα και το όλο θέμα έχει σχέση με φυσική.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοτυπο

Αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει!! :D

-->click<--

Τώρα; Καταλάβατε; :rasp:

Η στήλη είναι αερο-(και υδρο-)στεγής. Όντως είναι φυσική.

Η ατμοσφαιρική πίεση είναι μεγαλύτερη από την πίεση του νερού κι έτσι το νερό δεν φεύγει από τα χαμηλότερα τανκ.

Έξυπνο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...