Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150lt ΒΟΗΘΕΙΑ.


hackintosh

Recommended Posts

Γεια σας,εχω ξοδεψει πολλες ωρες διαβαζοντας το forum παρολα αυτα εχω αρκετες αποριες σχετικα με τα ενυδρεια.Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο γλυκου νερου διαστασεων 67χ45χ50 το οποιο να το εντοιχισω σε ενα κενο που βρισκεται στο τοιχο μου διαστασεων 68χ70χ55.Επισης η κατασκευη του ενυδρειου θα ειναι DIY με τζαμι 6αρι και κοντρες.

Το προβλημα μου ειναι να μην χρησιμοποιησω εσωτερικο φιλτρο θελω να χρησιμοποιησω εξωτερικο.

Το φιλτρο μπορει να τοποθετηθει πισω απο το ενυδρειο η πανω σε ενα ντουλαπι που εχω?

Υπαρχει φιλτρο αθορυβο?

πρεπει να χρησιμοποιησω αλλο φιλτρο αν βαλω φυτα?

Οσον αφορα τον φωτισμο,μπορω να χρησιμοποιησω led νεοδιου που ειναι σε σποτακι με 20led?αν οχι τι πιστευετε πως ειναι καταλληλο?

πιστευω να μην σας κουρασα αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος.Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φίλε hackintosh οι ενότητες στο ΑΖ απ'ότι κατάλαβες είναι πάρα πολλές οπότε δεν έγινε εσκεμένα η μή απάντηση στην απορία σου απο κάποιον φίλο...

Προσδιόρισέ μας ποιό είναι το ύψος το πλάτος και το μήκος...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πρόβλημα 1ο Αν υποθέσουμε ότι το 45 είναι το ύψος του ενυδρείου σου τότε μάλον θα έχεις πρόβλημα με τους 25 πόντους που σου απομένουν για την καθιερομένη συντήρηση δηλαδή πολύ απλά δεν θα είναι εύκολη η πρόσβασή σου σε κάποια μέρη του ενυδρείου.

Πρόβλημα 2ο εγώ θα σου πρότεινα τα τζάμια που θα χρησιμοποιήσεις να είναι 8mm ή ακόμα καλύτερα 10mm μπορεί να χάσεις ελάχιστο όγκο νερού αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ά και κόντρες 8 εάν τζάμι 10.

Το φίλτρο γιατί πρέπει να είναι εξωτερικό για να μην χάσεις λίτρα; υπάρχουν πολλά αξιόλογα και αθόρυβα εσωτερικά για τα λίτρα που θές με μικρό όγκο το λέω γιατί με το εξωτερικό θα είναι όλα μέσα στα πόδια σου σωλήνες καλώδια κτλ κτλ.¨Οσο για τα φυτά που θα βάλεις δεν παίζει τόσο το φίλτρο αλλά το τί φυτά θες να βάλεις εύκολα ή δύσκολα co2 ή όχι αυτό να σε απασχολήσει στο τέλος πρώτα αποφάσισε τι ψαράκια θα φιλοξενήσεις και μετά βλέπεις και το στήσιμο του ενυδρείου σου.¨Οσο για τον φωτισμό και αυτός αλυσιδώτα με τα ψάρια και τα φυτά πάει...ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...

Φιλικά Κώστας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ά με πρόλαβες το πρόβλημα με το ύψος μεγαλώνει γιατί σου μένουν 20 και όχι 25 πόντοι για να φτάσει το χέρι σου απο το επάνο μέρος του ενυδρείου πρός τα μέσα...

Νομίζω πως το παράκανα με το 10άρι τζάμι νομίζω πως 8 με 6άρι κόντρες θα είσαι οκ

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια, για το κενο που λες σκεφτομαι να το κλεισω μεχρι πανω και να κανω την συντηρηση απο ενα ντουλαπι με ξυληνο πατο και εκει να βαλω και το φιλτρο καθως και οτι αλλο χρειαζομαι για το ενυδρειο, δεν θελω πολλα πραγματα μεσα στο ενυδρειο γι αυτο προτιμω το εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Aπό άποψη ομορφιάς και αισθητικής έχεις απόλυτο δίκιο η τελική απόφαση δική σου εάν έχεις δυνατότητα να κρύψεις τον εξοπλισμό τότε είμαι μαζί σου... :lol::wacko::wacko:

Απλά μελέτησε το θέμα με το τί ψαράκια θές και ύστερα όλα τα υπόλοιπα...

Φιλικά Κώστας.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Για ποιες εργασειες συντηρησης θα βαζω μεσα το χερι μου?

Θα θές να φυτέψεις ένα φυτό θα θές να κάνεις σκούπα θα θες να αλάξεις την διακόσμηση θα θές να βγάλεις ένα ψαράκι θα θες να κλαδέψεις θα θες να καθαρίσεις τα τζάμια θα θες θα θες θα θες.....Φτάνουν; :lol::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια, για το κενο που λες σκεφτομαι να το κλεισω μεχρι πανω και να κανω την συντηρηση απο ενα ντουλαπι με ξυληνο πατο και εκει να βαλω και το φιλτρο καθως και οτι αλλο χρειαζομαι για το ενυδρειο, δεν θελω πολλα πραγματα μεσα στο ενυδρειο γι αυτο προτιμω το εξωτερικο

Το ντουλάπι με ξύλινο πάτο που θα είναι ; Για να κάνεις συντήρηση στο ενυδρείο θα πρέπει λογικά να είναι από πάνω.

Το εξωτερικό φίλτρο που θα μπεί ; Για να λειτουργήσει ένα εξωτερικό φίλτρο πρέπει να βρίσκεται σε χαμηλότερο σημείο από την επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το ντουλάπι είναι πάνω από το ενυδρείο. χωρο εχω πανω και πισω απο το ενυδρειο

Δεν μένει παρά να κοιτάξεις αν οι διαστάσεις του χώρου σου, σου επιτρέπουν την τοποθέτηση κάποιου μοντέλου εξωτερικού φίλτρου πίσω από το ενυδρείο.

Άν διάβασα καλά τις διαστάσεις θα μείνουν 25 εκ. και υπάρχουν αρκετά εξωτερικά φίλτρα για 150 Lt ενυδρείο με 20 - 21 εκ πλάτος/ φάρδος.

Φτάνει ο χώρος να είναι επισκέψιμος πίσω από το ενυδρείο για την συντήρηση του φίλτρου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...