Jump to content

Fahaka - Mbu Puffer


GOD

Recommended Posts

καλισπερα

εδω και κανα 3μινο ψαχνω στην αγορα για fahaka puffer με αποτελεσμα να μην εχω βρει κατι διαθεσιμο.

λογο οτι μετακομιζω, θα ηθελα να διατηρησω ενα απο αυτα τα ψαρια που με εχουν γοητευση.

εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα και 2 φιλτρα εξωτερικα.fluval 404 kai tetra tec 1200.

σκεφτομε οτι αφου δεν μπορω να βρω αυτο το ειδος να παω σε κατι παρομοιο το mbu puffer μιας και ειναι το μονο που μπορω να βρω αφου διατηθετε στην αγορα πιο συχνα.

α) αυτο που θελω ειναι να ρωτησω αν ειναι αρκετα τα λιτρα γιαυτο ==> mbu.

το ενυδρει εχει διαστασεισ 1,50 μηκος, 55 βαθος και 60 υψος.

β) τι αλλα ειδη μπορουν να συνηπαρξουν μαζι του π.χ. σαν βοιθητικα, καθαριστες, αλλα.

γ)τι τροφη πρεπει να ταιζετε π.χ. σκουλικι, σαλιγκαρια και πιο ειδος και αν μπορω να τα καλιεργω.

δ)τι στησιμο μπορει να εχει ενα τετοιο ενυδρειο γιατι απο εμπειρια εχω μονο σε κιχλιδες.

ε)υπαρχει κανεις που να γνωριζει που μπορω να βρω fahaka ή mbu ή αν καποιος εχει απο γεννα.

οποιες πληροφοριες ειναι δεκτες.

ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην εγινα κουραστικος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=977

Πρόσεξε το τελικό μέγεθος και τα προτεινόμενα λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη επιλογη αλλα το mbu δεν κανει στα λιτρα σου,ενα φαχακα ομως....

στησιμο σκεψου πολλα φυτα,προτιμοτερο αμμο η ψιλο χαλικι και συνθηκες εχει το παραπανω λινκ

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα που να το βρω το ατιμο? ψαχνω εδω και πολυ καιρο αλλα τιποτα.

μηπος ξερεις τιποτα? ή καποιος αλλος που να γνωριζει ας με ενημερωσει γιατι αρχιζω και απογοητευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το fahaka ειναι απο τα ειδη που ερχονται σποραδικα στην Ελλαδα οπως και τα mbu.Κανε λιγη υπομονη και λογικα με λιγο ψαξιμο θα το βρεις.Αν θελεις στην κατηγορια των μαγαζιων βαλτο σαν ερωτηση για να σε εχουν υποψην η αμα εισαι σε καποιο τακτικος πελατης καντο παραγγελια.

Για το Mbu τωρα αν δεν εχεις τεραστιο ενυδρειο ξεχασε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...