Jump to content

συνδυασμός ψαριών


Recommended Posts

θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για τον συνδυσμό που θέλω να κάνω

σε 60 λίτρα

1 ζευγάρι appistogramma cacatuoides

1 ζευγάρι ramirezi blue

1 μονομάχο

3 neon

4-5 kribensis

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνονόματε καλημέρα, τα ψαράκια που αναφέρεις σαν σκέψη για το ενυδρείο σου;... δεν.

Οι κιχλίδες (1 ζευγάρι appistogramma cacatuoides) είναι πού όμορφες όμως καλό θα είναι να τις κρατήσεις μόνες τους ή το πολύ πολύ με 2-3 corydoras σαν πακέτο είναι όμορφο ,οι κιχλίδες που αναφέρεις δεν είναι από τα ψάρια που τρώνε εύκολα αποξηραμένες τροφές και για να τις συνηθίσουν χρειάζεται υπομονή.Το ενυδρείο πρέπει να είναι σχετικά πυκνοφυτεμένο και να έχει ξύλα και πέτρες, για να υπάρχει η δυνατότητα να κρύβονται τα θηλυκά, αλλά και για να βρίσκουν μέρη για να φτιάχνουν τις φωλιές τους. Καλό είναι στο ενυδρείο τους να μην υπάρχει πολύ έντονο φως. Μια λύση για να έχουν σημεία να κρύβονται και να γεννούν είναι μικρές πήλινες γλάστρες ή καρύδες, με τέτοιο τρόπο τοποθετημένες που να αφήνουν σε μια μεριά δυνατότητα εισόδου από τα ψάρια. Αυτό γίνεται αν κόψουμε τις γλάστρες ή τις καρύδες στην μέση και τις βάλουμε με το κενό προς τα κάτω, ελαφρά μέσα στην άμμο.

Αντίθετα από Νότια Αμερική που έιναι οι κιχλίδες σου τα KRIBENSIS είναι απο Αφρική και θα σε περιορίσουν όσο αφορά τα άτομα εδώ ένα ζευγάρι είναι αρκετό στα 60 λίτρα...

Ο μονομάχος που αναφέρεσαι και αυτός ένας αρσενικός στα λίτρα σου για να είναι και βασιλειάς.

Τώρα τα ραμιρέζι και τα ΝΕΟΝ και πάλι όχι.

Γενικά κάνε έναν μικρό αλλά όμορφο συνδιασμό σε ταιριαστά είδη και μην σε συνεπέρνει ο ενθουσιασμός καλύτερα λίγα ψαράκια και ευτηχισμένα παρά πολλά και πεθαμένα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ είναι λάθος γιατί:

1. Ο μονομάχος πάει μόνος του.

2. 3 νέον είναι πολύ λίγα, θα έπρεπε να είναι 8-10 τουλάχιστον.

3. Χωρίς να είμαι ειδικός στις κιχλίδες που αναφέρεις πιστεύω πως θα γίνει το έλα να δεις! Κατά την γνώμη μου καλύτερα ένα μόνο είδος.

Η σκυτάλη στους εμπειρότερους...

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα έχω το ζευγάρι apistogramma και τα kribensis

εχω αρκετα φυτα και μια ριζα. θα βάλω και μια καρύδα.

και έλεγα να βάλω και ένα ζευγάρι ram blue. μονομάχος απο οτι μου λέτε δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα έχω το ζευγάρι apistogramma και τα kribensis

εχω αρκετα φυτα και μια ριζα. θα βάλω και μια καρύδα.

και έλεγα να βάλω και ένα ζευγάρι ram blue. μονομάχος απο οτι μου λέτε δύσκολο

Φίλε μου έχεις πολλά ψάρια σε 60 λίτρα.

Κράτα τα apisto μόνα τους ή ένα ζευγάρι Κριμπένσις (αρσενικό+θυληκό) μόνα τους.

Με το τωρινό setup σου, αν δεν έχεις ήδη προβλήματα, θα αποκτήσεις πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

μιας κ υπαρχει ηδη το θεμα ειπα να μην ανοιξω αλλο ετσι.......

πηγα σε ενα pet shop σημερα κ τον ρωτησα τι μπορω να βαλω μεσα δεδομενου οτι σαν βαση

(λογο ομορφιας) θα βαλω καρδιναλιους ετσι με τι μπορω να τους συνδιασω κ μου ειπε οτι :

1 κοπαδι cardinals

1 κοπαδι neon

1 κοπαδι black neon

ειναι συμβατος αυτος ο συνδιασμος ή τι αλλο μπορω να βαλω ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά μου έχουν κάνει εντύπωση τα white cloud.

Πάντος μην βάλλεις πάνω από 2 είδη κοπαδόψαρα, δεν θα σχηματίζουν ξεχωριστές ομάδες και χάνουν την ομορφιά του σμήνους.

Μια πρόταση είναι ένα είδος μικρόσωμα κοπαδόψαρα γύρω στα 15 ψάρια και άλλο ένα είδος πιό μεγαλόσωμα κοπαδόψαρα π.χ bleeding heart tetras 7 ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...