Jump to content

ποιο υποστρωμα ???


banik

Recommended Posts

σημερα πηγα σε ενα pet shop να παρω μια εικονα με το τι θα χρειαστω για να ξεκινησω σιγα σιγα

να ετοιμαζω το ενυδρειο μου με ζωντανα φυτα, μου ειπε πως στην βαση θα πρεπει να στρωθει ενα

ειδος λιπασματος (κατι σαν μακαρονι) κ απο πανω χαλικακι, το θεμα ειναι ποσο χαλικι κ τι μεγεθος

απο θεμα αισθητικης θα μου αρεσε περισσοτερο ψιλο υποστρωμα σαν αμμος ειναι ομως εφικτο και

ποια η σωστη σειρα υποστρωματος που θα χρειαστω για την δημιουργια ενος φυτεμενου ενυδρειου ???

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρονάκι που λες δεν το ξέρω ως μορφή υποστρώματος αλλά για να είσαι σίγουρος μπορείς να μας αναφέρεις την μάρκα του προιόντος.

Η άμμος αν και δεν την έχω δοκιμάσει σε φυτεμένο δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να χρησιμοποιηθεί μαζί με υπόστρωμα για φυτά, πρώτον γιατί λόγω μικρού κόκκου θα μπεί μέσα στο υπόστρωμα, θα ανακατευτεί με αυτό και το αισθητικό αποτέλεσμα ίσως δεν ικανοποιήσει και δεύτερον επειδή το λίπασμα με το οποίο θα αναμειχθεί ίσως την κάνει να πετρώνει στην επιφάνειά της και να μην έχει καλό αερισμό.

Έτσι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις σκέτη άμμο αν σου αρέσει τόσο αλλά επειδή είναι αδρανής, δεν θα προσφέρει και πολύ στις ρίζες (κάτι θα κάνει όταν μαζέψει λίγη βρώμα αλλά εσύ θα λιπαίνεις μόνο με υγρά αφού και το λίπασμα σε ταμπλέτες θα την πετρώσει)

Αν θες φυτά με απαιτήσεις καλύτερα να στραφείς σε κάποιο υπόστρωμα-λίπασμα (που εξαντλείται κάποια στιγμή) και πολύ λεπτό χαλίκι από πάνω ή "επαναφορτιζόμενο" υπόστρωμα (όπως το flourite της seachem που ξαναφορτίζεται με ταμπλέτες) με ή χωρίς λεπτό χαλίκι από πάνω.

Τέλος μια εναλλακτική επιλογή που έχεις είναι να φτιάξεις μόνος σου υπόστρωμα με φυτόχωμα ή ίνες καρύδας (κόκκο) που πουλάνε σε φυτώρια αλλά ίσως για αρχάριο είναι επικύνδυνο, απλά στο αναφέρω αν θες να το ψάξεις.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αν θες φυτά με απαιτήσεις καλύτερα να στραφείς σε κάποιο υπόστρωμα-λίπασμα (που εξαντλείται κάποια στιγμή)

Mε μια νορμαλ φυτοφορτωση ποσο διαστημα κανει να εξαντληθουν τα θρεπτικα στοιχεια απο το υποστρωμα??

Πως καταλαβαινεις οτι το υποστρωμα δεν εχει να δωσει αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα κραταει απο εξη μηνες εως ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε αυτό που σχεδιάζω θα χρησιμοποιήσω κάποιο "επαναφορτιζόμενο" αφού μου φαίνεται επελπιστικό να σκέφτομαι οτι θα ξηλωθεί όλο μετά από 1 χρόνο ή θα κυνηγάω τα φυτά με ταμπλέτες.

Το μόνο που κάνεις στα επαναφορτιζόμενα είναι μετά από κάποιους μήνες να φορτίζεις το υλικό με ιόντα με ταμπλέτες και να κρατάς έτσι τη λίπανση σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα κραταει απο εξη μηνες εως ενα χρονο.

ωραια κ μετα τι κανουμε δηλαδη ξεσηκωνουμε ολο το ενυδρειο κ αλλαζουμε υποστρωμα ???

Link to comment
Share on other sites

Να συνοψίσω, χρησιμοποίησε τον βυθό της αρεσκείας σου έχεις δυο επιλογές:

Υπόστρωμα 2-3cm με λεπτό χαλίκι από πάνω ~5cm.

Άμμο 7 cm με όσο το δυνατόν σταθερή κοκκομετρία (σήμερα δεν υπάρχει πρόβλημα να την βρεις) και τίποτε άλλο.

Μόνο μια μικρή ένσταση έχω

Και με τα δυο μπορείς να έχεις ένα ενυδρείο με άκρος απαιτητικά φυτά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

¨ωραια κ μετα τι κανουμε δηλαδη ξεσηκωνουμε ολο το ενυδρειο κ αλλαζουμε υποστρωμα ???¨

Ή αυτό ή πρέπει να το εμπλουτίζεις συνεχώς με θρεπτικά συστατικα σε ταμπλέτες (διαρκούν λιγότερο από τα επαναφορτιζόμενα γιατί το απλό υπόστρωμα δεν συγκρατεί τα θρεπτικά) ή απλά περιορίζεσαι στα λίγα θρεπτικά που πάντα θα περιέχει από οργανικές κυρίως ενώσεις που μαζεύονται έται και αλιώς σε ένα υπόστρωμα.

Χρήστο, δεν θα έχει ημερομηνία λήξης ένα πυκνοφυτεμένο με το συμβατικό υπόστρωμα?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

''Επαναφορτιζομενο υποστρωμα''

Ωραια υπαρχει καποια συγκεκριμενη μαρκα να ζητησω ???

Ακομα αν θελω να βαλω κ γκαζον στην βαση το χαλικακι δεν θα εμποδισει

αυτη την αναπτυξη, εκει θα χρειαστω διαφορετικο υποστρωμα η οχι ???

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το κάθε είδος χρειάζεται διαφορετική φροντίδα και αυτό εξαρτάτε από την εταιρεία υπάρχουν υποστρώματα που επαναφορτίζονται σχετικά εύκολα και γρήγορα αφού τα προσθέσουμε της ανάλογες ταμπλέτες και δεν χρειάζεται να τα βγάλουμε ποτέ. Όλα τα υποστρώματα έχουν ένα μειονέκτημα με τον καιρό από το φύτεψε βγάλε ανακατεύεται.

Η άμμο λόγο της δομής της αργεί να φορτιστή με θρεπτικά συστατικά αλλά αν φορτιστή μια φορά τότε επαναφορτίζεται συνέχεια μέσο φυσικών διαδικασιών.

Μπορούμε και την άμμο να την ενεργοποιήσουμε λίγο πιο γρήγορα με κολπακια.

Επίσης μερικές εταιρίες μας κοροϊδεύουν κυριολεκτικά λέγοντας ότι μας προφέρουν υπόστρωμα που μπορεί να επαναφορτίζεται από μόνο τους και αν το παρατηρήσουμε βλέπουμε κατά ένα μεγάλο ποσοστό αποτελείτε από χαλαζιακή άμμο.

Βασικά όσο ποιο χοντρόκοκκο είναι το υπόστρωμα τόσο πιο λίγα θρεπτικά συστατικά μπορεί να συγκρατήσει είναι κανόνες της φύσης αυτή και δεν μπορούμε να τους ανατρέψουμε εμείς όσες και θεωρίες να προσπαθήσουμε να βγάλουμε. Έχει να κάνει με την διάχυση, χηληκές ενώσεις, κτλ

Εξαίρεση αποτελεί ο λατερίτης που έχει μια διαφορετική δομή.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει, το flourite Της seachem είναι καλή επιλογή και βγαινει σε κοκινοπό,καφέ και μαύρο, επίσης είναι αρκετά λεπτόκοκκο ακόμα και για λεπτά και ευαίσθητα φυτά όπως γκαζονάκι π.χ glossostigma.

Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει θα μπορούσε να το επιβεβαιώσει γιατί εγω βασίζομαι στο τι υποστηρίζει η εταιρία και σε σχόλια από ξένα fora.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...