Jump to content

Malawi - 180


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Μικρό βιογραφικό

Με λένε Νίκο και είμαι 23 χρονών.

Σε όλη την ζωή μου το μόνο ψάρι που είχα ήταν κλασσικά ένα χρυσόψαρο. Δυστυχώς δεν μου έζησε για πολύ γιατί δεν ήξερα πώς να το συντηρήσω. Έτσι αποφάσισα να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά με τον υδάτινο κόσμο.

Το μικρόβιο όμως ήταν στο αίμα μου αλλά δεν το είχα βρει ποτέ. Ώσπου μια μέρα ο γαμπρός μου αγόρασε το ενυδρείο του Carrefour . Από εκείνη την μέρα όποτε πήγαινε να ταΐσει πήγαινα και εγώ κοντά του. Έβλεπα την κάθε του κίνηση. Έτσι έβαλα σκοπό να αποκτήσω και εγώ ένα. Έτσι μια μέρα ένας φίλος μου είπε ότι πουλούσε το δικό του.

Ήταν μάρκας Sun – Sun ένα κινέζικο 180 λύτρα. Ξεκίνησα με τα εύκολα και έτσι έβαλα πλαστικά φυτά , ένα εσωτερικό φίλτρο το μαμισιο και μερικά τιγράκια , γκουραμια κτλ κτλ

Κάτι όμως με χαλούσε και είπα να το αλλάξω. Έτσι αποφάσισα να το γυρίσω στις κυχλιδες και συγκεκριμένα κυχλιδες από την λίμνη Malawi. Έβαλα λευκή άμμο και λευκές πέτρες. Το ενυδρείο όμως με χαλούσε στο χρώμα. Τι θέλω να πω? Επειδή ήταν ασημί και τα είχα βάλει όλα άσπρα μέσα ήταν εντελώς άχαρο. Δεν μου άρεσε καθόλου. Οπότε το πούλησα και αγόρασα ένα Rio 180. Σας δείχνω λοιπών μερικά στάδια του ενυδρείου μου από το πώς ήταν και πως είναι τώρα. Έχω ρίξει αμέτρητες ώρες διάβασμα αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Όσο ζούμε μαθαίνουμε. Οπότε περιμένω τις απόψεις σας έτσι ώστε να γίνω ακόμα καλύτερος και να σας παρουσιάσω κάποια στιγμή ένα ακόμα μεγαλύτερο και ακόμα καλύτερο.

Στις 3 πρώτες είναι με ήρεμα ψάρια.

Στις επόμενες 3 έχω βάλει μέσα μόνο Malawi και τα προηγούμενα ψάρια έχουν αφαιρεθεί

Από την 7η και μετά αρχίζει σιγά σιγά το στήσιμο μόνο για Malawi

Από την 9η και μετά αρχίζει το στήσιμο του Rio

post-5701-1202757823_thumb.jpg

post-5701-1202757843_thumb.jpg

post-5701-1202757855_thumb.jpg

post-5701-1202757903_thumb.jpg

post-5701-1202757921_thumb.jpg

post-5701-1202757933_thumb.jpg

post-5701-1202757947_thumb.jpg

post-5701-1202757963_thumb.jpg

post-5701-1202757977_thumb.jpg

post-5701-1202757999_thumb.jpg

post-5701-1202758022_thumb.jpg

post-5701-1202758042_thumb.jpg

post-5701-1202758058_thumb.jpg

post-5701-1202758077_thumb.jpg

post-5701-1202758097_thumb.jpg

post-5701-1202758118_thumb.jpg

post-5701-1202758131_thumb.jpg

post-5701-1202758151_thumb.jpg

post-5701-1202758161_thumb.jpg

post-5701-1202758168_thumb.jpg

post-5701-1202758179_thumb.jpg

post-5701-1202758190_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - peorambo
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοικοι είναι 10 Electric Yellow Labido και ένας σινοδοντους.

Μετρησεις θα σας πω την επομενη εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου.

Τα φυτα ειναι ανουμπιες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ξέρω ίσως δεν φαίνεται καλά λόγο των φωτογραφιών που είναι από κινητό και ίσως φαίνεται πολύ απλό αλλά δεν ήθελα να ψάχνω για διάφορα ψάρια.

Κάτι ήρεμο και απλό αλλά συγχρόνως και όμορφο. Νιώθω υπέροχα και για το ενυδρείο μου αλλά και τους χρήστες του ΑΖ που τόσο με βοήθησαν.

Νidal , Klaz , Νίκος Ψάλτης , των γαμπρό μου τον φίλο του τον Νικήτα και όσους άλλους με βοήθησαν

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα. Θα αγοράσω 2-3 να δω πως πάνε και αν είναι ωραίες θα το γεμίσω.

1000 ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλυτερο το malawi απο το παλιοτερο (εχω κολησει πολυ ασχημα με malawi)

το μονο που θα σου ελεγα (τωρα ειναι πολυ αργα βεβαια) ειναι οι φετες του backround (rock της juwel) να μην τα εβαζες ετσι συμετρικα, αλλα να γυρναγες αναποδα το ενα απο αυτα να μην ειναι σαν πλακακια που εχουν το ιδιο ακριβως σχημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ηξερα αυτα τα κολπα :lol:

αλλα επειδη δεν ειχα ξαναβαλει φοβομουν να κανω τιποτα το διαφορετικο απο αυτα που λενε οι οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ομως πως σας φαινεται???αλλα αντικειμενικα !!!

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες της juwel ειναι σαν να τις εχει γραψει δημοσιος υπαλληλος

δεν λενε τιποτα ουσιαστικο

Δεν τα ηξερα αυτα τα κολπα :lol:

αλλα επειδη δεν ειχα ξαναβαλει φοβομουν να κανω τιποτα το διαφορετικο απο αυτα που λενε οι οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου, θα προτιμούσα τις πέτρες λιγότερο παρατεταγμένες και να δημιουργούν 2 στίβες

π.χ μία δεξιά ψηλή για να κρύβει και λίγο το φίλτρο και μια αριστερά πιό χαμηλή αλλά όχι τέρμα στο τζάμι ώστε να μην δημιουργείται συμμετρία μεταξύ τους

Επίσης τα φυτά να μην καρφώνονται οτι έχουν τοποθετηθεί επίτηδες αραιά, αλλά για μια πιό φυσική αίσθηση, να βρίσκονται όλα σε δεξιά ή αριστερά και να αραιώνουν λίγο μέχρι λίγο πρίν το κέντρο, σαν να υπήρχαν εκεί από πρίν και να εξαπλώνονται και φυσικά την αγαπημένη μου vallisneria gigantea σε όλη την πίσω περιοχή, για να γίνει πιό διακριτικό το φόντο και να ενώσει το όλο τοπίο.

Τέλος η άλγη που θα αναπτυχθεί επάνω στις πέτρες, θα ενώσει περισσότερο τη συνθεση και θα κάνει ωραία αντίθεση με την καθαρή άμμο από το σκάψιμο των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι μπραβο!

Εγω θα κοιταζα μονο να σηκωνα σε υψος λιγο τις πετρες ή να εβαζα περισσοτερες αλλα μικροτερες του ιδου ειδους πετρες για να σχηματιστουν περισσοτερες σπηλιες. Δεν ειναι κακο ετσι? Αντιθετα μια χαρα ειναι αλλα ειναι αυτο που λεμε ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γενικές πληροφορίες του υποψήφιου ενυδρείου μου- Παρουσίαση

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκατοστά:101 x 41 x 50 cm

Όγκος ενυδρείου (μεικτός) σε λίτρα:180

Όγκος ενυδρείου (καθαρός) σε λίτρα:150

Xρόνος λειτουργίας ενυδρείου:1 μήνας

Υπόστρωμα

6 τσουβάλια των 5κ λευκής άμμου

Φίλτρανση

Εξωτερικό:Eheim Classic 2215 Βιλογικό

Εσωτερικό:Jewel Pump Set 600 με σφουγγάρια

Φωτισμός

High-Lite Light Unit 100 cm, 2 x 45 W

Λοιπός γενικός και ειδικός εξοπλισμός

1 x Heater 200 Watt

Ενα εξωτερικο ψηφιακό θερμόμετρο

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

Ψάρια:10 Χ yellow labidochromis,1 chinododus

Φυτά:

Παράμετροι νερού

θερμοκρασία (oCelcius) 26-27

pH 7.5+

kH (odH) 10

GH (odH) 10

NO3 (ppm) 10-15

Φροντίδα

καθε εβδομαδα αλλαγη νερου το 30% με aqua safe + bactozyn

μια φορα το μηνα καθαρισμος των φιλτρων

μια φορα την εβδομαδα αλλαγη γιαλομαμβακα στο εσωτερικο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...